Αμορτισέρ [F20 116i] - Page 19 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-06-18, 21:52   #181
John_rower7

Drives: F20 120i
Επιτέλους μετα απο πολλες καθυστερήσεις εβαλα τα b6. Τα φοράω εδω και 1 μήνα. Το αμαξι πλεον πατάει πιο ''βαριά'' στον δρομο και δεν κανει τις αναπηδήσεις που εκαναν τα μαμα αμορτισερ στα πολλα χλμ. Σε στροφοδιαδρομες εχει σφιξει και βγαζει σιγουριά αλλα ισως εκει παίζουν ρόλο και οι χοντρες αντιστρεπτικες που εχω βαλει. Απο θέμα άνεσης δεν με ενοχλουν καθόλου, καποιες κακοτεχνιές ισως τις νιώθω λιγο εντόνα αλλα σε καμια περίπτωση δεν κοπανάει. Θεώρω πως οποίος θέλει μια πιο σκληρη αναρτηση χωρίς να χαμηλώσει το αμαξι τα b6 ειναι μια αξιόπιστη λυση. (εχω την ιδέα οτι με τα b6 σαν να ψήλωσε 1-2 πόντους... )

Να ευχαριστήσω το forum για τις πολύτιμες πληροφορίες που διαθέτει, βοηθάει τον κόσμο να αγαπήσει και να μαθει το αμαξι του περισσότερο!!!
Ο χρήστης John_rower7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-10-18, 01:25   #182
Chris_kor

Drives: F20 lciB37
Καθώς μου εμφανίστηκε ένα post από τις προηγούμενες σελίδες μου δημιουργήθηκε μια απορία..
Αναφέρεται ότι οι M performance αναρτήσεις είναι οι adaptive.. Από που το έχουμε αυτό;;
Εγώ ξέρω πως υπάρχουν: α)Η στανταρ ανάρτηση β)Η M sport ανάρτηση γ)Η Adaptive ανάρτηση και τέλος σε after market για αμάξια που ΔΕΝ είναι x drive και ΔΕΝ έχουν adaptive ανάρτηση μπορεί να μπει η επιλογή δ) H M Performance ανάρτηση όπου είναι πιο «σφυχτη» καθώς και 10mm πιο χαμηλή από την Msport(β) ή 20 mm πιο χαμηλή από την στανταρ ανάρτηση(α).. Κάνω κάπου λάθος;;
Ο χρήστης Chris_kor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-10-18, 16:30   #183
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
H M ανάρτηση σ' αυτή την περίπτωση είναι η adaptive κι έχει την κωδική ονομασία S2VFA... Αν θες μπες στον κόπο και googlάρισέ το ως "BMW S2VFA option". Oι τρεις κατηγορίες που περιγράφεις είναι δύο κι έπειτα τα after market.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-10-18, 23:43   #184
Chris_kor

Αρχικά η ερώτηση μου είναι γιατί αναφέρθηκαν οι Performance ως adaptive(ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες), ενω στην ουσία η performance είναι coilovers... ξέρω κάτι λάθος;

Ο κωδικός που μου ανέφερες είναι οι m Adaptive, δηλαδή η επιλογή (γ) που αναφέρω.. πως έχουμε δυο επιλογές; Αφού υπάρχουν οι στανταρ(α) οι «απλές» M sport(β) και οι adaptive όπως αναφέραμε;;(και after οι performance που έχω το παραπάνω ερώτημα)
07-10-18, 09:11   #185
sv2gww

Status:

Μάλλον κατάλαβα εγώ λάθος. Η F20 έχει δύο εκδόσεις ανάρτησης για το αμάξωμά της, την απλή και την Μ adaptive η οποία είναι option. H βασική απλή έκδοση αμαξώματος μπορεί να έχει την Μ που είναι όπως την περιγράφεις. Δεν μπορεί όμως στη βασική έκδοση να μπει η adaptive!, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα αφού πρέπει να μπουν καλώδια και εγκέφαλοι ή ότι άλλο έχει το πακέτο. Αν λοιπόν μιλάμε για τη συνηθησμένη βασική έκδοση αμαξώματος τότε μπορεί να μπει η "απλή" Μ ανάρτηση που όμως δεν είναι coil over. Συνολικά έχουμε λοιπόν δύο πακέτα ανάρτησης που πάνε με το αμάξωμα: συμβατική (απλή ή Μ) και Μ adaptive. Επιμένω στην αναφορά του αμαξώματος γιατί ανάρτηση δεν είναι μόνο η μπουκάλα του αμορτισέρ.
Τωρα για την performance... δεν ξέρω σε ποιο θέμα ανατρέχεις αλλά αν κάποια στιγμή σε ορισμένα μοντέλα η συμβατική Μ ανάρτηση ήταν βαφτισμένη ως performance αυτό δεν την κάνει αυτόματα ΚΑΙ coil over. H coil over απαιτεί ριζικά διαφορετική μπουκάλα με σπείρωμα επάνω της ώστε να γίνονται οι γνωστές ρυθμίσεις του κυρίως ελατηρίου και της προόδου του (το μικρό δεύτερο). Πιστεύω να ήμουν πιο αναλυτικός τώρα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

08-10-18, 12:23   #186
Chris_kor

Ακόμα δεν έχουμε συνεννοηθεί... Λοιπόν πάμε από την αρχή: παραγγέλνοντας το αμάξι εργοστασιακά υπάρχουν 3 επιλογές!! Η standard έκδοση, Οι «απλές» M-Sport και τέλος οι Μ adaptive(ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες).. πάει αυτό το κομμάτι και δεν νομίζω να υπάρχει κάποια διαφονία..

Πάμε τώρα στο αλλο θέμα όπου εκεί είναι και η αρχική μου ερώτηση, Ως after market λύση-βελτίωση προσφέρονται οι M performance( https://www.salesafter.eu/product_in...uspension.html ) οι οποίες εγώ τις ξέρω ως coilovers.. Διάβασα σε προηγούμενο ποστ ότι αναφέρονται οι M performance ως adaptive και πάνω σε αυτό ρωταω εάν έχουμε κάτι που δεν γνωρίζω ή απλά έχει αναφερθεί λάθος;;
08-10-18, 13:19   #187
sv2gww

Status:

Δεν ξέρω αν καταφέρουμε να συνεννοηθούμε... Το μόνο που ξέρω ως M performance για σειρές Μ2,3 και 4 είναι αυτό:
το οποίο πλασάρει η BMW ως coilover αλλά στη φωτό μόνο της Μ2 είναι πραγματικό ρυθμιζόμενο coilover με πάσο -σπείρωμα- επάνω στο αμορτισέρ κι αν δεν κάνω λάθος ΔΕΝ είναι ούτε καν BMW, πρέπει να είναι της IND. Coilovers είναι αυτά: τα οποία είναι και progresive.
Αν δεχτώ τα λεγόμενα της BMW περί coilover τότε ΟΛΑ τα γόνατα McPherson είναι coilovers αφού έχουν επάνω τους τα ελατήρια. Coilover όμως ονομάζονται τα σετ που επάνω στο αμορτισέρ τοποθετείται το κατάλληλο ελατήριο βάσει χρήσης αυτοκινήτου και ρυθμίζεται η ποφόρτησή του με τον σχετικό ρεγουλατόρο/κόντρα του.
Στο λινκ που παραθέτεις γράφει ξεκάθαρα πως τα αμορτισέρ έρχονται χωρίς ελατήρια, τα οποία τα παραγγέλνεις χώρια κι αναλόγως εξοπλισμού αυτοκινήτου: "Springs must be ordered with car chassis number. Set of red springs is not included."!! Από πότε ένα coilover σετ δεν έχει μαζί του τα ελατήριά του??
After market είναι οτιδήποτε άλλο ΕΚΤΟΣ αντιπροσωπείας, δηλ KW, Ohlins, Bilstein, IND, Koni, HKS, Vogtlnd ή ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Αν πας στην αντιπροσωπεία και τους πεις να σου βάλουν την Μ ανάρτηση αυτό είναι retrofit.
Oι Μ λοιπόν που θα τις βάλεις (αν αυτή είναι η πρόθεσή σου) ΔΕΝ είναι οι adaptive, άσχετα με το αν συνοδεύονται από το logo "perfomance". Αν κάτι γράφτηκε λάθος ή αν το καταλαβαίνεις λάθος δεν το ξέρω, βάλε σε παρακαλώ τον σύνδεσμο όπου το διάβασες για να βγάλω μια άκρη.

08-10-18, 16:09   #188
Chris_kor

Οι παραπάνω του συνδέσμου που είδες πάνε μαζί με τα κόκκινα M performance ελατήρια απλά πρέπει να τα προσθέσεις στην παραγγελία για αυτό και το αναφέρουν, έχουν δικά τους σετ δηλαδή..

άρα η ερώτηση μου επιβεβαιώνεται πως οι mperformance δεν είναι adaptive όπως αναφέρθηκε σε αυτό το threat νωρίτερα,
επίσης το link που σου έστειλα είναι για όλα τα F20 lci.. εννοώ πως οι M performance δεν μπαίνουν μόνο σε M μοντέλα και σαφώς ΔΕΝ είναι οι Μsport ή οι Madaptive όπου παραγγέλνονται από το εργοστάσιο.. Νομίζω πως το ξεκαθαρίσαμε γιατί σε αυτό που αναφερόμουν εξ αρχής είναι ότι ανέφεραν για τις Mperformance ως adaptive ενώ όπως αναφέρεται και από την bmw και το επιβεβαιώνεις παραπάνω είναι coilovers..
08-10-18, 16:14   #189
sv2gww

Status:

Μια διευκρίνηση. Στην φώτο με τα αμορτισέρ της ΒΜW τελικά το δείγμα της Μ2 ανήκει στην IND και εκτός της πλήρους ρύθμισης του ελατηρίου ρυθμίζεται και το αμορτισέρ ως προς την σκληρότητα και επαναφορά με ρεγουλατόρο στο τέρμα κάτω σημείο του (μόλις που φαίνεται η μαύρη ροδέλα με zoom στη φωτο). Δεν γνωρίζω εάν και οι μπουκάλες Μ της ΒΜW έχουν τη δυνατότητα ρυθμίσεων. Ερώτηση στον πωλητή για 100% σιγουριά.

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές