Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 54 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-08-18, 18:51   #531
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ναι σιγουρα,καταλαβαινω.εξαλου εδωσα και εγω παραδειγμα..

απλα επειδη εχεις μια πιο βαρυνουσα αποψη και εμπειρια σαν μελος εδω ,οταν το ειπες ετσι με λιγες λεξεις νομιζα οτι υπαρχει μια καποια διαφορα υπερ του συμβατικου.μην λεμε ψεμματα κανεις μας δεν θα ηθελε αν δεν υπαρχει λογος η' αν ολα αυτα που ισχυριζονται οι βιομηχανιες των ρανφλατ ειναι μουφα να φοραμε κοτρονες ρανφλατ στα αμαξια μας.οποτε ψαχνομαστε,εξου και οι διερευνιτικες ερωτησεις...
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-08-18, 19:22   #532
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αν ρωτήσεις 10 άτομα εδώ θα λάβεις 10 διαφορετικές απόψεις. Η προσωπική μου άποψη είναι οτι είναι φοβερά τα RFT για επείγουσες καταστάσεις και να σώσουν μια μέση βλάβη. Ποιά μέση βλάβη? Αυτή που θα σου σκάσει το λάστιχο με 120 και σαν μέτριος οδηγός όπως εγώ δεν θα χάσεις το αυτοκίνητο. Η θα σε αφήσει στα κατσάβραχα αλλά θα κάνεις 50 χλμ να βρείς ένα κινέζικο λάστιχο 10ετίας να γυρίσεις στο σπίτι σου η στον λαστιχά σου ή στον λαστιχά μιας μεγάλης πόλης.

Σε extreme περιπτώσεις όπως είναι αυτή που θα σκάσει με 190 η σε light περιπτώσεις αν είσαι εντός πόλης που βουλκανιζατέρ έχει καθε 1000 μέτρα (όπου και θυσιάζεις την άνεση -με του παλιού τύπου RFT- όταν κινείσαι μέσα στην πόλη) για εμένα δεν αξίζει.

Αυτά πάντα σαν δικιά μου άποψη. Είναι όλα θέμα τύχης αν θα αντιδράσει σωστά το RFT (έχουμε ακούσει περιπτώσεις που η ρωγμή απο το πέλμα έσκισε το μάγουλο μέχρι που έσωσε κατάσταση οικογένειας στο χιονι να μην ξεμείνει στην μεση του πουθενά).

Στο τέλος της ημέρας, εγώ είμαι fun και οπαδός του συμβατικού ελαστικού και όχι του RFT. Το RFT το θεωρώ καλό αλλά προτιμώ το συμβατικό λάστιχο και για κανένα λόγο να μην σου δίνει επιλογή η εταιρία να έχεις ρεζέρβα στο αυτοκίνητο. Δηλαδή το να κυκλοφορώ με ένα αυτοκίνητο σειράς και να μην έχει ρεζέρβα το αυτοκίνητο είναι μέγα λαθος, είτε με RFT είτε όχι
03-08-18, 23:30   #533
player

there you go! πολυ καλη αναλυση σκεψης και επιχειρηματων...μακαρι να ξαναγυρισουν την ρεζερβα με τα συμβατικα αλλα δεν το βλεπω.
04-08-18, 00:12   #534
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Πιστεύω η ρεζέρβα τέλος φίλοι, λογω οικονομίας, χώρου και βάρους.
Πλέον, όπως και 'γω, ακόμα και με συμβατικά θα είναι με κιτ επισκευης ελαστικών. Θα μου πεις μα αν απλά πάθεις λάστιχο, είσαι στη μέση του πουθενά και χρησιμοποιήσεις το κιτ με το υγρο/αφρό πάει το ελαστικό μετά, θέλεις καινούργιο. Ναι είναι ενα αρνητικό αυτό, αλλά όλα στον βωμό του χρήματος για τις εταιρείες αυτοκινητών, φυσικά και ελαστικών. Άλλωστε τα χρήματα που χρειαζόμαστε σήμερα για να έχουμε απλά ενα αυτοκίνητο να κυκλοφορούμε, είναι περισσότερα απο'τι άλλοτε.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-09-18, 13:19   #535
DimisDude

Το avatar του χρήστη DimisDude

Drives: F20 116i
Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου καθώς το ΣΚ που πέρασε πήρα στο χέρι τα μαμίσια RFT Bridgestone S001. Σε επαρχιακό δρόμο όπου πήγαινα αρκετά γρήγορα η αλήθεια, έπεσα σε μια λακούβα πάνω σε στροφή και το δεξι μπροστά ελαστικό καταστράφηκε. Πρακτικά σκίστηκε κάθετα το πλαινό του ελαστικού. Ευτυχώς το αυτοκίνητο το κράτησα και δεν κατέληξα στα χωράφια, ήταν σχετικά ελεγχόμενη η πορεία του. Δυστυχώς δεν κράτησα φωτο να σας δείξω πάνω στην τρομαρα μου και τα τηλεφωνήματα με την οδικη κτλ. Να πώ οτι τα λάστιχα είχαν πάνω σχεδόν 29000 χιλιόμετρα και ηταν του 2014, είχαν τακούνι αρκετά πάνω απο το αποδεκτό αλλά ήταν για άλλαγμα.

Είχα αποφασίσει ότι δεν θα βάλω RFT ξανά έτσι κι αλλιώς και έτσι πήγα στα Good Year Eagle F1 Asymmetric 3 XL. Το αυτοκίνητο έχει Mpacket πάνω και οι ζάντες είναι 18αρες μαμίσιες 225/40/18 μπροστά και 245/35/18 πίσω. 'Αποψη ακόμη δεν έχω φυσικά ολοκληρωμένη, το μόνο που κατάλαβα αμέσως έιναι ότι ο θόρυβος τους είτε σε πορεία είτε εαν χτυπήσει ανωμαλία στον δρόμο είναι σαφώς χαμηλότερος απο τα RFT.
Ο χρήστης DimisDude δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-09-18, 16:19   #536
Dakota Bimmer

Καταρχάς απροβλημάτιστα να είναι τα καινούργια, μεγειές!

Κατ'εμε για τα χιλιόμετρα που είχαν τα rft, αλλά κυρίως για τα χρόνια που είχαν -ήταν στον 5ο χρόνο-, ήταν αρκετά οριακά. Μπορεί να έχουν ακόμα περιθωρίο αλλά με τα χρόνια το ελαστικό χάνει, παίζουν πολλά ρόλο, καιρικές συνθήκες κτλ, ακόμα και ενα καινούργιο ελαστικό αν το αφήσουμε σε μια αποθήκη δεκα χρόνια, δεν είναι στην ίδια τέλεια κατάσταση η γόμα όπως τότε που κατασκευάστηκε το ελαστικό.

Αλλά μου έκανε εντύπωση το παρακάτω...εχω δει βιντεο να σκίζεται τελείως ενα rft ελαστικό ή να έχει μεγάλο σκίσιμο σε διάφορα σημεία, και το αυτοκίνητο δεν έφυγε, κράτησε κανονικά. Φυσικα στα βιντεο φαινονται να πηγαινουν με αυτα τα σκισμένα ελαστικά περίπου 60,80 αντε 100, δεν ξέρω τι γινεται αν συμβεί οταν πας με 180. Πραγματικά ίσα ίσα το κράτησες και ήταν ''σχετικά'' ελεγχόμενο; Με τί ταχύτητα πήγαινες ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimisDude Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς το αυτοκίνητο το κράτησα και δεν κατέληξα στα χωράφια, ήταν σχετικά ελεγχόμενη η πορεία του.
04-09-18, 16:44   #537
DimisDude

Ευχαριστώ πολύ Dakota Bimmer!

Συμφωνώ ότι ήταν οριακά τα λάστιχα. Το ήξερα ότι ηθελαν αλλαγή και σίγουρα έπαιξε ρόλο η φθορά τους.

Πήγαινα με περίπου 120 χιλιόμετρα εκεί. Το πρόβλημα στον έλεγχο δεν ηταν μαλλον απο το λαστιχο, ηταν απο το δυνατό τράνταγμα οταν έπεσα στην λακούβα, ήμουν σε στροφή και σε συνδιασμό ότι κλασσικά στην άκρη του δρόμου εχει χαλίκια, αμμο κτλ τα οποία πάτησα, με τρόμαξε και με ξαφνιασε μέχρι να σταματήσει. Το περπάτησα μερικά μέτρα μόνο μετά το αυτοκίνητο και έβαλα τον συνοδηγο να δει αν ακουμπάει κάτω η ζάντα. Δεν ακουμπούσε αλλα στο σημείο του σκισίματος εφτανε πολύ κοντά στο έδαφος οπότε σταματησα και καλεσα οδικη για να μην πάθει ζημιά και η ζάντα. Αυτα...
Ο χρήστης DimisDude δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-09-18, 17:10   #538
Dakota Bimmer

Α κατάλαβα, ναι μου διεφυγε αυτό ή μάλλον δεν το σκέφτηκα...το τράνταγμα απο την λακούβα εννοώ. Και πέτυχες και σε στροφή και σε χαλίκια, μάλιστα όλα τα ''καλά'' μαζί. Οκ, σημασια έχει οτι όλα καλά πλέον και οντως οτι δεν έγινε ζημια. Αυτό είναι ειτε με rft είτε χωρίς, θέλει ή άμεση αντικατάσταση εφόσον υπάρχει ρεζέρβα η οδική, γιατι ναι μεν μπορεί το αυτοκίνητο να κινειθεί αλλά μπορεί να δημιουργηθεί θεμα στην ζάντα ή καπου αλλού. Βέβαια δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα είχε συμβεί εαν αντι για rft υπήρχαν συμβατικά...
04-09-18, 22:25   #539
player

ουτε να το φανταστεις! εξαλου το εξηγει πιο πανω ο στρατος!ειναι κατι τετοιες στιγμες που το ευγνομωνεις που το εβαλες το ατιμο.ακριβως η περιπτωση για την οποια υπαρχει και κυριως σε ελληνικους δρομους,η περιπτωση που φοβαμαι παντα μην τυχει...σιγουρα σε βοηθησε να ελεγξεις το αυτοκινητο,αν ηταν συμβατικο μπορει ναι μεν να ειχε καλυτερη προσφυση στα χαλικια αλλα για λιγο και μετα θα το εχανες αν επιανε πατο..ενω τωρα μπορει στα χαλικια να ειχες χειροτερη προσφυση στα χαλικια αλλα με λαστιχο στην ζαντα που βοηθησε να το κρατησεις..ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..
ειναι ενα σεναριο που θα θελαμε ολοι να δουμε σε βιντεο γιατι γιαυτο φτιαχτηκαν περισοτερο -κατα την γνωμη μου- τα ρφτ.οχι για τις ξενερωτες δοκιμες σε αποστειρωμενα και ελεγχομενα περιβαλλοντα πιστας.
05-09-18, 11:10   #540
DimisDude

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε να το φανταστεις! εξαλου το εξηγει πιο πανω ο στρατος!ειναι κατι τετοιες στιγμες που το ευγνομωνεις που το εβαλες το ατιμο.ακριβως η περιπτωση για την οποια υπαρχει και κυριως σε ελληνικους δρομους,η περιπτωση που φοβαμαι παντα μην τυχει...σιγουρα σε βοηθησε να ελεγξεις το αυτοκινητο,αν ηταν συμβατικο μπορει ναι μεν να ειχε καλυτερη προσφυση στα χαλικια αλλα για λιγο και μετα θα το εχανες αν επιανε πατο..ενω τωρα μπορει στα χαλικια να ειχες χειροτερη προσφυση στα χαλικια αλλα με λαστιχο στην ζαντα που βοηθησε να το κρατησεις..ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..
ειναι ενα σεναριο που θα θελαμε ολοι να δουμε σε βιντεο γιατι γιαυτο φτιαχτηκαν περισοτερο -κατα την γνωμη μου- τα ρφτ.οχι για τις ξενερωτες δοκιμες σε αποστειρωμενα και ελεγχομενα περιβαλλοντα πιστας.
player δεν μου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με συμβατικό λάστιχο να πω την αλήθεια για να έχω σαφές μέτρο σύγκρισης. Και ελπίζω να μην αποκτήσω και μέτρο σύγκρισης τώρα με τα συμβατικά που έβαλα :-)

Πάντως πιθανότατα το rft μου έσωσε τουλάχιστον την ζάντα απο την λακούβα λόγω μεγαλύτερης αντοχής, σκληράδας πλαινών. Έχω ακούσει βέβαια και το ανάποδο σενάριο απο λαστιχά τον τελευταίο καιρό που έψαχνα, ότι λόγω rft η ζάντα σε χτυπήματα είναι πιθανότερο να στραβώσει. Τώρα τι να πω..Ειδικός δεν είμαι και γενικά το θέμα με τα ελαστικά είναι σαν ένας τεράστιος λαβύρινθος. σχεδόν τα πάντα είναι σχετικά με τόσους αστάθμητους παράγοντες.
Ο χρήστης DimisDude δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές