Προτάσεις για " setup " oem ανάρτησης - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-06-11, 20:06   #11
Alexandros

Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Είσαι ακριβώς μέσα στο μυαλο μου... Έχω ήδη ετοιμάσει τη λίστα με το ακριβώς δεν μ αρέσει στο αυτοκινητο. Ευθυγραμμισα έχω ήδη βρει και έχω μείνει πολυ ευχαριστημένος απο 4-5 ευθυγραμμισεις που μου έχει κάνει στο παρελθόν. Επειδή έχω αλλάξει αρκετές φορές πιστεύω ξέρω πάνω κάτω πως θα το ρυθμισουμε. Ίσως επειδή φοράει την μαμά ανάρτηση να πρέπει να παίξουμε με παραπάνω σύγκλιση σε σχέση με τις τιμές που θα βάζαμε αν ήταν λίγο πιο σκληρό. Powerflex αυτήν τη στιγμή έχω μόνο μπροστά και πιστεύω βοηθάει πολυ. Ένα πράγμα μπορώ να πω με σιγουριά πάντως.. Το μαμά σετ απ είναι το χειρότερο απ όλα όσα έχω δοκιμάσει. αύριο που θα πάω εάν καταφέρω να βρω αυτο που θέλω θα έχει full report.
23-06-11, 20:29   #12
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Go on Alex!! Φρόντισε μόνο να είσαι υπομονετικός γιατί τέτοιου είδους ρυθμίσεις θέλουν αρκετούς καφέδες και συζήτηση. Αν θέλεις και όταν τελειώσεις με την διαδικασία βάλε το print-out της ευθυγράμμισης στο forum για να δούμε το "πριν και μετά". Οι δικοί σου πειραματισμοί θα είναι σαφώς χρήσιμοι για ...ομοιοπαθείς.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-06-11, 21:11   #13
Alexandros

Εννοείται αυτο. Αν μείνω ευχαριστημένος αύριο θα ανάβαση και τα δυο σετ απ. Ενώ επίσης θα γράψω αναλυτικά τι αλλαγές κάναμε και που αποσκοπούσε η κάθε μια.
24-06-11, 15:35   #14
Alexandros

Λοιπόν το πρώτο επεισόδιο της σειράς setup τελείωσε. Μετα απο συζήτηση καταλήξαμε στα επόμενα:
Μπροστά: δώσαμε όσο περισσότερο αρνητικό camber επέτρεπαν τα εργοστασιακα top mounts. Αποτέλεσμα απο 0, 33΄ πήγαμε σε 0,45΄.
Επίσης σε σύγκλιση δώσαμε την ελάχιστη που έδινε η BMW.
Τι πετύχαμε με αυτο; Μεγιστοποιησαμε το κρατημα του μπροστά άξονα.
Πίσω: μειωσαμε το camber στην μια μοίρα. Με αυτόν τον τρόπο αυξησαμε την ελκτικη πρόσφυση . Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι όταν είχα υπερστροφη ισχύος και άφηναν το γκάζι.. Το αυτοκινητο μάζευε απότομα.
Αυτο πρέπει να ήταν αποτέλεσμα μεγάλης camber και αρκετός σύγκλισης. Για τον σκοπό αυτο μειωσαμε τη σύγκλιση και πίσω.

Όλες οι ρυθμίσεις έγιναν σε μηχάνημα beissbarth ( τέτοια μάρκα χρησιμοποιούν και πολλές αντιπροσωπείες ).
Τα αποτελέσματα;; Το μπροστινό μέρος πατάει καλύτερα ( και ακόμα δεν έχουν πατήσει τα λάστιχα ). Το πίσω μέρος ζωντάνεψε επιτέλους και Πλέον ανοίγει πιο ομαλά την τροχιά του, ενώ και στο μάζεμα είναι πιο smooth. Στο επόμενο επεισόδιο θα δώσουμε ελαφρώς περισσότερη αρνητική camber πίσω για να κρατά σε γρήγορες στροφές.

Συνολικά το αμάξι ζωντάνεψε. Το ΄΄στησιμο ΄΄ αυτο είναι αρκετά πιο driftάδικο άπο το μαμά. Πλέον απαιτεί σεβασμό και επιτρέψτε μου να πω πως έγινε περισσότερο αντρικό ( όχι δεν είμαι ο vatanen αλλα μ αρέσουν ζωηρά αυτοκίνητα ). Πλέον ήρθε η ώρα να βελτιώσουμε τα αντανακλαστικά μας. Τέλος να πω ότι όλες οι ρυθμίσεις ειναι εντός οριων.

Ο ευθυγραμμισας μου είπε ότι η BMW έβγαλε δικά της βελτιωτικα ενισχυμένα παρακεντρα σινεμπλοκ. Με αυτά αυξάνει η caster ( αν θυμάμαι καλα) 1 μοίρα. Αυτο το έκανε η BMW γιατί έφαγε κράξιμο για το υπερβολικά ελαφρύ τιμόνι των ζ4.
25-06-11, 08:04   #15
sv2gww

Status:

Ωραίος λοιπόν! Φρόντησε να μάθεις καλά το αυτοκίνητο πριν αρχίσεις να ψάχνεις τα όριά του. Και κάποιες φορές βλέπε το πέλμα των ελστικών για τυχόν ασύμετρες φθορές.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-07-11, 19:35   #16
micz

Status:

Drives: Ε92 M3
Μετά από προβλήματα που αντιμετώπιζα στην ανάρτηση kw variant 3 που φοράω (είχε τελείως λάθος ρυθμίσεις σκληρότητας και ''τελειωμένο'' το δεξί μπροστινό αμορτισέρ λόγω υπερβολικού χαμηλώματος που είχε πριν το αμάξι), αισθάνομαι την ανάγκη να πω δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο (speed & style) ο οποίος εκτός του ότι μου έφερε την ανανεωμένη version της μπροστινής ανάρτησης της kw var 3, ασχολήθηκε και ο ίδιος με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο να ΟΔΗΓΑΩ και πάλι το αυτοκίνητό μου και επιτέλους να το χαίρομαι.

Συγκεκριμένα αφού, μετά την παραγγελία που του έκανα, έφερε την νέα ανάρτηση, έψαξε και βρήκε τα ακριβή νούμερα των ρυθμίσεων που αφορούν την συγκεκριμένη ανάρτηση για το αμάξι μου με αποτέλεσμα να ογηγώ ένα νέο αυτοκίνητο που καμμιά σχέση δεν έχει με ότι οδηγούσα πριν. Με βοήθησε να κατάλαβω ότι η ανάρτηση είναι από τις βασικότερες βελτιώσεις που μπορεί να κάνει κάποιος.

Προσοχή στις ρυθμίσεις λοιπόν ειδικά σε εκείνους που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, οι οποίες όμως πρέπει απαραιτήτως κατά τη γνώμη μου να γίνονται από πραγματικούς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.
Ο χρήστης micz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-07-11, 18:55   #17
sv2gww

Status:

Δυστυχώς οι επαγγελματίες που περιγράφεις είναι πολύ λίγοι... Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει ένα μαγαζί, να αγοράσει μια καλή ευθηγράμμιση με laser και μια ράμπα κι αυτό ήταν όλο! Τι αλλαγές στη συμπεριφορά του ΚΑΘΕ αυτοκινήτου επιφέρει η μεταβολή ενός μόνο συντελεστή ή συνδιασμού πολλών λίγοι πραγματικά γνωρίζουν. Καλό είναι λοιπόν αυτούς τους "λίγους" να τους ξέρουμε.
Γιάννης-sv2gww.

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανάρτηση, αυτοκινήτου, bmw, camber, oem, pin

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές