BMW και Κράτημα - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-12-11, 12:51   #51
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο b m w akias Εμφάνιση μηνυμάτων
επομενως εχουν δικιο οσοι λενε οτι τα bmw ειναι σκοτωστρες..αν και αντιπαθώ τα mercedes πιστευω οτι σε αυτο το τομεα δεν συγκρινονται,τουλαχιστον δεν θα δω ποτε mercedes να εχει βγεί εξω σε μια στροφη.!!!!

Δεν λέμε αυτό στο θέμα φίλε, λέμε απλά ότι τα BMW δεν είναι Lotus (αν κι εδώ που τα λέμε κανείς δεν είναι Lotus, αλλά τέλος πάντων)

Επίσης ο λόγος που δεν θα δεις Mercedes κρεμασμένο στην στροφή, είναι γιατί οι ταξιτζήδες βγάζουν μεροκάματο από το αμάξι τους, κι οι υπόλοιποι το πήραν με το εφάπαξ ή για να πηγαίνουν στο κομμωτήριο.

Η Mercedes σε αυτοκίνητα μέχρι 100-120 χιλιάδες € δεν έχει τίποτα που να στέκεται σοβαρά δίπλα στο αντίστοιχο BMW, και τώρα που το σκέφτομαι δεν είχε τα τελευταία 20 χρόνια σχεδόν μιας και από την W124 έχει να παρουσιάσει σοβαρό αυτοκίνητο κατά την ταπεινότατη άποψή μου).
08-12-11, 13:13   #52
b m w akias

Drives: N/A N/A
λοιπον για να σας πω το προβλημα μου..επειδη ειμαι φανατικος bmwakias και φανατικος αντιmercedes οταν μιλαω με μερσεντακιδες μου λενε ολοι για τ κρατηματα της bmw κ μ φερνουν παραδειγματα τα οποια γνωριζω κ εγω.δεν ξερω τελικα τι ισχυει.θειος μου που εχει 320 ειπε οτι τ εφυγε πανω στη στροφη ενω δεν ετρεχε κ πολυ κ μετα εκανε απο μονη της λεει αυτοδιορθωση.με τη μερσεντες που ειχε λεει δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα.τι μπορω να τους απαντησω...
Ο χρήστης b m w akias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-12-11, 13:38   #53
sliolis

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
λοιπον για να σας πω το προβλημα μου..επειδη ειμαι φανατικος bmwakias και φανατικος αντιmercedes οταν μιλαω με μερσεντακιδες μου λενε ολοι για τ κρατηματα της bmw κ μ φερνουν παραδειγματα τα οποια γνωριζω κ εγω.δεν ξερω τελικα τι ισχυει.θειος μου που εχει 320 ειπε οτι τ εφυγε πανω στη στροφη ενω δεν ετρεχε κ πολυ κ μετα εκανε απο μονη της λεει αυτοδιορθωση.με τη μερσεντες που ειχε λεει δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα.τι μπορω να τους απαντησω...
Βασικά δεν χρειάζεται να του απαντήσεις. Χρειάζεται να το ρωτήσεις: Σε ποια στροφή, τι συνθήκες, πόσο πήγαινες (το δεν πήγαινα πολύ σε μένα δεν λέει και πολλά); Στην ΙΔΙΑ στροφή, με τις ΙΔΙΕΣ συνθήκες και την ΙΔΙΑ ταχύτητα το Mercedes (ή ΟΠΟΙΟ άλλο αυτοκίνητο θες εσύ βάλε) είχε την ΙΔΙΑ συμπεριφορά;

Παρόμοιες ιστορίες με θείους και Mercedes/Lexus/Citroen/Rover/κλπ έχω ν μοιραστώ κι εγώ μαζί σου. Αλλά κανείς δεν μου έδωσε σαφή απάντηση στα παραπάνω.

Δεν χρειάζεται να είναι αντι-Mercedes. Η εν λόγω εταιρεία βγάζει εξαιρετικά αυτοκίνητα. Αρκεί να γίνεται συζήτηση επί των ίδιων βάσεων και δεδομένων.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-12-11, 13:45   #54
b m w akias

γενικα κατω απο τις ιδιες συνθηκες σε μια συγκεκριμενη στροφη ποιο αυτοκινητο μπορει ν μπει καλυτερα, μαι 320 ή μια c200 για παραδειγμα κ γιατι..
Ο χρήστης b m w akias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-12-11, 13:51   #55
sliolis

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
γενικα κατω απο τις ιδιες συνθηκες σε μια συγκεκριμενη στροφη ποιο αυτοκινητο μπορει ν μπει καλυτερα, μαι 320 ή μια c200 για παραδειγμα κ γιατι..
Επειδή έκανες την ερώτηση και είχα ΚΑΙ τα δύο αυτοκίνητα ως εταιρικά (αν και το C200 μόνο 3 μήνες), μπορώ να σου πω ότι μεταξύ των 2 αυτοκινήτων, με τον εργοστασιακό τους εξοπλισμό και χωρίς τίποτα "φτιαξίματα" σε αναρτήσεις, λάστιχα, ελατήρια κλπ, στις ίδιες διαδρομές, το BMW έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια και καλύτερο μπάσιμο στις στροφές των ίδιων διαδρομών που έκανα. Η διαφορά ΔΕΝ ήταν μεγάλη ή εντυπωσιακή βέβαια και σε καμμία περίπτωση το C200 δεν χαντακώνεται. Αλλά ακόμα και οι μικροδιορθώσεις που γίνονταν κατά την διαδρομή ήταν πιο στοχευμένες και σίγουρες στο 320.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-12-11, 14:01   #56
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Η 320i γιατί έχει:

1. Καλύτερο τιμόνι
2. Καλύτερη ανάρτηση για στριφτερές διαδρομές (όχι για άνεση)
3. Καλύτερο ζύγισμα
08-12-11, 16:56   #57
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Στην οικογένεια υπάρχει και ένα C200 comp. Το έπαιρνα και έκανα την διαδρομή Μάνδρα (σημείο συνάντησης βόλτας) μεχρι Βίλια 14 λεπτά. Καλά κρατήματα αλλά βάρκα παρόλο που έχει σπόρ ανάρτηση, αντίστοιχη με του m-pack των BMW. Ομως τα ηλεκτρονικά κάνουν μερική απενεργοποίηση. Αποτέλεσμα ενώ ήμουν πλαγιασμένος σε μια στροφή να ενεργοποιηθούν τα ηλεκτρονικά, έκοψε γκάζι και πάτησε φρένο. Παραλίγο να μπώ μέσα σε μια πιτσαρία.

Ακόμα και το 316 Ε46 που έχουμε στην οικογένεια έχει εντελώς διαφορετικό στήσιμο απο το Merc. Για το 335 δεν το συζητώ παρόλο που και αυτό είναι βάρκα για τα γούστα μου. Καλό για μια γρήγορη διαδρομή αλλά όχι για να πάς τέρμα. Γιατί αμα σπάσει την πρόσφυση είναι μεν προβλέψημο αλλά πρέπει να έχεις σούπερ αντανακλαστικά και αντίδραση για να το επαναφέρεις.
09-12-11, 07:56   #58
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Καλα μην παμε και στο αλλο ακρο... οχι και να λεμε οτι οι βαρκες ειναι καλυτερες...!!! Προς αλαχ!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-12-11, 20:30   #59
eleos

Εγω πάντως δεν είμαι χεράς και τα ηλεκτρονικά δεν θα τα έβγαζα ουτε σε Μ3. Είτε σε δημόσιο δρόμο περισσότερο είτε σε πίστα λιγότερο, τα ηλεκτρονικά είναι απαραίτητα.

Έβλεπα ενα βιντεάκι του best motoring που την δοκίμαζε ο Ηatori και ειχε το DSC στο M DYNAMIC. Το αμάξι πήγαινε σφαιρα χωρις να υπάρχει κινδυνος να πετάξει **** στην στροφη.

Αλλα και στο βιντεάκι του autocar με την νεα f30 328i , το αμάξι παει απλα τρένο και είναι ακλόνητο. Εγω και το 99% των οδηγων δεν πρόκειται να πάμε ποτε τόσο γρήγορα. Τωρα αν δοκίμαζε να παει τόσο γρήγορα με κανα passat ή merc c180 θα είχε πέσει στον γκρεμο.
Ο χρήστης eleos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-02-12, 21:38   #60
nikolas crete

Drives: E89 Z4 35i
να πω και εγω την γνωμη μου' συμφωνω απολυτα μιας που ειμαι και εγω απολυτα απογοητευμενος απο το ολο στησιμο του αυτοκινητου μου..τελικα τα μονα στημενα και καθαρα σπορ bmw ειναι τα Μ3 ..
Ο χρήστης nikolas crete δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
116i, ανάρτηση, κρατήματα, κράτημα, οδική συμπεριφορά, Τιμόνι, στήσιμο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές