Περί συλλεκτικού άασου - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Περί συλλεκτικού άασου

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-08-17, 11:09   #41
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Earendil Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μίλησα για συλλεκτική αξία με την έννοια του τελευταίου όπως προαναφέραν τα παιδιά όχι με την έννοια των Ζ8 και άλλων όπου ούτως η άλλος είναι συλλεκτικά με την βούλα(βλέπε τιμές πώλησης πχ).κατι πως να το πω σαν tribute ρε παιδί μου ακόμα κα γι αυτό το προσιτό αυτοκίνητο..
Φιλτατε, καταλαβαινω τι προσπαθεις να πεις αλλα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ συλλεκτικη αξια σε ενα αυτοκινητο μαζικης παραγωγης, της κλασσης του Ασσου. Ουτε καν σαν ιδεα...ουτε καν σαν εννοια. Και το miata πισωκινητο , roadster κτλ κτλ...πωλουνται 3-4χιλιαρικα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Earendil Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Πανο σαφώς και δεν συγκρίνεται ένα entry level όχημα με ένα άλλης κυρίως τιμολογιακής κατηγορία αυτοκίνητο όπως επίσης κάτι εκφράσεις του τύπου πύραυλος και τα σχετικά έχεις δίκιο είναι για γέλια συν του ότι προέρχονται κυρίως απο άτομα νεαρών ηλικιών αφού είναι το πρώτο τους bmw.οι χειρότεροι για εμένα και για να το ξεκαθαρίσω δεν αναφέρομαι σε κάποιον απο το φόρουμ αλλά απο live παραδείγματα είναι οι άνω των 30 δήθεν enthusiasts της αυτοκίνησης όπου το μεταχειρισμένο έχει την τιμητική του.Να σου δώσω και ζωντανό παράδειγμα,είχα Πάει την προηγούμενη εβδομάδα να πλύνω το αυτοκίνητο μαζί με ένα φίλο μου ο οποίος έχει gtr.πριν απο εμάς να σου ένας με μια 335.το κοιτάει το gtr και λει στο φίλο μου 100 χιλιάρικα έχει νομίζω αυτο,του λέμε κάπου εκεί,μας λει το κορυφαίο καλά ρε φιλε έσκασες 100 χιλιάρικα για nissan,ενώ με μια 20 άρα όπως έσκασα εγώ καθαρίζεις.του λέω τι εννοείς καθαρίζεις μου λει έχεις το ίδιο αυτοκίνητο σε καλύτερη μάρκα

Αν την είχε αγοράσει καινούργια την 335 αυτήν την μαλάκια δεν θα την έλεγε αλλά και πάλι στο Ελλάδα που είμαστε τέτοια θα ακούσεις .sry για το μεγάλο ποστ
Σαφεστατα και ο τυπος ειναι μαλακας και ουδεμια σχεση εχει με Car enthusiast... δεν μπορει ομως να γινει ο κανονας.
Επισης ο συσχετισμος με τις τιμες που κανεις , ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω.Το δικο μου 335i ηταν ισως το πρωτο που πωληθηκε στην Ελλαδα μετα απο τα πρωτα δημοσιογραφικα που ηρθαν και μου κόστισε (καινουριο) σε βαθος χρονου 85+ χιλιαρικα. Τωρα με το ζορι θα πιασει 15,000 (και ας ειναι λες και βγηκε απο αντιπροσωπεια με 70-75Κ χιλιομετρα μονο). Προσοχη: η εμπορικη του τιμη , δεν καθοριζει και την ουσια του ως οχημα. Επειδη ο Aσσος μου κοστισε 35-37Κ δεν σημαινει πως ειναι καλυτερο οχημα απο 335i. Oυτε καν...ουτε καταδιανοια. Υπαρχει χαοτικη διαφορα μεταξυ των δυο οχηματων.

Η γνωμη μου? Αν ήμουν enthusiast και ειχα 30Κ να διαθεσω, η μεγαλυτερη μαλακια που θα μπορουσα να κανω θα ηταν να τα δωσω για τον Ασσο. Θα εδινα 20Κ για ενα 335Κ και με την διαφορα θα ελεγα πως θα πληρωνα τον ετησιο φορο πολυτελειας του για οσα χρονια (3-4) εχει ακομη. Οταν εχεις αποσβεσει απο την αξια αγορας τοσα χρηματα, ειναι μ@λακια να λυπασαι το χιλιαρικο της εφοριας.
Παιρνεις μια εντελως διαφορετικη εμπειρια, απολαυση και ουσια που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχεις με τον Ασσο.

Παιδια, ας χαλαρωσουμε...ο ασσος ειναι ενα "οκ" αυτοκινητακι...μεχρι εκει.
Οπως επισης το 335 ειναι αναλογα ενα "ok" αυτοκινητο σε σχεση με αλλα οχηματα.
Εκαστος στο ειδος του...
10-08-17, 11:37   #42
petralani13

Drives: F20 116d ED
Σύμφωνα με το λεξικό: Μοναδικότητα: Το να ειναι κατι μοναδικό, να μην υπάρχει κατι άλλο σαν αυτό. Είτε αυτό αρέσει είτε δεν αρέσει ο άσσος ειναι μοναδικός. Δεν υπάρχει κατι άλλο σαν κι αυτό( λόγω κίνησης). Δεν θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε. Τα 4ψηφια νουμερακια βγαίνουν απο το μυαλό του καθένα. Οποίος κατάλαβε, κατάλαβε.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-17, 11:43   #43
Panoz

Status:

Υπο αυτη την εννοια ολα μοναδικα ειναι...
Ολα τα οχηματα εχουν κατι μοναδικο. Μια γρατζουνια, ενα γδαρσιμο, ενα αξεσουαρ κτλ.

Ο μοναδικος τροπος να καταλαβεις την μοναδικοτητα του ασσου σου ειναι οταν θα πας να το πουλησεις. Εκει θα καταλαβεις ποσο μοναδικος ειναι...
(εκει στο τελος, καταλαβαινουμε ολοι)
10-08-17, 11:47   #44
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
...εκεί στο τέλος, καταλαβαίνουμε ολοι....πόσο δίκο έχεις[email protected]Panoz

Αυτός είναι και ο λόγος που πλέον δεν ξαναπαίρνω καινούργιο αυτοκίνητο! Ή τουλάχιστον αν αξιωθώ και πάρω, δε θα το πούλησω ποτέ μιας και έχω το ίδιο 'κουσούρι' με σένα να τα διατηρώ σε κατασταση βίτρίνας τα αυτοκίνητά μου...
Ο χρήστης spy_la δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-17, 12:04   #45
Earendil

Drives: F22 218i
Enthusiast με την αληθινή έννοια του όρου δεν αγοράζει υsed όχημα για καθαρά ψυχολογικούς λογους,η μυρωδιά του Καινούργιου ειναι όπιο όπως και να το κάνουμε,πανό ξέρεις καλύτερα με την δικά σου Μπέμπα τι ενοωκαι πραγματικά χαίρομαι που τα πήρες καινούργια γιατι με τέτοιους ανθρώπους θέλω να μιλάω κυριως αυτοί σέβονται και αγαπάνε ποιο πολύ ένα αυτοκίνητο ανεξάρτητου τιμής.

Ο φίλος puma που είπε για το χ1 είτε κάνει πλάκα η όχι όντως έρχεται στη λογική της κουβέντας ότι το μοναδικό πχ ειναι με την έννοια πως θα το αισθάνεται ο ιδιοκτήτης του σε σχέση με το καινούργιο η υποκειμενικότητα δλδ αυτο προσπαθούσα να εξηγησω εδώ μέσα.τα ίδια και για τον άσσο πχ.εγω δεν είπα ότι ο άσσος η το χ1 ειναι ζ8 και ούτε πρόκειται να γίνουν.

Σε αυτο που διαφωνώ ειναι ότι στην συλλεκτικότητα πεζουν ρόλο οι τιμές τα 100 plus k πχ.Απλως ο φίλος Στεφ μπέρδευε το limited με το collector.το πρώτο ειναι πραγματικότητα το δεύτερο ειναι κοροϊδίες για πρόβατα

Ο χρήστης Earendil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-17, 12:11   #46
Panoz

Status:

Δεν ειναι ψυχολογικος ο λογος στο να πας απο τον καινουριο Ασσο στο μεταχειρ 335ι. Eιναι εντελως διαφορετικος κοσμος.

Και δεν εχει να κανει με το ΠΟΣΟ enthusiast εισαι αλλα με το ποσα χρηματα διαθετεις. Σαφεστατα υπαρχει κοσμος που ειναι γνωστης , αγαπαει το αμαξι αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να παρει καινουριο 335.

Αυτο δεν ειναι κακο...κανεις επιλογες.
10-08-17, 12:28   #47
Earendil

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αγοράς Καινούργιου άσου πχ με μεταχειρισμένου ακριβότερου άλλο το ένα άλλο το άλλο πάντως σου είπα ποιον εγώ προσωπικά θα σεβαστώ περισσότερο.να σου δώσω ένα άλλο πχ παράδειγμα,ο ένας με καινούργιο πχ scirocco ,o άλλος με μεταχειρισμένη ζ3,σαν τα κοκόρια πλακονοντουσαν.

Επειδή έχω διδακτορικό στο θέμα πτυχίο ενοω σου λέω ότι ο Έλληνας τις αγορές τις έκανε μια ζωή για ψυχολογικούς λόγους ,ειναι χαρακτηριστικό των μικρόαστικων Βαλκανίων αυτών.εδω σώβρακο δεν είχε άμακσι σπίτι αγόραζε(τον τροπο τον ξέρουμε υsed και δανειάκια ).εδω με τα εφάπαξ πηγαίνανε και περνάνε σαν κουλούρια τα cayenne.μου αρέσει η ακεραιότητα έναντι της εμπάθειας αλλά βλέπεις ψάχνω ψιλους στα άχυρα.
10-08-17, 13:23   #48
petralani13

Drives: F20 116d ED
Ο άσσος εχει προσωπικότητα. Δίνεις για entry level 25+ και παίρνεις αυτοκινητο που εχει την προσωπικότητα του, ειναι πισωκίνητο και μοναδικό στο ειδος του σε αυτό το κομμάτι. Ο ανταγωνισμός δεν εχει να δώσει αυτοκινητο με προσωπικότητα, τουλάχιστον γι αυτούς που θέλουν σωστό τιμόνι και χαίρονται την οδήγηση. Τα υπόλοιπα απλα σε μετακινούν απο το σημείο Α στο σημείο Β.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-17, 13:29   #49
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
....με 30- βέβαια που είναι κοντά στο 25+ του 1series...παίρνεις leon cupra...που δε το λες οτι απλα σε μετακινεί από το σημείο Α στο σημείο Β...
Φιλικά!
Ο χρήστης spy_la δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-08-17, 13:35   #50
Earendil

Αυτή η διαφήμιση με την κότα με έκανε να αντιπαθησω την seat
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές