oil heat exchanger - εναλλάκτης [F20 116i] - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-09-17, 15:42   #21
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Eγω ρε μαγκες, εχω μια αλλη απορια...

Θελετε να κανετε μια δουλεια, γιατι ψαχνεστε να αγορασετε τα επιμερους κομματια ενα-ενα απο το web (και απ'οσο βλεπω χωρις να ειστε σιγουροι ποιο ειναι το σωστο) και δεν πατε καπου να σας προσφερουν ολοκληρωμενη λυση (σωστο ανταλλακτικο, εγκατασταση, βελτιωση).

Δεν κριτικαρω...απλα μια απορια/σχολιο κανω.
27-09-17, 16:03   #22
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Τα παιδια που το εκαναν την κινηση την εκαναν κατοπιν συνεννόησης με τον προγραματιστη. Μετα απο συζητησεις μελων σε αλλο φορουμ διεθνες με τα wangner ειδανε λαγκ αντι κερδος ελεος δλδ 80% μεγαλυτερο. στην χειροτερη βαλενε απο τα Ν55 με χρηση WMI. Η τοποθετηση ειναι plug and play. ως τωρα απο αναφερομενα ατομα +1 ακομη εκτος του φορουμ δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα. Ξερω δεν ειναι fact point. τα παιδια δεν εχουν ψαξει τα ΙΑΤ τους ασχολουντε ακομη με τις πιεσης θερμοκρασιες λαδιου νερου

και το κουλο οτι εμεις τα Ν20 δεν χριζουμε αλλαγη πανω σε αυτο! ειπωμενο απο 2 δοιαφορετικους προγραματιστες ο ενας αθηνα ο αλλος ο γνωστος που εχουμε πει.
02-10-17, 21:29   #23
Chris_kor

Drives: F20 lciB37
Καλησπέρα, @Herc εγώ έστειλα και mail στην Wagner για το evo1 competition για το αν θα έχω πρόβλημα με lag αντί να "δώσει" και πήρα απάντηση ότι από τη στιγμή που έχω "ανεβασμένο" με το τσιπ της Novatune το αμάξι και δεν είναι στοκ , ότι θα έχω εμπειρικά περίπου 5-10% αύξηση στη δύναμη και ότι επίσης το κλίμα στην Ελλάδα είναι ζεστό..
βέβαια κρατάω επιφυλάξεις ακόμα γιατί είναι σχεδιασμένο για το 335D κανονικά, συν ότι έχω δει ότι φοράω ίδιο intercooler με το 118d όπου υποθετικά οριακά καλύπτομαι.. από το 120d αλλάζει ο κωδικός στην bmw..

τα παραπάνω της Valeo που αναφέρετε από ποιο μοντέλο είναι;
Ο χρήστης Chris_kor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-10-17, 21:41   #24
luffyp8

Drives: F20 116i
Απο f20 125i
Ο χρήστης luffyp8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-10-17, 00:26   #25
Chris_kor

Και τα δυο που αναφέρονται ;;
03-10-17, 08:18   #26
Herc

το 818260 του 135 με Ν55 μοτερ
το 818263 του 125 με Ν20 μοτερ

Απο εκει περα Κρις αυτο ηταν το θεμα οτι ειναι για τα 3.0 λιτρα και οχι τοσο για εμας. Το ΙΑΤ μου με το στοκ σε πατηματα νταλα μεσημερι δεν περασε τους 50-55 με 38 εξω. ενω τωρα ταμα να ειναι 8c πιο πανω απο του περιβαλοντος. Δεν ειναι τραγικες οι τιμες για καλοκαιρι οποτε μετρηστε τι εχετε ως τωρα βλεπετε τη πορεια κανετε.

Τα εντοσθια τα αφηνω εκτος δεν εχω βρει τις πληροφοριες απο συζητηση με μελος μου ειπε οτι του 125 και του 135 ειναι ιδιο μεγεθος αλλο εσωτερικο (κυψελες)...

Last and not least εχεις ντιζελ και δεν εχω ασχοληθει αν πανε με την ιδια λογικη..... πιθανον να πρεπει να δεις μεσα απο το realoem τι φορανε τα ντιζελ και παιξεις κατι απο εκει... Σιγουρα οταν το 120d βαζουνε το MPPK περιλαμβανει πλατο, ανεμιστηρα, ic και κατι σωληνες απο το 125d
03-10-17, 18:19   #27
Chris_kor

Ισχύει ότι στο 125i η bmw δεν δίνει βελτίωση σε intercooler, ενώ σε αντίστοιχη περίπτωση στο diesel όπως ανέφερες αλλάζει και intercooler ,

Τώρα καθαρά μηχανολογικά θεωρώ πως είναι μεγάλο της Wagner και θεωρώ ότι έχει νόημα μόνο σε 3.0L όπως επίσης και αν υπάρχει σκοπός για ανέβασμα πιεσης Τούρμπο, γιατί ένα αρκετά μεγαλύτερο intercooler είναι ώστε να μπορέσουμε να ανεβάζουμε κατά πολύ την πίεση για αυτό δεν "κάνει" ουσιαστικα και εδώ που αναφερόμαστε..

Τώρα συγκεκριμένα σε εμένα , Στο pre lci είχε τον ίδιο κωδικό έως το 120d ενώ στο lci πλέον το 120d φοράει τον ίδιο κωδικό με το 125d (η μόνη διαφορα τους είναι πλάτος 80cm το ένα και 100 το άλλο).

Αυτό που θα κάνω εγώ τώρα κατά πάσα πιθανότητα είναι να τσεκάρω τις δυο επιλογές( Valeo και Nissens) στο μεγαλύτερο μέγεθος από τα δυο που ανέφερα, καθώς το πρώτο είναι που "φοράω" τώρα και να καταλήξω σε μια από τις δυο εταιρείες για αναβάθμιση ..

Θα δώσει τον έξτρα "όγκο" για αέρα καθώς 20cm πιο φαρδύ αλλά βασικό για εμένα είναι ότι όταν δεν έχουμε πολύ θερμό αέρα έως ενός ορίου φυσικά έχουμε και χαμηλότερα καυσαέρια και προφανώς πιο "ξεκούραστη" λειτουργία με καλύτερη απόδοση..
Να πω επίσης ότι μέσα από συζητήσεις μου με Novatune(όπου έχω το τσιπ και το Powerpedal τους) μου έχει προταθεί αναβάθμιση intercooler για το μοντέλο μου καθώς ακόμα και για της Wagner για το οποίο βέβαια δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν με σιγουριά..

Μεταξύ 125i και 135i είναι άλλος κωδικός intercooler αλλά δεν έχω ψάξει τις διάφορες τους καθώς κοιτάω για το ντίζελ όπως ανέφερα παραπάνω, το " μικρότερο" βέβαια είναι tube and fin και αναφέρομαι στις κυψέλες που είπες όποτε μου φενεται λίγο απίθανο να έχουν βάλει bar and plates στο 135i όπου μετά από λίγη χρήση έχει χειρότερη απόδοση από το πρώτο που αναφέρω.. μπορώ βέβαια να τσεκάρω και για αυτό με την πρώτη ευκαιρία και να δούμε τις διάφορες..
03-10-17, 20:59   #28
Herc

και εμενα μου φανηκε λιγο οφ και λογω τιμης που ειναι μικρη μεταξυ τους στα 10 ευρω
03-10-17, 23:11   #29
Chris_kor

Ίσως είναι σχεδόν τα ίδια σε ογκο αλλά με διαφορετικά μεγέθη διαμέτρου σε εισαγωγή εξαγωγή intercooler, και πάλι όμως αυτό είναι εικασία καθώς δεν ξέρω την ακριβή διαφορα τους όπως είπα παραπάνω..
19-10-17, 18:35   #30
luffyp8

Drives: F20 116i
Σημερα μπηκε και ο εναλλακτης. Εξι ωρες καθαρη δουλεια. Εχει αρκετη μανουρα. Οποιος θελει να του πω σε ποιον το εκανα και ποσο κοστισε ας μου στειλει πμ.
Και μαλλον ειναι το πρωτο στην Ελλαδα f20 116i που εβαλε εναλλακτη
Ο χρήστης luffyp8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές