Παρουσιαση F30 - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-05-12, 14:00   #11
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Λιτότητα δηλαδή....

Για πείτε, τι έλεγαν έστω αυτά που είδατε απο κοντά?
28-05-12, 09:24   #12
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Πέρασα και εγώ τελικά για να δώ φίλους και γνωστούς και οδήγησα και την 320d.

Το αυτοκίνητο είναι πανέμορφο (όπως και η σειρά 1, αδικείται από τις φωτογραφίες) να και έχει μεγαλώσει αρκετά (όμως δεν του φαίνεται). Θα ήθελά να την δώ και σε άλλα χρώματα, πιο φωτεινα.

Στον δρόμο που έδωσε την αίσθηση που έχει η δικιά μου, ελάχιστη διαφορά. Ο Diesel είναι ροπάτος έχει αρκετή δύναμη (θα ήθελαν να τον δώ με το αυτόματο κιβώτιο) ενώ ταυτόχρονα δεν κροταλίζει. Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι στο ρελαντί συντονίζεται ο λεβιές ταχυτήτων και το πεντάλ του συμπλέκτη...απαράδεκτο για BMW του 2012 (έστω και Diesel). Συνολικά, από αυτή την σύντομη επαφή, άλλη μια εξαιρετική 3αρα και μάλιστα σε λογικές τιμές..άεχετα που πλέον στην Ελλάδα δεν θα πουλήσει.

ΥΓ: Αυτό που μου έκανε ακόμα περισσότερο εντύπωση είναι οι απίστυετες τιμές στα μεταχειρισμένα....απλά δεν υπάρχουν (όπως δεν υπάρχουν και χρήματα!!).
28-05-12, 11:58   #13
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Drives: F31 M
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι στο ρελαντί συντονίζεται ο λεβιές ταχυτήτων και το πεντάλ του συμπλέκτη...απαράδεκτο για BMW του 2012 (έστω και Diesel).

ΥΓ: Αυτό που μου έκανε ακόμα περισσότερο εντύπωση είναι οι απίστυετες τιμές στα μεταχειρισμένα....απλά δεν υπάρχουν (όπως δεν υπάρχουν και χρήματα!!).
Την ιδια συμπεριφορα ειχε και η 116d που οδηγησα τις προαλλες, ετρεμε συμπλεκτης και λεβιες λογω ντιζελ, οντως πολυ κακη εικονα.

Για τα μεταχειρισμενα που λες δεν υπαρχουν οι τιμες, εχει ενα Z4M του 2006 στα 24500ευρω, σε αριστη κατασταση και μωλις 11000Κμ. Ευκαιριες για λιγους......

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2491852/
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-12, 12:14   #14
Φάνης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frezas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ιδια συμπεριφορα ειχε και η 116d που οδηγησα τις προαλλες, ετρεμε συμπλεκτης και λεβιες λογω ντιζελ, οντως πολυ κακη εικονα.

Για τα μεταχειρισμενα που λες δεν υπαρχουν οι τιμες, εχει ενα Z4M του 2006 στα 24500ευρω, σε αριστη κατασταση και μωλις 11000Κμ. Ευκαιριες για λιγους......

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2491852/
Ήσουν το Σάββατο εκεί Ανδρέα? Δεν σε είδα...

Καλά αυτό το Ζ4Μ είναι απίστευτο...μάλλον θα το αγοράσει ένας γνωστός μου (πήγε και το είδε την Παρασκευή) μέσα στην εβδομάδα...η τιμή φυσικά έπεσε και άλλο....!!!
28-05-12, 16:00   #15
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Drives: F31 M
Ειχα παει Παρασκευη απογευμα. Το Σαββατο δε πηγα, το θεωρησα βαρετο και ανουσιο, οποτε προτιμησα βολτα με τη μηχανη.

Αυτο το Ζ4Μ, φοβερο οπλο......τυχερος οποιος το παρει.
Προσωπικα θα το ελιωνα μεσα σε μια πιστα.......(σε μια αλλη ζωη....)
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-07-12, 09:18   #16
vagmag

Drives: E39 M5
Εχθές βρέθηκα στην BMW Αδαμίδης κ έκανα ένα test drive το 320d F30.

Εξωτερικά μου άρεσε, αν κ η μούρη από κάποιες γωνίες δείχνει λίγο κακομούτσουνη, πιο επιθετική αλλά πλατσουκωτή.... τέσπα αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά.

Το εσωτερικό έχει κάποια στοιχεία πολυτέλειας κ κάποια στοιχεία σπορ.

Για να σας βάλω στο κλίμα, το σκεπτικό είναι είτε 320d είτε 320i ή στην άλλη περίπτωση Μ3 Ε92 κ κρατώ το Prius για τα 60.000 χιλιόμετρα που κάνω ετησίως. ..οπότε βάσει αυτών έκρινα....

Το μοτέρ δε με ενόχλησε από θόρυβο. Πολύ άνετο για ταξίδια, κάθεται καλά στο δρόμο. Δε μου φάνηκε ότι θα έπλεε ή ότι θα μου δημιουργούσε ανασφάλεια στα πολλά χιλιόμετρα, αλλά από την άλλη μόλις είχα βγει από το Prius που οι λέξεις αμεσότητα, επικοινωνία, τιμόνι, σπορ κλπ απλά δεν περιλαμβάνονται στο ρεπερτόριο. Ευχαριστημένος λοιπόν από το τιμόνι, από το τράβηγμα, μέχρι αρκετά ψηλά, κοντά στις 5000. Η απόκριση στο γκάζι έχει κάποια καθυστέρηση ακόμα και στο sport πρόγραμμά. Το αυτοκίνητο ήταν χειροκίνητο. Λίγο μπερδεύεσαι στα κατεβάσματα για το ποια σχέση πρέπει να έχει για να είσαι στο ωφέλιμο φάσμα. Θέμα συνήθεια φαντάζομαι.
Λίγο που πάτησα το γκάζι σε κάποιες κλειστές το στροφές 2ας, το σύστημα ευστάθειας μπήκε άμεσα κ χωρίς να είναι άγαρμπο. Άλλο βέβαια ήθελα να δοκιμάσω (αν γλιστράει τουλάχιστο ικανοποιητικά) αλλά το DSC δεν το απενεργοποίησα σεβόμενος τον ευγενέστατο πωλητή δίπλα μου (τι φταίνε κ αυτοί αν εμείς είμαστε κάγκουρες...).
Η βόλτα ήταν σύντομη (από Καλοχώρι μέχρι Σίνδο κ πίσω), οπότε στο τέλος ζήτησα το αυτοκίνητο για κάποιο test drive για ολόκληρη μέρα ή για κάποιες ώρες μήπως κ βγάλω περίσσότερα συμπεράσματα.

Οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά ακριβές.

εξοπλισμός
αυτόματο, Parking control, cruise control απλό, αισθητήρας βροχής-φώτων, hands free-usb.... μετά από εκπτώσεις, αποσύρσεις

320d 42100
320i 36200

6000 ευρώ... διαφορά. Αν έχουν μεταξύ τους 4 λίτρα διαφορά στην κατανάλωση είναι περίπου 7-8 ευρώ ανά 100 χιλιόμετρα.
8000 ευρώ στα 100.000. Ακόμα κ για εμένα που κάνω τόσα χιλιόμετρα η διαφορά αρχικής τιμής αρχίζει κ δείχνει μεγάλη.

Από την άλλη 42000 για ένα φρέσκο 320d ή ένα Μ3 Ε92 με 33000 κ κρατάω κ το Prius. Το Prius θα κάνει τα χιλιόμετρα της δουλειάς κ το M3 τη βλακεία μου....

Γενικότερα έμεινα ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο, σαν μετακίνηση, σαν επιτάχυνση, σαν ποιότητα (τουλάχιστο αυτή που αισθάνεσαι σαν επιβάτης-οδηγός), αυτό που δεν ξέρω αν μπορεί να με ικανοποιήσει το αυτοκίνητο είναι στο σπορ κομμάτι, όπου φυσικά δεν περιμένω να είναι Μ3 αλλά να μπορείς να παίξεις. Ίσως το μάθω αν μου τηλεφωνήσουν για το μεγαλύτερο test drive...
12-07-12, 09:45   #17
Φάνης

Μεταξύ 320d και 320i, μάλλον θα επέλεγα την βενζίνη, ειδικά για τον σκοπό που θές εσύ το αυτοκίνητο. Φυσικά και τα 2 είναι οδοντόκρεμες μπροστά σε μια Μ3...οπότε (και αφού σε είδα και στο Driving Academy) δαγκωτό την Μ3 και με τα ρέστα βάζεις τις βενζίνες για 5 χρόνια!!!
12-07-12, 10:00   #18
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Αν μπορείς να αντέξεις τα επιπλέον κόστη του Μ3, όπως περισσότερη βενζίνη και φυσικά τέλη κλπ τότε, μάλλον θα πήγαινα κι εγώ προς το Μ3. Βέβαια δεν θα το κυκλοφορείς και καθημερινά οπότε θα είναι μειωμένη η κατανάλωση σου.

Αν από την άλλη δεν θέλεις να πληρώνεις κερατιάτικα, τότε μεταξύ των 2 και με βάση την διαφορά τιμής θα πήγαινα με το 320i. Αν κι έχω diesel και θα παραμείνω με τέτοιο η διαφορά όταν ψώνιζα εγώ πριν 14 μήνες ήταν μόλις 2000 ευρώ και η εξοικονόμηση χρημάτων το δικαιολογούσε.

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-07-12, 11:06   #19
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
+1 στον Σπύρο. Ακριβώς όπως τα είπε...
13-07-12, 16:39   #20
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Φυσικά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την Μ3 με τα 320. Αλλά αν οι επιλογές είναι 60.000 χλμ/χρόνο με Prius και Μ3 ή μόνο 320d τότε θα το σκεφτόμουν γιατί καταλαβαίνω τί σημαίνουν πολλά χλμ/έτος.
Η διαφορά τιμής 320i και 320d δεν είναι καθόλου μεγάλη φίλε από Θεσσαλονίκη αν θέλεις να κάνεις 60000 χλμ/χρόνο.
Οδηγώ 320d Ε90 μοντ 2007 και έχω ακριβώς 400.000 χλμ σε λιγότερο από 5 χρόνια.
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μου δίνει αφορμή για αντικατάσταση. Πότε θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα?
Εξαιρετική η Μ3 αλλά πόση υπομονή έχεις για να κάνεις 60000 με Prius.
Αν αποφασίσεις για όλα τα χλμ τότε χωρίς 2η σκέψη 320d.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές