Bespoke vs MTM - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-06-20, 16:53   #1
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: N/A no BMW
Bespoke vs MTM

Το ραμμένο το κοστούμι είναι άλλη φάση τελικά όπως και να το κάνεις. Καλό και το made-to-measure που είναι τα πατρόν κοντά και τα φέρνουν στα μέτρα σου, αλλά το ραμμένο θα είναι πάντα μπροστά.

Και δυστυχώς η BMW δεν είναι ράφτης. Δεν είναι και Zara, μην παρεξηγιόμαστε. Αλλά είναι Boss. Εξαιρετικά οχήματα για όλες τις δουλειές. Το επιχειρησιακό εύρος του Μ4 ήταν συγκλονιστικό.
  • ταξίδι 4 ενήλικες με αποσκευές για μεγάλες αποστάσεις και σοβαρές ταχύτητες
  • άφιξη στον προορισμό, ξεφόρτωμα, και ξεφτύλισμα
  • αν έχεις τσέπη για τα αναλώσιμα, τίμιο σε πίστα μαμά, αλλά ρεαλιστικά με καμπερόπλακες, τακάκια, κι ένα σωστό σετ λάστιχα, γυρνάς μέχρι να σε διώξουνε
  • πάντες όπου και όπως θες
  • πέφτανε και τα καθίσματα να κουβαλήσεις τα σκατά από το ΙΚΕΑ

Το προτέρημα όμως είναι και το πρόβλημα.
Ξεκινάς με ένα 3άρι. Πρέπει να είναι ασφαλές, εύκολο, εύπεπτο, πολιτισμένο. Το κάνεις δίπορτο. Και μετά του αλλάζεις τα πάντα για να γίνει σπορ. Αλλά πάντα θα ξεκινάς από λάθος πατρόν.

Όταν πήρα το πρώτο πραγματικά ξεχωριστό αμάξι μου για να καλύψω οικογενειακές ανάγκες (1 μήνα πριν καν αυτές εμφανιστούν) συνειδητοποίησα τι έλειπε από το Μ4. Τώρα που δεν χρειαζόμουνα ένα αμάξι να τα κάνει όλα, ήθελα ένα αμάξι που να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα πολύ σωστά.
Επίσης ο θόρυβος. Κακό πράγμα να σε ξενερώνει ο ήχος από το αμάξι σου, ειδικά όταν σου άρεσε για 2-3 χρονάκια και μετά βλέπεις το φως...

Και κάπως έτσι, κι αφού απέφυγα το 911 κατέληξα με μερτσεντέ (φτου κακά).

3 βδομάδες και 2,000 χιλιόμετρα μετά, ψυχανάλυση:

AMG GT S
1η κυκλοφορία μια βδομάδα ακριβώς μετά την 1η κυκλοφορία του Μ4 (Σεπ 2016)
Edition 1 με αεροτομούλα, splitter και πλαϊνά
Iridium silver, με μαύρες λεπτομέρειες, κόκκινες ζώνες/ραφές/δαγκάνες + γυάλινη οροφή

Πάει κι έρχεται γραφείο κυρία. Κάνουν λίγο φασαρία τα λάστιχα, αλλά πίσω σου ο χώρος αποσκευών κάνει ένα τεράστιο ηχείο και τα Pilot SuperSport δεν ήταν ποτέ ήσυχα λάστιχα. Adaptive cruise control σημαίνει ότι όταν είσαι απλά κουρασμένος έχεις την επιλογή ν' αράξεις στην κίνηση. Επίσης στο Μ4 πατάς το φρένο παραπάνω για να μην σβήσει το μοτέρ με το start-stop αλλά στο AMG απλά κρατάει φρένο οπότε στο φανάει ξεκουράζεις ποδαράκι. Το προτιμώ...

Κάνει 100-200 σε κάτω από 7 δευτερόλεπτα, και όταν ανοίγεις χαλαρά στον αυτοκινητόδρομο, έτσι και δεν προσέξεις φυλακή γιατί μαζεύει χλμ και δεν καταλαβαίνεις.

όταν ανοίγει η εξάτμιση κάνει σαν τσαντισμένη αμερικάνα του 70 στο ρελαντί. Ψηλά απλά γκαρίζει και όταν δουλεύει το anti-lag νομίζεις ότι θα σκάσουνε τα καζανάκια από τα μπαμ μπουμ...

Το κάθισμα είναι λιγότερο άνετο από του Μ4, αλλά κάθεσαι πιο χαμηλά απ' οτιδήποτε έχω κάτσει, και για καλύτερη στήριξη πας μόνο σε fixed bucket.

Σήμερα πήγα την πρώτη σοβαρή βόλτα. Έχω κάνει 1-2 βόλτες γνωριμίας σε σχετικά ανοιχτό επαρχιακό στην Ελβετία, και απλά σοκαρίστηκα με το πως ανοίγει.
Όμως τα σύνορα ανοίξανε και το Μαύρο Δάσος με περίμενε καιρό. Μήνες γαμώ τον COVID, δεν πρόλαβα καν να χαιρετήσω το Μ4 σωστά... Καιρός μάλλον καλός, και ξύπνιος στις 6.

"Πάω βόλτα, θα γυρίσω μέχρι να ξυπνήσεις", και βουρ...
Αν είχε ένα πρόβλημα το Μ4 ήταν ότι δεν έβαζε κάτω την ροπή. Οι επιλογές ήταν λαμπάκι/γλίστρα/2 νούμερα μεγαλύτερο λάστιχο. Και το άλλο είναι καμιά 100αριά άλογα πάνω και κυρία. Ραμμένο κουστούμι κλπ κλπ...

Το Μ4 είχε τρελή μούρη, απλά άκουγε παντού. Ε όταν το μοτέρ κάθεται πίσω από τον άξονα, και πετάξεις τα μακφέρσον, καταλαβαίνεις τι πραγματικά σημαίνει "τρελή μούρη". Το AMG το νιώθω σαν ντοπαρισμένο S2000 σε συμπεριφορά. Μικρό, δεμένο, μαζεμένο, θέλει να περιστραφεί και να χώσει μούρη μέσα. Είναι τόσο μεγάλο το 3/4άρι πλέον που έφτασε το παλιό 6άρι σε μέγεθος. Δεν είναι τυχαίο που όλοι λυσάνε για το Μ2 όταν η συζήτηση έχει να κάνει σε καθαρό οδηγικό γλέντι.

Τo AMG είναι χαμηλό, σωστό, πρόστυχο, πουτανιάρικο.
Ξέρω ότι η BMW θα μπορούσε να φτιάξει αντίστοιχο, και ίσως καλύτερο. Αλλά τελικά έχω αποδεχτεί ότι δεν είναι στον χαρακτήρα της. Δεν είναι το μαγαζί που θα ξεκινήσει από λευκό χαρτί και θα φτιάξει πορνογραφικό αυτοκίνητο. Η Mercedes έφτιαξε το SLS, και όταν αποφάσισε να ποντάρει στην AMG, πριν πάει να κολλήσει το σηματάκι και στα καροτσάκια του super market, έκατσε κι έφτιαξε έναν αντίπαλο της 911.

Δεν είναι τοσο precise, δεν είναι τόσο ραφιναρισμένο, δεν είναι 911. Δεν είναι νυστέρι, αλλά δεν είναι και μπαλτάς όπως τα παλιά AMG.

Στην τελευταία και ίσως αγαπημένη μου διαδρομή σήμερα, έπιασα τον εαυτό μου απλά να χαμογελάει σαν ηλίθιος.
Γίνεται πραγματικά της πουτ@ν@ς τελευταία.
Κούραση είναι το σύνθημα των ημερών.

Κι όμως με σφάχτες στην μέση, με χίλια σκατά μέσα στο κεφάλι, παίρνεις τα κλειδιά και πας 3-4 ώρες βόλτα στα άγρια χαράματα. Και πιάνεις τον εαυτό σου να χαμογελάει γιατί η βόλτα που σε τρόμαξε, που σε καύλωσε, που σε τσίτωσε ήταν γαμάτη.

Όταν πούλησα το Μ4 πήγα να σκάσω. Η γυναίκα μου έκλαψε. Το επόμενο είχε μεγάλα παππούτσια να γεμίσει. Και από ικανότητα, και από το συναίσθημα που θα προσέφερε.
Καλά ξεκίνησε το μερτσεντέ τον πρώτο μήνα. Μπήκε με τσαμπουκά και μου 'δειξε ότι τα παππούτσια το στενεύουν.

Έμπλεξα κύριοι...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20200612_190750.jpg (391,9 KB, 40 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20200628_122454.jpg (278,9 KB, 37 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20200628_080846.jpg (309,9 KB, 38 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20200612_080142.jpg (175,5 KB, 36 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20200612_190728.jpg (272,2 KB, 30 εμφανίσεις)
29-06-20, 06:32   #2
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Πανεμορφη.Ευχομαι καλοταξιδη και απροβληματιστη.
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-20, 07:38   #3
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Κ@υλα......
Καλοριζικο και καλοοδηγητο αδερφε!

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-20, 08:56   #4
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Πραγματικά σε χαίρομαι.
Μου έφτιαξες την ημέρα με την ανάλυση που κάνεις. Περισσότερο ειδικά εκεί που γράφεις ότι σηκώθηκες από τις 6.
Είναι κάτι που το είχα ξεχάσει και εγώ τον τελευταίο καιρό και το έκανα το Σάββατο. 6 η ώρα στον δρόμο. Όσες φορές και να το κάνω με ότι όχημα και να βγω μια τέτοια πρωινή βόλτα είναι πραγματική ψυχανάλυση.

Κάθε μάρκα έχει τα + και τα -
και το τοποθέτησες πολύ σωστά με την έκφραση για το bmw "αν έχεις τσέπη για τα αναλώσιμα, τίμιο σε πίστα μαμά, αλλά ρεαλιστικά με καμπερόπλακες, τακάκια, κι ένα σωστό σετ λάστιχα, γυρνάς μέχρι να σε διώξουνε"

Το καθένα έχει τον προσανατολισμό του. Δεν θα μπω στην διαδικασία να συγκρίνω γιατί καλύτερή άποψη από σενα δεν θα έχω. Να το χαίρεσαι και να το ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή.
29-06-20, 12:07   #5
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Συγχαρητήρια για την επιλογή και καλορίζικο το "εργαλείο".

Η περιγραφή σου με έκανε να ονειρευτώ κι εγώ για λίγο πώς είναι να είσαι κάτοχος ενός τέτοιου αυτοκινήτου και χαίρομαι πραγματικά που υπάρχει κάποιος από την παρέα του φόρουμ με τη δυνατότητα να οδηγεί τέτοια αυτοκίνητα!

Εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο!!!
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-20, 17:59   #6
BitGenaration

Το avatar του χρήστη BitGenaration

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Καλοταξιδο να ναι και σωστη η ψυχαναληση! Γιατι στο τελος τελος της μερας αυτο θες, οσα αποτελουν σημαντικα σημεια στη ζωη και την καθημερινοτητα να σε κανουν να χαμογελας! Περα απο μαρκες και συμπραγκαλα....

Τωρα το ποσο ομορφο ειναι το αμαξι δεν το λεω το βλεπεις καλυτερα απο μενα :P

Και πολυ σωστος για τη βολτα στις 6 το ξημερωμα.....Και το μαυρο δασος αν το εχεις κοντα οο,τι επρεπε!

(Στην εξ Ιταλιας λιμο αν και απολαυσα το κειμενο εχασα πιο ειναι το αμαξι εχω να πω)
Ο χρήστης BitGenaration δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-20, 07:50   #7
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
..γιατι ρε δεν την πηρες σε κοκκινο? τι σοι σουπερ καρ εχεις? με χαλασες τωρα...αλλα ειμαι σιγουρος οτι το κοκκινο το κρατας για εκεινο που θα ερθει και ειναι το χρωμα του σε κοστουμι.
τι ωραια που θα ταιριαζε το κοκκινο στο μαυρο δασος!!

αντε καλοταξιδο να ειναι..αυτο και το SLS, ειναι τα μονα αυτοκινητα απο την μαρκα που μου αρεσουν.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-20, 11:41   #8
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: N/A no BMW
Ήταν 1-2 κόκκινα που είχα στην λίστα, αλλά ήταν λίγο μακρυά και δεν μ' άρεσε το spec.

Αυτό είχε ότι ήθελα, μ' άρεσε πολύ όταν το 'δα, ήταν κοντά, και ήταν και σε σωστά λεφτά.
01-07-20, 00:05   #9
Sokk

Το avatar του χρήστη Sokk

Drives: E46 N42b20
Φιλε συγχαρητήρια, πραγματικά σου εύχομαι να το χαρείς, είσαι από τα άτομα που όποτε βλέπω ότι έχεις γράψει πριν ανοίξω το ποστ εχω αυτό το αίσθημα όπως όταν αγόραζα μικρός περιοδικό αυτοκίνησης από το περίπτερο.Και χαίρομαι που αυτή η καύλα για τα ανάξια-μηχανες σε μερικούς δε σβήνει όπως όλοι θέλουν να με πείσουν ότι θα γίνει. Κάπως έτσι και εγώ πριν μια βδομάδα που απέκτησα τη πρώτη μου μηχανή χωρίς ξυπνητήρι εξι ώρα το πρωί (δε ξέρω τι παίζει με τις 6) το μάτι ορθανοιχτο δεν υπήρχε χρόνος για καφέ η πρωινό έπρεπε να βγω και να πάω να τη δω και να τη καβαλήσω...
Και πάλι καλό ταξίδο και καλορίζικο.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές