Πρόβλημα με κλειδαριά πόρτας f30 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-03-19, 08:26   #1
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Πρόβλημα με κλειδαριά πόρτας f30

Καλημέρα στη παρέα. Πηγαίνωντας για δουλειά σήμερα το πρωί , μου ανάβει η ένδειξη άνοιχτης πόρτας οδηγού. Ξαφνικά αρχίζεις το αμαξι να κλειδώνει -ξεκλειδώνει ανάβουν και τα εσωτερικά φωτα της πλαφονιερας . Απενεργοποιώ το αυτόματο κλείδωμα κατα την εκκίνηση . Ηρθε στα κανονικά του, το ενεργοποιώ ξανά οκ! Θα δω αν το ξανακάνει . Καμία ιδέα - απόψη επι τούτο ;;; Να ειναι η μονάδα (εγκεφαλακι) κεντρικού κλειδοματος στη πόρτα;;
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος είναι συνδεδεμένος  
23-03-19, 16:34   #2
Χρηστος ο λαρισαιος

Επανέρχομαι επι του Θεματος! Έβαλα στο αυτοκινητο το διαγνωστικό. καμία ένδειξη σφάλματος δεν κράτησε . Ωστόσο σήμερα μετα από καιρό το ίδιο θέμα πάλι. Εκκίνηση -ένδειξη ανοιχτής πόρτας οδηγού - άναμμα πλαφονιέρας - κλείδωμα ξεκλείδωμα εν κίνηση. Μετα παλι σαν να μην έγινε ποτέ ! Λέτε να φταίει το πλύσιμο;; Να παίρνει κάπου υγρασια η κλειδαριά της πόρτας ;; Την πέμπτης το έπλυνα σήμερα το έκανε ( χαζή είναι η παρατήρηση μου αλλά ,,,) όμως νόμιζω ότι μετα από πλύσιμο το έκανε και την πρώτη φορα. Αυτα τα ολιγά!
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-19, 16:46   #3
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Πιθανή η ύπαρξη υγρασίας αλλα κοιτά και την ασφάλεια στην ασφαλειοθηκη.. στις Ε90 λυνόταν το πρόβλημα με αλλαγή από 10 σε 20Ω..
23-03-19, 16:51   #4
Χρηστος ο λαρισαιος

Κίμωνα πιστεύω εννοείς από 10 Αμπερ ασφάλεια αλλαγή σε 20 αμπερ. Έκτος και αν αναφέρεσαι σε ρελεδακι
23-03-19, 18:21   #5
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Για δες όλες τις ασφάλειες στις πόρτες ; Και αυτή του κεντρικού κλειδώματος ...
23-03-19, 19:19   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο, εγώ θα σου έλεγα να πας μια βόλτα στην αντιπροσωπία για να σου ανοίξουν την πόρτα για έλεγχο στο μηχανισμό κλειδαριάς. Κάποιος από τους ενσωματωμένους μικροδιακόπτες πρέπει να έχει πρόβλημα και δίνει εσφαλμένο σήμα. Καλά έκανες και το έβαλες στη διάγνωση αλλά αυτή εκτός των προβλημάτων δείχνει ΚΑΙ την κατάσταση των μερών σε πραγματικό χρόνο. Θα μπορούσατε άνετα να δείτε αν η εν λόγω πόρτα φαίνεται ανοικτή ή κλειστή. Πρόβλημα θα δει το διαγνωστικό αν υπάρχει διακοπή ή βραχυκύκλωμα αλλά δεν είναι σε θέση να καταλάβει τη θέση της πόρτας, διαβάζει μόνο τους διακόπτες. Αν υπήρχε ένα ποτενσιόμετρο στους μεντεσέδες (λέμε τώρα) τότε θα ήταν εφικτή η σύγκριση με το σήμα on/off των διακοπτών του μάνδαλου. Έτσι τουλάχιστον θα έκανα εγώ ως τεχνικός.
Πάντως, θα μπορούσες εύκολα να ανοίξεις το πολυκάναλο φις καλωδίων της πόρτας -στο σασί, μεταξύ άνω και κάτω μεντεσέ- και να δεις αν υπάρχουν ίχνη υγρασίας ή οξείδωσης σε κάποιο pin, που κάτι τέτοιο επιφέρει ίδια συμπτώματα με χαλασμενο διακόπτη. Στην παρακάτω φωτό η απόληξη της φυσούνας είναι ο κονέκτορας του φις καλωδίων της πόρτας που κουμπώνει στο αντίστοιχο άκρο στο σασί:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-19, 20:16   #7
Χρηστος ο λαρισαιος

Γιάννη πρόστυχα ηλεκτρολογικά - ηλεκτρονικά !! Με εντολή από το διαγνωστικό τις άνοιξε και έκλεισε κανονικα.. χωρίς να βλέπει κατι παράξενο στη λειτουργία και μαλλονννν πρέπει να το έκανε κατι σαν αρχικοποιηση. Όλα αυτά με εικόνες από μακριά γιατί δε σε αφήνει η αντιπροσωπεια ( Καβάλα ) να είσαι <<αγκαζέ>> με το αμαξι. Θα κοιτάξω να ρίξω λιγο σπρέι επαφών στον Κονέκτορα που προανέφερες!

Υγ: off topic 30/3 έχει Χ passion σε θες/νίκη . Έχω μια πρόσκληση και θα είμαι εκει κατα της 11:00 . Κερνάω καφέ και σε @ms kosstaki επισης !!
20-06-19, 16:15   #8
Kouvanos

Drives: F20 116d ED
Χαιρετω την παρέα ! Έχω μια 114d μοντέλο του 2015....εδώ και 2 μήνες, κάποιες φορές όταν ξεκλειδώνω με το κοντρολ-κλειδί, και πολύ λιγότερες όταν την κλειδώνω, ακούγεται ένας ήχος ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ σαν να με προειδοποιεί για κάτι...

Στην αρχή νόμισα μήπως ήταν τα φώτα ανοιχτά, ή μήπως κάποιο παράθυρο, ή μήπως κάποια πόρτα, αλλά τίποτα από αυτά...

Σαν ένδειξη δεν βγάζει κάτι...μου ήρθε στο μυαλό μήπως "μένει" σιγά σιγά από μπαταρία το κοντρόλ-κλειδί, οπότε άρχισα να χρησιμοποιώ το εφεδρικό μέχρι να πάω το Νοέμβριο για σέρβις και να τα φορτίσουν και τα 2 (το είχα κάνει πρόπερσι).

Καμία ιδέα ????
Ο χρήστης Kouvanos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-06-19, 16:20   #9
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Να τα φορτίσουν;...
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-06-19, 16:24   #10
Kouvanos

Drives: F20 116d ED
Ναι κι εμένα μου έκανε εντύπωση, μου το είχαν ζητήσει όμως στο προηγούμενο σέρβις, να πάω μαζί και τα 2 κλειδιά ... για να τα συγχρονίσουν (φαντάζομαι)...τώρα που το σκέφτομαι δεν βγάζει και πολύ νόημα...εξάλλου το 1ο είναι όλο το menu στα Αγγλικά και με "εργοστασιακές" ρυθμίσεις, φωτισμό, ήχο, κλπ, ενώ το 2ο που ειναι στα Ελληνικά είχα ασχοληθεί να φτιάξω ρυθμίσεις, φωτισμό, ήχο

Διάβασα και άλλα θέματα με προβλήματα ξεκλειδώματος και δεν ξέρω αν έχω γράψει σωστά εδώ...πάντως το δικό μου δεν ξέρω καν αν είναι πρόβλημα, αυτός ο επαναλαμβανόμενος ήχος κάτι σημαίνει αλλά δεν μπορώ να το βρω από το manual....
Ο χρήστης Kouvanos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές