Αποστάτες Χ1 F48 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-09-18, 22:11   #21
Thaftis

Drives: F48 X1 18i sDrive
Πάντως όσον αφορά τις γνώσεις του Γιάννη που όντως είναι τεράστιες, εγω προτιμώ αυτό με τον γύφτο πιο πάνω γιατί απλά από ένα σημείο και μετά που άρχιζα να διαβάζω όλα αυτά που έγραφε με τα τεχνικά δεν καταλάβαινα!
Μπράβο σου Γιάννη γιατί φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά και σου αρέσει το αντικείμενο.
Πάντως καλό είναι να γίνονται συζητήσεις από τέτοια άτομα που έχουν άποψη!
Παρεμπιπτόντως στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου (golf iv)που άλλαξα τις ζάντες,αυτές με επιλογή σε offset ήταν απλησιαστες σε τιμή όποτε έβαλα αποστάτες εμπρός-πίσω.Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και ούτε ρώτησα λεπτομέρειες.Απο εκεί που έβαλα τα ζαντολαστιχα του ζήτησα να μου τους βάλει για να γεμίσουν οι θόλοι.Χωρις πολλά πολλά μου είπε "άστο πάνω μου " και έφυγα κομπλέ.
Το κυκλοφορώ έτσι εδώ και 15 χρόνια και αν θέλετε πιστέψτε το ,ότι μέχρι τώρα δεν γνωρίζω το φάρδος τους!
Πάντως δεν μου παρουσιάστηκε το παραμικρό πρόβλημα και σκεφτείτε ότι το αυτοκίνητο είναι κούτσουρο!
Όταν λέω κούτσουρο εννοώ ελατήρια χαμηλωματος HR με bilstein αμορτισέρ και 18αρες ζάντες.Θα μου πείτε άλλο αυτοκίνητο το ένα και άλλο το άλλο..
Πολύ σωστά τα λέτε γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο και γι'αυτό έγραψα εδώ που είστε γνώστες.
Ο χρήστης Thaftis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-09-18, 00:18   #22
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Γιάννη μου η camber σε f30 320d δε ρυθμίζεται . Έτσι μου είπε ένα μαστορι !!!!!!! Αν βρεις στοιχεία για τις ρυθμίσεις στείλτες σε παρακαλώ σε pm
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-09-18, 08:20   #23
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Sorry για το off-topic αλλά να πεις του μάστορα να πάει να ...... .
Η πίσω ανάρτηση της F30 σε όλες τις εκδόσεις της έχει δύο (2) έκκεντρες βίδες οι οποίες ρυθμίζουν την σύγκλιση και την γωνία κάμπερ αντίστοιχα. Είναι οι Νο9 και Νο15 στην σελίδα ανταλλακτικών του πίσω άξονά σου, με τον μεγάλο φαρδύ βραχίονα Νο4 όπου στην άκρη του γίνεται η σχετική ρύθμιση: https://www.etkbmw.com/bmw/EL/search...0d/ECE/33_1602
Bάσει TIS (φωτό Νο2 στη σελίδα https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f...guide/H0VVfEzh) η έκκεντρη βίδα ρύθμισης κάμπερ είναι στη μεριά του διαφορικου.
Η γωνία κάμπερ στον πίσω άξονα παίζει από -1 μοίρα και 48 πρώτα έως +48 πρώτα (-1°.48' ~ 0°.48'). Μία ενδιάμεση τιμή είναι οκ αν και προσωπικά θα επέλεγα μια οριακή τιμή προς τα κάτω ώστε να έχει καλύτερη πρόσφυση ο τροχός μέσα στις στροφές. Στις ευθείες πάνε καλά και τα πατίνια.
Αν θες να συνεχίσουμε την κουβέντα άνοιξε σε παρακαλώ νέο θέμα στην ενότητα με τα λάστιχα και τις αναρτήσεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-09-18, 10:00   #24
vded

Το avatar του χρήστη vded

Περιοχή: Καλαμάτα

Drives: F20 116i
Προχώρησε άφοβα, τους έχω πάνω από 1 χρόνο, αλουμινίου, αγορασμένους από Αγγλία, ήρθαν με τα κατάλληλα μπουλόνια.
Οι ζάντες μου είναι οι εργοστασιακές 386Μ (του M-Pack) 18x7.5 ET45 με 225/40 μπροστά και 18x8 ET52 με 245/35 πίσω.
Το αυτοκίνητο πλέον έχει αισθητά καλύτερο πάτημα (το καταλαβαίνεις στις ανοιχτές καμπές της Ε.Ο., στο κομμάτι Καλαμάτα-Αθήνα πλέον υπάρχουν καμπές που τις παίρνω με 200km/h), συν ότι αισθητικά είναι μέρα με τη νύχτα.
Έχω βάλει 12mm μπροστά και 15mm πίσω.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές