Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων - Page 10 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-03-13, 15:15   #91
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Και αν πεταξεις το κιβωτιο ταχυτητων στα ποδια σου η' βγαλεις τα ματια σου με καμια ασφαλεια....?
Γιαννη (don) σε βαζει να υπογραψεις κατι πριν ξεκινησεις?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-03-13, 16:10   #92
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Δεν έχω πάει ακόμα για να σου πω, αλλά στο site λέει ότι είναι υπεύθυνος ο πελάτης για ατυχήματα ή για κλοπές κλπ

http://www.doityourselfgarage.ch/
06-03-13, 16:59   #93
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Όντως Τέο. Ο πελάτης - χρήστης του χώρου είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το τι και το πως στο αυτοκίνητό του. Είναι δε υπόλογος των εργαλείων και εξοπλισμού, αν σπάσει ή φθαρεί κάτι λόγω κακής χρήσης χρεώνεται (πχ 8αράκι "γερμανικό" και 125 KN ροπής...). Άρα, αν δεν ξέρει τότε δεν επιχειρεί.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-15, 21:09   #94
sv2gww

Status:

Και επανέρχομαι στο παλιό αυτό θέμα με νέα ατυχή γεγονότα..
Όπως είχα πει και στους φίλους του φόρουμ στη συνάντησή μας στο Πήλιο, δεν επέλεξα τη μαούνα για να πάω εκεί ένεκα προβλήματος θερμοκρασίας. Μια ωραία ημέρα, πριν δύο μήνες περίπου, μου έβγαλε ένδειξη χαμηλής στάθμης αντιψυκτικού. Έκτοτε τα κολάρα του νερού ήταν έτοιμα να σκάσουν από την πίεση και το νερό το κατανάλωνε οσάν την άμμο στην έρημο. Για μια ακόμα φορά αγόρασα μτχ κεφαλάρι από το ebay, φλάντζες, ανταλλακτικά για το vanos, λάδια-ξύδια κλπ κλπ. Φοβούμενος κατεστραμένο κεφαλάρι -όπως και το προηγούμενο που έχω περιγράψει παραπάνω- και έχοντας απόλυτη ανάγκη του αυτοκινήτου μου, ετοιμάστικα για την επισκευή έχοντας τα πάντα για κάθε ενδεχόμενο.
Σήμερα λοιπόν που δεν δούλευα και είχε και ωραίο καιρό άνοιξα το κεφαλάρι.
Στο λύσημο των βιδών του διαπίστωσα ότι οι τρεις βίδες της κάτω σειράς μεταξύ 4ου, 5ου κι 6ου ήταν λιγάκι χαλαρές! "Ωπα!" λέω... Τι έγινε?? Δεν έσφιξα σωστά το κεφαλάρι πριν 3 χρόνια????
Anyway, βγάζω το κεφαλάρι, το ψάχνω για ράγισμα αλλά τίποτα. Είναι καθαρό. Ψάχνω το πρόσωπο στο μπλοκ για κάποιο ίχνος από τις πατούρες της φλάντζας και βρήσκω κάτω από τον 5ο κύλινδρο θαμπά ίχνη που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ήταν σα μουτζούρα επάνω στο αλουμίνιο η οποία ξεκινούσε από το χείλος του 5ου κι έφτανε έως την ακμή του μπλοκ, πάνω από την πολλαπλή εξαγωγής! Υπέθεσα ότι ήταν αστοχία της φλάντζας κι έτσι καταπιάστικα με το καθάρισμα των κυλίνδρων, των εμβόλων κι όλης της επιφάνειας όπου θα έβαζα τη νέα φλάντζα και κατόπιν το φρέσκο κεφαλάρι.
Φυσικά το καλό καθάρισμα θέλει και ξέπλυμα με βενζίνη και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθάρισμα των οπών για της νέες βίδες κεφαλής. Λάδια ή νερά εκεί μέσα κάτω από τα 8 σχεδόν κιλά ροπής σφιξίματος θα δημιουργήσουν υδραυλική συμπίεση με καταστροφικά αποτελέσματα για το μπλοκ.
Παίρνω κι ένα καθαρο πανάκι για να καθαρίσω ότι είχε απομείνει εκεί μέσα και στο βγάλσημό του μου μένουν στα χέρια τα σπειρώματα από τις τρύπες!!!!
Οι οπές αυτές μάλλον έχουν φυτευτά σπειρώματα μιας και το αλουμίνιο δεν θα μπορούσε να αντέξει τέτοιες τάσεις.
Οι τρεις βίδες λοιπόν που ήταν χαλαρές είχαν από κάτω τους σπειρώματα τα οποία ήταν στο "παρά 5" όταν έβαλα το προηγούμενο κεφαλάρι και τώρα πήγαν στο "και 30'"..
Κι ενώ ξεκίνησα τη δουλειά κατά τις 10.00 κι έλεγα να τελειώσω εντελώς έως τις 6-7 σήμερα το απόγευμα τελικά δεν θα έχω αυτοκίνητο για τις επόμενες ημέρες.... @&&%$%..
Θέλω λοιπόν από τους φίλους που γνωρίζουν, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες γι' αυτά τα ρημάδια τα σπειρώματα:

Πως στο κέρατο τα βάζω, τι πρέπει να προσέξω, τι να ζητήσω (αν υπάρχουν διάφοροι τύποι..) κλπ κλπ.
Επίσης, απ' ότι μπόρεσα να δω, οι φωλιές μέσα στο αλουμίνιο μοιάζουν καθαρές. Δηλ τα σπειρώματα που συγκρατούσαν αυτά τα πρόσθετα είναι ακόμα εκεί.. Πρέπει να πάρω κάποιο κολαούζο και να ανοίξω άλλες? Ή μετά η βίδα Μ12 θα πρέπει να γίνει .....Μ18??
Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει.

Η αρχή του δρόμου χωρής επιστροφή:

Σε λίγη ώρα η πολλαπλή εισαγωγής, δυναμό, ψυγεία κλπ ήταν βγαλμένα

Όπως επίσης και το κάλυμμα βαλβίδων. Εδώ να πω πως ο φορέας και ο εκκεντροφόρος εισαγωγής έχουν άλλο χρώμα από τα λάδια μιας και είναι της υπάρχουσας κεφαλής που είναι από 330 Ε46. Ο εκκεντροφόρος εξαγωγής είναι ο παλιός δικός μου του 528. Η δε συχνή αλλαγή λαδιών φαίνεται αμέσως στα καθαρά μέταλλα..

Σειρά είχε η εξαγωγή του VANOS

Των εκκεντροφόρων με τους φορείς τους

Kαι τελικά της ίδιας της κυλινδροκεφαλής..

Κάτω από τον 5ο κύλινδρο φαίνεται η θαμπάδα του αλουμινίου που έγραψα παραπάνω. Είναι δε ορατά τα ίχνη νερού που πάνε προς τα κάτω..

&

Aντίστοιχα στο κεφαλάρι υπάρχουν τα ίδια σημάδια ενώ το μέσα μέρος του προκαταλύτη 4ου,5ου κι 6ου έχει πάρει το χρώμα του αντιψυκτικού το οποίο στις ψηλές στροφές (άρα μεγάλη πίεση θαλάμου καύσης) ψεκαζόταν προς τα έξω!!

Kι ενώ έχω καθαρίσει σχεδόν τα πάντα κι είμαι έτοιμος σαν τον Μπομπ Σφουγκαράκη να ρήξω την άλλη κυλινδροκεφαλή...

προκύπτει ΑΥΤΟ!!

Μ' άλλα λόγια.. "τον ήπια"!
Σας ακούω.....
Γιάννης-sv2gww.

PS Και ήταν τόσο όμορφη η σημερινή ημέρα... Τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές θα είχα τελειώσει... Fuck.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

21-03-15, 21:26   #95
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιάννη κλασική περίπτωση helicoil είναι.

Όπως έγραψες, για να μην σφίξει πάνω στα σπειρώματα του αλουμινίου και τραβήξει τα σπειρώματα έξω με το σφίξιμο, βάζεις αυτό το ατσάλινο ένθετο και σφίγγεις πάνω σε αυτό.

Τώρα για να μπεί είναι ιστορία. Για Μ12 σπείρωμα τρυπάς με 10.2 τρυπάνι και μετά περνάς κολαούζο. Αν είναι να βάλεις helicoil τρυπάς με περίπου 17 τρυπάνι, ανοίγεις σπείρωμα με ειδικό κολαούζο για helicoil και κατόπιν τοποθετείς το helicoil για Μ12 με ένα ειδικό εργαλείο. Τέλος, βιδώνεις την κανονική βίδα που "πιάνει" στο helicoil.

Δεν το έχω κάνει γιατί δεν μου αρέσει σαν μέθοδος. Αλλά σε περίπτωση που βγάλεις μια βίδα απο helicoil είναι υποχρεωτική η αλλαγή του.

21-03-15, 21:33   #96
sv2gww

Status:

Θεούλη μου!!!! Πρέπει να ξεφυτέψω όλα τα υπόλοιπα σπειρώματα και να βάλω 14 καινούργια????
Γιάννης-sv2gww.

21-03-15, 21:41   #97
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Το πιθανότερο είναι να μην χρειάζεται. Αλλά το ακόμα πιθανότερο είναι οτι έπαθες ότι έπαθες γιατί δεν τα άλλαξες την πρώτη φορά
21-03-15, 23:09   #98
sv2gww

Status:

Googlαρα λιγάκι για το θέμα αυτό και βρήκα μέγα πλύθος όμοιων προβλημάτων στους Μ52/54.. Πάρα πολλοί κάνουν λόγο για αντικατάσταση ακόμα και των καλών helicoils με αυτά της Τime Sert. Είναι μασιφ χιτώνια κι όχι σπείρες ελατηρίου τα οποία τοποθετούνται άπαξ. Βρήκα και στο σαιτ της Wurth τέτοια σετ (http://www.wurth.gr/uploads/banners/..._P_09_8200.pdf). Μιας και έχω σχετικά κοντα μου μαγαζί τους θα πάω να ρωτήσω τη Δευτέρα κι αν βρω καλώς. Την 25η που τα νιάτα μας θα παρελαύνουν εγώ ελπίζω να κλείνω το ρημάδι.
Ευχαριστώ Στράτο για τις πληροφορίες σου.
Γιάννης-sv2gww.

21-03-15, 23:11   #99
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Καλή ευκολία Γιάννη!!!
21-03-15, 23:13   #100
sv2gww

Status:

Thanks Προ.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανταλλακτικά, βενζίνη, bmw, πολλαπλασιαστές, λάδια, μπουζί, εκκεντροφόροι, εκκεντροφόρος, διαρροή λαδιού, φίλτρο λαδιού

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές