Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων - Page 9 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-05-12, 15:42   #81
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Merkel είναι ένα κατάστημα έξω απο το μαγαζί μου Γιάννη. Αν μπορώ να εξυπηρετήσω γιατί παίρνω άλλες τιμές, ειδικά στα viton

Ναι, γι αυτο το συγκεκριμενο μαγαζι λεω Στρατο, κοντα στο δικο σου. Αν χρειαστω παλι κατι θα σε ενημερωσω, ευχαριστω και παλι παντως.
13-05-12, 18:05   #82
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Drives: E60 523Ι
τρομερός Γιάννη πολύ ωραία δουλεία
Ο χρήστης jimaras δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-12, 21:40   #83
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Και να λοιπόν που σήμερα έφτασαν και τα τσιμουχάκια του VANOS!

Παρά του ότι το μοτέρ ζεματούσε, αφού μόλις είχα επιστρέψει από τη δουλειά μου, κάθησα και τα άνοιξα όλα προκειμένου να βγάλω τη μονάδα του VANOS.
Της έλυσα τα δύο καπάκια που κρατούν εντός τους τα έμβολα, τα οποία καθάρισα από τα λάδια κι έβγαλα τα παλιά δαχτυλίδια από τεφλόν και τα ενδότερα o-rings ή αλλιώς "μαξιλάρια".

Όπως θα δείτε και στην φωτό, το πρόβλημα δεν είναι στα δαχτυλίδια τεφλόν αλλά στα μαξιλάρια τα οποία έχουν γίνει "πλακέ" κι έχουν χάσει την ελαστικότητά τους. Ως αποτέλεσμα, τα εξωτερικά δαχτυλίδια δεν πατάνε με τόση πίεση στα εξωτερικά τοιχώματα του VANOS, με αποτέλεσμα να υπάρχει διαρκώς απώλεια πίεσης.

ΟΚ, θα μου πείτε "και τι έγινε"? Αφού ούτως ή άλλως η αντλία λαδιού παρέχει διαρκώς λάδια υπό πίεση όχι μόνο εδώ αλλά παντού στο μοτέρ... Δεν είναι δηλ ένα σύστημα όπως μια υδραυλική μπουκάλα που δέχεται μια συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού υπό πίεση κι αν έχει διαρροή θα χάσει το μήκος της κάτω από φορτίο. Ναι, θα έχετε δίκιο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι με ελεγχόμενη διαρροή δουλεύει όλο το κύκλωμα λαδιού! Όλα τα κουζινέτα δέχονται τα λάδια τα όποια κάθε στιγμή αφού επιτελέσουν το έργο τους διαρρέουν προς το κάρτερ. Τα έμβολα του VANOS όμως πρέπει να είναι στεγανά ώστε να διατηρούν την πίεση του λαδιού εντός τους είτε το μοτέρ στροφάρει με 2,5Κ σαλ είτε με 5Κ σαλ... Δεν πρέπει λοιπόν να ψιλοπαίζουν μέσα-έξω από την ορισμένη θέση τους που προσδιορίζεται ΜΟΝΟ από τις ηλεκτρικά ενεργοποιούμενες βαλβίδες τους στις 3Κ σαλ ακριβώς.
Το να πάει λιγότερο λάδι στα κουζινέτα στροφάλου λόγω στροφών του μοτέρ (άρα η αντλία δουλεύει πιο αργά ΑΛΛΑ και το μοτέρ έχει μικρότερες απαιτήσεις την δεδομένη στιγμή) δεν σημαίνει και κάτι αφού έτσι δουλεύει το κύκλωμα. Το VANOS όμως είναι υδραυλικός μηχανισμός που έχει ανάγκη από σταθερή πίεση, άρα και θέσεις πιστονιών.
Anyway, αυτά για την επιμόρφωση. Στο διαταύτα τώρα.
Αφού καθάρισα τις πατούρες των δακτυλίων πέρασα πρώτα τα νέα "μαξιλάρια" από viton -κι όχι όπως τα ευτελή της BMW- κι έπειτα έβαλα τα τεφλόν μέσα σε καλά ζεσταμένο νερό ώστε να μαλακώσουν και να μπουν εύκολα στη θέση τους. Αφου μπήκαν κι αυτά τα λίπανα με βαζελίνη κι ευθής αμέσως τα τοποθέτησα μέσα στα χιτώνιά τους, κι αυτά με τη σειρά τους μέσα στο σώμα του VANOS.
Να σημειώσω ότι η διαδικασία της επανατοποθέτησης της μονάδας πίσω στο μοτέρ θέλει την ίδια προσοχή όπως με το γενικό λύσημο της κεφαλής. Όλες οι θέσεις πρέπει να ελεγχθούν με ακρίβεια αφού λάθη δεν συγχωρούνται.
Τέλος, για όποιον θέλει κάποια στιγμή να κάνει την ίδια δουλειά, παραθέτω τα στοιχεία των δακτυλίων τεφλόν. ΔΕΝ θα τα βρείτε πουθενά (μα πουθενά!!) αλλού και οι μόνες λύσεις είναι ή BMW για νέα μονάδα VANOS (πάνω από 900€) ή Αμερική για τσιμούχες με 60κάτι €! Και γιατί? ???? Για 4 δακτυλίδια τεφλόν και 4 o-rings Viton!!
Τα o-rings από Viton είναι κοινά και υπάρχουν παντού.
Τα 2 μεγάλα δακτυλίδια έχουν εξωτερική διάμετρο 70 mm, πάχος 1.7 mm και ύψος 3 mm.
Τα 2 μικρά δακτυλίδια έχουν εξωτερική διάμετρο 45 mm και τα υπόλοιπα στοιχεία είναι τα ίδια. Το τεφλόν που θα ζητηθεί από τον τσιμουχά (που θα μας κόψει κατά παραγγελεία στις παραπάνω διαστάσεις) να διευκρινιστεί ότι αφορά σε σύστημα που δουλεύει με λάδια μηχανής κι όχι με ....κρύο νερό! Δαχτυλίδια τεφλόν υπάρχουν σχεδόν παντού οπότε και είναι καλό να είμαστε σαφείς. Υπάρχει δε η σημαντική πιθανότητα να τα βρούμε έτοιμα αφού είναι σε λογικές διαστάσεις ΚΑΙ σε μετρικό σύστημα και όχι σε παράλογες και Αγγλοαξωνικές!!! Τρέχα-γύρευε 1/8 ή 1/16 της ίντσας...

Αυτά λοιπόν είναι και τα τελευταία νέα μου. Φυσικά αύριο θα κλείσω την μονάδα αφού αυτή τη στιγμή είμαι ...γκόλ.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-12, 21:55   #84
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Εισαι μεγαλος μαστορας!

Θα μεινω λιγο στα o rings... Πολλα λεφτα νομιζω οι Αμερικανοι...Με λιγοτερο απο τα μισα που πληρωσες θα τα εβρισκες σε καποιο καταστημα, κι αν δεν τα ειχαν θα στα εφτιαχναν και απο οτι υλικο γουσταρεις...

Ωραιος για την εργασια παντως, εχω παθει πλακα, οπως νομιζω η πλειοψηφια εδω μεσα! Και παλι μπραβο!
18-05-12, 22:22   #85
sv2gww

Status:

Thanks Johnny για τα πάντα καλά σου λόγια.
Κοίτα, τόυς δακτυλίους όντως μπορούσα να τους κόψω κι εδώ -εννοώ εντός συνόρων-. Όμως θα έπρεπε να δώσω τουλάχιστον ένα έμβολο, ένα χιτώνιο και την μονάδα στον τσιμουχά ώστε να μπορεί να πάρει τις διαστάσεις επακριβώς και να φτιάξει νέα ανταλλακτικά. Με μετρίσεις από τα παλιά υλικά θα έκανα μια τεράστια τρύπα στο νερό οσάν κουλούρι θεσσαλονικότικο. Οπότε για λόγους χρόνου αλλά και ακρίβιας προτίμησα τους αμερικανόπαιδες. Προς βοήθεια όμως όποιου θελήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο παραθέτω και τις διαστάσεις των νέων υλικών. Όπως σωστά επισημένεις κι εσύ, 60+€ είναι πάρα πολλά. Ζήτημα να κοστίζουν 15 ~ 20€...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

19-05-12, 00:38   #86
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i

Σε ποιο συννεφακι ειπαμε κατοικεις?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-12, 00:56   #87
sv2gww

Status:

Ποιό συνεφάκι βρε τρελαμένε? Στη Λημνούπολη μένω, και μάλιστα λίγο πιο κάτω από του Ντόναλντ Ντακ!!
Εγώ αλλάζω τα λάδια του.
Γιάννης-sv2gww.

05-03-13, 21:03   #88
sv2gww

Status:

Χαιρετώ όλη την καλή παρέα του φόρουμ μας.
Ως γνωστό, καμιά δουλειά δεν είναι πλήρης εάν δεν υπάρξει έστω και μια αναφορά σ' αυτήν μετά το πέρας ενός εύλογου χρονικού διαστήματος. Here I am λοιπόν...
Έχουν περάσει σχεδόν 10 μήνες από τότε που καταπιάστηκα με την κυλινδροκεφαλή και έχω διανύσει αρκετές 100άδες χιλιομέτρων μετά την επισκευή. Μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα πήγα το αυτοκίνητο σε συνεργείο φίλου μου, εδώ στη Θέρμη, για έναν τυπικό έλεγχο ένεκα του ΚΤΕΟ που είχα να περάσω. Εξηγώ πως πήγα σε συνεργείο μιας και δεν αξιώθηκα να βάλω ακόμα ράμπα πίσω από το σπίτι… Άστε που δεν μ’ αφήνουν και οι γείτονες.
Όλα είχαν λοιπόν πολύ καλώς, με τα καυσαέρια να είναι άψογα (ο «λ» στο 1,02 στις 2.500 σαλ και το CO στο 0,4%), καμιά διαρροή από πουθενά, κανένας θόρυβος και τίποτα το ιδιαίτερο «εκτός τόπου και χρόνου». Μια διάγνωση βλαβών στην ECU της μηχανής έφερε στην επιφάνεια ένα εικονικό πρόβλημα το οποίο αφορούσε σε εσφαλμένη θέση εκκεντροφόρου εισαγωγής, το οποίο και διαγράφηκε χωρίς να επανέλθει έκτοτε. Να εξηγήσω εδώ πως το «εικονικό» έχει να κάνει με τον εκκεντροφόρο εισαγωγής καθεαυτό, μιας κι έχω χρησιμοποιήσει αυτόν από την κυλινδροκεφαλή του Μ54 3.0 και όχι τον δικό μου παλιό από την Μ52TU 2.8. Ο εκκεντροφόρος αυτός έχει λίίίίγο περισσότερη διάρκεια ανοίγματος/βυθίσματος βαλβίδας και το έλασμα που εγείρει τον proximity sensor εκκεντροφόρου εισαγωγής είναι εξίσου ελαφρά μετατοπισμένο προς τη μια πλευρά, άρα η ECU διάβαζε τον εκκεντροφόρο μέσα στα πλαίσια σωστής λειτουργίας μεν, οριακά δε. Το reset επανέφερε σε τάξη τα πράγματα και μπορώ να πω πως το μοτέρ λειτουργεί ωσάν ηλεκτρικό.
Την Παρασκευή που μας πέρασε (1η Μάρτη) κατέβηκα στην Αθήνα για μια δουλειά-αστραπή και επέστρεψα αυθημερόν. Φυσικά με το αυτοκίνητο… 1000χλμ λοιπόν με μέση κατανάλωση 7,5 ~ 8 λιτ/100χλμ αλλά με ταχύτητες από 110 έως 130 χλμ/ώρα ΣΕ όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. ΟΚ, το πάτησα μερικές φορές αλλά ακόμα έχω τα χιονολάστιχα, οπότε και οι ανθρώπινες ταχύτητες. Για την εν λόγω μακρά δοκιμή έβγαλα εκτός το σετ υδρογόνου ώστε να έχω τις κανονικές μετρήσεις. Στην επιστροφή, κάπου στη Λαμία σταμάτησα για να βάλω καύσιμα και με την ευκαιρία μέτρησα και τα καυσαέρια (ξεκαπνισμένο γαρ) με τον αναλυτή μου. Όλα λοιπόν έχουν πάρα πολύ καλώς.
Μέσα στις επόμενες ημέρες θα αλλάξω λάδια και φίλτρο -δεν έχουν καν συμπληρώσει 5Κ χλμ- για να είναι το μοτέρ καθαρό και από μέσα, όχι μόνο απ’ έξω.
Αυτά λοιπόν. Μου εύχομαι να μην ξαναδώ τέτοια βλάβη.

Τέλος, να πω πως αυτό που με ψιλοενόχλησε ήταν η αντιμετώπιση συναδέλφων τεχνικών, φίλων και μη, που επιχείρησα αυτή τη δουλειά μόνος μου. Για τους ξένους που έχουν μαγαζί εδώ στο χωριό -και σχεδόν ήταν ειρωνικοί απέναντί μου όσο το αυτοκίνητο ήταν στα καβαλέτα- αδιαφορώ ποσώς, αλλά φίλοι να γυρίσουν και να με ρωτήσουν «και τώρα δουλεύει;;;;» πάει πολύ… Οκ, όλοι θέλουν να βάλουν στο μαγαζί αυτοκίνητο με χοντρή ζημιά ώστε να βγάλουν κάποια χρήματα αλλά όχι όμως κι έτσι. Μα δεν πειράζει όμως, δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν κι ελπίζω όσοι μπορούν να ασχοληθούν με το αυτοκίνητό τους στο βαθμό ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Κι ας είναι μόνο η αλλαγή των λαδιών.
Γιάννης-sv2gww.

05-03-13, 23:32   #89
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Ωραίος ο Γιάννης. DIY για παντα. Πολύ μεγαλο ποσοστό των δουλειών σε ενα αυτοκίνητο γίνονται πολύ πιο εύκολα απ όσο νομίζει ο κόσμος και σίγουρα πολύ πιο φτηνά. Εργαλεία κι όρεξη να χεις.

Βρήκα μαγαζί εδώ πέρα που με 30€ την ωρα σου δίνουν ράμπα κι οτι εργαλείο θες + βοήθεια αν χρειαστείς δεύτερο ζευγαρι χέρια (με έξτρα χρέωση μηχανικού συνεργείου) και δουλεύει στο αμάξι μόνος σου.
06-03-13, 10:32   #90
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων

Βρήκα μαγαζί εδώ πέρα που με 30€ την ωρα σου δίνουν ράμπα κι οτι εργαλείο θες + βοήθεια αν χρειαστείς δεύτερο ζευγαρι χέρια (με έξτρα χρέωση μηχανικού συνεργείου) και δουλεύει στο αμάξι μόνος σου.
Γιάννη είναι μια θαυμάσια επιχειρηματική ιδέα η οποία λύνει τα χέρια αυτών που μπορούν και ξέρουν, μα όμως δεν υπήρξε εδώ. Είχε κάνει λόγο για κάτι τέτοιο ο εργοδηγός μου στην BMW παρα πολλά χρόνια πρίν, όντας μεγαλωμένος στη Γερμανία. Δεν θέλει χώρο περισσότερο από ένα μικρό κλειστό γυμναστήριο, όσες ράμπες χωράνε μέσα (πχ 7-8) και πολλά εργαλεία, γερανάκια, γρύλους κλπ κλπ κλπ. Πάρα πολλά χρήματα και αναγκαία τουλάχιστον 2 άτομα-μηχανικοί για βοήθεια και φυσικά για τον έλεγχο του χώρου, αλλιώς όλος ο εξοπλισμός θα κάνει φτερά μέσα σε λίγα λεπτά.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ανταλλακτικά, βενζίνη, bmw, πολλαπλασιαστές, λάδια, μπουζί, εκκεντροφόροι, εκκεντροφόρος, διαρροή λαδιού, φίλτρο λαδιού

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές