Η BMW σταματά τη διάθεση ντίζελ εκδόσεων στην αγορά των ΗΠΑ - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Η BMW σταματά τη διάθεση ντίζελ εκδόσεων στην αγορά των ΗΠΑ

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-09-18, 09:54   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Η BMW σταματά τη διάθεση ντίζελ εκδόσεων στην αγορά των ΗΠΑ

«Θα βάλουμε όλα μας τα αυγά στο καλάθι της ηλεκτροκίνησης» είναι η χαρακτηριστική δήλωση του εκπροσώπου της εταιρείας.

Η Βαυαρική εταιρεία ανακοίνωσε ότι σταματά τη διάθεση των πετρελαιοκίνητων εκδόσεων των μοντέλων της στην αγορά των ΗΠΑ με σκοπό να κάνει στροφή στα plug-in υβριδικά ηλεκτρικά (PHEVs).

Όπως τόνισε ο εκπρόσωπος της εταιρείας Α. Schmuck «αποφασίσαμε να βάλουμε όλα τα αυγά μας στο καλάθι που έχει το όνομα PHEV». Βέβαια αυτό ισχύει μόνον για την πέραν του Ατλαντικού αγορά, με τον Schmuck νε διευκρινίζει πως δεν έχει ληφθεί ακόμη οριστική απόφαση σε ότι αφορά στην τύχη της ντίζελ Χ5.
Σε κάθε περίπτωση, είπε, η εταιρεία θα παρακολουθεί την αγορά στενά και θα ρυθμίζει το… χαρτοφυλάκιο των προϊόντων της ανάλογα με τις τάσεις που διαμορφώνονται.

Η BMW επιβεβαίωσε επίσης την απόφασή της να βελτιώσει ως το 2021 τις επιδόσεις της X5 xDrive45e plug-in hybrid. Ο Schmuck είπε ότι το συγκεκριμένο SUV θα πρέπει να επιτυγχάνει τουλάχιστον 40 μίλια αυτονομίας όταν κινείται αποκλειστικά με τον ηλεκτροκινητήρα, αντί των 14 του τρέχοντος μοντέλου. Το νέο μοντέλο θα εφοδιάζεται με έναν νέο τρίλιτρο εξακύλινδρο σε σειρά κινητήρα που θα καλύπτει τις προδιαγραφές εκπομπών ρύπων SULEV της Καλιφόρνιας.
Αυτό σημαίνει πώς με βάση την πιστοποίηση SULEV το όχημα θα παράγει κατά 90% λιγότερους ρύπους από ένα μέσο βενζινοκίνητο όχημα.

Η ανακοίνωση της πρόθεσης της BMW να σταματήσει τη διάθεση των πετρελαιοκίνητων εκδόσεων των μοντέλων της στις ΗΠΑ, έρχονται σε συνέχεια σχετικών αποφάσεων άλλων εταιρειών μετά το dieselgate που συγκλόνισε την παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία το 2015.
Στο πλαίσιο αυτό όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές έκαναν στροφή στα σχέδιά τους, επενδύοντας περισσότερα στην ηλεκτροκίνηση, στην υβριδική τεχνολογία και γενικά στις τεχνολογίες εξοικονόμησης καυσίμων.
Η BMW σχεδιάζει να βάλει στην αγορά συνολικά 25 ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα μέχρι το 2025, εκ των οποίων τα 12 θα είναι αμιγώς ηλεκτρικά.

πηγή: [Drive.gr]

15-09-18, 19:01   #2
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Η ηλεκτροκίνηση τουλάχιστον φαινομενικά είναι το μέλλον, βέβαια επειδή η τεχνολογία τρέχει και επειδή πολλά αλλάζουν σχετικά σύντομα, όπως λέει και ο Α. Schmuck, η εταιρεία θα παρακολουθεί την αγορά στενά και θα ρυθμίζει το… χαρτοφυλάκιο των προϊόντων της ανάλογα με τις τάσεις που διαμορφώνονται.

Εχω διαβάσει αναφορές οτι οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν επενδύσει πολλά στους πετρελαιοκινητήρες και την εξέλιξη τους, ωστε αν τους αφήσουν πίσω τους έτσι απλά. Πανω σε αυτό, απλά αναρωτιέμαι...γιατί, μπήκαν μέσα; Δεν έβγαλαν κέρδος; Δεν πούλησαν αυτοκίνητα; Δεν ξερω, αλλά δεν έχω ακούσει οτι η vw ή η BMW ή κάποια άλλη μεγάλη ή γνωστή αυτοκινητοβιομηχανία θα κλείσει επειδη μπήκε μέσα απο τους πετρελαιοκινητήρες. Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, όλα φανερώνουν το τέλος των diesel στα απλά επιβατικά. Το dieselgate έκανε την αρχή, η τάση στη γερμανία είναι να στέλνουν εκτός χωρας τα μεταχειρισμένα diesel, σε κάποιες πόλεις εκεί ήδη έχει απαγορευτεί, σε κάποιες άλλες είναι προγραμματισμένο για αργότερα, 2019-20-21 κτλ, και τώρα έχουμε και το τέλος των diesel στις ΗΠΑ απο εναν κολοσσό όπως η BMW.

Όσον αφορά το dieselgate, δεν πιστεύω οτι μονο η vw έλεγε/δήλωνε άλλα ντάλα, απλά η vw ήταν ο αποδιοπομπαίος τράγος, το εξιλαστήριο θύμα δηλαδή, πιστεύω οτι όλες οι εταιρείες λίγο πολύ αλλα ντάλα δηλώνουν για τα αυτοκίνητα με diesel, και αυτό αποδικνύεται εύκολα με μετρήσεις σε πραγματικές συνθήκες. Δεν το γουστάρω που δεν το γουστάρω το diesel, είναι ενα πολύ βρώμικο προιον για να μου το βγάζουν και καθαρό και καλό, απλά κατα την καύση οι θερμοκρασίες δεν φτάνουν τόσο ψηλά όπως στα βενζινοκίνητα, αλλά όπως προείπα, αυτό δεν σημαίνει οτι ειναι και καλό και καθαρό το diesel. Η ηλεκτροκίνηση τουλάχιστον στο δικό μου μυαλο φαντάζει ως λογική λύση του μέλλοντος, μένει απλά να το δούμε, γιατι σε παρα παρα πολλές χώρες ακόμα δεν έχουν τις υποδομές και τις συνθήκες, ωστε να αξιοποιηθεί ενα ηλεκτροκίνητο στο έπακρο.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-09-18, 19:36   #3
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ας μην ξεχναμε οτι οι αλλες εταιρειες εβγαλαν κερδος γιατι εχουν και τα επαγγελματικα αυτοκινητα και βαν κατι που δεν εχει η BMW αρα δεν βγαζει κερδος και ας εχει απο τους καλυτερους ντιζελ.

αυτο το γεγονος και μονο,η αγορα των ΗΠΑ,ειναι πλεον και ο καθοριστικος παραγοντας για το τελος των ντιζελ.εμενα βασικα με ευχαριστει γιατι δεν ειμαι φιλος με το ντιζελ,δεν μου αρεσει καθολου σαν καυσιμο ασχετα αν συμφερει.
ειμαι υπερ της ηλεκτροκινησης,ομως αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η νεα σχεδιαστικη.τοσα χρονια με την βενζινη και το ντιζελ δεν αλλαξαν ποτε τοσο ραγδαια το ντιζαιν των μοντελλων.απορω γιατι εχουν συνδεσει την ηλεκτροκινηση με το φουτουριστικο ντιζαον αλλα γαλλια πλευρα.δεν μπορουν να συνεχισουν να μας δινουν μοντελλα με μτιζαιν ετσι οπως μας αρεσει τοσα χρονια>επειδη η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον δεν σημαινει οτι ερχεται και απο το διαστημα!
Ο χρήστης player είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
bmw, ηλεκτρικό

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές