r1200r κανενας..? - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές R Συζητήσεις για την σειρά R (R GS, R RT, R ST, R S, κλπ ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-04-08, 14:35   #11
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Kαι εγώ την χαλβαδιάζω έντονα τελευταία. Πολύ όμορφο το γυμνό μηχάνημα
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-04-08, 21:26   #12
tasosf

Περιοχή: ΒΟΛΟΣ

Drives: E12 116i
Για σου vaggo… Κοίτα αν θυμάμαι έχει r1200r? αν ναι, τότε δεν νομίζω να έχεις λόγους…Βέβαια αν ο θόρυβος είναι έντονος Ε! τότε πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία τώρα που είναι νωρίς…Εγώ απλός ένιωθα από πρώτη σε δευτέρα το έντονο κρακ του σασμάν. Αλλά αυτό ήταν λόγο τις μεγαλύτερης διαδρομής του κιβωτίου και το άλλο ,σε μικρές ταχύτητες ένα τακ-τακ από το διαφορικό…
Εμένα προσωπικά μου είπαν ,να μην τι φοβάμαι και ότι όλα αυτά είναι ίσος λόγω του ότι ήμασταν ποιο ΄΄μαθημένοι΄΄ με την αλυσίδα.
Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι από πού ακούς τον ήχο…μοτέρ-σασμάν
ή καθώς επιταχύνει ….
Το καλύτερο είναι, ότι απορία και αν έχεις, ακόμα και χαζή να την λες …βοηθάει.
Κατά τα άλλα έχω 1250χλμ, το σασμάν μαλάκωσε ο κινητήρας όσο πάει και ανοίγει.
Α! αν την πήρες χωρίς ζελατίνα και έχεις σκοπό να βάλεις ,καλή είναι η μικρή φιμέ ,αλλά καλύτερη μάλλον είναι η ψιλή.
Αυτά περιμένω νέα σου και πες μου στο service που θα κάνεις αν σου αλλάξει φίλτρο αέρος.!
01-04-08, 21:38   #13
tasosf

Αυτή παίδες είναι το μωρό μου αλλά με ζελατίνα φιμέ. Τέλος του μήνα θα του βάλω τα προστατευτικά πλαϊνά και το πίσω σαράκι.
01-04-08, 22:23   #14
vaggos

Drives: R 1200
Με ξεχασες βρε Τασο??
Το R1200R εχω. το πιο ομορφο μηχανακι της BMW!
Εβαλα ζελατινα, την μικρη, δε μου αρεσε καθολου η μεγαλη! Μπορεις σε παρακαλω να μου μιλησεις πιο αναλυτικα για το πρωτο σερβις? Τι λαδια εβαλες?Αυτα που προτεινει η BMW ? τι αλλο αλλαξες? οι βαλβιδες ειναι απαραιτητο να γινουν?
Οσον αφορα τον θορυβο τον ακουω απο τον κινητηρα!! μηπως ειναι φυσιολογικο και τσαμπα σε κουραζω?? Δε ξερω!!!
το κιβωτιο μου φαινεται λουκουμι, ισως επειδη το προηγουμενο μηχανακι μου ηταν YAMAHA! Το διαφορικο δε με προβληματισε εκτος απο το τραβηγμα που νιωθεις οταν παιζεις με το γκαζι αποτομα και εχεις τσιμπημενο τον συμπλεκτη!!
Ο χρήστης vaggos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-04-08, 22:51   #15
tasosf

Πιο αναλυτικά για το πρώτο σέρβις?
Τι λάδια έβαλες?
(ότι σου βάλει ο μηχανικός σου)
Αυτά που προτείνει η BMW ?(ναι! Και δεν παίρνει άλλα εκτος από αυτά- λόγια του μηχανικού)
Οι βαλβίδες είναι απαραίτητο να γίνουν? (στο κάνει από μόνος του ο τεχνικός !)
(Λάδια κινητήρα - Φίλτρο λαδιού – λάδια διαφορικού – και μετά τεστ με φύσα στον εγκέφαλο-σύσφιξη πλαισίου και μηχανής)
Όσον αφορά τον θόρυβο από τον κινητήρα είναι φυσιολογικό και δε με κουράζεις!
Όσο για το τράβηγμα θα το νιώσεις λόγου boxer .Θα έχεις τάση να γέρνεις δεξιά
Εσύ vaggo πες μου μόνο αν θα σου αλλάξει φίλτρο αέρος.
07-04-08, 00:42   #16
vaggos

Γεια σας παιδια!
Οσο περισσοτερο οδηγω το R1200R τοσο περισσοτερο χαιρομαι για την επιλογη που εκανα! Το κακο ειναι οτι μας εχει τρελανει η βροχη και δε μπορω να αποδρασω για να απολαυσω αρκετα χλμ ορεινης διαδρομης! Φιλε Τασο εβαλα προστατευτηκα για τους κυλινδρους και συγκεκριμενα αυτα που φοραει το ADVENTURE! Ξερω ισως σας φανει λιγο παραξενο ή αστοχο αλλα δεν ειναι και ασχημο! βασικα ηθελα να παρεχω ενα σοβαρο ποσοστο προστασιας! Περιμενω νεα !!!
Ταλεμε!!!
21-04-08, 20:48   #17
vaggos

Που εισαι βρε Τασο!?! Χαθηκαμε!
Δε σε ξεχασα για το σερβις, απλως δε το εκανα ακομη οσο και να σου φαινεται περιεργο λογω δουλειας!! Ισως την αλλη βδομαδα!! Θελω να σε ρωτησω αν αναβει το λαμπακι στο ταμπλο με το που ενεργοποιειται το ASC , το εχεις προσεξει? Το βιβλιο γραφει πως πρεπει να αναβει! Επισης μερικες φορες εσκεμενα παιζω και παρατηρω οτι παρατηρειται μια ολισθηση πριν κοπει αποτομα η παροχη δυναμης! Φυσιολογικο?
Ευχαριστω , τα λεμε!!
22-04-08, 09:26   #18
γεροπιτσιρικος

Περιοχή: Λ.Α.

Καμιά φωτό δεν παίζει ρε παιδιά να την χαλβαδιάσουμε και εμείς;;
Ο χρήστης γεροπιτσιρικος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-05-08, 21:07   #19
vaggos

Γεια σας παιδια! Ολα καλα?
Ναι, εχετε δικιο πρεπει να ανεβασω καμια καλη φωτο!
Τασο σου εχω νεα! Εκανα το πρωτο σερβις,λιγο καθυστερημενα και εχοντας γραψει στο κοντερ γυρω στα 1400 χλμ.! Δεν αλλαξα φιλτρο αερος, δεν αλλαξα λαδια διαφορικου και επισης φιλτρο λαδιου! Ειδικα στο τελευταιο τον ρωτησα και μου λεει ο μαστορας ...αστο μωρε στα 5000 καινουργιο ειναι...! Αυτα που εκανα ηταν λαδακια(της μαμας εταιριας) , ρυθμιση βαλβιδων (μιλαμε για κανονικη ορχηστρα) συσφιξη πλαισιου και διαγνωστικο οπου ευτυχως δεν εβγαλε τιποτα!!
Ρε παιδια μπορει να μου πει καποιος καθε ποτε χρειαζονται ρυθμιση οι βαλβιδες και γιατι σε εμενα παρατηρηθηκε τοσο μεγαλη ανοχη??
Το βιβλιο σφραγιζεται και στις ενδιαμεσες αλλαγες λαδιων π.χ. στις 5000???
Ευχαριστω, τα λεμε!!!
03-05-08, 23:03   #20
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaggos
Δεν αλλαξα φιλτρο λαδιου! τον ρωτησα και μου λεει ο μαστορας ...αστο μωρε στα 5000 καινουργιο ειναι...! Αυτα που εκανα ηταν λαδακια(της μαμας εταιριας)
Φίλε έιδα τη δημοσίευσή σου για το σερβις κι εφρξα! Ο μηχανικός σου μόνο μηχανικός δεν είναι.
Όταν αλλάζεις λάδι σε κάθε ΜΕΚ ειτε ειναι μηχανακι ειτε αμαξι ειτε τανκς αλλαζεις μαζι ΠΑΝΤΑ και το φιλτρο!
Με μια πρωτη ματιά το φιλτρο ειναι οκ αλλα μεσα του υπαρχουν αόρατα σωματιδια, καταλοιπα, ρινισματα, βρωμιες, εξανθρακωματα που θα περασουν στο φρεσκο λαδι θα στο μολυνουν με ασχημες συνεπειες για το μοτερ σου. Η δουλεια του λαδιου δεν ειναι μονο λιπανση, ειναι καθαρισμος, προστασια αλλα και ψυξη του κινητηρα. Αν λοιπον θες να χαιρεσαι τη μηχανη σου γι'αρκετο καιρο ακομα να κανεις τη συντηρηση της ως προβλεπεται ευλαβικά.
Τα 'αστο μωρε' κι 'ωχ αδερφε' της κάθε δηθεν μαστορατζας ξεχνα τα. Αυτος δε θ'αναγνωρισει τη βλακεια του οταν εσυ θα το κλαις το μηχανακι. Κι αν ειναι για τα λεφτα, εδω δεν παιζουν τσιγγουνιες γιατι αν γλιτωσες λιγα € απο ενα φιλτρο σκεψου το κοστος σε σημαντικη βλαβη μοτερ.
Για μενα ξαναλλαξε λαδια γρηγορα κι αυτη τη φορα και φιλτρο.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές