H G-Power παρουσιαζει τον Κομπρεσσορα 635 ιππων για Μ3 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » H G-Power παρουσιαζει τον Κομπρεσσορα 635 ιππων για Μ3

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-09-08, 22:33   #21
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Πάνο, κατ' αρχήν παρακαλώ για μια διόρθωσή σου: δεν "ειμαι λάθος" αντί του σωστού "έχω ή κάνω λάθος".
Στην ουσία τωρα... Πολύ θα χαρώ να δω τι θα κάνεις αλλά θα χαρώ ακόμα περισσότερο όταν αυτό που θα κάνεις αντέξει στο χρόνο και στο δεξί σου πόδι.
Αν οι φίλοι του φόρουμ έχουν την άποψη ότι η τουρμπίνα είναι το "κλειδί" για το χτύσιμο ενός μοτέρ κι όχι το βοήθημα, τότε μάλλον πρέπει να φάω το πτυχίο μου (όπως ο Ρόμπαξ το καπέλο του). Αν βγάλουμε τις τουρμπίνες ή την τουρμπίνα από ένα μοτέρ και βάλουμε το αντίστοιχο ατμοσφαιρικό πρόγραμμα τότε τι θα έχουμε? μάλλον τίποτα. Αντιθέτως, τα αποτελέσματα της εφαρμογής τούρμπο σε ένα καλοστιμένο ατμοσφαιρικό είναι αν μη τι αλλο εκρηκτικά!
Αν θέλετε να με πείσετε στο ότι ένα τουρμπίσιο μοτέρ x αλόγων είναι το ίδιο με ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ ίδιων αλόγων μάλλον πρέπει να βρείτε καλά επιχειρήματα.
Όσον αφορά στο G-M3, ναι, είναι ακριβό. Υπάρχουν και φθηνότερες τουρμπίνες και μάλιστα καλύτερες για να φτάσει κάποιος τα 600. Και χωρίς άνοιγμα του μοτέρ. Ο 335 με άλλες τουρμπίνες ΔΕΝ θέλει άνοιγμα μοτέρ για να φτάσει αυτή την ιπποδύναμη? Για ψάξτε το...
Anyway, δεν είμαι κατά των νέων λύσεων -αν και τα τούρμπο είναι παλαιότερα της BMW- αλλά έχω άλλη φιλοσοφία επί των πραγμάτων. Όπως προτιμώ την Nikon F4 με φίλμ αντί της ψηφιακής D3, έτσι παραμένω και στα άτουρμπα μοτέρ. Κι αν κάποια στιγμή η BMW βγάλει Μ με τουρμπίνα τότε να δούμε πόσοι θα την αγοράσουν.
Γιάννης-sv2gww.
Εγω προσωπικα δεν θα κανω τιποτα στο μοτερ...αλλοι ετοιμαζουν μεγαλεπιβολα πειραματα. Τελος παντων αν το ζητουμενο ειναι η δυναμη , μπορει και το 335 να ανεβει ψηλα...αλλα με "χερι στο μοτερ".

Συμφωνουμε απολυτα...τα τουρμπο (οταν υπαρχουν) θα πρεπει να ειναι συμπληρωματικα του μοτερ και οχι το μοτερ να συμπληρωνει τα τουρμπο. Ο Ν54 ειναι ενας τετοιος κινητηρας (μικρες τουρμπινες που απλα υποβηθουν) ακομη και αν φουσκωσεις λιγο τις μικροσκοπικες τουρμπινες.
Οταν βαλεις μεγαλες τουρμπινες τοτε μιλας για αλλα δεδομενα και επιπεδα αλλα το μοτερ θα σταματησει να ειναι BMW ...θα ειναι κατι αλλο...με αρκετο lag και δυναμη πιο ψηλα πλεον. (ετσι φανταζομαι οτι θα ειναι τα πραγματα ,δεν ειμαι και σιγουρος)

Γιατι το Μ3 να μην ειναι τουρμπατο Γιαννη? Αλλωστε Μ3 δεν ειναι μονο το μοτερ...πιστευω οτι ειναι κυριως ολα τα υπολοιπα και δευτερεοντως το "απιστευτο" κατα τ'αλλα μοτερ το οποιο ομως αποδιδει ψηλα...πολυ ψηλα.

Οπως και να εχει ...θα πουλουσα τον αδερφο μου για να εχω ενα Μ3 σαν το ανωτερω.
17-09-08, 00:04   #22
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Εγω θα ηθελα να δηλωσω πως στα τετοια μου αν η κομπρεσορατη Μ3 βγαλει 600, 800 η' και 1200 αλογα. Τι θα τα κανει πια? θα τρεχει μονιμα με 438,56 kmh η' θα κανει 0-100 σε αντιστιχο χρονο με μια ξαφνικη κλανια λιγο πριν το κοψιμο....

Βαρεθηκα με τα πολλα αλογα. Και αντε και την πηρες, που θα την τρεξεις στους ****δρομους μας? Η' θα ανεβοκατεβαινεις την Αττικη οδο με οσα για να λες πως την ανοιγεις λιγακι και την ευχαριστιεσαι...

Προτιμω 300 αλογα αξιοποιησημα και να στριβουν παρα απολυτα νουμερα στην ευθεια.

+1.....

Μαγκες το μεγεθος της ιπποδυναμης ενος αυτοκινητου "λεει" ελαχιστα για ενα αυτοκινητο.Π.χ. το Punto GT ανεβαινει για πλακα στα 300 αλογα.ΑΛΛΑ μετα το αυτοκινητο απλα δεν στριβει.
Το Ενο εχει "μονο" 280 αλογα αλλα παταει για πλακα αρκετα δυνατοτερα αυτοκινητα.
Πιστευω οτι η εργοστασιακες Μ3,335 και 135 εχουν κατι παραπανω απο επαρκη ιπποδυναμη και ροπη για να πηγαινεις πλακωμενος ολη μερα.

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-09-08, 08:22   #23
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πάνο δεν εννοώ εσένα στα γραφώμενά μου για μεγάλες τουρμπίνες. Παρ' όλη την τρέλα σου με το αυτοκίνητό σου, είμαι βέβαιος ότι δεν θα πας σε λύσεις σφαγείου. Όπως και να 'χει όμως, το μοτόρι που διαθέτεις είναι το 1ο "γερό" τόλμημα της BMW σε ότι έχει να κάνει με τούρμπο και βενζίνη (το παλιό Ε23 745t και το 2002tii είναι μουσιακά πλέον) και είναι βέβαιο ότι θα δούμε και άλλα. Η Μ3 όμως δεν είναι μόνο το μοτέρ της αλλά όλο το αυτοκίνητο.
Αυτό που με "πικάρει" δεν είναι οι τουρμπίνες... Ας βάλει όποιος θέλει όσες θέλει, αλλά όμως τώρα ανακαλύψαμε την Αμερική? Μέχρι να βγει η 335 τα Μ ήταν στην κορυφή (και είναι για όσους κατέχουν) και ξαφνικά με 2 φουρφούρια περάσαμε σε άλλη εποχή? Οι Μ635, τα Μ3 Ε30, τα απίστευτα Μ5 Ε34 3.8, το Μ3 CS E46 ή το τωρινό Μ5 με τον V10 δεν λένε τίποτα πλέον? Ακούω ενστάσεις για τα υπερβολικά κυβικά και τις αντίστοιχες καταναλώσεις τους αλλά για να έρθουμε στα λίγο στα λογικά μας!!! Ζητάμε ένα σκασμό άλογα κόστους ενός μικρού σπιτιού και μένουμε στα λίτρα που καίνε? Για πάρτε ένα στάβλο με 500 άλογα και πείτε μου μόνο για τον κτηνίατρο τι θα πληρώνατε ετησίως? Λοιπόν, όπως λέει κι ο λαός μας, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους... Αν η BMW αποφάσισε να προσφέρει άλογα εμποτισμένα με νέφτι (και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία) αυτό δεν σημαίνει ότι η εξέλιξη και οι καινοτομίες που ήρθαν στο φως χάρη στα Μ θα μπούν στο ράφι όπως η 2002 tii που προανέφερα. Κι όταν δούμε τα πρώτα Μt τότε μάλλον θα έχουμε πάει ένα βήμα πίσω.
That's all.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-09-08, 15:04   #24
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Γιαννη...για οικολογικους λογους πιστευω οτι το κανουν και οχι επειδη ο κατοχος Μ5 δεν εχει λεφτα για βενζινη (αν και ειναι και αυτο μια πιθανοτητα).
17-09-08, 15:23   #25
dim135

Το avatar του χρήστη dim135

Περιοχή: athens

Drives: E82 135i
kι ομως στην bmw μαλλον αρεσε η αλλαγη που εκανε και θα συνεχισει με πολλα παρομοια μοτερ!
τωρα να παρεις ενα καθαρα ατμοσφαιρικο αμαξι και να το τουρμπισεις η να βαλεις κομπρεσορα ειναι μεγαλο μπλεξιμο και μεγαλος πονος στην τσεπη οποτε προχωρας σε καποιο αλλο που ειναι ηδη τουρμπο και τα κανει ολα(π.χ.997t).το θεμα δεν ειναι πως θα βγαλεις αλογα αλλα πως θα τα στηριξεις με τα περιφερειακα πραγματα,απο δισκοπλατα διαφορικα φρενα και πολλα αλλα....
Ο χρήστης dim135 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ιπποδυναμη, κομπρεσορας, τουρμπο, supergharge

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές