Η BMW εγκαταλειπει τους πολυστροφους κινητηρες Μ... - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Η BMW εγκαταλειπει τους πολυστροφους κινητηρες Μ...

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
02-12-08, 14:23   #11
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Η εκφραση "τι εχει να επιδειξει το v10" ειναι πολυ συγκεκριμενη και σε σχεση με τον νεο Μ V8 TT...

Για να μην παρεξηγηθω ΔΕΝ θεωρω οτι το V10 δεν ειναι αριστο μοτερ ...θα ηταν τουλαχιστον "ασχετοσυνη" να πω κατι τετοιο.

Εδω μιλαμε επι της ουσιας για δυο διαφορετικα μοτερ με ακριβως ιδια ιπποδυναμη αλλα με μεγαλη διαφορα στην καταναλωση (προς τα κατω) και τεραστια διαφορα στην ροπη (προς τα πανω). Οταν μαλιστα αυτα τα κανει το μικροτερο εκ των δυο μοτερ , τοτε αναρωτιεσαι γιατι να επιλεξεις το πρωτο (εκτος αν ο πατερας σου εχει κανα-δυο πετρελαιοπηγες στο Saudi Arabia).

Kαι τα 4400 κυβικα να αποδιδουν 114ιππους ανα λιτρο μονο με 12 λιτρα καταναλωση και αμαξωμα 2+ τονων που εκτινασσεται απο 0 στα 100 σε 4-κομμα-κατι δευτερολεπτα ,ειναι επισης μεγαλο θαυμα.

(που να δεις να πεφτει χερι πανω και να φτανει τα 650+ αλογα...)
02-12-08, 14:36   #12
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Μία μικρή διαφωνία μόνο.

Τα 12 Lt/100 Km ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ όταν μιλάμε για απόδοση ισχύος.

Σε καθημερινή χρήση σίγουρα τόσο καίει.

Αλλά την στιγμή που κάνει το 0-100 σε 4 sec καίει όσο καίει και το ατμοσφαιρικό.
Άντε να καίει ένα 5% λιγότερο (και πολύ σου λέω)

Γιατί εντυπωσιακότατο νούμερο το 12 lt/100 km, δεν λέω, αλλά όταν το πατάς, δεν υπάρχει...
02-12-08, 14:52   #13
atha

Περιοχή: malmoe-sweden

παντως παιδια το Μ3 και κατα μεσο ορο γυρο στα 2,5-3 λιτ παραπανο απο το 335 απο οτι ειδα και στα πολλα κμ ακομα περισσοτερο .
Ο χρήστης atha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-08, 15:18   #14
Panoz

Status:

To M3 Ε92 απο πλευρας καταναλωσης , με εναν οδηγο σαν και εμενα, καιει τουλαχιστον 7λιτρα παραπανω απο 335ι.

(μιλαμε παντα για μεση καταναλωση μετα απο 5-6+ χιλιαδες χιλιομετρα που αντικατοπτριζει την πραγματικη μεση καταναλωση βαση του στυλ οδηγησης)

Εχω φιλους με Μ3...κανενας δεν εχει πεσει κατω απο 18λιτρα (μεση κατ/ση) την στιγμη που εγω εχω 11,9 λιτρα και παρομοια ισχυη κινητηρα.
02-12-08, 15:21   #15
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina

Γιατί εντυπωσιακότατο νούμερο το 12 lt/100 km, δεν λέω, αλλά όταν το πατάς, δεν υπάρχει...
Ναι βεβαια...και οταν το εχεις στο ρελαντι δεν καιει τιποτα ομως. Οποτε αν το εχεις συνεχεια ρελαντι καιει πολυ λιγοτερο και απο το Corsa 1.0
Φοβερη οικονομια σου λεω...
02-12-08, 16:09   #16
Action Man

Το avatar του χρήστη Action Man

Drives: GS 1200
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Συνεχιζεις τις μ@λ@κιες....

Καποιοι θα μου τα χωσουν αλλα εγω θα το πω...

Ετσι οπως φαινονται τα πραγματα (με ωμη σκεψη) οι κινητηρες Μ απετυχαν απο πλευρας επιδοσεων,καταναλωσης & εκπομπης καυσαεριων.
Απο οποια πλευρα και να το δεις οι αντιστοιχοι τουρμπατοι υπερεχουν σε καθε επιπεδο.

Ποιος ενδιαφερεται αν ακους τον ηχο και αν οι στροφες φτανουν τα 8800σαλ+, την στιγμη που με ενα μικροτερο και οικονομικοτερο μοτερ εχεις καλυτερες ρεπριζ και μεγαλυτερη αυτονομια (γ@μισε την οικολογικη αποψη του θεματος...δεν μας ενδιαφερει ο πλανητης).

Δηλαδη, το μοτερ V10 (διαμαντι κατα τ'άλλα) τι εχει να επιδειξει σε σχεση με το νεο //Μ V8 TT με τα ιδια αλογα και την 40% περισσοτερη ροπη?? (για να μην κανω αλλες συγκρισεις ακομη πιο κραχτες και γελασει ο καθε πικραμενος).

ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ (για //Μ μιλαμε) τοτε συγνωμη κυριοι αλλα οι παροντες κινητηρες Μ εχουν αποτυχει (βγαινει το RS5 σε λιγο και θα κλαψουν μανες).
Χωρίς παρεξήγηση....αν ήσουν original ΒΜWδακιας....δεν θα ξεστόμιζες τέτοια λόγια...
Επίσης....ο DON έχει δίκιο..
02-12-08, 17:08   #17
Panoz

Status:

Ωραια τα λες , αλλα δεν καταλαβαινω την σχεση που εχει η αποψη μου με το αν ειμαι BMWδακιας...εξηγησε μας την αποψη σου περι του θεματος. Εγω εδωσα την δικη μου εξηγηση και τους λογους για τους οποιους υποστηριζω την κινηση της BMW.

Μην βασιστεις σε συναισθηματικους & υποκειμενικους παραγοντες...απλα δωσε μια επι της ουσιας εξηγηση και εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα παρω πισω τα παραπανω λεγομενα μου.
02-12-08, 17:43   #18
hskev

Το avatar του χρήστη hskev

Εγώ θα μπω στην παρέα και θα προσθέσω ότι αν και ορίτζιναλ κάποτε bmw-άκιας και τρελλαμένος με τα πολύστροφα ατμοσφαιρικά μοτερ, η 335 με έκανε να αλλάξω γνώμη και να γίνω οπαδός της νέας τεχνολογίας.

Φοβερό το soundtrack στις ψηλές στροφές, δεν αντιλέγω, αλλά όταν έχεις ροπή 550ΝΜ απτίς 1500 με έκτη κάνεις σούζες και είναι μια αίσθηση που την προτιμώ στο 80-90% των περιστάσεων.

Επίσης η δική μου κατανάλωση ΕΝΤΟΣ πόλεως έχει πέσει στα 8,9λ/100κμ αυτή τη στιγμή, για το οικολογικό της υπόθεσης.
Ο χρήστης hskev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-08, 19:10   #19
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Θα πω κατι και οποιος το καταλαβει το καταλαβε.

Δεν υπαρχουν καλα και κακα αυτοκινητα.
Δεν υπαρχουν καλα και κακα μοτερ.

Υπαρχει συγκεκριμενη χρηση για το καθε ενα. Μπορει οι καινουργιες Μ που θα ερθουν με τα διπλα turbo να εχουν και 600 αλογα και να ειναι πολυ γρηγοροτερες στην πρασινη κολαση απο τις παλιες Μ αλλα για μερικους το ζητουμενο δεν ειναι αυτο.

Υπαρχουν αγωνιστικα με 100 και 200 αλογα που σου δινουν πολλα περισοτερα σε αισθηση απο τα 500 και 600 αλογα σε ενα νορμαλ αυτοκινητο.

Αντιστροφως μερικοι θα ικανοποιηθουν περισοτερο απο τα 500-600 αλογα και την απειρη ροπη παρα απο τα 200 με αισθηση. Δεν ειναι κακο, ειναι φυσιολογικο.

Και το ξαναλεω: για τον καθε ενα υπαρχει ενα αυτοκινητο.
Αλλον τον αναβει και αλλον τον σβηνει.
Γι' αυτο υπαρχουν τοσες επιλογες στην αγορα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-12-08, 20:55   #20
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hskev
Εγώ θα μπω στην παρέα και θα προσθέσω ότι αν και ορίτζιναλ κάποτε bmw-άκιας και τρελλαμένος με τα πολύστροφα ατμοσφαιρικά μοτερ, η 335 με έκανε να αλλάξω γνώμη και να γίνω οπαδός της νέας τεχνολογίας.

Φοβερό το soundtrack στις ψηλές στροφές, δεν αντιλέγω, αλλά όταν έχεις ροπή 550ΝΜ απτίς 1500 με έκτη κάνεις σούζες και είναι μια αίσθηση που την προτιμώ στο 80-90% των περιστάσεων.

Επίσης η δική μου κατανάλωση ΕΝΤΟΣ πόλεως έχει πέσει στα 8,9λ/100κμ αυτή τη στιγμή, για το οικολογικό της υπόθεσης.
Που χαθηκες εσυ?

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
τουρμπο, στροφες, turbo

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές