Ζέσταμα και κρύωμα κινητήρα - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ζέσταμα και κρύωμα κινητήρα

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-07-09, 17:59   #11
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
Αλλα σιγουρα 80 βαθμοι ειναι λιγοι για την σωστη λειτουργια του λαδιου...?
Ειναι λιγοι....
Ελα ρε! Για 30αρια και 40αρια λαδια ετσι ηξερα, οτι εχουν κανονικη λειτουργεια στους 80 και πανω!
Καλα που μου το ειπες τωρα στην αρχη μην κανω καμια ζημια!!!!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-07-09, 19:07   #12
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό να ζεσταίνεις και να κρυώνεις το αυτοκίνητο. Το λάδι αποδίδει καλά μετά τους 80-90 βαθμούς.

Το σφύριγμα απο οτι έχω παρατηρήσει ξεκινά στις 1800 rpm και κορυφώνεται στις 2200 ακόμα και με λίγο γκάζι. Αλλά έτσι και αλλιώς οδηγάς πολύ άνετα μέχρι τις 1800 μέχρι να ζεταθεί το λάδι.

Παρατήρησα επίσης οτι στο ρελαντι με 100 βαθμούς μετά απο 5 λεπτά είχα 110 οπότε επιμένω στην χαλαρή βόλτα για 3-4 λεπτά πρίν σταματήσω για κρυώνει το αυτοκίνητο με την ροή του αέρα
16-07-09, 10:48   #13
yodas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: Ε93 335i
Εκνευριστικό ή όχι Στράτο όσο πιο πολύ τα προσέχουμε τόσο πιο πολύ θα μας ταξιδεύουνε. Βλέπω κάθε μέρα έναν γειτονά μου με ένα 135 ο οποίο τουρμπίζει μόλις βγει από το γκαράζ. Ε σε λίγο θα αρχίσει να τρέχει. Του είπα 2-3 φορές να το προσέχει κτλ και μου έλεγε BMW είναι δεν έχει ανάγκη. Θα δείξει η νεκροψία...
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-07-09, 11:46   #14
Papajim

Ναι, πεστου οτι τα bmw γενικα δεν εχουν αναγκη, αλλα οι τουρμπινες εχουν και θα τις παρει στο χερι με τετοια χρηση!!!
Το να το πατας κρυο ειναι χειροτερο απο το να το σβηνεις καυτο... Πεστου λοιπον, ενα κοστολογιο της καθε τουρμπινας και ισως αλλαξει πλευρο που κοιμαται!
16-07-09, 12:39   #15
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Καλά με κρύα λάδια να πατάς τουρμπισμένο μοτέρ ΄και το ίδιο το μοτέρ θα πάρει στο χέρι.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-07-09, 13:44   #16
yodas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: Ε93 335i
Ε ας το πάρει μπας και βάλει μυαλό...
Μόνο με τα τιμολόγια μάλλον θα καταλάβει...
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-07-09, 16:25   #17
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Τα BMW δεν εχουν αναγκη "υπο προυποθεσεις".
Επειδη ειναι δηλαδη BMW και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ να το ριξουμε στην θαλασσα να το κανουμε hovercraft?

Hμαρτον
16-07-09, 18:41   #18
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Σε μαμα 335 απο τους 80c βαθμους εισαι οκ να τουρμπιζεις, απο εκει και περα ειναι καθαρα ψυχολογικο το αν θελεις να ανεβει η θερμοκρασια κοντα στους 100c και μετα να αρχισεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
Για το σβησιμο, ειναι πολυ καλο αυτο που κανεις, αλλα μερικες φορες εκνεβριστικα υπερβολικο...
Μπορεις αντ'αυτου να πηγαινεις χαλαρα μεχρι 3.000στρφ (χωρις ομως κανενα τουρμπισμα) τα τελευταια 5 λεπτα της "πτησης" σου και το λαδι επισης θα επανελθει σαν να εισαι στο ρελαντι για 5 λεπτα (γιατι θα αεριζεται και το ψυγειο του σε αντιθεση με την στασιμοτητα)...
Οσο για το σβησιμο θα συμφωνισω απολυτα με τον Energy. Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να ρολαρεις για κανα 5λεπτο εντελως ατουρμπος. Κρυωνουν τα παντα πολυ πιο γρηγορα.
Και αν ειχες μπαρομετρο θα εβλεπες οτι δεν εχουν τοσο σχεση οι στροφες του κινητηρα οσο το να κινησαι χωρις πολυ γκαζι πατημενο για να μην ανεβαζει πιεση η τουρμπινα.
Δλδ μπορεις να εχεις μεχρι και 4-5000 στροφες πατωντας ελαχιστα γκαζι και τα τουρμπο να μην ζοριζονται σχεδον καθολου...

Υ.Γ. Παντως ειλικρινα δεν ειναι και τοσο ευαισθητα οσο φοβομαστε. Ο Πατερας μου στο τζιπ πετρελαιου του, που ανεβαζει η τουρμπινα 1,8bar πιεση, οσο και να τον λεω, δεν το ζεσταινει και δεν το κρυωνει ποτε. Εχει 120000χλμ και τα τουρμπακια δεν πτοηθηκαν καθολου. Η αυτος ειναι τυχερος ή εμεις ανησυχουμε υπερβολικα.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-07-09, 20:28   #19
konstadas

Drives: N/A N/A
[/quote]

Υ.Γ. Παντως ειλικρινα δεν ειναι και τοσο ευαισθητα οσο φοβομαστε. Ο Πατερας μου στο τζιπ πετρελαιου του, που ανεβαζει η τουρμπινα 1,8bar πιεση, οσο και να τον λεω, δεν το ζεσταινει και δεν το κρυωνει ποτε. Εχει 120000χλμ και τα τουρμπακια δεν πτοηθηκαν καθολου. Η αυτος ειναι τυχερος ή εμεις ανησυχουμε υπερβολικα.[/quote]

Μάλλον εσείς γιατί και εγώ το ίδιο κάνω με το Χ6 από τη πρώτη μέρα που το πήρα και έχω περίπου 25000 χιλιόμετρα.
Ο χρήστης konstadas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-07-09, 00:49   #20
Papajim

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο konstadas
Μάλλον εσείς γιατί και εγώ το ίδιο κάνω με το Χ6 από τη πρώτη μέρα που το πήρα και έχω περίπου 25000 χιλιόμετρα.
Δεν ξερω ποσο κρατας το καθε σου οχημα, ισως ποτε να μην σου παρουσιασει προβλημα αν πχ το δωσεις στα 100-150k km...
Αλλα αφου εισαι τοσο σιγουρος, οταν χρειαστει να το πουλησεις θα αναφερεις αυτη την χρηση στον καθε υποψηφιο...?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αντλια, λαδι, κρυωμα, ρελαντι, τουρμπο, turbo, εκινηση, ζεσταμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές