Turbo VS Ατμόσφαιρα - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-05-18, 05:20   #11
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIM THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροπη/αποτελεσματικοτητα ενος τουρμπο δεν νικιεται οπως και η ρυθμισιμοτητα με το γκαζι ενος μεγαλου κυβισμου ατμοσφαιρικου, ενω πολλοι επιμενουν οτι τα καλυτερα Μ ηταν τα ατμοσφαιρικα προηγουμενης γενιας, οπως λενε και οι Αμερικανοι που δεν φτιαχνουν κινητηρες με κριτηριο την καταναλωση η την επιβαρυνση του περιβαλλοντος "there is no replacement for displacement"!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα αρθρο που ελειπε απο το φορουμ!
δηλωνω παντως λατρης του κινητηρα 1600 ατμοσφαιρα θεωρω οτι για την χωρα μας και ενα οδηγο χωρις απιτησεις ειναι ο ιδανικος για την χωρα μας.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
@allautos.gr
Το θέμα που αναδημοσιευσαμε είναι από τα "καυτά" - διαχρονικά επίμαχα θέματα της αυτοκίνησης. Η bmw "διαχρονικά ατμοσφαιρική" (ας μου επιτραπεί ο όρος , παρ όλο που υπήρχαν μερικές παλιές εξαιρέσεις) έκανε στροφή στη συμπιεσμενη δύναμη......... Κατά την ταπεινή μου άποψη στα μικρού κυβισμού οχήματα πολύ καλά έκανε γιατί κακά τα ψέματα τα αυτοκίνητα του ανταγωνισμού τα "περνούσαν από πάνω" ........ Η ένσταση μου ήταν και είναι στα σπορ-σπορτιφ - Μ.....
Σαν φόρουμ θέλουμε να ακούμε πολλές απόψεις...... Θα θέλαμε να ακούσουμε και την δική σας......
Δεν γίνεται παρά να συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω λεγόμενα.

Καταρχάς να πω είμαι θερμόαιμος λάτρης της παλαιάς κλασικής ατμοσφαιρικής δύναμης, δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα τουρμπο, δεν μου αρέσει ο ήχος τους, απλά και λαικά, δεν γουστάρω τουρμπο. Ακόμα και ενα άλλο μικρό που έχουμε για την πόλη, ψωνια κτλ, ατμοσφαιρικό ειναι με 110 αλογάκια, οκ δεν χρειάζομαι να ''τρώνε σκόνη στα φανάρια'' τα υπόλοιπα αυτοκίνητα...

Καταλαβαίνω τα πλεονέκτηματα και μειονεκτήματα και στις δύο περιπτώσεις, αν και πολλά άρθρα και φωνές ουσιαστικά βγάζουν τους τουρμπο κινητήρες χωρίς μειονεκτήματα, κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ, όπως δεν συμφωνώ με τη φράση του άρθρου ''καλή ανάπτυξη ροπής ποιοτικά'' για τους τουρμπο κινητήρες. Ποσοτικά ναι, ποιοτικά για μένα οχι. Ναι για τους ρύπους, ναι για την ροπή, ναι και για...το πορτοφόλι των αυτοκινητοβιομηχανιών, μετέπειτα μάλλον και των σερβις.

Ένα άρθρο για τη περίπτωση που θα ήθελε κάποιος να βάλει τουρμπο πχ στον δικό μου κινητήρα...
https://www.quora.com/Should-I-insta...-waste-of-time
Πού, πόσα και ποιά προβλήματα μπορεί να βγάλει σε άλλα σημεία το τουρμπο, πόσα πράγματα πρέπει να αντικατασταθούν στον κινητήρα, πόσες και ποιές μετατροπές πρέπει να γίνουν για να αντέξει ο κινητήρας το τουρμπο; Προφανώς ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν ενδικνύεται καθόλου για τουρμπο, δεν έχει φτιαχτεί για τουρμπο, αλλά σκέφτομαι τί παραπάνω πρέπει να έχει ενας κινητήρας για να αντέξει το τουρμπο, και βλέπω οτι ενα εξωτερικό εργαλειο στον κινητήρα, δημιουργεί απίστευτη θερμότητα και μεγάλη πίεση στον κινητήρα. Στο δικό μου μυαλό τουλαχιστον, ακόμα και οι κινητήρες που φτιάχτηκαν και είναι με τουρμπο, πρέπει να καταπονούνται πάρα μα πάρα πολύ.

Προφανώς οι απόψεις δυίστανται, όντως μεγάλο και αμφιλεγόμενο θέμα, με διαφωνίες, διαφορετικές ερμηνείες και εκτιμήσεις.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-18, 10:19   #12
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
βασικα το ερωτημα πλεον ειναι λιγο ουτοπικο καθως ολες οι βιομηχανιες σχεδον βαζουν τουρμπο ,το οποιο σε λιγο καιρο θα ειναι και παρελθον μαζι με τους κινητηρες εσωτερικης καυσης.οποτε το διλλημα σχεδον δεν υπαρχει παρα για λατρεις του ρομαντικου παρελθοντος.
Ο χρήστης player είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
Ατμόσφαιρα, turbo

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές