BMW και ποιότητα - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-07-17, 15:15   #1
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
BMW και ποιότητα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλυτερα να εχεις F30 με κινητηρα Peugeot?

Θες την άποψή μου; Ή θα πέσετε να με φάτε;
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος  
28-07-17, 15:22   #2
luffyp8

Drives: F20 116i
Μπορει να εγινε με συνεργασια Peugeot αλλα δεν ειναι ιδιος. Προσωπικα δεν ειμαι κατά τετοιων συνεργασιων αρκει να βγει κατι καλο
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-17, 15:25   #3
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Unleash the ''dragon''

Εχω παντως την αισθηση οτι η πενβε επελεξε την πεζω περισσοτερο για την εμπειρια παραγωγης εγκαρσιων κινητηρων παρα για την τεχνολογια της...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-17, 15:33   #4
stef!

Racechip ή TMC άλλος παράλληλος? (ή τελικά ...remap ????)

Η BMW την τελευταία 5ετία έχει αλλάξει ρότα 100% για εμπορικό και μόνο όφελος....
Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες F20/22 είναι η πρώτη τους φορά που αγοράζουν BMW και δεν τους πολυνοιάζει αν ειναι μπροστοκίνητο, πισωκίνητο, 2κύλινδρο, 3κύλινδρο κλπ.
Τους ενδιαφέρει μόνο το σήμα και η "μούρη" ακόμη κ αν τα αμάξια βγάζουν 1002 προβλήματα στην καθημερινή τους χρήση.
Η BMW κατ εμέ θα πρεπε να κρατήσει 4κύλινδρο τούλαχιστον στα F3X το οποίο ποιοτικά είναι μεν ανώτερο από F2X αλλα υποδεέστερο των Ε9Χ (δηλώσεις ιδιοκτητων που είχαν/έχουν και τις 2 σειρές)....
Τώρα ξεκινήστε να μου την πέφτετε...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-17, 15:47   #5
luffyp8

This means war
28-07-17, 16:05   #6
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Βλεπω αγγελιες F30 με 60-70-80Κ χιλιομετρα και εχουν ξεβαμμενους διακοπτες παραθυρων...Στην 118,με 130Κ, οι διακοπτες εχουν αποκτησει μονο μια ανεπαισθητη γυαλαδα λογω εντονης χρησης.....
Καθε περυσι και καλυτερα απο ποιοτητα...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-17, 16:08   #7
userM

Περιοχή: Athens

Να δω τι άλλο θα συζητήσουμε σε αυτό το έρημο το θρεντ
28-07-17, 16:51   #8
stef!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχει καποια πλεονεκτηματα το 3κυλινδρο στα μικρα κυβικα, εχουν παει πολλες αλλες εταιρειες εκει τα τελευταια χρονια.

Ποιο ακριβώς ειναι το πλεονέκτημα και γιατί έχουν πάει οι εταιρίες πρέπει να αναρωτηθούμε...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-17, 16:55   #9
luffyp8

Το δικο μου παντως χωρις να ευλογω τα γενια μου, πλησιαζει τα 90Κ και ειναι σαν καινουργιο ουτε φθορες ουτε ξεθωριασματα τιποτα. Πιστευω εχει να κανει και με τον ιδοκτητη κατα ποσο το προσεχει. Αν μου χε παρουσιασει κατι θα ημουν ο πρωτος που θα το κραζα
Εχουμε βγει ψιλο off topic
28-07-17, 17:31   #10
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο luffyp8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να εγινε με συνεργασια Peugeot αλλα δεν ειναι ιδιος. Προσωπικα δεν ειμαι κατά τετοιων συνεργασιων αρκει να βγει κατι καλο
Αν διαβασεις την ιστορια αυτου του κινητηρα στο wikipedia θα δεις. Εγω καταλαβαινω οτι οχι μονο ειναι μια εκδοση του κινητηρα της Πεζω (που ο ιδιος μπαινει και σε αμαξια Πεζω νομιζω με αποδοση περι τους 180 ιππους) αλλα και σχεδιαστηκε και παραγεται απο την Πεζω βεβαια με προσαρμογη σε απαιτησεις της BMW. Πολυ κοντα σε customer engine ειναι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Η BMW την τελευταία 5ετία έχει αλλάξει ρότα 100% για εμπορικό και μόνο όφελος....
Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες F20/22 είναι η πρώτη τους φορά που αγοράζουν BMW και δεν τους πολυνοιάζει αν ειναι μπροστοκίνητο, πισωκίνητο, 2κύλινδρο, 3κύλινδρο κλπ.
Τους ενδιαφέρει μόνο το σήμα και η "μούρη" ακόμη κ αν τα αμάξια βγάζουν 1002 προβλήματα στην καθημερινή τους χρήση.
Η BMW κατ εμέ θα πρεπε να κρατήσει 4κύλινδρο τούλαχιστον στα F3X το οποίο ποιοτικά είναι μεν ανώτερο από F2X αλλα υποδεέστερο των Ε9Χ (δηλώσεις ιδιοκτητων που είχαν/έχουν και τις 2 σειρές)....
Τώρα ξεκινήστε να μου την πέφτετε...
Δεν ειναι η μουρη αλλα οτι ειναι και γενικα καλα αυτοκινητα ακομα και τα Μινι και τα αλλα UKL. Εγω πρωτο αμαξι BMW και πιθανον τελευταιο ο μονος λογος που το αγορασα οτι ειναι πισωκινητο. Με χαλαει το 3κυλινδρο αλλα δυστυχως δεν θελω να πληρωσω παραπανω και να παρω διλιτρο (που δεν ηταν διαθεσιμο τοτε αυτο με το Β48 που θα ηταν η προτιμηση μου).

Ξερω πολλους με 3κυλινδρα βενζινης. Κανενα δεν εχει προβλημα εως τωρα. Δεν θελω να το ματιασω το αμαξι (και τα περισσοτερα ειναι ακομα καινουρια αν και καποιος εχει κανει 25000 χμ σε 1.5 χρονο με 6.5 μεση καταναλωση χωρις να κανει κιχ το αμαξι) και ουτε με ενδιαφερει τι κανει το ντηζελ αλλα ο χρονος θα δειξει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο ακριβώς ειναι το πλεονέκτημα και γιατί έχουν πάει οι εταιρίες πρέπει να αναρωτηθούμε...
προφανως για λογους κοστους ρε συ. τι αλλο? μοιραζεται τα ιδια πιστονια με τα μεγαλυτερα και γενικα με το τουρμπο ειναι efficient σαν κινητηρας και ποιο ευκολο να βγαλουν 3 κυλινδρους απο το 6 κυλινδρο και να φτιαξουν αυτο παρα να σχεδιασουν μια ολοκληρη γενια μικρων κινητηρων. Οπως παλια ενωναν 2 εξακυλινδρους για να φτιαξουν V12.

Κανεναν δεν υποχρεωνει η εταιρεια να παρει 3κυλινδρο και σε αγορες μεγαλες οπως Αμερικη/Καναδα δεν υπαρχει καν. Και στην Αγγλια και Γερμανια μικρο ποσοστο πωλησεων εχει. Στην Ιταλια που κοιταξα το 120 εχει πολυ ανταγωνιστικη τιμη. Δυστυχως σε μας το θαβει το διλιτρο.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές