Κέλυφος Smart Key / Κλειδί - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Κέλυφος Smart Key / Κλειδί

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-04-18, 13:06   #1
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Κέλυφος Smart Key / Κλειδί

Περάσαν τα χρόνια και τα κλειδιά ή Smartkey της αγαπημένης μας BMW έχουν φθαρεί. Εφοσον το κλειδί λειτουργεί κανονικά, επέλεξα να αγοράσω αρχικά μόνο ένα κέλυφος και να κάνω τη δοκιμή, δηλαδή να ανοίξω το oem κλειδί και απλά να περάσω την πλακέτα και την μπαταρία στο νέο κέλυφος. Πολλά και διαφορετικά τα κλειδιά, κάποια με comfort access και κάποια με non comfort access, δηλαδή χωρίς άνετη πρόσβαση, όπως το δικό μου Smart Key.

Στη δική μου περίπτωση, η μπαταρία είναι πάνω στη πλακέτα και η πρόσβαση σε αυτή είναι πραγματικά δύσκολη εως επίπονη. Αξίζει να σημειωθεί, επίσημα η BMW για το κλειδί της δικής μου περίπτωσης, δεν προσφέρει ούτε κέλυφος, ουτε αλλαγή μπαταρίας. Δινει 10-15 χρόνια ζωής και ύστερα αναγκαστική παραγγελία νέου smartkey, το οποίο έρχεται απευθείας απο την Γερμανία, με κόστος 211 ευρώ. Μα το κλειδί λειτουργεί, απλά το πλαστικό, το κέλυφος θέλω να αλλάξω, να δώσω 211 ευρώ; ...Προφανώς πρόκειται για ρητορική ερώτηση...

Παρακάτω επισυνάπτω λινκ με το κέλυφος που αγόρασα και δυο βίντεο με την διαδικασία. Το πρόβλημα μου είναι το εξής...το νεο κέλυφος ήρθε κλειστό, οπότε όπως φαίνεται και στα βίντεο, ειτε με μικρό κατσαβιδάκι είτε με το άλλο εργαλείο, είπα να ανοίξω πρώτα το νέο κέλυφος ωστε να είναι έτοιμο, μιας και το οεμ κλειδί λίγο πολύ ουτως η άλλως, ευκολα ή δύσκολα δεν έχει σημασία, θα το διαλύσω. Δεν μπορώ να ανοίξω με τίποτα το νέο κέλυφος. Ήδη έχω κάνει μια πολύ μικρη γρατζουνια, στα βιντεο φαίνεται οτι πρόκειται για το εύκολο κομμάτι, και ενω δεν φαίνεται πολυ καλά, λογικά γίνεται εστω μια μικρή αμελητέα μεν, ζημια δε. Απο'τι κατάλαβα χρειάζεται να πιεστεί η μια πλευρα με την άλλη ωστε σιγα σιγα να ανοίξει, μα πόσο να πιέσω, πόσο να χαλάσω και το καινούργιο κέλυφος; Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει;

https://www.ebay.de/itm/BMW-E-Smartk...53.m2749.l2649

Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος  
29-04-18, 01:29   #2
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Τελικά μόλις τα κατάφερα! Κατα διαστήματα ουσιαστικά όλη την ημέρα έφαγα με αυτό, ουσιαστικά μέχρι να βρω τον τρόπο χωρίς να χαλάσω το νέο κλειδί, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Θέλει πραγματικά ενα πολύ πολύ μικρό κατσαβιδάκι, σαν αυτά που είναι για ειδικές εργασίες όπως κινητά κτλ. Βγάζουμε το κλειδάκι απο μέσα και σε εκείνο το σημείο στο μέσο πιέζουμε με το κατσαβιδάκι ωσπού να μπεί / να ανοίξει. Ύστερα είναι εύκολο, παίζουμε λίγο με το κατσαβιδάκι και ανοίγει. Αυτό είναι υπόθεση ενός λεπτού, περισσότερη ώρα πήρε να κουμπώσω τα δυο πλαστικά κομμάτια με την πλακέτα μέσα, μιας και είναι ίσα ίσα και κουνιέται πολύ η πλακέτα την ώρα που είναι να το κουμπώσουμε τα δύο κομμάτια.

Το πλήκτρο για το άνοιγμα κανα δυο φορές δεν ανταποκρίθηκε το ίδιο γρήγορα όπως στο οεμ, ίσως έχει να κάνει με το οτι είναι διαφορετικά τα λαστιχάκια κάτω απο τα πλήκτρα. Περα απο αυτες τις δυο φορές, λειτουργεί άψογα, κανονικά και στο αυτοκίνητο, έβαλα μπροστά, το έβγαλα το ξαναβαλα, έκανα πιστεύω και τις απαραίτητες δοκιμές και..όλα καλά! Επισυνάπτω και φωτο απο το νέο smart key

υγ : το μόνο που με πειράζει λίγο είναι το σήμα BMW που δεν είναι μεταλικό αλλά λάστιχο και πιστεύω ίσως κιτρινίσει με τον καιρό...οκ, αν τελικά συμβεί, θα ξανακάνω πείραμα..θα βγάλω το λαστιχένιο και θα προσπαθήσω να βάλω το μεταλικό που έβγαλα απο το οεμ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg BMW Smart Key.jpg (58,9 KB, 36 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg BMW Smart Key (backside) .jpg (57,8 KB, 40 εμφανίσεις)
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-04-18, 09:40   #3
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Ωραίος! Καινούριο έγινε.
Από την στιγμή που δεν έβαλες χέρι σε την πλακέτα και κούμπωσαν όλα όπως πρέπει δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του.

Bookmarks

Tags
κλειδί, κέλυφος, smart key, Smartkey, χειριστήριο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές