Leasing...μια ανερχόμενη τάση - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Leasing...μια ανερχόμενη τάση

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-02-19, 09:50   #11
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
λοιπον μαλλον ζεις σε παραλληλο κοσμο,,,ουτε η χρηματοδοτηση με leasing συμφερει ουτε το δανειο,αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις,οτι δεν τιθεται θεμα επιλογης...

τωρα οσον αφορα την εκπτωση η΄δεν ξερεις την αγορα καθολου η΄δεν ξερεις να αγοραζεις! εγω πηρα εκπτωση 5.000 με φουλ εξοπλισμο και αν θελω παω και ξαναπαιρνω και αφηνω το leasing
σε εσενα να το χρυσοπληρωνεις

εβαλες ενα παραδειγμα με μια αλλη μαρκα αυτοκινητου ενω ειμαστε σε ενα φορουμ αλλης μαρκας.εγω νομιζα οτι θα βαλεις παραδειγμα για την μαρκα μας.αν μιλαμε και για αλλες τοτε απο ολες αυτες διαλεξες τον ομιλο που ειναι ''φεραρι'' και ανω ,οπως λενε οι ιδιοι .και δεν κανουν σκοντο καθολου.αφου δεν θα παρω μπεμπα γιατι να παω να ψωνισω απο εκει?..τοσες μαρκες υπαρχουν που κανουν γερες εκπτωσεις.στην βολβο με παρακαλουσαν γιατι να παρω αυτο που λες εσυ?

εγω μιλαω για μπεμπα μιας και ειμαστε στο ιδιο φορουμ και εκει μπορεις να πετυχεις ,να ξερεις, πολυ καλες τιμες.μα ειναι δυνατον να λες οτι ειναι το ιδιο η χρηματοδοτηση με το ντουκου? που ζεις?

σου λενε τοσες φορες οτι η χρηματοδοτηση στην ελλαδα ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν συμφερει και δεν ασχολειται κανενας ιδιωτης και εσυ το παιρνεις προσωπικα.και συνεχιζεις..ε πηγαινε παρε φιλε μου

επισης εγω δεν μιλησα για ελαστικα μαλλον μπερδευτηκες,γιατι παντα ξερω τι λεω δεν υπολογιζεις τα ελαστικα στο κοστος γιατι ειναι υποκειμενικο.αλλος κανεια και 40 τον χρονο αλλος και 40 σε 5 χρονια αστο εξω αυτο.εσυ μιλησες γενικα για leasing στην αρχη οχι για τον ευατο σου.

για τα σερβις ομως που ειναι στο προγραμμα,τι σερβις θα χρειαστει ενα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αυτοκινητο στα 4 χρονια περα απο λαδια και φουσκωσες τον λογαριασμο ετσι? εγω περα απο λαδια δεν εκανα τιποτα αλλο.

λοιπον και για να το τελειωνουμε γιατι δεν εχεις διαθεση για παραγωγικο διαλογο ,δεν μπορεις να αποκλειεις την αγορα με μετρητα .τι θελεις δλδ να σου πουμε ποια χρηματοδοτηση συμφερει αφου δεν συμφερει καμμια? δεν μιλαμε για το παραδειγμα σου γιατι παιρνεις αποτι σου ειπα και υποκειμενικους πραγοντες υποψη.εξαλου στην αρχη μιλησες γενικα για χρηματοδοτηση και οχι για μια μαρκα.γενικα εφοσον βγαινει πιο οικονομικα με μετρητα η' το ιδιο δεν τιθεται θεμα συγκρισης ποια χρηματοδοτηση θα εχεις .
Ο χρήστης player είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-19, 12:17   #12
Z4MC

Drives: F20 118i
+1 στο παραπανω.

Και επηδη ειμαστε σε φορουμ BMW η εταιρεια δινει 5 χρονια δωρεαν σερβις ειτε το αγορασεις ειτε το κανεις ληζινγκ/χρηματοδοτηση.

Και για λαστιχα μια χαρα θα βρεις φθηνα λαστιχα να αλλαξεις μονος σου.

ακομα το βασικο αν ο αλλος δεν εχει χρηματα γιατι να παει να παρει Αουντι που ειναι ακριβο αμαξι?

Λοιπον αυτα και υπαρχουν και διαφορες αλλες λεπτομερειες στο ληζινγκ που το κανει συμφερον μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις και χωρες.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-19, 16:54   #13
Phase2

Το avatar του χρήστη Phase2

Drives: E71 X6 M50d
Καλησπέρα.
Δεν γνωρίζω για την Ελλάδα, αλλά στην Γερμανία άν έχεις κάποια επιχείρηση σε συμφέρει να έχεις Leasing, γιατί απλά το περνάς στα έξοδα της επιχείρησης.
Εδώ όσο πιο πολλά έσοδα έχεις, τόσο πιο μεγαλύτερη κλίμακα έχεις για φορολογία.
Οπότε έτσι και αλλιώς τα χρήματα δεν μένουν στην τσέπη σου.
Το παραπάνω παράδειγμα είναι για κάποιον με δική του επιχείρηση, δεν έχω ιδέα για έναν ιδιώτη αν συμφέρει.
Ο χρήστης Phase2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-19, 22:31   #14
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ένα αφραγκουζος θα δινει την 500-αρα αντε 400-αρα τον μηνα (για να μην παρεξηξουνται ορισμένοι) και μετα από 4 χρονια θα του μεινουν και 10-12 χιλ. για να αγορασει το αυτοκινητο γιατι αν δεν τα εχει μαζεμένα αυτά τα 10 χιλ.€ χανει το αυτοκινητο ή αναγκαστικα παει σε καινουργιο συμβολαιο

εάν ειχε επιτυχια το leasing για τους ιδιωτες στην ελλαδα από το 2009 και μετα που οι τράπεζες σταματησαν την χρηματοδοτηση αυτ/του θα ειχε γινει αναρπαστο

μονο για εταιριες(με μεγαλο στολο οχημάτων και πωλητων π.χ χρυσος οδηγος) και αυτό παλι υπο πολλη σκεψη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφερει στην Ελλαδα εκτος και εχεις εταιρεια και περναει στα εξοδα. Εχει αναληθει χρονια αυτο το θεμα.

Στο εξωτερικο (σε χωρες που παραγουν αυτοκινητα) που τα καινουρια αυτοκινητα εχουν μεγαλη απαξιωση και οι αγοραστες καινουριων συνηθως αλλαζουν αυτοκινητα καθε 3-4 χρονια τους συμφερει για αρκετους λογους. Πχ Γερμανια ευκολα οσοι εχουν επιχειρησεις τα περνανε στα εξοδα. Ιδιωτες το προτιμουν γιατι ειναι ποιο ευκολο να αλλαζεις αμαξια συχνα χωρις να τρεχεις να τα πωλησεις κλπ

Αν εχεις 22000 στην τραπεζα το επιτοκιο που δινουν τωρα ειναι 0.7%. Αρα γιατι να παρεις δανειο με 7.1%?

Αν βαλεις αγορα με μετρητα, ασφαλεια απο Hellas Direct και συνηθως στα 4 χρονια δεν αλλαζεις λαστιχα, και εχεις 2 σερβις θα δεις οτι η διαφορα ειναι χαοτικη σε σχεση με ληζινγκ.
πρωτα απ'ολα αν εχεις 22χιλ στην τραπεζα σημερα δεν σου τα δινει η τραπεζα πισω με ΤΙΠΟΤΑ

ας ξεκινήσουμε με τα βασικα

Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-19, 00:02   #15
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το νόημα του leasing δεν είναι ν' αγοράσεις αυτοκίνητο, είναι να το χρησιμοποιήσεις.

Όποιος σκέφτεται ότι το αυτοκίνητο το κρατάει 5-6-7 ή και παραπάνω χρόνια, το leasing δεν έχει κανένα νόημα γι' αυτόν, και δεν θα καταλάβει ποτέ την λογική του.

Η λογική του είναι απλή:

Το πιο μεγάλο έξοδο για ένα καινούριο αυτοκίνητο είναι η απαξίωση.

Έστω ότι αγοράζω αυτοκίνητο με €100.000.
Αν κάνω 15 χιλιάδες χλμ τον χρόνο, σε 4 χρόνια το αυτοκίνητο θα είναι 4 ετών με 60 χιλ χλμ.

Τότε το αυτοκίνητο που αγόρασα καινούριο €100.000, θα έχει περίπου €40.000. Άρα η απαξίωση είναι σε 4 χρόνια €60.000 συνολικό κόστος.

Οπότε:
Αν το αυτοκίνητο το αγοράσω κασέρι, τότε η απαξίωση θα μου κοστίσει €15.000 τον χρόνο.

Αν πάρω δάνειο €100.000 και το δάνειο έχει 5% επιτόκιο, τότε θα πληρώσω €15.000 απαξίωση + €5.000 τόκο = €20.000 τον χρόνο.

Στο leasing η διαφορά είναι η εξής:
Έρχεται η εταιρεία που σου κάνει το leasing και σου λέει: Εγώ περιμένω ότι το αυτοκίνητο με 15χιλ χλμ τον χρόνο, σε 4 χρόνια θα αξίζει €40.000. Οπότε εσύ πλήρωσέ μου μόνο την απαξίωση των €60.000 και όταν τελειώσουν τα 4 χρόνια, ΑΝ θες δώσε μου 40 και κράτα το.

Υπάρχουν 2 σημαντικά πλεονεκτήματα σε αυτήν την λύση.

1. αντί να δανειστείς €100.000 δανείζεσαι €60.000. Οπότε για το ίδιο επιτόκιο (5%) πληρώνεις €3.000 τον χρόνο αντί για €5.000

2. Η τελική αξία αγοράς στο τέλος του leasing είναι συμφωνημένη από πριν. Εσύ έχεις το δικαίωμα, αλλά όχι την υποχρέωση να το αγοράσεις σε αυτήν την αξία.

-Αν το αυτοκίνητο έχει κρατήσει αξία για τον οποιοδήποτε λόγο και τελικά σε 4 χρόνια και 60.000 χλμ πιάνει σαν μεταχειρισμένο €50.000, μπορείς να το αγοράσεις για €40.000, να το πουλήσεις για €50.000 και να τσεπώσεις την διαφορά. Οπότε επειδή τελικά είχε μικρότερη απαξίωση απ' αυτήν που περίμενες, πλήρωσες λιγότερο απ' όσο περίμενες.

-Πιο σημαντικά, αν το μοντέλο πάει κατά διαόλου, και σε 4 χρόνια και 60 χιλ χλμ πιάνει €30.000, εσύ το δίνεις πίσω στην εταιρεία, και δεν χρωστάς τίποτα. Πλήρωσες απαξίωση 60 χιλιάδων, αντί για 70.

Το νόημα του leasing λοιπόν είναι ότι βάζει ένα ανώτατο όριο στην απαξίωση που θα πληρώσεις.. Δευτερευόντως, δανείζεσαι λιγότερα λεφτά, οπότε πληρώνεις λιγότερο τόκο.

Επίσης, αν γενικά δεν έχεις λεφτά η δόση του leasing είναι φτηνότερη από την δόση του δανείου, γιατί δανείζεσαι λιγότερα λεφτά.

Όλα τα παραπάνω έχουνε απόλυτο νόημα όταν θες να κρατήσεις ένα αυτοκίνητο για λίγο καιρό.
Το μεγάλο πρόβλημα του leasing μπορεί να είναι αν θες να φύγεις νωρίς, ανάλογα με τι προκαταβολή έχεις ρίξει κλπ. Επίσης αν κάνεις πολλά περισσότερα χλμ απ' ότι υπολόγιζες, γίνεται πολύ ακριβότερο.

Τώρα, ο Έλληνας καταναλωτής γενικά παίρνει αυτοκίνητο όπως παίρνει σπίτι. Το 'χει τιμή του και καμάρι του, και "το πλήρωσα 20 χιλιάρικα, θα το κρατήσω μέχρι να πεθάνει". Το κρατάει 7 - 10 χρόνια, και γενικά σκέφτεται διαφορετικά. Οπότε όλα τα παραπάνω μάλλον ακούγονται κινέζικα.

ΥΓ. Με το leasing δανείζεσαι λεφτά, κι αγοράζεις ένα american put option στο οποίο μπορείς να κάνεις exercise κάθε μήνα, ανάλογα τον πίνακα αξιών που σου δίνει η εταιρεία που παρέχει το leasing. Για όποιον θέλει να μάθει παραπάνω, διαβάστε για "put option"

ΥΓ2. Τα επιτόκια στην Ελλάδα είναι ακριβά γιατί υπάρχει πρόβλημα στην βάση. Όταν το Ελληνικό κράτος δανείζεται με 4% για 10 χρόνια, δεν μπορεί οι Έλληνες πολίτες και οι ελληνικές εταιρείες να δανείζονται με χαμηλότερα επιτόκια.

ΥΓ3. Τα νούμερα είναι λάθος και στο περίπου, αλλά βγάζουν νόημα.
13-02-19, 14:59   #16
nasos_p

Drives: E46 320d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον μαλλον ζεις σε παραλληλο κοσμο,,,ουτε η χρηματοδοτηση με leasing συμφερει ουτε το δανειο,αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις,οτι δεν τιθεται θεμα επιλογης...
Όταν μπορείς να τα σκάσεις ντόυκου φυσικά κ δεν τίθεται θέμα επιλογής αφού το ντούκου συμφέρει έναντι όλων.ΑΛΛΑ στον παράληλο κόσμο που ζω, δεν έχουν όλοι ντούκου κ επιλέγουν αρκετοί το δάνειο.Για να αγοράσουν από κινητά μέχρι σπίτια

Παράθεση:
μα ειναι δυνατον να λες οτι ειναι το ιδιο η χρηματοδοτηση με το ντουκου? που ζεις?
Ζω στον κόσμο όπου δεν το έχω πει αυτό.Αντιθέτως είπα εξ αρχης ότι αναφέρομαι σε κάποιον που αποφασίζει να αγοράσει καινούριο με χρηματοδότηση.Αυτός θα μπορούσε να δει κ την περίπτωση του leasing.
Εν ολίγοις, προσπαθώ να συγκρίνω χρηματοδοτικά προγράμματα με leasing.Στο έχω πει από την αρχή αλλά έχεις κολλήσει.

Παράθεση:
λοιπον και για να το τελειωνουμε γιατι δεν εχεις διαθεση για παραγωγικο διαλογο ,δεν μπορεις να αποκλειεις την αγορα με μετρητα .τι θελεις δλδ να σου πουμε ποια χρηματοδοτηση συμφερει αφου δεν συμφερει καμμια? δεν μιλαμε για το παραδειγμα σου γιατι παιρνεις αποτι σου ειπα και υποκειμενικους πραγοντες υποψη.εξαλου στην αρχη μιλησες γενικα για χρηματοδοτηση και οχι για μια μαρκα.γενικα εφοσον βγαινει πιο οικονομικα με μετρητα η' το ιδιο δεν τιθεται θεμα συγκρισης ποια χρηματοδοτηση θα εχεις
Πάμε πάλι.....για πολλοστή φορά.
Το ντούκου το βγάζω από το κάδρο διότι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όποιος τα έχει, συμφέρει να τα δώσει.
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ δεν τα έχουν όλοι, πάμε να συγκρίνουμε τι συμφέρει να κάνουν.Δάνειο μέσω τράπεζας ή leasing;Τώρα έγινε αντιληπτό;

Παράθεση:
και σερβις στα 4 χρονια ειναι μονο 2 λαδιου που κοστιζουν 100 ευρω αν το κανω εξω,γιατι να παω να δωσω 250 ευρω αντιπροσωπεια?
Στον παράλληλο κόσμο που όπως είπες ζω, τα σέρβις λαδιού γίνονται ανά συνήθως 15.000 χλμ ή πάνω στον χρόνο, όποιο έρθει πρώτο.Αρα αν το αυτοκίνητο δε συμπληρώνει τα χιλιόμετρα, σίγουρα θα κάνει 4 αλλαγές λαδιών λόγω παρέλευσης χρόνου.Όμως στο παράδειγμα προσπάθησα να βάλω έναν μέσο όρο 15.000 χλμ περίπου που κάνει ένα αυτοκίνητο στην Ελλάδα.Δε μπορούμε να πάρουμε την ειδική περίπτωση που ένα αυτοκίνητο κάθεται, ούτε την ειδική περίπτωση που κάνει 30.000 χλμ/έτος.Άρα με 15.000 χλμ το χρόνο θα κάνει 60.000 χλμ στα 4 χρόνια.Αν η αλλαγή λαδιών ειναι ανα 15.000 χλμ θα κάνει δυο μικρά σερβις αλλαγής λαδιών και δυο γενικά σερβις (ανα 30.000 χλμ).
Μέχρι τα 60.000χλμ θα χρειασθεί σίγουρα μία αλλαγή υγρών φρένων και πιθανόν τακάκια.Μπορεί να προκύψει και κάτι έξτρα αλλά δεν το έχω υπολογίσει καθόλου αυτό.

Έβαλα αντιπροσωπεία καθαρά γιατί νομίζω ότι σε ένα καινούριο αυτοκίνητο που έχει εγγύηση, συνήθως τα πρώτα χρόνια επιλέγουμε την αντιπροσωπεία.Αλλά αν έχεις αντίρρηση δεκτή.Αν και πάλι δεν θεωρώ το ποσό ιδιαίτερα φουσκωμένο και νομίζω το εξήγησα.

Παράθεση:
για τα σερβις ομως που ειναι στο προγραμμα,τι σερβις θα χρειαστει ενα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αυτοκινητο στα 4 χρονια περα απο λαδια και φουσκωσες τον λογαριασμο ετσι? εγω περα απο λαδια δεν εκανα τιποτα αλλο.
Προφανώς εσύ σίγουρα δεν ακολουθείς το πρόγραμμα σέρβις.Επίσης μπορεί να έχεις κι ένα αυτοκίμνητο που κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα.Σε κάθε περίπτωση, δε μπορούμε να λάβουμε εσένα ως μέσο παράδειγμα.

Παράθεση:
εβαλες ενα παραδειγμα με μια αλλη μαρκα αυτοκινητου ενω ειμαστε σε ενα φορουμ αλλης μαρκας.εγω νομιζα οτι θα βαλεις παραδειγμα για την μαρκα μας.αν μιλαμε και για αλλες τοτε απο ολες αυτες διαλεξες τον ομιλο που ειναι ''φεραρι'' και ανω ,οπως λενε οι ιδιοι .και δεν κανουν σκοντο καθολου.αφου δεν θα παρω μπεμπα γιατι να παω να ψωνισω απο εκει?..τοσες μαρκες υπαρχουν που κανουν γερες εκπτωσεις.στην βολβο με παρακαλουσαν γιατι να παρω αυτο που λες εσυ?

εγω μιλαω για μπεμπα μιας και ειμαστε στο ιδιο φορουμ και εκει μπορεις να πετυχεις ,να ξερεις, πολυ καλες τιμες.
Συγγνώμη για την ιεροσυλία αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας επειδή δεν αναφέρθηκα σε bmw.

Παράθεση:
επισης εγω δεν μιλησα για ελαστικα μαλλον μπερδευτηκες,γιατι παντα ξερω τι λεω δεν υπολογιζεις τα ελαστικα στο κοστος γιατι ειναι υποκειμενικο.αλλος κανεια και 40 τον χρονο αλλος και 40 σε 5 χρονια αστο εξω αυτο.εσυ μιλησες γενικα για leasing στην αρχη οχι για τον ευατο σου.
Αν το καλοσκεφτείς...δεν έπρεπε να υπολογίσω ούτε τα σέρβις στο κόστος διότι κάποιοι στα 4 χρόνια κάνουν δυο αλλαγές λαδιών....

Ας εξηγήσω τα αυτονόητα.....Λοιπόν, ακριβώς επειδή υπάρχουν ακραίες περιπτώσεις και προς τη μία πλευρά και προς την άλλη, γιαυτο όταν κάνουμε συγκρίσεις προσπαθούμε να πάρουμε ένα μέσο παράδειγμα.Όπως υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν 2 αλλαγές λαδιών στα 4 χρόνια, υπάρχουν κ κάποιοι που αλλάζουν λάδια κάθε 7.000 χλμ.Κάποιοι κάνουν 5.000 χλμ το χρόνο κι άλλοι 30.000 χλμ. Όμως όταν κάνεις μια σύγκριη προσπαθείς να πάρεις μια μέση κατάσταση και θεωρώ ότι 15.000 χλμ/έτος είναι μια σωστή επιλογή για την Ελλάδα.Έτσι λοιπόν μια αλλαγή ελαστικών στα 4 χρόνια με περίπου 60.000 χλμ είναι μια μέση επιλογή.Αν διαφωνείς πες μου ποιο θεωρείς εσύ ως μέσο παράδειγμα.Μέσο όμως....

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι ο συμφορουμίτης Don Molina μας καλυψε.Το leasing συνήθως επιλέγεται χωρίς τελικό σκοπό την απόκτηση του αυτοκινήτου.Όπως είχα πει σε προηγούμενο ποστ, για κάποιον που θέλει να το κρατήσει αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα το ποσό που απαιτείται στο τέλος του leasing.

Όπως σε όλα, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.Ο καθένας μπορεί να δει τι λειτουργεί στη δική του περίπτωση και να επιλέξει αναλόγως.Προφανώς κάποιος που το αυτοκίνητό του κάθεται δε τον συμφέρει ενώ κάποιον που τρελαίνεται στα χλμ μπορεί να τον συμφέρει πάρα πολύ και λόγω του κόστους συντήρησης και λόγω της απαξίωσης λόγω πολλών χλιομέτρων.Ο καθένας το αξιολογεί.Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει κάποιος να δει και το leasing.Νομίζω δεν είναι τόσο ασύμφορο όσο κάποτε.
Ο χρήστης nasos_p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-19, 17:50   #17
Z4MC

ΠΟιος ο λογος που ποσταρεις ολα αυτα σε φορουμ ΒΜW?

BMW ολα τα καινουρια αυτοκινητα εχουν δωρεαν σερβις και αλλαγες λαδιων ανα 2 χρονια ή μαξ 30000 χμ.

Ο υπολογισμος του ληζινγκ χρηματοοικονομικα ειναι ευκολος και μπορεις να το κανεις στο Εξελ εφοσων ξερεις τα επιτοκια για ληζινγκ και για χρηματοδοτηση. Μπορω να το κανω με ακριβεια για καθε περιπτωση αυτοκινητου. Υπολογιζοντας την καθαρη παρουσα αξια βλεπεις σε ποια περιπτωση πληρωνεις περισσοτερο.

Λαμβανεις βεβαια υποψιν οτι στο ληζιγκ εχεις το δικαιωμα να γυρισεις πισω το αμαξι στην συμφωνηθεντα αξια και αρα πληρωνεις ελαφρα υψηλοτερο επιτοκιο για να εχεις αυτο το δικαιωμα. αν το αμαξι εχει μεγαλυτερη αξια την παντελονιαζεις αν εχει χαμηλοτερη αξια τοτε δεν χανεις παραπανω.

Ενα λαθος που νομιζω κανει ο Ντον ειπε οτι χρηματοδοτεις μονο την απαξιωση αλλα το σωστο ειναι χρηματοδοτεις και την τελικη αξια. Αλλα στην τελικη αξια πληρωνεις μονο τοκους οχι κεφαλαιο (ομως την μεταφερεις).

Τελος και στο ληζινγκ και στην χρηματοδοτηση μπορεις να γυρισεις πισω αναπασα στιγμη το αμαξι με το σχετικο κοστος βεβαια και τις ποινες που προβλεπονται.

Επισης σε μερικες αγορες οπως Αμερικη πληρωνεις ΦΠΑ μονο στην αξια του αυτοκινητου που χρησιμοποιεις και οχι στην τελικη αξια. Δεν ξερω πως ειναι στην Ελλαδα.

Σαν αποτελεσμα πληρωνεις πραγματι λιγοτερους φορους απο οτι να αγοραζες το αμαξι με χρηματοδοτηση.
13-02-19, 18:37   #18
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Σε όλα τα leasing που έχω δει σε Ελβετία, Γερμανία, Αμερική, δανείζεσαι μόνο την διαφορά, όχι το κεφάλαιο.

Επίσης ανάλογα την χώρα παίζει το επιτόκιο στο leasing να είναι φτηνότερο από το επιτόκιο του δανείου.

Εδώ πχ που δεν υπάρχει η έννοια του ειδικού δανείου για αυτοκίνητο, αλλά γενικά το προσωπικό/καταναλωτικό δάνειο (που δεν πολυ-κυκλοφορεί), τα επιτόκια είναι φωτιά γιατί τέτοιο δάνειο μπορείς να πάρεις για αυτοκίνητο ή για να πάρεις τηλεόραση (που λέει ο λόγος).

Το leasing από την άλλη είναι δάνειο γι' αυτοκίνητο, οπότε αν πας κατά διαόλου τουλάχιστον ο δανειστής μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο. Οπότε, στην Ελβετία τουλάχιστον, το leasing έχει σημαντικά καλύτερο επιτόκιο από το δάνειο.

Φτηνές μάρκες χτυπάνε κάτω από 1% επιτόκιο, και ακριβές κυμαίνονται στο 4-5%. Καταναλωτικό δάνειο, στην καλύτερη είναι στο 6.5-7%.
13-02-19, 20:51   #19
Z4MC

Don, δεν ξερω για Ελβετια αλλα για Αμερική Καναδα ειχα υπολογισει την χρηματοροες του ληζινγκ μεχρι το τελευταιο σεντ και πραγματι την residual value την δανειζεσαι (απλα η τιμη εξαγορας είναι συμφωνημενη). Αν δεν την πληρωνεις εσυ ποιος την πληρωνει τοτε? Γιατι τα αμαξια πουλιωνται σε 3η εταιρεια για να γινουν ληζινγκ. Η 3η εταιρεια πρεπει να δανειστεί και αυτό το ποσο. Οποτε σκεψου το είναι counter intuitive να μην περναει το κοστος στον πελατη.

Επισης η βασικη διαφορα του ληζινγκ από την χρηματοδοτηση είναι ότι το αμαξι δεν σου ανηκει αλλα ανηκει σε τριτη εταιρεια (πχ BMW Financial Services).

Aμερικη/Καναδα αλλα το επιτοκιο για αγορα αυτοκινητου και αλλα για καταναλωτικο δανειο. Αφου φυσικα υπαρχει παρακρατηση στο τιτλο του αυτοκινητου (lien) το επιτοκιο είναι αρκετα χαμηλοτερο από καταναλωτικο (βασικα credit card interest rate).

To leasing εχει λιγο μεγαλυτερο επιτοκιο λογω των κοστων της χαρτουρας και της προσυμφωνηθεντας αξιας που αφηνει τις εταιρειες με το ρισκο να χασουν τα αμαξια περισσοτερη μελλοντικη αξια.
14-02-19, 01:16   #20
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
εγω ακομα δεν καταλαβαινω αυτην την συζητηση αφου συμφωνουμε οτι δεν συμφερει στην ελλαδα σε ιδιωτες.αλλα και σε εταιρειες μονο σαυτες που εχουν πωλητες και χρειαζονται στολο αναγκαστικα.

μα το θεμα δεν υφισταται γιατι καμμια ειδους χρηματοδοτηση δεν συμφερει αυτην την στιγμη.κανεις δεν παιρνει δανειο για αυτοκινητο.ειτε αγοραζεις μικροτερο φθηνοτερο ειτε δεν αγοραζεις.

το leasing οπως πολυ σωστα ειπωθηκε ειναι μονο για χρηση οχι για κτηση.γιαυτο υπαρχει και μονο ,αυτη ειναι η ορλογια του.ειναι ενα ειδος ενοικιου μεχρι το επομενο.

το μελος που ανοιξε αυτην την συζητηση θελει στο τελος κτηση.αυτο δεν υφισταται καν σε χωρες που το leasing ειναι φθηνο ,σε εμας που ειναι πανακριβο θα βαλουμε και κτηση?παραλογο δλδ.

φερνω παραδειγμα.στην γερμανια ολοι αγοραζουν με χρηματοδοτηση,ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο,ομως ειναι φθηνα τα επιτοκια και κανεις δεν στοχευει σε κτηση.ειπωθηκε 1000 φορες αυτο.αλλαζουν τα αυτοκινητα στα 4-5 χρονια και το δανειο συνεχιζει.ετσι δεν εχουν ποτε κτηση ομως εχουν νεο αυτοκινητο με σωστη απαξιωση.αυτο ειναι συμφερον..
στην ελλαδα για ποια κτηση να μιλαμε με τα επιτοκια στον ουρανο?

οποιος θελει αυτοκινητο να αγορασει ,κτηση δλδ. και δεν εχει ολα τα χρηματα ντουκου αντι να δινει τις δοσεις του σε δανειο η' leasing για 4-5 χρονια ,βαζει τα χρηματα αυτα των δοσεων σε ενα λογαριασμο ,παει μετα απο 4-5 χρονια και αγοραζει με μεγαλη εκπτωση ενα καλο αυτοκινητο.πως?
σε μια χρονια που θα εχει βγει το επομενο μοντελλο η΄λιφτινκ οκτωμβριο συνηθως.θα παει μετα προς το τελος του χρονου ,μεσα δεκεμβρη με μεσα γεναρη που κλεινουν στοχους οι βιομηχανιες και θα αγορασει ενα απο τα στοκ ,προηγουμενο μοντελλο ακομα καλυτερα και μεγαλυτερη εκπτωση,που θελουν να σπρωξουν οι εταιρειες για τους στοχους τους με πολλα εξτραδακια κιολας και μια επιπλεον εκπτωση γιατι θα πληρωσει μετρητα ολα.συνολο ? περιπου 20% εκπτωση απο οτι θα το αγοραζε πριν τον οκτωμβρη μετρητα η΄με δανειο.ναι θα εχεις το παλιο μοντελλο αλλα σιγα την διαφορα.ασε που ξερεις τι αμαξι αγοραζεις ενω το νεο μοντελλο δεν εχει ακομα βγαλει τα προβληματα του.

απλα και ωραια και οικονομικα..χωρις δοσεις ,χωρις τριτους να σε κυνηγανε,χωρις αγχος μην στο παρουνε αν ξεμεινεις.καθε χωρα εχει τους τροπους της και την αγορα της.δεν ειμαστε γερμανια,σαυτην την χωρα,ΣΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΜΕ!
Ο χρήστης player είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές