Περί Κλιματισμού στο Αυτοκίνητο. - Page 7 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Περί Κλιματισμού στο Αυτοκίνητο.

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-10-16, 23:35   #61
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Το φιλτρο καμπινας θα πρεπει να αλλαχτει για να εχει νοημα! Αλλιως οτι εχει φιλτραρει ως τωρα το μολυσμενο και βρωμικο υπαρχον παλι θα σου φερει μια μικρη μυρωδια! Για την ωρα δεν ξερω να πω αλλα αν ειναι ετσι τοτε κανε τα λαδια το δεσιμο που λεγαμε και τον καθαρισμο και αστο ολη την ημερα! Το δεσιμο ειναι 20λεπτα μαξ!
08-10-16, 09:48   #62
Jeen

Drives: F48 X1 20d xDrive
Μήπως θα σου κάνουν καθαρισμό με vacuum? Σε αυτή την περίπτωση το αμάξι πράγματι χρειάζεται χρόνο, δεν ξέρω για 2,5 ώρες αλλά σίγουρα όχι εικοσαλεπτο
Ο χρήστης Jeen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-16, 20:02   #63
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Μερικές φορές το αυτοκίνητο έχει μια άσχημη μυρωδιά συνήθως όταν κλείνω το air condition.
Μίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι κάτι που συνήθως γίνεται στα αυτοκίνητα που κινούνται στις πόλεις
και πρότειναν απολύμανση του καλοριφέρ με κόστος 56€.

Νομίζω ότι ζητάνε πολλά,
όμως δεν γνωρίζω αν είναι κάποια στάνταρ διαδικασία που μπορεί να γίνει και από άλλο συνεργείο
ή κάτι πιο εξειδικευμένο και όντως να πρέπει να παω στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Το άλλο μου θέμα με βάση την εμπειρία μου από εξουσιοδοτημένα συνεργεία
έχω την εντύπωση ότι ειδικά τέτοιου είδους εργασίες τις θεωρούν μέχρι και αγγαρίες
και τελικά δεν κάνουν καλή δουλειά..

Έχει κανείς εμπειρία-άποψη να προτείνει το καλύτερο σενάριο?
Ευχαριστώ
σωστο ειναι αυτο που σου ειπαν...βασικα οτι και να κανεις να ξερεις οτι θα διαρκεσει για λιγο διαστημα λογω αυτου που σου ειπαν.η μυρωδια θα ερθει γρηγορα ξανα.για μενα χαμενα λεφτα ειναι η εξτρα απολυμανση,βρωμιζει πολυ γρηγορα.

αυτο που μπορεις να κανεις για να μειωσεις την μυρωδια ,ειναι καθε φορα που φτανεις στον προορισμο σου 100-200 μετρα πριν σβησε το κοντισιον και ασε μονο αερα στο φουλ μεχρι να σβησεις.οταν ξαναβαλεις μπρος θα μυριζει για πολυ λιγα δευτερα εως καθολου αν το κανεις συχνα και εχεις την υπομονη.το προβλημα να ξερεις ειναι πιο εντονο αυτην την εποχη και την ανοιξη ,ενδιαμεσες θερμοκαρασιες.

αν θυμαμαι καλα στον τρικαλιωτη ειχαν στον τοιχο πληροφορηση για καθαρισμο με υπερυθρες???!!
ρωτα αν θες.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-16, 20:44   #64
userM

Drives: F20 116i
@jeen
δεν μου είπαν ακριβώς τι θα κάνουν, θα ρωτήσω όποτε το πάω

@player
με έφτιαξες τώρα...

Σε κάθε περίπτωση θα δω τι θα γίνει με αυτό που έχω παραγγείλει και βλέπουμε..

κουλό είναι πάντως το όλο θεμα
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-10-16, 11:45   #65
Jeen

Drives: F48 X1 20d xDrive
Αυτό που αναφέρει ο player είναι σωστό γιατί φεύγει η υγρασία από το κύκλωμα του κλιματισμού και δεν επιτρέπει σε μύκητες να αναπτυχθούν. Επίσης παρατεινεις τη ζωή του.
Ο χρήστης Jeen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-18, 01:32   #66
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jeen Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αναφέρει ο player είναι σωστό γιατί φεύγει η υγρασία από το κύκλωμα του κλιματισμού και δεν επιτρέπει σε μύκητες να αναπτυχθούν. Επίσης παρατεινεις τη ζωή του.
Aυτη η υγρασία που αναφέρεις υπάρχει περίπτωση να είναι αιτία αντικατάστασης της ρυθμιστικής αντίστασης ·πλακέτας του ανεμιστήρα καλοριφερ ;; Γιατί έχω εντυπώση πως μια τέτοια πλακέτα ή μοτερακι θέλω αφού δεν έχω καθόλου αέρα ζεστό ή κρύο στις περσίδες του αυτοκινητου παρά μόνο από φυσική ΡΟΗ κατά την κίνηση . Σε f30 lci με 14500 χιλ
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-18, 07:52   #67
Herc

αυτο θελει ελενγχο γιατι αν ειναι το μοτερ σαν παραδειγμα η αιτια μπορει να μην ειναι υγρασια αλλα πχ απλη αποτυχια αυτου ως ελλατωματικο απο εργοστασιο.
18-02-18, 12:12   #68
luffyp8

Drives: F20 116i
Μηπως με ένα καλυτερο φιλρο καμπινας να λυνοταν το θεμα? Εγω παντως δεν εχω περιεργες οσμες. Eχω βαλει αυτό το φιλτρο https://www.onparts.gr/bmw-1-f20-116...fp-25-001.html
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-18, 12:26   #69
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο θελει ελενγχο γιατι αν ειναι το μοτερ σαν παραδειγμα η αιτια μπορει να μην ειναι υγρασια αλλα πχ απλη αποτυχια αυτου ως ελλατωματικο απο εργοστασιο.
Herc με προβληματίζει η βλάβη .... για το γεγονός ότι το αμαξι είναι 1 χρόνου . Μακάρι να είναι το μοτέρ . Να ξέρουμε ότι μιλάμε για αστοχία υλικού και όχι να ψάχνουμε γιατί παίρνει υγρασία ή οτιδήποτε άλλο
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-18, 15:20   #70
Herc

δεν παιζει ρολο αν ειναι 1 χρονος η 6 μηνες τα ηλεκτρονικα ανα πασα ωρα και στιγμη πλεον ειναι ικανα να σου πουν αντιο.
Αν δεν εντοπισετε την αιτια ολα τα ολα ειναι υποθεσεις και θελει να δειτε. εγγυηση εχεις ?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
κλιματισμος, θερμανση, θερμοκρασια, μυκητες, συντηρηση, ψυξη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές