ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
31-05-10, 20:30   #1
THEMIS M-PACK

Drives: E90 320i
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ

καλησπερα παιδες!θέλω να αλλάξω ελαστικα και το αυτοκινητο φοραει BRIDGESTONE POTENZA 225/45/17 255/40/17 πίσω!είναι λίγο σκληρά και μου πρότειναν τα CONTINENTAL SPORT CONTACT 2 σε RANFLAT(εννοείται) !και πιο φτηνά είναι και πιο μαλακά είναι!ξέρει κανείς τίποτα?'εχετε να προτείνετε κάτι άλλο?(BMW 320i m-pack)
Ο χρήστης THEMIS M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος  
31-05-10, 23:18   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
"Run flat" και "εννοείται!"????? Καλύτερα νάυλον σακούλα τυλιγμένη στη ζάντα! Αυτό μπορεί να εννοείται.
Για τα Conty SC 2 έχω την ίδια άποψη κι εγώ. Όχι όμως στα SP3. Δεν με ικανοποίησαν και ακούω κι από άλλους τα ίδια. Ρήξε μια ματιά στα σχετικά topics περι ελαστικών. Έχουν ενδιαφέρουσες απόψεις.
Run flat εννοείται...... Μα σοβαρά το γράφεις?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-10, 00:02   #3
THEMIS M-PACK

γιατι ρε γιαννη?τι έχουν τα ranflat?
Ο χρήστης THEMIS M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-10, 09:42   #4
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Τα SC2 τα είχα στην 325ti και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Δεν ήταν RFT. Τα προτείνω σαν λάστιχα.

Τα SC3 τα έχω τώρα στην Ζ4 και ο πατέρας μου στην 330xi (2η φορά που βάζει τα ίδια λάστιχα) και επίσης είμαι ευχαριστημένος. Προσωπικά τα βρίσκω καλύτερα από το RE 050 και τα Goodyear Eagle F1 (όχι τα assymetric) και ελαφρώς υποδεέστερα από τα PS2.

Τώρα, όσων αφορά τα RFT είναι προσωπικό θέμα. Εγώ στην Ζ4 τα έβγαλα, γιατί κοπάναγαν πάρα πολύ και ειδικά σε 18'' ζάντα ήταν κούτσουρο.
01-06-10, 09:50   #5
THEMIS M-PACK

εντάξει οτι ειναι κουτσουρο το νιώθω στη μέση μου!ειδικα με την αναρτηση του m-pack που φοραει το δικό μου ειναι σανίδα σκέτη!γιατι όμως ρωταώ εγώ (σαν χαζός και ανόητος)η bmw βάζει πλέον runflat από τη στιγμή που είναι πιο ακριβα?ούτε τον ξύπνιο κάνω ούτε πουλάω πνέυμα ,για να μην παρεξηγηθώ!μπορει κάποιος να μου πεί τεκμηριωμένα τί θα γινόταν αν ''φόραγα''συμβατικά ελαστικά όταν μου έσκασε το πίσω δεξί με 180km/h?κατέβηκα κάτω και είδα ένα κατεστραμένο ελαστικό!και απο μέσα απλά κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τ'αμάξι και μου έβγαλε ένδειξη στο trip!!να μήν μιλήσω για ακρίβεια στο τιμόνι!!εντάξει κοπανάνε αλλά η bmw κάποτε έβαζε ''πράσινα''λάστιχα!τώρα βγάζει runflat!εκείνοι ξέρουν καλύτερα(πιστέυω)
Ο χρήστης THEMIS M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-10, 11:43   #6
Φάνης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο THEMIS M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι όμως ρωταώ εγώ (σαν χαζός και ανόητος) η bmw βάζει πλέον runflat από τη στιγμή που είναι πιο ακριβα? μπορει κάποιος να μου πεί τεκμηριωμένα τί θα γινόταν αν ''φόραγα''συμβατικά ελαστικά όταν μου έσκασε το πίσω δεξί με 180km/h?
Θέμη, αυτή είναι μεγάλη συζήτηση! Δεν έχω τις απαντήσεις, απλά θα πω τη γνώμη μου (μπορεί να είναι σωστή, λάθος ή εν μέρει σωστή).

Θέμα ασφάλειας σίγουρα υπάρχει και τα RFT προσφέρουν λίγο μεγαλύτερη, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά είναι σημαντική. Εξ' άλλου εάν το πίστευε και η BMW, τότε στα πιο γρήγορα μοντέλα της (//Μ) θα έβαζε RFT και όχι συμβατικά ελαστικά! Επίσης, είχα εμπειρία με σκασμένο λάστιχο στα 180χαω με μια Alfa Romeo Alfeta (το λάστιχο έγινε φυτίλια...έμεινε με τα λινά) και δεν είχα πρόβλημα, απλά φρέναρα με τον κινητήρα και δεν έκανα άτσαλες κινήσεις.

Η τοποθέτηση RFT από την BMW έχει να κάνει, κατά τη γνώμη μου, με πολλούς παράγοντες που λειτουργούν συνδιαστικά:

1. Marketing: Προσφέρει ασφάλεια, ή έτσι το πουλάει, και την ευκολία του να μην χρειάζεται να αλλάζεις λάστιχο τη νύχτα στη μέση του πουθενά. Ίσως ο σημαντικότερος λόγος.

2. Μειώνει το βάρος της ρεζέρβας και αυξάνει τον χώρο αποσκευών.

3. Αυξάνει τα έσοδα από ανταλλακτικά (στην Ευρώποη τουλάχιστον), αφού RFT δύσκολα βρίσκεις διαθέσιμο άμεσα σε βουλκανιζατέρ, ενώ το Δίκτυο της BMW το προσφέρει άμεσα και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!

4. Πιθανή συμφωνία με κατασκευαστή ελαστικών για αύξηση εσόδων. π.χ. σε κάποιες 19'' διαστάσεις μόνο η Bridgestone βγάζει RFT...άρα ο καταναλωτής δεν έχει επιλογή όταν αλλάξει λάστιχα!

Πιστεύω πάντως ότι και η BMW αναθεωρεί σιγά σιγά, αφού ήδη στα νέα μοντέλα (Χ1 & 5αρα) η βασική διάσταση ελαστικού είναι με συμβατικά λάστιχα και τα RFT είναι έξτρα.
01-06-10, 14:06   #7
Amessad

Το avatar του χρήστη Amessad

Περιοχή: Άλιμος

Drives: Ε90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέμη, αυτή είναι μεγάλη συζήτηση! Δεν έχω τις απαντήσεις, απλά θα πω τη γνώμη μου (μπορεί να είναι σωστή, λάθος ή εν μέρει σωστή).

Θέμα ασφάλειας σίγουρα υπάρχει και τα RFT προσφέρουν λίγο μεγαλύτερη, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά είναι σημαντική. Εξ' άλλου εάν το πίστευε και η BMW, τότε στα πιο γρήγορα μοντέλα της (//Μ) θα έβαζε RFT και όχι συμβατικά ελαστικά! Επίσης, είχα εμπειρία με σκασμένο λάστιχο στα 180χαω με μια Alfa Romeo Alfeta (το λάστιχο έγινε φυτίλια...έμεινε με τα λινά) και δεν είχα πρόβλημα, απλά φρέναρα με τον κινητήρα και δεν έκανα άτσαλες κινήσεις.

Η τοποθέτηση RFT από την BMW έχει να κάνει, κατά τη γνώμη μου, με πολλούς παράγοντες που λειτουργούν συνδιαστικά:

1. Marketing: Προσφέρει ασφάλεια, ή έτσι το πουλάει, και την ευκολία του να μην χρειάζεται να αλλάζεις λάστιχο τη νύχτα στη μέση του πουθενά. Ίσως ο σημαντικότερος λόγος.

2. Μειώνει το βάρος της ρεζέρβας και αυξάνει τον χώρο αποσκευών.

3. Αυξάνει τα έσοδα από ανταλλακτικά (στην Ευρώποη τουλάχιστον), αφού RFT δύσκολα βρίσκεις διαθέσιμο άμεσα σε βουλκανιζατέρ, ενώ το Δίκτυο της BMW το προσφέρει άμεσα και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!

4. Πιθανή συμφωνία με κατασκευαστή ελαστικών για αύξηση εσόδων. π.χ. σε κάποιες 19'' διαστάσεις μόνο η Bridgestone βγάζει RFT...άρα ο καταναλωτής δεν έχει επιλογή όταν αλλάξει λάστιχα!

Πιστεύω πάντως ότι και η BMW αναθεωρεί σιγά σιγά, αφού ήδη στα νέα μοντέλα (Χ1 & 5αρα) η βασική διάσταση ελαστικού είναι με συμβατικά λάστιχα και τα RFT είναι έξτρα.
Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλλα ... το θέμα όμως είναι ότι αν η αγορά του αυτοκινήτου έχει γίνει με αρχικά run flat (άρα δεν διαθέτει ρεζέρβα) το να μεταβείς σε απλά για τους λόγους που πολύ σωστα έχουν ήδη αναφερθεί τότε μπαίνει ένα θέμα ... ή θα πρέπει να πάρεις το ρίσκο να σε βρει λάστιχο στην μέση του πουθενά ή να καταφύγεις στα διάφορα κιτ επισκευής που δεν είναι ότι καλύτερο και δέν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις (πχ σκίσιμο κλπ)
01-06-10, 14:26   #8
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:

Drives: E87 116i
Δες και αυτο:
http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...?t=3739&page=7

αλλα και αυτο:
http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=8106
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-10, 16:07   #9
Φάνης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Amessad Εμφάνιση μηνυμάτων
... ή θα πρέπει να πάρεις το ρίσκο να σε βρει λάστιχο στην μέση του πουθενά ή να καταφύγεις στα διάφορα κιτ επισκευής που δεν είναι ότι καλύτερο και δέν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις (πχ σκίσιμο κλπ)
Συμφωνώ σε αυτό 100% και προσωπικά έχω πάρει το ρίσκο με ένα Κιτ επισκευής της Continental.

Σαν γενικότερη σημείωση αναφέρω και τα εξής:

1. Πολλά αυτοκίνητα χωρίς RFT δεν έχουν ρεζέρβα, αλλά κιτ επισκευής.

2. Πόσο συχνά μας πιάνει λάστιχο? Εμένα στα 17 χρόνια που οδηγώ με έχει πιάσει 2 φορές.

3. Ακόμα και RFT να έχεις, έαν σκιστεί το λάστιχο στα πλαϊνά, είναι άχρηστο. Επίσης, εάν το λάστιχο αχρηστευτεί, είναι πιο δύσκολο να βρείς λάστιχο για να το αντικαταστάσεις...άρα μπορεί να χρειαστεί νε περιμένεις μερικές ημέρες χωρίς αυτοκίνητο.
01-06-10, 20:12   #10
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο THEMIS M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
εντάξει οτι ειναι κουτσουρο το νιώθω στη μέση μου!ειδικα με την αναρτηση του m-pack που φοραει το δικό μου ειναι σανίδα σκέτη!γιατι όμως ρωταώ εγώ (σαν χαζός και ανόητος)η bmw βάζει πλέον runflat από τη στιγμή που είναι πιο ακριβα?ούτε τον ξύπνιο κάνω ούτε πουλάω πνέυμα ,για να μην παρεξηγηθώ!μπορει κάποιος να μου πεί τεκμηριωμένα τί θα γινόταν αν ''φόραγα''συμβατικά ελαστικά όταν μου έσκασε το πίσω δεξί με 180km/h?
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες φορες ακουσα RTF λαστιχο να γινεται κομματια και το αμαξι να ακινητοποιειται.
Αν σου κατσει να σκιστει το λαστιχο δεν σεσωζει τιποτα.

Εγω τα πεταξα και βρηκα την υγεια μου

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές