Καινουργιος κατοχος ενος F 800 R - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Μοτοσυκλέτες BMW » Σειρες Μοτοσυκλετας » Σειρές F » Καινουργιος κατοχος ενος F 800 R

Σειρές F Συζητήσεις για την σειρά F (F GS, F S, F ST, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-09-09, 11:14   #11
Portstewart

Το avatar του χρήστη Portstewart

ευχαριστώ για την απάντηση Laksof. έχω μπει στο τρυπάκι της νέα μοτο (αφού βέβαια δώσω το gs) και μ'αρέσει να κοιτάω όλες τις επιλογές, ακόμη κι αν πρέπει να περιμένω 2 μήνες.
Το να εξασφαλίσεις το 16% στην αγορά μιας μηχανής σου δίνει την ευκαιρία να σκεφτείς κι άλλα πράγματα όπως επίσης και να την συγκρίνεις και με μηχανές με την ίδια τιμή.

Buena Vista Social Club
Ο χρήστης Portstewart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-09-09, 23:09   #12
Dr.KC

Το avatar του χρήστη Dr.KC

Drives: F F800ST
Καλούς δρόμους να έχεις φίλε.

Ωραίο το moto που διάλεξες.

Καλές βόλτες, κοίτα να συνηθίσεις το ABS.
29-09-09, 02:27   #13
Laksof

Περιοχή: ΛΕΥΚΑΔΑ

Drives: F 800 R
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dr.KC
Καλούς δρόμους να έχεις φίλε.

Ωραίο το moto που διάλεξες.

Καλές βόλτες, κοίτα να συνηθίσεις το ABS.
Ευχαριστω πολυ Doctor.
06-10-09, 21:50   #14
Buffalo

Drives: K 1300
KALISPERA SE OLOUS. EIMAI 35 XRONWN KAI MOU IRTHE GERONTOERWTAS GIA MICHANI. PIRA LOIPON TO DIPLWMA KAI ARCHISA TIS BOLTES STA MAGAZIA KAI TIS ERWTISEIS SE GNWSTOUS ME MICHANES. KATALIGW STO F800R. TA EXEI OLA PISTEUW. TI LETE EINAI OK GIA PRWTO 2KYKLO EVER ME MIDENIKI EMPEIRIA?
Ο χρήστης Buffalo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-10-09, 17:17   #15
Dr.KC

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Buffalo
KALISPERA SE OLOUS. EIMAI 35 XRONWN KAI MOU IRTHE GERONTOERWTAS GIA MICHANI. PIRA LOIPON TO DIPLWMA KAI ARCHISA TIS BOLTES STA MAGAZIA KAI TIS ERWTISEIS SE GNWSTOUS ME MICHANES. KATALIGW STO F800R. TA EXEI OLA PISTEUW. TI LETE EINAI OK GIA PRWTO 2KYKLO EVER ME MIDENIKI EMPEIRIA?
Για χαρα.

Λοιπόν στα 35 δεν είσαι γέρος. Απλά ωριμότερος από 25!!!

Το ST μου το πήρα Ιανουάριο του 2007 μετά από σχεδόν 5 χρόνια αποχής από τον κόσμο της μοτοσικλέτας.

Όλα τα μηχανάκια που είχα πριν το ST ήταν μονοκύλινδρα μέχρι 650cc και χωρίς πολλά άλογα. Για να μη σου λέω πολλά οι διαφορές ήταν τεράστιες και μου πήρε 5 μήνες για να νιώσω άνετα. Τώρα βέβαια δεν υπάρχει δρόμος γυρισμού!!!!....κάποιες φορές τα 85Hp μου φαίνονται απλά «πολύ» λίγα…anyway.

Με τίποτα δε θα πρότεινα ένα μηχανάκι με 87Hp (F800R) και full ροπή από τις 4.100rpms σε αρχάριο.

Ωστόσο, η BMW το έχει κάνει καλοζυγισμένο, προβλέψιμο και ευκολοδήγητο….πράγματα που τα εκτιμά ο πρωτάρης. Απλά θέλει προσοχή.

Καθαρά φιλικά, θα σου πρότεινα να πάρεις για κανένα χρόνο το Kawasaki 250 Ninza….(ή γενικά κάτι μικρό στα 250cc) και μετά πάρε ότι άλλο γουστάρεις.
08-10-09, 08:49   #16
Buffalo

Καλό αυτό με το ωριμότερος από 25. θα το κυκλοφορήσω!!!

Γενικά υπάρχουν 2 σχολές:

1)πάρε μικρό να μάθεις και μετά μεγαλύτερο. Πιο safe αλλά χάνεις λεφτά στο πάρε δώσε
2)πάρε κατευθείαν το μεγάλο που γουστάρεις και θα το μάθεις με προσοχή. Περισσότερες πιθανότητες να φας τα μούτρα σου η/και να κάνεις ζημιά και μετά να το κλαις.

Σε κάθε περίπτωση άπαντες προσκυνούν στο BMW και συμφωνούν με αυτά που γράφει ο Dr.KC…μεγάλος πονοκέφαλος…εγώ πάντως είμαι ερωτευμένος με την μπέμπα τι να λέμε τώρα (και μακριά από εντουριές δεν τα μπορώ)

Ευχαριστώ Dr
08-10-09, 14:00   #17
Dr.KC

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Buffalo
Σε κάθε περίπτωση άπαντες προσκυνούν στο BMW και συμφωνούν με αυτά που γράφει ο Dr.KC…μεγάλος πονοκέφαλος…εγώ πάντως είμαι ερωτευμένος με την μπέμπα τι να λέμε τώρα...
Από τον τρόπο που γράφεις σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Και εγώ σχεδόν 35αρης και κοιλημένος με την προπέλα…που να με πάρει.

Πέρασα από πολλά edurακια και τα εκτίμησα πολύ μέσα στην πόλη αλλά και στις μικρές εξορμήσεις. Ωστόσο, μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι ήμουν για sport touring μηχανές και εκεί που έλεγα τέλος τα μηχανάκια…πάμε με το αμαξάκι και με ασφάλεια!!!!….η BMW έβγαλε το ST. Έφαγα σκάλωμα και το πήρα χωρίς πολλά πολλά.

Επιδή καταλαβα΄νω ότι δεν είσαι πυροβολημένος η λύση είναι μια.

Σηκώνεσαι ένα πρωί, φτιάχνεις καφέ, πετάς όλες τις έντυπες παπαριές όπως περιοδικά, συγκριτικά μπροσούρες, πας μια βόλτα μέχρι την τράπεζα, τσεκάρεις τα οικονομικά σου…..και αν όλα είναι ΟΚ….τρέχεις για το F800R….και πάπαλα.

Άντε και καλές βόλτες, και μόλις το πάρεις πάμε για καφεδάκι….όλα τα άλλα είναι αρχ…..α μάντωλες. Για μια κα…α ζούμε.
08-10-09, 14:03   #18
Buffalo

ΟΛΕ – ΟΛΕ – ΟΛΕ!!!
08-10-09, 14:28   #19
john33

Status:

Drives: Ε92 320i
καμια ολοσωμη εξατμιση θα βγαλουν επιτελους?(F800R)για st και s εχουν βγαλει
Ο χρήστης john33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-09, 18:28   #20
Dr.KC

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο john33
καμια ολοσωμη εξατμιση θα βγαλουν επιτελους?(F800R)για st και s εχουν βγαλει
Καλά ρε τρελάρες…τι την θέλετε την ολόσωμη. (87 αλογάκια δε φτάνουν

Στο ST μου δε σκέφτηκα ποτέ τη λύση της εξάτμισης. Θα μου άρεσε μια Powercone Satin της Remus, αλλά και τα 480 είναι καλύτερα να τα έχω τσέπη!!!

Ααα, και για να μη σας λένε παπαριές….ότι και εξάτμιση να βάλεις σε ST, S, R και GS ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα. Για 2 με 3 αλογάκια μιλάμε και αυτά μετά τις 5.500 rpms και μπορεί και παραπάνω.

Ακόμα και στο θέμα του ήχου δεν έχω καταλάβει κάποιες ουσιαστικές διαφορές για να δώσει κάποιος 300 ευρώ και πάνω (μόνο για τελικό μιλάμε!!!). Άμα πας και για σωλήνες….μαματα…από 970 και πάνω.

Ρε σοβαρευτείτε!!! Το μοτόρι φτάνει σχεδόν τα 10.000….πολλά για γυμνό ακόμα και αν είναι BMW.

Με τα ίδια πας στο Street Triple 675…με τα όλα του και μεταξύ μας μακράν καλύτερο από το R από κάθε άποψη…..άσχετα με το αν ήμαστε BMWδακιδες

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές