Ένδειξη κινητήρα αναβοσβήνει... - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-04-18, 13:54   #1
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Ένδειξη κινητήρα αναβοσβήνει...

Καλημέρα στην παρέα, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη με υγεία πάνω απ' όλα!

Μόλις πριν από λίγο εμφανίστηκε στον πίνακα οργάνων μήνυμα βλάβης στο συγκρότημα κίνησης με την ένδειξη του κινητήρα να αναβοσβήνει. Ταυτόχρονα, ο κινητήρας έχασε δύναμη και έτρεμε (σα να δούλευε με 3 κυλίνδρους...).

Όλα τα παραπάνω εμφανίστηκαν εν κινήσει και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπορεί να φταίει. Στο μήνυμα που εμφανίστηκε στον πίνακα έλεγε ότι μπορώ να συνεχίσω κανονικά να κινούμαι, αλλά να επισκεφτώ την αντιπροσωπία. Έτσι, συνέχισα και πήγα στον προορισμό μου με σκοπό να το πάω αύριο στο συνεργείο.

Έχετε υπόψη σας τι μπορεί να φταίει; Το αυτοκίνητο είναι 5ετίας, έχω κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα (32.000) και το γαμώτο είναι ότι η επέκταση εγγύησης έληξε τον Ιανουάριο!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος  

09-04-18, 16:58   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πολλαπλασιαστής η αντλία βενζίνης. Μάλλον το πρώτο Αφού έτρεμε
09-04-18, 17:59   #3
Dim73

Ευχαριστώ πολύ Στράτο. Θα το πάω αύριο και θα ενημερώσω. Για τι τιμή μιλάμε περίπου; Μπορώ, λες, να πιέσω λίγο την κατάσταση αφού η εγγύηση έληξε ακριβώς πριν 3 μήνες;

Μιας και ανέφερα το πρόβλημά μου και σε άλλο thread, μήπως θα ήταν καλύτερα να σβηστεί αυτό το μήνυμα για να μην μπερδεύεται ο κόσμος; (Όλες αυτές τις ώρες περίμενε έγκριση από την ομάδα)
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-04-18, 23:11   #4
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Θα διαβάσω και το άλλο thread και μπορεί να τα συχγωνευσω. Απλά ευχαριστούμε για την κατανόηση γίνεται μεγάλη προσπάθεια να κρατήσουμε το φόρουμ καθαρό.

Όσο αφορά την εγγύηση είναι στο χέρι της αντιπροσωπείας. Κανονικά είσαι εκτός απο την επόμενη ημέρα που έληξε το αν θέλουν να κάνουν αυτοί μια έκπτωση είναι στο χέρι τους.

Αν είναι πολλαπλασιαστής μιλάμε για κανένα 20αρικο σαν ανταλλακτικό. Αν πας με τιμές αντιπροσωπείας τι να πω. 100? Μαντεία θα είναι.

Βασικά αν είναι αντλία θα είχες πρόβλημα στην εκκίνηση. Αν είναι μπεκ μπορεί να είχες αρρυθμίες και πρόβλημα στην εκκίνηση αλλά αφού σου έγινε στην μέση του δρόμου μάλλον πολλαπλασιαστής είναι.

Φυσικά όλα είναι μαντεψιες. Μπορεί να είναι και ένας αισθητήρας στροφαλου η και vanos (δεν ξέρω αν έχει vanos το αμάξι σου)

Από εμένα η μαντεψια είναι πολλαπλασιαστής γιατί έχω καεί από αυτό. Πήγα από λαμια μέχρι Λάρισα με 5 κυλίνδρους πριν αρκετά χρόνια με 40 Στη λεα
10-04-18, 10:47   #5
Dim73

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Στράτο.

Το πήγα πριν από λίγο και περιμένω τηλεφώνημα για τη διάγνωση. Μια πρώτη θεωρητική εκτίμηση ήταν πολλαπλασιαστής ή Vanos (!). Η πλάκα είναι ότι όταν του είπα πως υποψιάζομαι πολλαπλασιαστή, μου είπε πως δεν του έχει ξανατύχει βλάβη πολλαπλασιαστή σε F20... :Ρ
10-04-18, 10:49   #6
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Καλα πες του εχουμε ονοματα αν θελει που περασαν απο εκει για αυτο το λογω. οπως και αυξησε την τιμη στα δεσιματα λογω ζητησης
10-04-18, 10:53   #7
Dim73

Ναι, μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς... Τι το ανοίγεις το ρημάδι; Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορεί να θιχτεί η αξιοπιστία του συνεργείου με τέτοιες μπαρούφες;
10-04-18, 11:36   #8
Herc

αν αυτος που σε ειδε ηρθε προσφατα ομως ειναι λογικη η απαντηση του
10-04-18, 12:44   #9
Dim73

Ίσως και να έχει συμπληρώσει διετία στο συγκεκριμένο συνεργείο... Ωστόσο, φαινόταν ότι μιλούσε εκ μέρους του συνεργείου και δεν αναφερόταν σε τυχόν δική του, προσωπική εμπειρία. Τέλος πάντων, αυτό είναι το λιγότερο.

Περιμένω εναγωνίως τη διάγνωση...

EDIT: Και ναι λοιπόν, είναι ο πολλαπλασιαστής στον 3ο κύλινδρο... Στο τσακ ήμουνα να του πω: "Δεν αλλάζεις και τους 4 πολλαπλασιαστές να είμαστε ήσυχοι;".
(Λέω να πάρω και κάνα δυο πολλ/στές παραπάνω να τους έχω καβάτζα στο πορτ-μπαγκάζ για παν ενδεχόμενο... :Ρ)

Στράτο και Ηρακλή πέσατε μέσα στις προβλέψεις σας! Σας ευχαριστώ θερμά που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!
10-04-18, 12:51   #10
Herc

Για την 4αδα απο εκει που σου ειπα.
πρωσοπικα τους αλλαξα και τους 4 στα 60000. δεν ειχαν προβλημα τους βρηκα για 100 ευρω με αποστολη. Η αλλαγη εγινε γιατι θεωρησα οτι τους κουρασα με τοσα χλ που κανω και τα θεωρω αναλωσιμα....
η αντιπρωσοπια ποσο τους εχει 67 τον καθενα ?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές