Σφυρίζει κάτι από τη μηχανή και τρέμει η μηχανή [Ε92 325i] - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Σφυρίζει κάτι από τη μηχανή και τρέμει η μηχανή [Ε92 325i]

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-09-18, 18:45   #21
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Επανέρχομαι με νεότερα...
Τότε που αλλάχτηκε το σετ, ήταν όλα καλά, το σφύριγμα αλλά και το τρέμουλο είχαν φύγει. Εμφανίστηκε μόνο μια φορά ξανά ακριβώς ενα μηνά μετά την αλλαγή αλλά και αυτό για πολύ λίγο, ισα ισα σαν ενα light δείγμα.
Μετά ξανά τίποτα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ουτε τον ιουλιο που το αυτοκίνητο ουτε λίγο ουτε πολύ έκανε 6.000 χλμ. Μέχρι σήμερα...παρέλαβα το αυτοκίνητο απο το service που ήταν για αλλαγή αντλίας νερού, έκανα περίπου 130 χιλιόμετρα και στα τελευταία 3-4 χιλιόμετρα (μόλις έσβησα το κλιματιστικό, δεν ξέρω αν επηρεάζει) έκανε την εμφάνιση του πάλι το σφύριγμα και το τρέμουλο του κινητήρα! Παρακάτω και ενα σημερινό βίντεο αφου έφτασα και σταμάτησα με τις στροφές να παίζουν! Να πω οτι το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα να κινειθεί οταν συμβαίνει αυτό, φαίνεται να κινείται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εν κινήσει το σφυριγμα υπάρχει αλλά το τρέμουλο οχι, το τρέμουλο εμφανίζεται οταν είναι ακινητοποιημένο ή οταν πάει υπερβολικά σιγά το αυτοκίνητο και πολύ χαμηλές στροφές, πχ με ταχύτητα 10-20χλμ/ωρα. Είμαι σχετικά ήρεμος και ήσυχος, και απο το service μου είπαν οτι μπορεί μετα την αλλαγή αντλίας να έμειναν/επεσαν υγρά στο σετ που αλλάξαμε τότε όταν το αλλάξαμε οπότε να δημιουργείται απο εκει το θέμα λογω υγρασίας ή εαν καποιο κομμάτι απο το σετ είναι ελλατωματικό, δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι στην εγγύηση, θα αλλαχτεί. Θα δω πως θα πάει και τις επόμενες ημέρες, όπως είπα είμαι ήρεμος και ήσυχος, απλά μου φαίνεται πραγματικά περίεργο, σαν μυστήριο!

Στο βιντεο φαίνονται οι στροφές που παίζουν, το τρέμουλο φαίνεται ελαφρώς σε κάποια σημεία και το ακούγεται το σφύριγμα.

Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές