Περίεργο πρόβλημα air condition [E46 318Ci] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-07-18, 17:23   #1
dia1995

Το avatar του χρήστη dia1995

Περιοχή: Λάρισα

Drives: E46 318Ci
Περίεργο πρόβλημα air condition [E46 318Ci]

Καλησπέρα παιδιά.Εχω Ε46 200 μοντέλο με ψηφιακό κλιματισμό. Έχω διάφορα προβλήματα με το κλίμα μου από την ημέρα που αγόρασα το αυτοκίνητο αλλά τώρα που πιασαν οι ζεστές τα σκεφτόμαστε σοβαρά 😝 Τα παραθέτω παρακάτω γιατί η γνώμη σας πριν επισκεφτώ μάστορα μετράει. Πάμε λοιπόν.

1) Το κλίμα δεν υπακούει στις εντολές μου. Βάζω να βγάλει πόδια βγάζει στους κεντρικούς, πατάω να ξεθολώσει παρμπρίζ εμπρός βγάζει πόδια ή όπου αλλού θέλει..τα υπόλοιπα κουμπιά λειτουργούν κανονικά (πίσω παρμπρίζ ένταση θερμοκρασία κτλ)

2) Στην αρχή του καλοκαιριού όλα καλά με την ψύξη όταν άνοιγα air-condition. Μια μέρα απλά σταμάτησα να παίρνω τελείως κρύο αέρα...και εδώ είναι το περίεργο. Μια μπορεί να παίρνω κρύο απ τους κεντρικούς και ζεστό απ τα πόδια, μια να παίρνω αέρα απλό από έξω και την άλλη ζεστό από όλους ή ακόμα και ζεστό απ τους 2 στο κέντρο και ψυχρούτσικο από τους πλαινους... Γενικά δεν πάει τπτ σωστά... Πάντως κ όταν παίρνω κρύο η απόδοση του δεν είναι η πρέπουσα.
Να σημειώσω εδώ ότι λίγο πριν αρχίσουν αυτά είχα ακούσει κάτι περίεργο το οποίο συνεχίζει να γίνεται. Όταν σβήνω το αυτοκίνητο εκτός απ τον γνωστό ήχο που κάνει για μερικά δευτερόλεπτα το κλίμα ακούω έναν έλικα μεσα από το ταμπλό να γυρνάει σιγά σιγά μέχρι να σταματήσει σαν να ψιλό γρατζουνάει κάπου(ελαχιστα).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και τόσα πολλά που είναι νιώθω ότι ο μάστορας θα μου πει αλλαγή όλο το σύστημα......

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Ο χρήστης dia1995 δεν είναι συνδεδεμένος  

20-07-18, 19:56   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καλώς τον!
Πολύ φοβάμαι ότι θες νέα μονάδα χειρισμού clima η οποία είναι και ο εγκέφαλός του. Αν ανοίγει και κλείνει διόδους αέρα όποτε θέλει αυτή τότε να τη διώξεις, σου αξίζει μια καλύτερη...
Ο θόρυβος που ακούς είναι από το μικρό impeller της, πίσω από τις μικρές γρύλιες στην πρόσοψη. Λειτουργεί διαρκώς και επίσης όταν κλείσεις τον διακόπτη για τουλάχιστον 10'. Το ότι κάνει θόρυβο οφείλεται στη βρωμιά που έχουν πιάσει τα πτερύγια (σκόνη και χνούδια) τα οποία γρατζουνάνε το κέλυφός του.
Για το βασικό θέμα της μονάδας ρώτα και σε κάποιο συνεργείο. Ίσως να σου πουν και για την αντίσταση (ή "σκαντζόχοιρο": https://c1552172.ssl.cf0.rackcdn.com/344037_x800.jpg) αλλά κάτι τέτοιο δεν παίζει μιας κι αυτό το μαραφέτι ελέγχει μόνο τη ροή του παρεχόμενου αέρα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-18, 20:12   #3
dia1995

Γιάννη καλησπέρα, ναι είναι σαν να δουλεύουν τα μισά κουμπιά και τα άλλα μισά να κάνουν ότι θέλουν...
Αν είναι η μονάδα χειρισμού για όλα αυτά, ακόμα κ για τν παγωμένο αέρα που δεν έχω η έχω οποτς θυμάται από όπου θυμάται, να πάρω μια μεταχειρισμένη να τελειώνω μικρό το κακό... Εγώ φοβόμουν μη Θελω χίλιαδυο...

Ο χρήστης dia1995 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-18, 22:27   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Mπορείς να πας σε κάποιο συνεργείο BMW και να ζητήσεις να βγάλουν την υπάρχουσα μονάδα ώστε να δουν τον κωδικό ανταλλακτικού και με αυτόν να βρεθεί μια μτχ για να μπει δοκιμαστικά. Αν λειτουργίσει και η τιμή είναι οκ την κρατάς.
Είναι σαν αυτήν: https://www.etkbmw.com/bmw/EN/search...46/ECE/64_0921 αλλά υπάρχουν 3-4 εκδόσεις αναλόγως μοντέλου και χρονιάς κατασκευής.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-07-18, 05:01   #5
dia1995

Γιάννη αυτό θα κάνω άμεσα ελπίζω να βρω σε καλή τιμή και επίσης να λύσει όλα τα προβλήματα του κλιματισμού..
Οσα ευχαριστώ και να σου πω δεν φτάνουν για την βοήθεια σου τόσα χρόνια . Να σαι καλά!
Φιλικά,
Δημήτρης

Ο χρήστης dia1995 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές