Απώλεια ψυκτικού υγρού και το αυτοκίνητο νέκρωσε (Αντλία νερού) [E92 325i] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Απώλεια ψυκτικού υγρού και το αυτοκίνητο νέκρωσε (Αντλία νερού) [E92 325i]

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-08-18, 21:19   #1
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Απώλεια ψυκτικού υγρού και το αυτοκίνητο νέκρωσε (Αντλία νερού) [E92 325i]

Ο τίτλος μάλλον μοιάζει με χιτσκοκικό μυθιστόρημα, αλλά λίγο πολύ αυτό μου συνέβη χθές, 22 Αυγούστου.

Ξεκινάω λοιπόν χθές μια διαδρομή πήγαινε-έλα περίπου 30χλμ (Ποσείδι - Σίβηρη όσοι φίλοι γνωρίζετε), και στην επιστροφή συνέβη το αναπάντεχο! Κόκκινο λαμπάκι για ψυκτικό υγρό, επιγραφή Service, με πατημένο το γκάζι το στροφόμετρο έφτανε μετα βίας και με ρυθμούς χελώνας εως τις 2-3 χιλιάδες στροφές, χωρίς να υπάρχει καμία ώθηση, καμία κίνηση, ουσιαστικά νεκρό. Έτσι σταμάτησα αμέσως δεξια, έσβησα τον κινητήρα και αφου περίμενα περίπου μισό λεπτό, ξανά start τον κινήτηρα, αλλά τίποτα, ίσα ίσα με το αυτόματο στη θεση D το αυτοκίνητο τσούλησε 3-4 μέτρα. Κατεβαίνω, ανοίγω καπώ και βλέπω το δοχείο του ψυκτικού να είναι γεμάτο απο υγρά και μερικά μέτρα πίσω απο το αυτοκίνητο να έχει μια λίμνη απο ψυκτικά υγρά. Παρεμπιπτόντως το δοχείο δεν φαίνεται να έχει σπάσει, δεν φαίνεται κάποια ρωγμή.

Τί να κάνω, καλώ οδική και το αυτοκίνητο μεταφέρεται στο Service στην Θεσσαλονίκη. Στο Service το διαγνωστικό έδειξε αμέσως αντλία νερού, προς επαλήθευση...τα υγρά δεν γυρνούσαν, δεν υπήρχε καμία κίνηση, καμία ροή, οπότε ντε φακτο αρχικά μια αντλία νερού και ύστερα πρεσάρισμα ωστε να ελενχθεί το αυτοκίνητο.

Αυτά τα ''καλά'' λοιπόν εχθές...μοιράζομαι το χθεσινό συμβάν, είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω μέσα σε 2-3 χρόνια, απλά το άλλο αυτοκίνητο δεν είχε τους εγκεφάλους και τις ασφάλειες που έχει η BMW και δεν νέκρωσε, τότε είχα φτάσει έστω μέχρι το συνεργείο, βέβαια τώρα και να μην υπήρχε η ασφάλεια να νεκρώσει το αυτοκίνητο, προσωπικά θα φοβόμουν και μάλλον δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω περίπου 100χλμ μέχρι το Service.

υγ : Eυχαριστώ πάρα πολύ τον Γιάννη (sv2gww) για την άμεση βοήθεια και υποστήριξη.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος  

04-09-18, 18:01   #2
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Τελικά μαζί με την αντλία νερού, άλλαξα και τον θερμοστάτη, απλά απογοητεύτηκα λίγο γιατι ο καινούργιος θερμοστάτης -αν και οεμ- είναι απο σκληρο πλαστικό, εστω μονο το εξωτερικό κομμάτι, το περίβλημα. Ο θερμοστάτης που βγήκε δεν έχει πλαστικό περίβλημα και ίσως ήταν ποιοτικότερος. Δεν ξέρω πως μπορεί να αντέχει τις θερμοκρασίες, αλλά θα δείξει ο χρόνος πόσο καιρό θα αντέξει...το πολύ πολύ να ξαναβάλω τον παλιο αχαχαχαχαχ που δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πάντως το αυτοκίνητο κινείται, τέλος καλό όλα καλά, το έχω στα χέρια μου επιτέλους, 10 μέρες και πραγματικά μου έλειψε!
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αντλία νερού, ψυκτικό υγρό

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές