Προβλημα σειρα 1!!!! - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-05-10, 02:24   #31
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Τελευταια εχω παρατηρησει πως κατι δεν παει καλα με το μοτερακι μου. Τα στοιχεια ειναι τα εξης:
Οταν ειναι κρυο δε τραβαει καθολου, ανεβαζει στροφες πολυ δυσκολα και σα να μυριζει καταλυτης σαν ακαυτη βενζινη. Επισης εχω μια υπονοια οτι ρεταρει και λιγο ειδικα οταν ειμαι με χαμηλες στροφες. Το ζεσταινω εν κινησει ευλαβικα με μικρη ταχυτητα και χαμηλες στροφες και δεν το πλακωνω με τη μια, δεν το ζεσταινω στασιμος.
Αυτα τα συμπτωματα νομιζω πως μου τα κανει κι αφου εχει ζεσταθει και χωρις να χρησιμοποιω κλιμα και με φορτιο εμενα μονο.Μονο που ο καταλυτης δε μυριζει παρα μονο αμα το πλακωσω στους κοφτες και κραταω υψηλη τελικη ταχυτητα επι ωρα.
Ειδικα η 'απροθυμια' να ανεβασει στροφες και το 'ψιλορεταρισμα' ειναι αρκετα αισθητο και δε θυμαμαι να δουλευε ετσι παλιοτερα, δεν ειναι εντονο ομως αλλα το καταλαβαινω γιατι το εχω τ αμαξι απο 'κουτα', το οδηγω καθε μερα, δεν εχω αλλο οχημα και του χω κανει 161.000χμ οποτε το 'νιωθω' το αυτοκινητο πολυ καλα και καταλαβαινω αμεσα αμα κατι δε παει καλα.
Επισης μου εχει ανεβει λιγακι η καταναλωση. Την ειχα φτασει 9.6-9.7λ/100χμ και τωρα πηγε 9.9 με 10 για τον ιδιο τροπο οδηγησης απο μενα μονο οδηγο, στις ιδιες διαδρομες και με βενζινη απο συγκεκριμενα βενζιναδικα που βαζω παντα.
Του κανω ολα τα σερβις του με ευλαβεια, αυτη τη στιγμη εχει καινουριο φιλτρο αερα μηχανης εργοστασιακο, καινουριο MAF (μετα απο βλαβη του αλλαχτηκε με νεο) και κανενα λαμπακι check engine αναμμενο. Βενζινη του βαζω 95αρα απο συγκεκριμενα πρατηρια, καρτα καυσαεριων βγαζει κανονικα καθε χρονο, του εβγαλα το Γεναρη και γενικα 'φαινεται' οκ αλλα εγω δεν το 'νιωθω' οκ.
Προσφατα ειχε γινει και διαγνωση μετα απο ενα check engine που μου ειχε αναψει αλλα ηταν κατι παροδικο το οποιο μυνημα εφυγε, σβηστηκαν και τα μυνηματα απ τον εγκεφαλο χωρις περαιτερω προβληματα.
Τσεκαρα επισης και ολο το συστημα εισαγωγης οσο μπορουσα, μηπως τραβαγε αερα απο πουθενα και ολα ηταν στη θεση τους καλα στερεωμενα.
Επισης δεν εχει γινει ποτε software update στον εγκεφαλο γιατι δεν κριθηκε ποτε αναγκαιο ουτε απο εξουσιοδοτημενα που πηγαινα παλια αλλα ουτε απο μη εξουσιοδοτημενο που το παω πλεον.
Ενα πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο μονο ειναι τα μπουζι που ειναι στο τελος της ζωης τους, το BC δειχνει πως εχουν αλλα 14.000χμ κ εχουν ηδη 40κατι χιλιαδες χμ., ομως κι αλλες φορες εχω αλλαξει μπουζι και να σας πω την αληθεια δε θυμαμαι να χα νιωσει διαφορα προ και μετα την αλλαγη τους.
Μπορει καποιος να μου δωσει καποια αλλη γνωμη για αυτο το θεμα μου;
Καθε ιδεα, προταση, γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω προκαταβολικα και σορυ για το μεγαλο ποστ.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-10, 05:23   #32
FOTX1_GR

Το avatar του χρήστη FOTX1_GR

Περιοχή: Πειραιας-Δραπετσωνα

Drives: E60 520i
Τι να σου πω ρε Γιαννη,η πτωση ισχυος σε συνδυασμο με τη μυρωδια καταλυτη και τα υπολοιπα που ακουω μου φερνουν
στο μυαλο πιθανα σεναρια,που ισως να ειναι τραβηγμενα
για ενα αμαξι σαν την 116,αλλα απ την αλλη τα παντα μπορουν να συμβουν.
Ισως να συμβαινει κατι με τον εγκεφαλο,η με το ηλεκτρικο κυκλωμα(πλεξουδα),καλο θα ηταν να αλλαξεις τα μπουζι
ετσι και αλλιως.Η αλλαγη καταλυτη καθε ποτε γινεται?,γιατι εχεις 160,000χλμ!!
Το οτι βαζεις βενζινη απο καποιο συγκεκριμενο πρατηριο
δε παει να πει οτι και η βενζινη του ειναι ενταξει!!
Ισως να υπαρχουν στο ρεζερβουαρ σου σωματιδια(καταλοιπα-νερο)και να εχουν βουλωσει τα μπεκ!!!!!!!

Σεναρια κανουμε παντως ψαξε καθε πιθανη αιτια
Ο χρήστης FOTX1_GR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-10, 21:51   #33
giannis

Status:

Καλα αυτο που λες με τη βενζινη ισχυει, δεν εμπιστευομαι κανεναν, αλλα δε μπορω με σιγουρια να ξερω που εχουν καλη και συναμα οχι πανακριβη βενζινη, οποτε βαζω απ αυτα που εβαζα παντα και ευχομαι να ναι καλη! Παντως λογω των πολλων χιλιομετρων που εχω, προνοησα ηδη κι εχω αλλαξει το φιλτρο βενζινης αν και δεν προβλεπεται απο κανενα σερβις, το εκανα ετσι προληπτικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Οντως το παλιο, ειχε μεσα λασπη αλλα οχι και τοσο τραγικα.
Αλλαγη καταλυτη ουτε αυτη προβλεπεται, λογικα με νορμαλ χρηση και με σχετικα νορμαλ βενζινες θα χει ζωη πανω απο 200.000χμ, εφ οσον βγαζει καρτα κανονικα και δεν εχω καποιο θεμα με τα καυσαερια, αισθητηρες λ, καρτες καυσαεριων, λαμπακια περιεργα check engine λογω καυσαεριων κλπ, θα χει 'ψωμι' ακομα ο καταλυτης. Αληθεια υπαρχει αλλος τροπος ελεγχου της καταστασης του καταλυτη εκτος απο μετρηση καυσαεριων και διαγνωση στον εγκεφαλο;..
Σκεφτομαι ακομα, στην αλλαγη μπουζι να κανω και μια μετρηση συμπιεσης στους κυλινδρους να δω σε τι κατασταση χοντρικα ειναι το μοτερακι και μεσα στα σωθικα του. Θα δουμε...
26-05-10, 00:49   #34
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Giannis τα μπεκ ειναι τα 1ης τοποθετησης?
Μηπως χρειαζονται αλλαγη η' εστω ενα λουτρο υπερηχων?

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-10, 00:57   #35
giannis

Status:

Ναι, μπεκ δεν εχω αλλαξει ποτε αλλα εφοσον δεν υπαρχει καποια ενδειξη απο διαγνωση πχ οτι φταινε αυτα δε νομιζω πως πρεπει να βαλω χερι εκει.
26-05-10, 01:10   #36
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
150000+ χιλιομετρα με τις @@#%!#βενζινες στο Ελλαντα ειναι αρκετα για να μενουν τα μπεκ σε καλη κατασταση...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-10, 01:16   #37
giannis

Status:

Ειναι ενας απ τους φοβους μου κι αυτος. Κι αυτα υπο διερευνηση ειναι!

ΥΓ Ναι αλλα μη ξεχνας πως τα πρωτα 70.000χμ σχεδον τα γραψε στο Germany και στο Europe γενικοτερα και σχεδον ολα με 100αρα, 100αρα οχι νερα Ελληνικα, οποτε εφαγε καλο στρωσιμο, τωρα απ τον επαναπατρισμο και επειτα...ο Θεος κι η ψυχη του!
26-05-10, 10:58   #38
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Drives: F20 116i
Πάντως μια 116i φίλου με 55.000 παρουσίαζε παρόμοια συμπτώματα (δεν ανέβαζε στροφές, ρετάριζε και δεν τράβαγε), δεν είχε ανάψει το check engine ούτε κάποιο άλλο φωτάκι και στην διάγνωση βγήκε ότι το 1 από τα 4 μπεκ είχε κολλήσει (για πέταμα κοινώς!). Αλλάχτηκα και τα 4 προληπτικά (αφού το έπαθε το 1, σύντομα θα το πάθαινα και τα υπόλοιπα) και τα κάλυψε η BMW ως Good Will (αλλα το αυτοκίνητο είχε βγεί από εγγύηση μόλι 6 μήνες). Για τσέκαρε και τα δικά σου μπέκ...πολύ πιθανόν να είναι αυτό το πρόβλημα.
26-05-10, 14:24   #39
konstantinos e30

Το avatar του χρήστη konstantinos e30

Περιοχή: Αθηνα

Drives: Ε30 318ι
Γιαννη μηπως ολα αυτα εχουν να κανουν και με το θεμα που ειχες πριν λιγο καιρο με τον εγκεφαλο(που ζεσταινοταν υπερβολικα?
Επισης πιστευω πως και τα μπουζι θα επρεπε να τα ειχες αλλαξει ηδη.
Εξ ισου πιθανο ειναι κι αυτο που λενε τα παιδια, δηλαδη τα μπεκ.
Ο χρήστης konstantinos e30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 01:41   #40
giannis

Status:

Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Μολις βρω λιγο χρονο γιατι εχω πηξει στη δουλεια τελευταια θα παω για αλλαγη μπουζι και μετρηση συμπιεσης των κυλινδρων. Θα ζητησω να γινει και αλλη μια διαγνωση μηπως και δειξει κατι το μηχανημα και μετα βλεπουμε.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
bmw 1-series, προβλημα, προβληματα σειρα 1, προβλήματα, σειρα 1, service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές