Προβλημα σειρα 1!!!! - Page 7 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-12-10, 14:47   #61
ermisb

Drives: N/A 116i
προβλημα εγκεφαλου σε 116: συνηθες προβλημα;;;

Καλησπερα σε ολους,

έχω την 116i, 2,5 ετων και πριν μια εβδομαδα κατα την διαρκεια της οδηγησης μου εβγαλε κιτρινο σημα βλαβης κινητηρα, ετρεμε και ανεβαζε με δυσκολια στροφες. Συνεχισα για λιγα χιλιομετρα, αναψε αλλες 2 λυχνιες και εσβησε. Το διαγνωστικο εβγαλε αλλαγή μπουζι, πολλαπλασιαστη και μπεκ.

Το αμαξι πηγε συνεργειο και τα αλλαξαν ολα. Ενω ειχα ειδοποιηθει να το παραλαβω, με ενημέρωσαν οτι το προβλημα δεν λυθηκε και πρεπει να αλλαξουν και εγκεφαλο. Ευτυχως η bmw παρότι εκτος εγγυησης θα αναλαβει τα εξοδα, οποτε το θεμα δεν ειναι τοσο οικονομικο οσο ποιοτικο.

Ειναι λογικο να τα παθαινει ολα αυτα στα 30.000km ηπιας χρησης; Ακουσα οτι ισως να ειναι θεμα παρτιδας και οτι μετα απο λιγο καιρο θα το ξαναπαθει. Ισχυει αυτο; Γνωριζει καποιος;

Σκεφτομαι μηπως εχει νοημα να αλλαξω τελειως μοντελο.
Ο χρήστης ermisb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-12-10, 21:59   #62
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ermisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακουσα οτι ισως να ειναι θεμα παρτιδας και οτι μετα απο λιγο καιρο θα το ξαναπαθει. Ισχυει αυτο; Γνωριζει καποιος;

Σκεφτομαι μηπως εχει νοημα να αλλαξω τελειως μοντελο.
Ίσως είναι θέμα παρτίδα, αλλά ανταλλακτικών, όχι αυτοκινήτου. Αφού τα άλλαξες όλα, λογικά θα είσαι ΟΚ.
25-12-10, 15:21   #63
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:

Drives: E87 116i
Επανερχομαι στο προβλημα που με ταλαιπωρει τον τελευταιο καιρο και για το οποιο εχω γραψει αρκετα εδω.
Μου εμφανιστηκε παλι πριν λιγες μερες, ρεταρισμα, δεν ανεβαζε στροφες, δε κραταγε ρελαντι και check engine.
Αμεσως την επομενη εγινε διαγνωση σε γνωστο συνεργειο της Αθηνας, να σημειωθει η 3η σε 3 διαφορετικα σοβαρα συνεργεια, και συμφωνουσε με τις δυο προηγουμενες, βλαβη εγκεφαλου...
Οποτε αυτη τη στιγμη εχω ηδη χωνεψει οτι θα τα σκασω να παρω εναν καινουριο να βαλω πανω και ελπιζω να μην ειναι απο κατι αλλο και να υσηχασω. Φτηνοτερη τιμη που βρηκα για γνησιο, ειναι κατι λιγοτερο απο 1200€. Με τις υγειες μου λοιπον...
10-01-11, 23:57   #64
giannis

Status:

Το μεσημερι το αφησα σε εξουσιοδοτημενο γνωστο συνεργειο της Αθηνας για τη μεταμοσχευση. Θα γινει δοκιμη με εναν μεταχειρισμενο κι αν πετυχει η 'εγχειρηση' θα τη βγαλω καθαρη με 'μολις' 700€ περιπου. Αλλιως παμε για εντελως καινουριο και η τιμη εκτοξευεται στα 1300€ περιπου.
Θα σας κραταω ενημερους με νεοτερα...
18-01-11, 02:16   #65
giannis

Status:

Εγινε τελικα η μεταμοσχευση εγκεφαλου, το κοστος ανηλθε στα 840€ για μεταχειρισμενο εγκεφαλο με εργατικα και ΦΠΑ.
Ομως, λιγες μερες μετα την 'εγχειριση' το αυτοκινητο δεν παει καθολου καλα, θα λεγα χειροτερα απο πριν! Οταν το πηρα και για λιγες μερες το κινουσα μονο στην Αθηνα και συνηθως σε ηπια ή πιο βαρια κινηση, δηλαδη αντε μεχρι 4η ταχυτητα και με αλλαγες ταχυτητων σε χαμηλες στροφες. Φανηκε μαλιστα να φτιαχνει και η καταναλωση καθως ειχα χρονια να δω κατω απο 10λ/100χμ. Επαιζα μεσα στην πολη περιπου 9.7. Καλα αν αναλογιστειτε πως πριν επαιζα περιπου 11.
Χτες και σημερα το εβγαλα τ αμαξι να το ανοιξω λιγακι σε ανοιχτο αυτοκινητοδρομο με ελαχιστη κινηση. Εκει ηταν που απογοητευτηκα και σαστισα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.
Φορτωνοντας ολες τις ταχυτητες απο 2α ακομα και απο 1η, πανω απ τις 5000σαλ το μοτερ ηταν σα να μην ειχε δυναμη, το ενιωθα 'μπουκωμενο', ειχε μια απροθυμια να ανεβασει στροφες, και μαλιστα εκανε χαρακτηριστικα κομπιασματα με πτωση της αποδοσης, σα 'σκαλοπατια' στις 5000σαλ ακριβως και μετα πιο ψηλα περιπου στις 6000σαλ.
Επαναλαμβανοντας καποιες διαδρομες προσπαθησα να πιασω τη μεγιστη ονομαστικη τελικη ανεπιτυχως ακομα και σε κατηφορα!
Ηταν σα να ειχε μετατοπιστει ο κοφτης πιο χαμηλα και δε μπορουσα να φορτωσω την 4η ως τον κοφτη ενω η 2α απο 5000σαλ ως κοφτη ηταν 'κουφια', η 3η εκανε κομπιασματα κι απο κει και πανω ηταν σα να ειχα 200cc λιγοτερα μοτερ!
Ειδα στιγμιαια 180 μετα απο πολυ κοπο σε εντονη κατηφορα οταν αλλες, καλες εποχες εβλεπα ευκολα και 215 κοντερισια και με φορτωμενο αμαξι ενω τωρα ημουν μονος μου και ρεζερβουαρ σχεδον πριν αναψει 'λαμπακι'.
Μετα απο επικοινωνια με το συνεργειο που εγινε η αλλαγη του εγκεφαλου θα το παω απο βδομαδα να ελεγχθει παλι και βλεπουμε.
Ενα πραγμα που σκεφτομουν και που ειπε το ιδιο κι ο μηχανικος ειναι οτι ισως χρειαστει λιγες μερες μεχρι να προσαρμοστει ο νεος εγκεφαλος και το προγραμμα. Βεβαια αυτο δε το γνωριζω αν ισχυει, ισως και να ειναι ετσι. Προγραμμα μπηκε η τελευταια version γι αυτο το αυτοκινητο και οι τελευταιες 'δοκιμες' εγιναν με 100αρα αμολυβδη απο ας πουμε αξιοπιστο βενζιναδικο.
Αναμμα check engine ή αλλα προβληματα, ρεταρισματα κλπ δεν εχω και σε νορμαλ ηπια χρηση φαινεται οκ το αυτοκινητο.
Το φιλτρο του αερα εχει ελεγχθει και ειναι καινουριο, τα μπουζι αλλαχτηκαν το καλοκαιρι κι εχουν γραψει ελαχιστα χιλιομετρα, σερβις λαδιου εγινε κι αυτο προσφατα, μπαταρια εχει καινουρια και καλα φορτισμενη μετα απο τις τοσες διαδρομες που εκανα, μετρηση συμπιεσης ειχα κανει προσφατα στους κυλινδρους και βγηκε πολυ καλη για τα χιλιομετρα που εχει και γενικα το αυτοκινητο ειναι σε αριστη κατασταση και συντηρημενο ευλαβικα.
Πραγματικα εχω απογοητευτει ομως και αν δε βγει ακρη και τωρα σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω και να παρω κατι μικρο οικονομικο γιατι μου εχει πιει την τσεπη και αποτελεσμα ακομα δεν εχω ικανοποιητικο να γινει τουλαχιστον οπως ηταν.
Εχετε καμια ιδεα μηπως τι μπορει να φταιει γι αυτα τα χαλια, εχετε ακουσει, δει η αντιμετωπισει τιποτα παρομοιο;
Καθε γνωμη αποψη, σεβαστη και δεκτη.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ.
18-01-11, 17:56   #66
giannis

Status:

Σημερα μου εκανε και κατι αλλο κουλο! Παταω με 2α απο χαμηλα και δε τραβαγε καθολου απο τις 3000σαλ, ενω κανονικα με 2α 3000-4500σαλ ηταν η καλυτερη του! Μιλαμε για νευρα εγω, παταω να δω αν θα πιασει κοφτη, το μοτερ να λυσαει αλλα μεχρι τις 6000σαλ με πηγε δεν εδινε παραπανω, αφηνω το γκαζι αποτομα και τοτε δινει μια σπρωξια λες και ξεκολλησε, ξεμπουκωσε, πηγε καποιο σημα να δωσει κατι κι εγω δε ξερω! Τι λετε και για αυτο?!
18-01-11, 18:02   #67
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Βρε Γιαννακη.... εχω κανει sticky αυτον που φερνει τα ανταλλακτικα BMW κατευθειαν απο το εργοστασιο....

Ο εγκεφαλος για την Ε87 116i εχει 760 ευρω καινουργιος. Υπολογισε 20 ευρω πανω-κατω, αλλα μεχρι εκει....

Κοιτα εδω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...it_dme_ekb945/
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-11, 18:07   #68
giannis

Status:

Μακαρι να ηταν ετσι και να ηταν αυτη η τιμη. Ρωτησα και σε αυτον που λες. Καινουριο μου τον εδινε περιπου 1200€, μεταχειρισμενο δεν ειχε απ οτι ελεγε. Αυτη η τιμη που εμφανιζεται στο γνωστο σαιτ με τα ανταλλακτικα ειναι κατι σα χοντρικη, προ φορων κλπ ή καπως ετσι. Το εψαχνα επι μηνες το θεμα με τον εγγεφαλο...
18-01-11, 19:56   #69
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Εγω οτι ειχα παρει απο αυτον (το 2009) η αποκλιση απο τις τιμες του site ηταν ελαχιστες.....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-11, 21:25   #70
giannis

Status:

Φαινεται απ το 2009 μεχρι σημερα μαλλον αλλαξαν πραγματα!

Bookmarks

Tags
bmw 1-series, προβλημα, προβληματα σειρα 1, προβλήματα, σειρα 1, service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές