Η λειτουργία του Vanos και η λίπανση τους - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Tech Cyclopedia » Η λειτουργία του Vanos και η λίπανση τους

Tech Cyclopedia Η τεχνική εγκυκλοπαίδεια της κοινότητας μας. Τεχνικά θέματα που μόνο εδώ θα βρείτε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-04-19, 22:18   #21
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Αντιλαμβάνεσαι νομίζω πως η μη απάντηση στο ερώτημά σου έχει να κάνει με έλλειψη όμοιου περιστατικού.
Τα 150Κ χλμ κατά την προσωπική άποψη είναι ένα όριο για κάποια εξαρτήματα του μοτέρ. Ενά εξ αυτών είναι ο τεντωτήρας της καδένας (έχει αναφερθεί και σε άλλο post), του οποίου η υστέριση απόκρισης λόγω φυσιολογικής φθοράς οδηγεί σε μια αλυσιδωτή αντίδραση: γλισιέρες, καδένα, γρανάζια στροφάλου και εκκεντροφόρων -με ή χωρίς VANOS- και τελικά τις παράπλευρες απώλειες, δηλ τα VANOS.
Για τον έλεγχο των VANOS και τα περί ρηνισμάτων θα μου επιτρέψεις να έχω τεράστιες αμφιβολίες. Ρηνίσματα μετάλλου ΔΕΝ πρόκειται να φτάσουν στα ενδότερα των VANOS αφού το υπό πίεση λάδι που εισέρχεται σ' αυτά είναι φιλτραρισμένο. Ότι λάδι στραγγίζει από το εμπρός μέρος της κυλινδροκεφαλής, της καδένας, της εξόδου τεντωτήρα, γλισιερών και γραναζιών πάει στο κάρτερ ΑΦΟΥ πρώτα έχει επιτελέσει το όποιο έργο. Από εκεί θα το αντλίσει η αντλία λαδιού και δια μέσω φίλτρου θα γίνει η κατανομή. Παπαριές λοιπόν περί ρηνισμάτων ας τις αφήσουν για τα ανέμελα ξανθά γκομενάκια... Πάμε τώρα στον έλεγχο των VANOS. Πώς? Με τη διάγνωση? Με το αφτί? Με τον φραπέ στο χέρι? Γιατί έχω αυτή τη στιγμή στο γραφείο μου γρανάζι VANOS από Ε90 που για να το ανοίξω έφαγα ένα τέταρτο (έχει φρακαρισμένες βίδες, δεν ανοίγει αν δεν καταστραφούν) και φυσικά δεν ξανακλείνει. Και ακόμα πιο φυσικά, βγήκαν από τους εκκεντροφόρους!!!
Άποψή μου είναι να ξεκινήσεις από τα φθηνά, δηλ τον αισθητήρα οξειδίων αζώτου και μετά βλέπεις. Εννοείται πως θα ζητήσεις έλεγχο αισθητήρων θέσεως εκκεντροφόρων οι οποίοι δίνουν πάρα πολλές φορές προβλήματα. Κουρασμένα πηνία μέσα σ' αυτούς δίνουν λανθασμένη ή οριακά εκτός θέσεως εκκεντροφόρους όταν αυτοί λειτουργούν άψογα (κινούμενοι από τα VANOS). Tα διαγνωστικά ΔΕΝ μπορούν να δουν πόσα mAmps περνάνε μέσα από τα μισοκαμμένα πηνία τους παρά μόνο αν είναι on ή off. Μα έτσι όμως μπορώ και εγώ να κάνω διάγνωση χωρίς καν διαγνωστικό! Τραβάω τα φις τους κι ακούω το μοτόρι!
Με 1.5Κ € φίλε μου αγοράζεις μεταχειρισμένο μοτέρ και σου μένει ένα κομπλέ μπλόκ για να το χαζεύεις....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-19, 15:04   #22
Chris_116

Drives: F20 116i
Γιάννη καλησπέρα ! Πολύ καλή η ανάλυση της λειτουργίας του vanos στο πρώτο post σου . Θεωρητικά έχεις δίκαιο σε ότι αφορά την «καταπολέμηση» των οποίων προβλημάτων με τη συχνότερη και ποιοτικότερη αλλαγή λαδιών και φίλτρων .

Όμως θα πρέπει να σταθούμε και σε έναν ακόμη παράγοντα ο οποίος δεν εξαρτάται από εμάς για την καλή και εύρυθμη λειτουργία των vanos η οποία δεν εξαρτάται από εμάς παρά μόνον από τον κατασκευή και αυτός ο παράγοντας είναι η Καδένα χρονισμού .
Η τελευταία λοιπόν σε πολλές από τις νέες τετρακυλινδρες προτάσεις της BMW είναι προβληματική και αλυσιδωτά όπως σωστά προανέφερες δημιουργεί προβλήματα στα Vanos εκκεντροφορους κτλ ..

Γιατί όχι στους εξακύλινδρους; Γιατί η αρχιτεκτονική τους δεν έχει αλλάξει από παλιά ..
Η νέοι τετρακύλινδροι όμως έχουν πρόβλημα και δεν μιλάω μόνο για αυτούς με 150+ ΧΧμ αλλά με πολύ λιγότερα που δεν δικαιολογεί χαλάρωση καδένας.
Και θα την κρίνω εδώ την BMW καθότι δεν νοείται η εταιρία που παρουσίασε από τις πρώτες την καδένα να έχει πλέον προβληματικές καδένες στα μοτέρ της .
Ο χρήστης Chris_116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-19, 22:52   #23
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο, προσωπικά δεν έχω γνώση για αστοχία κατασκευαστική σε καδένα παρά μόνο σε παλιότερα diesel. Η καδένα θα σπάσει αν δεν είναι σωστά τεντωμένη και βρεθεί να "καβαλήσει" τα πρώτα δόντια σε γρανάζι εκκεντροφόρου. Το όριο αντικατάστασής της σε οποιοδήποτε μοτέρ είναι πολύ πιο πάνω από τα 150Κ χλμ, αν και η BMW δεν αναφέρει πουθενά ποιά είναι η διάρκεια ζωής της. Είναι όμως γεγονός πως το μέγεθος των νέων καδενών είναι πιο μικρό σε σχέση μ' αυτών σε προγενέστερα μοτέρ. Και επίσης είναι γεγονός πως τα 6κύλινδρα έχουν μεγαλύτερες καδένες επειδή οι εκκεντροφόροι έχουν να πιέσουν περισσότερες βαλβίδες, η αντίσταση στα γρανάζια τους είναι μεγαλύτερη.
Ξαναγράφω δε πως όσο κι αν χαλαρώσει η καδένα λόγω φυσιολογικής φθοράς κυλίνδρων και πείρων της, ένας σωστά λειτουργικός τεντωτήρας θα την κρατήσει σωστά τανισμένη επάνω στα γρανάζια κι άρα αυτή θα βγάλει άνετα τα 250-300Κ χλμ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές