H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου. - Page 84 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-10-18, 21:49   #831
Ηλιας1989

Drives: 116 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Καινούργιο ή μεταχειρισμενο? Αν μεταχειρισμενο με πόσα χιλιόμετρα και με τι συχνότητα στα σερβις?
Μεταχειρισμένο το πήρα με 177,000 τώρα θα ΔΟΥ κάνω σέρβις και τι να προσέχω ευχαριστώ πολύ

Θέλω Ναντού βάλω το καλύτερο λάδι δεν ξέρω γνωρίζω πιο είναι
Ο χρήστης Ηλιας1989 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-10-18, 02:01   #832
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Στην αντιπροσωπεία με το επίσημο service ξέρουν
20-10-18, 12:28   #833
aristomen125

Drives: E36 318is
H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου.

Παιδιά η αλήθεια είναι μία και τέλος!
Το λάδι στον κινητήρα είναι σαν το αίμα στον οργανισμό μας.
Οι συχνές αλλαγές (περίπου στα 3000 έως 6000 km) και του φίλτρου, , εξασφαλίζουν την αξιοπιστία του.
Ο χρήστης aristomen125 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-10-18, 13:03   #834
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Σε βρίσκω υπερβολικό με τα χιλιόμετρα. Ειδικά όταν μιλάμε για συνθετικά λάδια.
15-11-18, 14:00   #835
arturo

Το avatar του χρήστη arturo

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E90 320d
Kαλημέρα ,κάτοχος e90 320d lci ,αγόρασα το αυτοκίνητο απο Γερμανία με 42000 χλμ και τώρα έχω 130000.Πραγματοποιώ τις αλλαγές μόνος μου κάθε 10.000 χλμ με castrol 5-30 c3.Δέν έχει καταναλώσει μέχρι στιγμής ούτε σταγόνα στην αλλαγή.Πρόσφατα ενας υπάλληλος απο εκεί που αγοράζω αναλώσιμα ,μου πρότεινε να δοκιμάσω τα LM 4600 .Απο την μιά θέλω γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα castrol (όσον αφορά νοθείες) ,απο την άλλη μήπως τρώγομαι με τα ρούχα μου? Αν έχει δοκιμάσει κανείς (με πετρέλαιο)τα LM τα συγκεκριμένα ας μου πεί γνώμη κυρίως για κατανάλωση και λειτουργία μοτέρ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης arturo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-11-18, 16:40   #836
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Δεν το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητό μου αν και κάνει και για βενζινοκινητήρες αλλά το έχω συστήσει σε φίλο που έχει Αudi Q7 με τον V6 3.0TDi. Είναι έξοχο λάδι και καλύπτει όλες τις προδιαγραφές μεταξύ των οποίων και της BMW LL-04. To μοτερ του Q7 έχει περί τις 95Κ χλμ και οι αλλαγές γίνονται το πολύ έως τις 12κ χλμ. Πριν από το Liqui Moly TopTec 4600 έβαζε τα λάδια που είχε η αντιπροσωπεία της Audi τα οποία ήταν άγνωστης μάρκας.. Καθώς τέλειωσε η εγγύηση βάζει μόνο αυτά σε 5-30 και δεν έχει κανένα θέμα απολύτως. Με τα λάδια της Audi συμπλήρωνε αρκετά αλλά εκείνα όμως τα κρατούσε για 20Κ χλμ. Με τα Liqui Moly συμπληρώνει περίπου
.7-.8 κιλό στις 10Κ χλμ αλλά όμως πρέπει να πω πως έχει πολύ βαρύ πόδι. Το ξεκαπνίζει κανονικά. Κι αυτός ήταν ο λόγος που του σύστησα αυτό το λάδι μιας και είναι συμβατό με αέρια καύσιμα κι ότι αυτό συνεπάγεται γι' αυτά τα μοτέρ.
Πάντως, άπαξ και είσαι ευχαριστημένος με τα Castrol δε βλέπω το λόγο να πας σε άλλη μάρκα. Η συχνή αλλαγή που ακολουθείς σε εξασφαλίζει κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο από το οποιοδήποτε αμφιβόλου ποιότητας λάδι. Αν τα άφηνες μέσα για 25+ Κ χλμ τότε ναι, να βάλεις ότι πανάκριβο αλλά τώρα? Ποιο το νόημα?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-11-18, 22:12   #837
arturo

Ευχαριστώ για την απάντηση,βασικά δέν υπάρχει σοβαρή διαφορά στο οικονομικό κομμάτι ,δέν είναι εκεί το θέμα ,μόνο οι φήμες περι νόθευσης μου κυνηγάνε την σκέψη .Μάλλον θα μείνω ώς έχει
16-11-18, 08:36   #838
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η προτροπή μου να μείνεις στα ίδια δεν έχει να κάνει με το οικονομικό του πράγματος αλλά για την ίδια την αλλαγή που γίνεται κάθε 10Κ χλμ. Ακόμα και σπορέλαιο να βάλεις, αν κάνεις αλλαγή σ' αυτό το διάστημα δεν τρέχει κάτι. Το καλό ποιοτικό λάδι θα δείξει τι αξίζει στα διπλάσια χιλιομετρα αλλαγής άρα -και κατά την προσωπική μου άποψη και μόνο- δεν αξίζει να ψαχνόμαστε παραπάνω.
Όσον αφορά στη νόθευση λαδιών, το θέμα αυτό αξίζει από μόνο του ένα νέο κεφάλαιο. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ψάξε να βρεις λάδια των οποίων η συσκευασία έχει στο στόμιο αλουμινένια μεμβράνη ασφαλείας (όπως τα κουτια του νες καφέ). Για όλα τα άλλα... τρέχα γύρευε. Ειδικά για τα διαδικτυακά μαγαζιά που πουλάνε όλες τις μάρκες λαδιών γίνεται κ**ος. Για δυο τέτοια μαγαζιά που έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη και είναι πρώτα-πρώτα στο skroutz έχω αποδείξεις και στοιχεία ότι γεμίζουν από βαρέλι τα άδεια δοχεία όταν θα πάρουν την παραγγελία. Αυτό δεν είναι κακό τόσο πολύ, το κακό είναι πως η κάθε μάρκα στο ίδιο ιξώδες βγάζει 2-3 τύπους. Πώς μπορεί ο καταναλωτής να ξέρει πως ο "έξυπνος" πωλητής δεν πουλάει τους 2-3 τύπους από το ίδιο βαρέλι? Κι όταν φτάσει να στραγγίξει το γαμοβάρελο μετά από τρεις ή τέσσερεις μήνες τι στο πέος έχει μέσα του εκείνο το τελευταίο κιλό που θα αγοράσει ο ανυποψίστος??? Είναι τεράστια κουβέντα η ποιότητα λαδιών και η παραποίηση σηκώνει εισαγγελική παρέμβαση. Κάθε 10Κ χλμ λοιπόν κι άσ' το, μην το ψάχνεις. Αλλιώς, όπως σου έγραψα πριν: αλουμινένια ταπούλα κάτω από το καπάκι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-18, 11:53   #839
arturo

Μεγάλο κεφάλαιο η νόθευση όντως .Ζαλούρα με πιάνει και μόνο που το σκέφτομαι.Ευχαριστώ για την ενημέρωση
17-11-18, 00:57   #840
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
τα Liqui Moly ειναι πολυ καλα λαδια και εχουμε και αντιπροσωπο εδω στην θεσσαλονικη...για τα καστρολ εχεις δικιο οσον αφορα τις νοθειες,εχουν γινει πολλα και γινονται αλλα αν βρεις νομιμα,σωστα ειναι λαδια καλα που σου κανουν την δουλεια σου για αυτα τα χιλιμ που λεει ο γιαννης..οπως επισης και τα μομπιλ 1..δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω..απλα να ξερεις αν πας απο Liqui Moly σε αλλα κανε ενα καθαρισμο μηχανης με ειδικα υγρα γιατι χρησιμοποιει αλλο υλικο προστασιας για τον κινητηρα και οταν θα πας να βαλεις αλλη μαρκα θα εχει καταλοιπα απο τα Liqui Moly.

[QUOTE]Για δυο τέτοια μαγαζιά που έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη και είναι πρώτα-πρώτα στο skroutz έχω αποδείξεις και στοιχεία ότι γεμίζουν από βαρέλι τα άδεια δοχεία όταν θα πάρουν την παραγγελία./QUOTE]
Γιάννης-sv2gww

γιαννη ψωνιζω απο το τριτο εδω και 2 χρονια.αν ειναι μεσα στην μαυρη λιστα θα ηθελα πληροφοριες σε παρακαλω...και τι εννοεις για την ταινια? ακομα και μεσα στο σαιτ της καστρολ που βλεπω τα μπουκαλια δεν εχουν ασημενια ταινια.εκτος αν μιλας για αλλες μαρκες.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αλλαγη λαδιου, BC, ποιοτητα, καταλληλοτητα, λαδι, συντηρηση, ελεγχος, διαστήματα αλλαγών

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές