BMW E34 with a 500 ci MOPAR engine! - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-11-17, 18:00   #21
[email protected]

Drives: E34 540i/6
Φίλε Στράτο, νομίζω πως το παρόν post έχει κανιβαλιστεί και δεν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό πλέον σε κανέναν. Για το λόγο αυτό, σε παρακαλώ, να το κλειδώσεις ή ακόμα καλύτερα να το διαγράψεις τελείως.
Ο χρήστης chriss@Z δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-11-17, 18:14   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο, πριν να κλείσει οποιοδήποτε θέμα θα ήθελα σε παρακαλώ να δώσεις μια απάντηση στα περί πολλαπλών λογαριασμών ή άλλων ονομάτων που έθεσε - έθιξε ο Στράτος. Είναι όντως έτσι ή κάνει λάθος? Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το πόσες ώρες έχω κάτσει στο πληκτρολόγιο για να γράψω τα όσα σου έχω γράψει, είτε άμεσα, είτε σε pm. Θα το έκανα για οποιονδήποτε γιατί οι γνώσεις και οι εμπειρίες είναι για να μοιράζονται. Το να προσποιείται όμως κάποιος κάποιον άλλον γιατί αρχικά "έφαγε κόκκινη κάρτα" είναι αν μη τι άλλο κοροϊδία και δεν έχω κάνει κάτι σε οποιοδήποτε μέλος για να αξίζω κάτι τέτοιο.
Λοιπόν?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-11-17, 18:37   #23
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
***Έναρξη σεντόνι***

Αχ απο που να αρχίσω και που να τελειώσω.

Ο χρήστης για τον οποίο μιλάμε έχει πολλούς λογαριασμούς. Έχει γραφτεί σαν Βαγγέλης, σαν Χρήστος και σαν Γιώργος (giorgos_325, vaggelis_525, vaggelis_M5, vaggelis_Z).

Σαν Γιώργος έχει γραφτεί ως giorgos_325:

Εδώ ψάχνει να δεί αν ο κινητήρας είναι που φοράει το 325 του είναι ίδιος με αυτόν απο το 525 ύστερα απο τα απανωτά ban που έχει φάει:

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=15961

Και σε αυτό το thread έχει ποστάρει και μούφα φωτογραφίες οτι και καλά έχει 325 για να μην τον καταλάβουμε απο τα αλλεπάλληλα ban που έχει φάει. Στην δεύτερη φωτό φαίνεται κάτι σαν πινακίδα ταξί στην οροφή του αυτοκινήτου με λατινικούς χαρακτήρες

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=15820

Πάμε παρακάτω:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο [email protected] Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Δημήτρη, το αυτοκίνητο δεν είναι αδήλωτο. Έχει κανονικά την άδεια του 525. Συνεπώς 900+ ευρώ το χρόνο για τέλη κυκλοφορίας και όλα τα επακόλουθα (τεκμήρια, ασφάλειες κτλ) δεν τα λες και λίγα. Θα μου πεις γιατί δεν δήλωσες την αλλαγή του μοτέρ; Όπως έχω γράψει και σε άλλο post, το 525 έχει άδεια από ΟΔΔΥ, που σημαίνει ότι νομίμως είναι υποκυβισμένο στα χαρτιά. Βέβαια, το πόσο κάτω από τον πραγματικό κυβισμό επιτρέπεται δεν το ξέρει κανένας! Έχω ρωτήσει από φοροτεχνικούς και δικηγόρους μέχρι εφοριακούς και πήρα απαντήσεις από 0% έως 75%. Για παράδειγμα, το 1998 ένας γνωστός μου είχε αγοράσει σε δημοπρασία του ΟΔΔΥ μια Camaro του ΅71 προς 4.500.000 δρχ. Το αμάξι είχε επάνω 6600 κυβικά μοτέρ και η νόμιμη άδεια που του έδωσε το κράτος έγραφε 1600!!! Ναι, το είχα δει με τα μάτια μου! Στα 6600 κυβικά τα 5000 δώρο της Πασοκάρας του Σημίτη! Με την ίδια λογική, και τα 2500 που έχει η άδειά μου πολλά είναι...

Επίσης, όταν αγόρασα το 525 μαζί του είχε και ένα φάκελο με 32 έγγραφα, από τον ΟΔΔΥ, το τελωνείο, το Υπ. Συγκοινωνιών, το Σπανό, μέχρι και από τον έμπορο στη Γερμανία. Το καλοκαίρι που πήγαινα για μπάνιο στη θάλασσα η αστυνομία με σταμάτησε για έλεγχο πάνω από δώδεκα φορές, κυρίως λόγο του θορύβου. Τη μία φορά μάλιστα έκαναν γενικό έλεγχο (μάλλον για ναρκωτικά) και έλεγξαν μέχρι και κάτω από τη μοκέτα. Εκτός από μία κλήση για το θόρυβο δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Μάλιστα δύο φορές που ήταν νεαρά παιδιά της Δίας έβγαλαν τα κινητά τους και τράβαγαν βίντεο το μοτέρ που έσκουζε και τα επακόλουθα burnouts! Τώρα πια δεν υπάρχει αστυνομικός που να μη με ξέρει. Από μακριά ακούνε και καταλαβαίνουν πως έρχεται το άσπρο BMW και όταν περνάω με χαιρετάνε.

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Ο κ. Γιάννης βοήθησε τα μέγιστα στη μετατροπή και γιΆ αυτό του είμαι υπόχρεος και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά δημοσίως. Αλλά νομίζω πως όλα τα forum γιΆ αυτό το λόγο υπάρχουν. Πριν 3 χρόνια ήθελα να στήσω έναν linux sever στη σχολή και σε αντίστοιχο forum για υπολογιστές υπήρχαν εκατοντάδες σελίδες από χρήστες με αναλυτικές step-by-step οδηγίες για το πως γίνεται.

Υ.Γ.: Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι από εκείνες τις περιπτώσεις που οι γονείς δεν ξέρουν τι όνομα να βγάλουν. Και για να μείνουν και οι δύο παππούδες ευχαριστημένοι βγάζουν και τα δύο (Χρήστος, Βαγγέλης)!
Αφού έχεις 3 παππούδες αφού σε λένε και Γιώργο τότε πώς γίνεται να είναι γνήσιο Μ5 και να είναι δηλωμένο 525?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι είναι γνήσιο Μ5 Ε34. Απλά είναι δηλωμένο ως 525 (για ευνόητους λόγους). Τώρα με τα 342 άλογα έχει τις εξής επιδόσεις:
0 - 100 σε 5.2 δευτ.
0 - 200 σε 17.5 δευτ.
τελική 277 χλμ/ώρα.
Από ελαστικά φοράει 18άρες ασύμμετρες 245 εμπρός και 285 πίσω.
Και πάλι όμως είναι αρκετά υπερστροφικό και σε απότομες στροφές αν
δεν είσαι προσεκτικός στο γκάζι, χάνεις το πίσω μέρος για πλάκα και επομένως δεν ισχύει αυτό που τόσο πολύ διφήμιζε η BMW: "τρένο πάνω σε ράγες". Από ροπή πάντως είναι καλύτερο και από φορτηγό!
Έχω κοτσαδόρο πίσω για τα παρκαρίσματα. Μια φορά για πλάκα δέσαμε με κάτι φίλους ένα αγροτικό 2.5 τόνων και το τράβηξε. Μετά δέσαμε και δεύτερο από πίσω και πάλι σιγά σιγά τα τραβούσε, μέχρι που δεν άντεξε ο ιμάντας!
Γενικά μέχρι τα 245 περίπου τα πιάνει πάρα πολύ άνετα. Μετά για να φτάσει στην τελική του ζορίζεται ΠΑΡΑ πολύ. Ως γνωστόν το κοντέρ στο Μ5 σταματά στα 300 ακριβώς. Θέλω να δω τη βελόνα να ακουμπά έστω και για λίγο αυτή τη τιμή!
Αλλά εδώ σαν [email protected]@z δεν ξέρεις κάν τον αριθμό πλαισίου, αριθμό VIN και δεν έχεις και απόδειξη αγοράς. Και αφού ήταν και Μ5 δεν ξέρεις κάν τι μοτέρ είχε αρχικά:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο [email protected] Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ξεχάς ότι ζούμε στην Ελλάδα και όλοι σκέφτονται το (μέγιστο) κέρδρος. Το αμάξι το είχαν πάει όντως προς ανακύκλωση αλλά οι τύποι για να κονομήσουν μερικά ευρώ παραπάνω το πούλησαν σε μάντρα για ανταλλακτικά (όπως και πολλά άλλα αυτοκίνητα) αντι να το καταστρέψουν. Από εκεί το αγόρασα εγώ μετά. Το θέμα είναι δε θα μπορώ να του βγάλω πινακίδες (ίσως προσπαθήσω αργότερα όταν γίνει αντίκα) γιατί πρώτον δεν έχω κανένα χαρτί στα χέρια μου, ουτε καν απόδειξη αγοράς, και δεύτερον γιατί το VIN στο κάτω μέρος του παρμπρίζ έχει σβηστεί. Αλήθεια υπάρχει πουθενά αλλού ο αριθμός πλαισίου; Να ήξερα τουλάχιστον τι μοτερ είχε αρχικά. Ακόμα και το αυτοκόλλητο που αναγράφει το VIN στο μεσα μερος από το κουτι με τις ασφάλειες λείπει.

Και για να μην σας πρήζω, εδώ είναι το όλο που έχει γίνει στο παρελθόν με τους πολλαπλούς λογαριασμούς:

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=15372

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ επίτιμε Πρόεδρα αυτό είναι αφιερωμένο για εσάς.... Γιατί εκτός απο Πρόεδρος είσαι και προφήτης τελικά. Αναφέρομαι σε αυτό το post όπου και έγινε η πρόβλεψη τελικά.

Το 2011 είχαμε φάει τρελό κόλλημα με έναν τύπο, τον Vaggelis_M5. Το μεγαλύτερο troll της ιστορίας του φόρουμ μας που υπήρξε ποτέ. Με μία σύντομη περίληψη ο Vaggelis_M5:

--είχε ένα πρόβλημα γιατι δεν ήταν ανταγωνιστικό το αμάξι
-- κάνει 0-100 σε 5.2 sec
-- Κλαίω απο τε γέλια, έχει γίνει μέτρηση με αγωνηστικό ηλεκτρονικό χρονόμετρο!!!
-- Τελικά πουλάνε ένα 525 στην Θεσσαλονίκη που κάνει 0-100 απο 6.8 μέχρι 7.2 και είναι πραγματική ευκαιρία, άσχετα αν έχει Μ5

Το πλήρες thread για να απολαύσει τον διάλογο του παραλόγου είναι το παρακάτω. Προσοχή γιατί περιέχει αξιόλογες πληροφορίες απο JEO και sv2gww που σαν χαζοί κάθονται και απαντάνε.

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10084

Προφανώς έχουμε να κάνουμε με ανήλικο που θέλει να οδηγήσει το αμάξι στο χωράφι. Εδώ το link

Epic thread. Τους πήραν και στο κυνήγι εκεί που έβλεπαν αμέριμνοι κόντρες και σβουρηλίκια στο carrefour. Εδώ το καλό το link.

Κλαίω. Θέλει να φτιάξει και ΚΙΤ replica

Ερχόμαστε, 3 χρόνια μετά με τον φίλο Vaggelis_525. Τι? σας μοιάζουν τα nicknames? Αντεεεεε...

-- Επανεμφανίζεται ο Vaggelis απο Θεσσαλονίκη 3 χρόνια μετά, ακριβώς τρια χρόνια πριν ο Μ5 είχε δει ενα μεταχειρισμένο 525 Ε35. Μάλλον τώρα θα έβγαλε το δίπλωμα επιτέλους. Εδώ το καλό link...
-- αααα ναι, θέλει να το κάνει και Μ5 με μια μετατροπή που βρήκε
-- Συνέχεια με την μετατροπή. Για την ιστορία το 525 δεν έχει καν εξάτμιση, ισάδια σωλήνες και χαλάει τον κόσμο. Μάλλον θα είχε σαπίσει στο χωράφι του παππού και αγχώνεται για την καμμένη λάμπα του φρένου. Ελα πάρε το καλό το link
-- Επιτέλους, η κλήτευση για ΚΤΕΟ. Θυμάστε που ο Μ5 είχε ένα Ε34 με παραποιημένα τα νούμερα και το VIN και δεν ήθελε να πάει στο ΚΤΕΟ? Το link να 'ουμ...

-- Ο διτούρμπινος προφήτης ξαναχτυπά... Link here

-- Που κρύβεται το επιπλέον βάρος ΟΕΟ? Η αποθέωση του φόρουμ. 2144 κιλά το αμάξι λέμε χαχαχαχαχαχαχαχα. Το link για το thread

Πλέον τα λόγια είναι περιττά. Ύστερα απο μια αναζήτηση σαν mod οι ip διευθύνσεις των 2 Βαγγέληδων ξεκινάνε απο 79.129 και 79.130 που σημαίνει οτι έχουν και τον ίδιο πάροχο.

Τι να πώ δηλαδή? Δεν έχει τίποτα άλλο να ασχοληθεί ο κόσμος? Δουλειές δεν έχει? Περιμένουμε να πάμε την χώρα μπροστά με τέτοιου είδους ανθρώπους? Δεν του έχουν αφαιρέσει ακόμα το δικαίωμα ψήφου?

Αγαπητέ Vaggelis_M5 ή Vaggelis_525 βρες κανένα άλλο φόρουμ να κάνεις την πλάκα σου γιατί δεν πάει άλλο ρε φίλε. Φουσκώσανε τα τσουρέκια και γίνανε μεγάλα, όχι αυτά που τρώμε τώρα μετά την νηστεία.

Εκτός αν είσαι ο Evangelos οπότε πάρε ρε ένα τηλ να κάνουμε κανένα πάτημα (παλιός μου γνώριμος).

Αυτό το thread είναι αφιερωμένο στον Panoz, τέως και επίτιμο πρόεδρο του bmwforum.gr . Τέτοιες συμπεριφορές είναι που τον απομάκρυναν απο το φόρουμ και απο αρκετούς φίλους του που η γραφή σε αυτόν τον χώρο τους λείπει αρκετά.

Σε περιμένουμε φίλε να γίνεις και πάλι ενεργός.

Τα σχόλια σας φυσικά και το θέμα ξεκλειδώνει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaggelis_525 Εμφάνιση μηνυμάτων
...................... Αν έχετε διαβάσει το μυθιστόρημα "Christine" του Stephen King, ή έστω έχετε δει την ταινία, καταλαβαίνετε που το πάω ...

Το καταλάβαμε χωρίς να το έχουμε διαβάσει...

Όλα τα παραπάνω έχουν προκύψει με προγραμματιστικά εργαλεία του φόρουμ αλλά και κάτι που δεν νικιέται, το ανθρώπινο μυαλό. Αυτό που μπορεί να συγκρίνει πολλά περισσότερα απο ενα χακεροεργαλείο

Και κάθεται ο Γιάννης και δίνει συμβουλες και γράφει με τις ώρες για μια μετατροπή.

Το θεμα ΔΕΝ θα κλειδωθεί όσο γράψετε και οι υπόλοιποι απο κάτω κόσμια και χωρίς χαρακτηρισμούς (το καυστικό ύφος δεν μετράει)
21-11-17, 20:09   #24
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Ειναι πραγματικα να τον λυπασαι.Μυθομανης?
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-11-17, 21:06   #25
Dimg

Περιοχή: βολιωτης ερωτικος μεταναστης αθηνα

Drives: E46 320 ci
Αγαπητη αντμιν και μοντ συγνωμη για καποιο ορθογραφικο λαθος η δειγμα ταραγμενης σκεψης αλλα ειμαι μονος με την μικρη σπιτι να κοιμαται και εχω πεθανει στα γελια και επομενος υπαρχει περιπτωση μα μου εχουν φυγει μερικα λαθος γραμματα. Εγω παντος θα ηθελα να πω οτι και εγω δν αισθανομαι καλα απο την υπερμετρη φορολογια και γενικοτερα απο ολη την κατασταση αλλα μπροστα δν υπαρχει περιπτωση να παμε με συμπεριφορες η νοοτροπειες των φιλων βαγγελη χρηστου και υπολοιπων αδερφων η ξαδερφων του πανωθε υπογεγραμμενου.
Φιλικα Δημητρης
Ο χρήστης Dimg είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές