BMW X1 Ανακλινόμενοι καθρέφτες - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-01-17, 17:53   #1
makrodimitras

Drives: F48 X1 18d sDrive
BMW X1 Ανακλινόμενοι καθρέφτες

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά

Πρώτη φορά γράφω στο forum, γι'αυτό ζητώ επιείκεια!

Σε ένα μήνα θα γίνω και εγώ επιτέλους περήφανος κάτοχος BMW, με το X1 F48(μέσω της δουλειάς μου).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ένα τεχνικό θέμα, καθώς γενικά έχω το μικρόβιο των έξτρα και στο συγκεκριμένο θέμα αμάρτησα.

Εκ παραδρομής δεν βάλαμε στη παραγγελία ηλεκτρικά ανακλινόμενους καθρέφτες, και καθ'ότι γκατζετάκιας το μετάνιωσα τώρα, αλλά δε μπορεί να αλλάξει η παραγγελία.

Η ερώτηση είναι, μπορώ να βάλω εκ των υστέρων αυτή τη λειτουργία? Όχι απαραίτητα με την προσθήκη του κουμπιού στην πόρτα, αλλά να ανοιγοκλείνουν με το κλείδωμα του αυτοκινήτου.

Το έχει κάνει κάποιος, γνωρίζει? Βρήκα ένα σχετικά παρόμοιο thread αλλά δεν με κάλυψε

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης makrodimitras δεν είναι συνδεδεμένος  

17-01-17, 23:10   #2
Jeen

Drives: F48 X1 20d xDrive
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το δικό μου. Όχι ότι μου λείπει σαν ευκολία, αλλά να χουμε να λέμε. Απ' όσο ξέρω δεν γίνεται, αλλά και να γίνεται δεν υπάρχουν αναμονές άσε που το κόστος θα είναι ασύμφορο. Οπότε με το καλό να σου έρθει, να το χαρείς και να σου είναι απροβλημάτιστο και καλοτάξιδο!
Ο χρήστης Jeen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 15:11   #3
gpav

Drives: Ε87 116i
Οι ηλεκτρικα ανακλινομενοι ειναι αλλο πραγμα νομιζω απο αυτο που περιγραφεις, εσυ θες ηλεκτρικα αναδιπλούμενους...
Οι ανακλινόμενοι ειναι αυτοί που κατεβαίνει αυτόματα ο καθρέφτης οταν βαζεις οπισθεν για να παρκαρεις (αυτό πιθανώς να γίνεται με καποια κωδικοποιηηση και μικρη μετατροπη). Το δευτερο μαλλον θα κοστισει αρκετά παραπανω καθώς προυποθέτει αλλαγη εξαρτημάτων...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 18:40   #4
makrodimitras

Σωστά, εννοώ ηλεκτρικά αναδιπλούμενους!!

Το φαντάζομαι οτι θα είναι ακριβό, απλά έλεγα μήπως το είχε κάνει κάποιος.. Βρήκα κάποια DIY βίντεο από εξωτερικό, αλλά εγώ θα το θελα όσο πιο επίσημο γίνεται.. Σκεφτόμουν να πάρω την αντιπροσωπεία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν τέτοιες εγκαταστάσεις, μη με περάσουν και για εξωγήινο
Ο χρήστης makrodimitras δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 19:40   #5
Z4MC

Drives: F20 118i
Αν επιτρεπει η εταιρεια την κωδικοποιηση (γιατι μερικα πραγματα είναι κλειδωμένα και δεν αλλαζουν μετα) θα πρεπει να αγορασεις τα παντα σαν ανταλλακτικα και ξηλωσε ένα μερος του αμαξιου με πολλες εργατοώρες, φανταζομαι 2500-3000 θα φτασει σιγουρα.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 20:07   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
H κάθε βάση εξωτερικού καθρέπτη είναι περί τα 350-400€ χωρίς τα πλαστικά καλύμματα, κρύσταλο κλπ. Μόνο η τριγωνική βάση η οποία βιδώνει επάνω στην πόρτα και περιέχει τον σερβομηχανισμό περιστροφής.. σκέτη.
Μεταγενέστερη τοποθέτηση μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να μπουν καλώδια (περίπου 200 €), το μοντούλ πόρτας που έχει πλέον ακόμα έναν διακόπτη (άλλα 100-120€), κωδικοποίηση εξοπλισμού και αν ΔΕΝ τοποθετηθούν τα ηφιστάμενα πλαστικά θα πρέπει να γίνει βαφή των νέων. Πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσεις το κόστος εγκατάστασης fold-in καθρεπτών για να βρεις άκρη. Δική μου εκτίμηση είναι στα 1500€ μαζί με τις εργασίες και φόρους.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 20:36   #7
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
θα πουν οτι δεν γινεται κατοπιν.. Οντως το κοστος ειναι πολυ υψηλό σε σχεση με το τελικό αποτέλεσμα..
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 21:08   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιατί να πουν κάτι τέτοιο? Δεν είναι και κάποια σοβαρή δουλειά..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-01-17, 21:09   #9
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Συνηθως λένε ότι δεν γίνεται..σε ρωτήσει το παλικάρι και να μας πει..
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-17, 13:07   #10
makrodimitras

Παιδιά πέσατε μέσα, σε Σπανό και Κορφιάτη που πήρα ήταν κατηγορηματικοί οτι δε γίνεται... Οπότε είτε το αφήνω να μου περάσει, εκτός αν κάποιος γνωρίζει κάποιο συνεργείο που να πραγματοποιεί ανάλογες εργασίες και να θέλει να το μοιραστεί θα το εκτιμούσα.. Προφανώς στα επίσημα φοβούνται και δεν το κάνουν, γιατί τους ρώτησα αν είναι θέμα χρημάτων και μου είπαν πως απλά δεν το κάνουν.. Αλλά εχω δει μέχρι και βίντεο DIY οπότε δεν πρέπει να είναι και τόσο αδύνατο όσο λένε...

Update: Βρήκα ένα συνεργείο που το κάνει, πολύ φιλικός, μου εξήγησε οτι η BMW κλειδώνει το σύστημα και εφόσον δεν έχουν τοποθετηθεί retrofit, δε μπορει να γίνει εκ των υστέρων τοποθέτηση στα επίσημα. Αυτοί όμως σπανε τον κωδικό και κάνουν την εγκατάσταση! Δε μπόρεσε να μου δώσει εκτίμηση γιατί χρειαζόταν αριθμό πλαισίου που δεν έχω ακόμα, αλλά σαν τάξη μεγέθους μου είπε οτι σε X5 με μαμά καθρέφτες(όχι μταχειρισμένους) πηγε 2500.. Οπότε πιθανολογώ όσο αναφέρθηκε εύστοχα πιο πάνω, έως 1500! Αναμένουμε παραλαβή και θα σας ενημερωσω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους!!
Ο χρήστης makrodimitras δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές