Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 23 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-02-16, 18:04   #221
lorentzo

Drives: E87 116i
Στο θεμα της αλλαγης δεν με πειραζει καθολου..εννοω δεν μετραει στην αποφαση μ.αυτο που μετραει στην αποφαση μ ειναι να μειωθει ο θορυβος αλλα να μην χασω την αισθηση bmw που εχω..ευχαριστω πολυ παντος αυτο θα κανω θα κανω μια δοκιμη νασαι καλα φιλε μου
Ο χρήστης lorentzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-02-16, 18:11   #222
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο και με συμβατικό αν ήσουν μια χαρά θα συνέχιζες αφού δεν είχες βγάλει την πρόκα
ΑΝ εχει μεινει η προκα-βιδα ειναι οκ.
Σε εμενα πιστευω ηταν προκα γιατι υπηρχε μονο τρυπα...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 01:00   #223
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ήταν πίτα εντελώς? Το γράφω γιατί στην πρώτη συνάντηση στο Πήλιο πήγα και ήρθα με βίδα μέσα
12-02-16, 08:37   #224
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Τα RunFlat Ποτε δεν ειναι πιτα ''φιλος''
Ηταν οντως πιτα,χωρις καθολου αερα...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 14:44   #225
228i_Darth_Vader

Drives: F22 228i
Epic Fail

Ενα πραμα θα πω απολυτα...

Ποσο Epic Fail ειναι καποιος να αγοραζει new BMW και να αλλαζει τα run-flat με συμβατικα ??Ποιο fail πεθανεις....

Αντε παρε Audi !

Τελικα ..ignorance is not a bless
12-02-16, 15:00   #226
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lorentzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θεμα της αλλαγης δεν με πειραζει καθολου..εννοω δεν μετραει στην αποφαση μ.αυτο που μετραει στην αποφαση μ ειναι να μειωθει ο θορυβος αλλα να μην χασω την αισθηση bmw που εχω..ευχαριστω πολυ παντος αυτο θα κανω θα κανω μια δοκιμη νασαι καλα φιλε μου
ο θορυβος σιγουρα θα μειωθει,το ποσο ειναι υποκειμενικο πως θα φανει σε εσενα.το ιδιο και για το κρατημα-αισθηση.βασικα κανενα αλλου ειδους ελαστικο δεν ειναι τοσο σκληρο στο πλαι οπως το ρανφλατ.αυτο σημαινει οτι στο πλαι που ειναι η σκληροτητα οτι ελαστικο και να βαλεις δεν θα ειναι το ιδιο σε αισθηση οταν μπαινεις σε στροφες.σιγουρα σε καποιες στροφες θα μαγουλιαζει λιγακι δεν θα εχεις την αισθηση τρενου.τωρα σου ειπα καποια ελαστικα που μπορουν να προσομοιασουν αυτη την αισθηση.επισης μπορεις να αλλαξεις σε συμβατικα και μετα αν δε εισαι ευχαριστημενος αλλαζεις και αναρτησεις.αυτα τα ξερουν καλυτερα τα παιδια.αλλα δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια αυτη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα RunFlat Ποτε δεν ειναι πιτα ''φιλος''
Ηταν οντως πιτα,χωρις καθολου αερα...

ηθελα επισης να ενημερωσω τι ισχυει για την εγγυηση απο την goodyear.
μιλησα με την εταιρεια και μου ειπαν τα εξης.
μεσα στο σαιτ της εχει ενα καταλογο με τους συνεργατες της που δινουν εγγυηση για 1 χρονο η' 20.000 χιλ. για 1 ελαστικο για οτιδηποτε και αν συμβει ακομα και για υπαιτιοτητα του ιδιου του οδηγου.
αν αγορασετε απο την αντιπροσωπεια ρανφλατ οπως εκανα εγω,δεν ισχυει η παραπανω εγγυηση αλλα ισχυει εγγυηση 5 ετων για κατασκευαστικο προβλημα μονο.δλδλ στελνεται το ελαστικο στην εταιρεια και εξεταζεται η αιτια.
αν καποιος εχει τετοιο παραδειγμα απο αντιπροσωπεια που ετυχε να ζητησει αντικατασταση ας μας ενημερωσει.ισως λογω bmw να ειναι πιο ελαστικοι ισως οχι.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 15:08   #227
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 228i_Darth_Vader Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα πραμα θα πω απολυτα...

Ποσο Epic Fail ειναι καποιος να αγοραζει new BMW και να αλλαζει τα run-flat με συμβατικα ??Ποιο fail πεθανεις....

Αντε παρε Audi !

Τελικα ..ignorance is not a bless
Και τι σε πειράζει ρε αδερφέ αν τα αλλάξει κάποιος με συμβατικά λάστιχα? Τόσα χρόνια με τέτοια δεν ήταν όλα τα αυτοκίνητα? Και τι έγινε στο τέλος της ημέρας?

Σιγά μην κρατήσω εγώ τα RFT στο 335 όταν βγαίνω και το στρίβω, έχω κάνει σημαντικές αναβαθμίσεις στον κινητήρα και τελευταία και στην ανάρτηση και να με περιορίζουν τα λάστιχα για αυτούς που δεν ξέρουν ή φοβούνται να τα αλλάξουν. Αυτό είναι fail
12-02-16, 15:27   #228
lorentzo

Εγω δεν το θεωρω καθολου fail φιλε μου αντιθετα οπου εχω παει και εχω ρωτησει μου λενε βαλε συμβατικε ρε ποια ρενφλατ ειλικρινα ομως..στο λαστιχα που παω με επριξε να μην βαλω ρανφλατ στον πετα που πηγα να βαψω ζαντα μου ειπε πολυ 'μακακια' τα ρανφλατ..δεν ξερω εγω ημουν υπερ ρανφλατ αλλα το να εχω bmw να περναω γραμες τρενου στην παραλιακη και να ακουω μπαπα μπουπα (οχι τριξιματα..τριξιματα δοξαα τον θεω δεν εχω στο αμαξι μου αλλα θπρυβο) και να τυχαινει ναμαι με τοκορσακι της αδερφης μου τπυ 13 μοντελο βεβαια και να παιρναω τις ιδιες γραμες και να ακουω τον ωραιο θορυβο απτα αμορτισερ μονο σε τρελενει..θα παω και απο τον λαστιχα αυριο πρωι γτ εβαψα τις ζαντες και θεω ζυγοςταθμησι και θα ρωτησω τι μπορουμε να κανουμε και θα σας πω..αα και κατι αλλο ;; Ευθηγραμιση με ζυγοσταθμιση πια διαφορα ;; Θελω και ευθηγραμιση ;
12-02-16, 15:28   #229
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

μα η bmw δεν ειναι μονο το ρανφλατ λαστιχο.οποιος θελει τα αλλαζει χωρις προβλημα.το ρανφλατ δεν την χαρακτηριζει για να ειναι αποτυχια χωρις αυτα.οπως ειπε και φιλος τοσα χρονια η εταιρεια πουλαγε και χωρις αυτα.εξαλλου ολο και περισοτερες μαρκες και σε λιγο και αυτη που αναφερεις πουλανε καινουργια αυτοκινητα με συμβατικα χωρις ρεζερβα,μονο με ενα κομπρεσερακι.αυτο ειναι ακομα πιο φειλ.
τα ρανφλατ δεν κανουν για τους ελληνικους δρομους γιατι φταινε οι δρομοι μας.σε καλο δρομο εντος και εκτος ελλαδος ειναι μια χαρα.
οσο για τον φοβο υπαρχει και αντιστροφα.μου λεγανε οτι λογω των χαλια δρομων θα χτυπησουν οι ζαντες,οτι ολα που εχουν ρανφλατ και πανε στους λαστιχαδες εχουν στραβες ζαντες κ.λπ.
κιομως αν και εχω πατησει σε πολλους λακους οι ζαντες μια χαρα.συνηθισμενες φθορες.επισης μου ειπαν -και ειναι το μονο που ανυσηχω- οτι επειδη αυτα ελαστικα φτιαχτηκαν για νορμαλ δρομους οπως στο εξωτερικο ,εδω στην ελλαδα τα συστηματα αναρτησης θα χαλασουν πιο γρηγορα τα ψαλιδια και τα φρενα και γενικα οτι εχει σχεση με το συστημα πεδησης.μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι τετοιο,ομως λογω κακων δρομων ειναι πιθανο.
φιλε λορεντζο μην συγκρινεις ανοιμοια πραγματα.και εγω μπηκα σε ιδιο αυτοκινητο που λες αλλα ηταν ιδιο? οχι ηταν το ιδιο μοντελλο αλλα με 17αρα ζαντα και σπορ αναρτησεις και νομιζα οτι ειχε ρανφλατ.μην σου πω και χειροτερο.δεν εφταιγαν οι 17αρες αλλα το σφιχτο στησιμο του αυτοκινητου.το ιδιο ενιωσα και σε τιγκουαν και σε αλλες μαρκες.αν ειναι να νιωθω το ιδιο ταρακουνημα σε αυτοκινητα που εχουν συμβατικα και σε εμενα που εχω ρανφλατ τοτε εκεινοι ειναι φειλ.και δεν ειμαι και φανατικος των ρανφλατ ,να ξερεις,μπορει καποτε να τα αλλαξω.αλλα να μην τα χαντακωνουμε κιολα.ειναι υποκειμενικο.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 15:59   #230
lorentzo

Δεν τα χαντακωνω ολα ειλικρινα εγω ημουν πολυ υπερ των ρανφλατ αλλα οι πολλες γνωμες ατομων που ξερουν πιο πολλα απο εμενα με εκαναν να αλλαξω..και μαρτιο που θα βαλω λαστιχα θα βαλω συμβατικα μαλλον..και οσο για το αμαξι κορσα του 13 η πιο απλη εκδοση να φανταστεις με
Τασια..και σε λακουβες και γενικα σε πολη ειναι φανταστικο υπερβολικα ανετο σαρεσει να πεφτεις σε λακουβα χωρις υπερβολες..το αλλο ακρο με το αυγκο της αλλης μ
Αδερφης ..εγω λογικα θα ψαχτω για συμβατικα αλλα σκληρα στα ακρα δεν ξερω βασικα θα μου προτεινουν και θα παρω την γνωμη σας..αυτο για ζυγοσταθμιση και ευθηγραμιση ξερει κανεις ;;
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές