Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 24 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-02-16, 16:41   #231
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Οταν βγηκαν τα Radial ακριβως τα ιδια και τοτε,κανουν θορυβο και δεν εινα ανετα,πραγματικα ετσι ηταν αλλα σημερα εχουν επικρατησει ολοκληρωτικα.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 18:51   #232
anton

Drives: F30 316
λετε οτι εχετε RFT ελαστικα και τα χρησιμοποιειτε αρκετες ωρες με προκες και με μηδενικη πίεση. Μετα τα πετατε; Γιατι για να μπαλωσεις το πελμα πρεπει να μην το εχεις περπατησει πολυ
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-16, 19:44   #233
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Η bmw χαντακωνει τα οδηγικα χαρακτηριστικα των αυτοκινητων της με τα runflat, αλλα αυτο ισχυει μονο στην Ελλαδα και σε παρομοια οδικα δικτυα, οποτε δεν την απασχολει ιδιαιτερα.
Τα runflat, εχουν αρνητικη επιπτωση στην ανεση, στην ηχητικη ανεση και στο κρατημα οταν το οδοστρωμα δεν ειναι απολυτα επιπεδο. Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν τα τοποθετει στα μοντελα Μ.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-16, 11:05   #234
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
πριν αποφασισωω εριχνα μια σστατιστικη ματια στα αλλα ε87 για να δωω τι λαστιχα φορουσαν.
στις ε87 και μονο ,που βλεπω στην πολη μου καθημερινα οι πιο πολλοι εχουν ρανφλατ.εχω την εντυπωση οτι η' δεν αλλαξαν η' οτι γυρισαν ξανα στα ρανφλατ γιατι δεν ειδαν μεγαλη διαφορα.
για τον θορυβο ειναι απαγοητευτικο να εχεις ενα καλο αμαξι και να τριζει το εσωτερικο απο τους κραδασμους.η bmw ομως δεν φημιζοταν ποτε γιαυτο το χαρακτηριστικο εκτος αν μιλησουμε για 5αρι-7αρι,λιμουζινε δλδ. εκει ειναι αλλο στηριμο.γιαυτο οσοι θελανε τετοιο πακετο πηγαιναν προς αστερι μερια.εξαλλου και τα μ τριζουν σαυτους τους δρομους αρα το μονο που μενει ειναι το κρατημα.αν εξαιρεσω το οτι αναπηδα μεσα στην πολη , σε ανοιχτες και σε κλειστες στροφες οπως και σε φρεναρισμα εχει καλο κρατημα.γιατι και σκληρα πλαινα εχει και το πελμα δεν αλλαζει σε σχεση με τα συμβατικα.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-16, 11:17   #235
stef80

Η μειωση της μη αναρτωμενης μαζας ειναι κατι που δεκαετιες τωρα προσπαθουν να επιτυχουν διακαως με πανακριβες ελαφριες ζαντες, πανακριβα φρενα με κεντρα αλουμινιου, ελαφρια κραματα στα ψαλιδια κτλ. Ειναι κριμα να τοποθετεις ενα θεοβαρο λαστιχο στο χειροτερο σημειο και να αυξανεις τη μη αναρτωμενη μαζα αλλα και τη ροπη αδρανειας του τροχου με επιπτωσεις τοσο στην επιταχυνση οσο και στο φρεναρισμα.
Edit: ξεχασα τους carbon-ceramic δισκους που ενα μεγαλο πλεονεκτημα τους, εκτος απο την αντοχη σε θερμοκρασιες, ειναι η μειωση της μη αναρτωμενης μαζας.
13-02-16, 11:48   #236
dimcz

Το ιδιο συμβαινει και με τις μεγαλες σε διαμετρο και φαρδος ζαντες και ελαστικα.Δεν βλεπω ομως και πολλους,τουλαχιστον απο τους"ψαγμενους",να παραμενουν με τα "μαμα".-
13-02-16, 11:51   #237
stef80

Εκει κερδιζεις πραγματικα στο κρατημα, εκτος αν το παρακανεις.
Και φυσικα δεν μπορεις να παραβλεψεις το θεμα της εμφανισης που παιζει τεραστιο ρολο.
Εγω οταν επελεξα τη 18αρα για το δικο μου ηξερα οτι στους δρομους που κινουμαι θα βριζω. Ελα ομως που ειναι χαρμα οφθαλμων.
13-02-16, 12:55   #238
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Ξεκαθαρίζοντας ότι δεν είμαι και κανένας καλός οδηγός,
(είμαι στον μέσο όρο) μόλις επέστρεψα από βόλτα Πεντέλη-Διόνυσο δοκιμάζοντας τα νεα συμβατικά μου λάστιχα.

Δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά στην οδήγηση.
Ξαναλέω ότι δεν είμαι κανένας πιλότος, αλλά οδηγώνατας σχετικα γρήγορα είχα την ίδια αίσθηση του τρένου
και σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα το αμάξι ασαφές ή να γέρνει ή κάπου να υπολείπετε.

με δεδεμένο ότι όσοι είναι στο δίλλημα το θέμα έχει να κάνει με την άνεση κυρίως (κοπανήματα-θόρυβος)
ή - και με την απόδοση του αυτοκινήτου γιατί θεωρούν τα run flat υποδεέστερα (ή το αντίθετο) νομίζω από αυτά που έχω διαβάσει ότι έχουμε τις παρακάτω εκδοχές

1. ασφάλεια
Αν κάποιος νιώθει ασφαλής ότι θα το βοηθήσουν όταν θα σκάσει το λάστιχο με 150/χ.ώρα και δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά επιλέγει run flat.

2. ευκολία
αν κάποιος δεν θέλει να σκέφτεται ότι θα πρέπει να αλλάξει λάστιχο ή να περιμένει την οδική κλπ επιλέγει run flat

3. άνεση
αν κάποιος έχει θέμα με τον θόρυβο αλλά και την άνεση (η περίπτωση μου) και τα θεωρεί σημαντικότερα από τα παραπάνω επιλέγει συμβατικά

4. επιδόσεις
Εδώ μόνο θεωρώ είναι όλο το θέμα της συζήτησης
Από όσα έχουν γραφεί και έχω διαβάσει οι όποιες διαφορές υπερ της μιάς ή της άλλης επιλογής δεν νομίζω να υπερβαίνει το 10% με 15%
όταν οι χρήστες μας γράφουν τις ενυπώσεις τους και αυτό όταν μιλάμε για οδήγηση στα όρια από εμπειρους (συνήθως) οδηγους

Με βάσει τα παραπάνω καταλήγω στο συμπέρεσμα ότι για όσους είναι στον μέσο όρο η επιλογή είναι σχετικά εύκολη από τα 3 πρώτα κριτήρια.
Στο 4 μόνο δυσκολεύει η επιλογή χωρίς να υπάρχουν όμως τεράστιες διαφορές

και νομίζω ότι παίζουν και τόσοι άλλοι παραγοντες ρόλο, από την ψυχολογία μέχρι και ποιά συμβατικά-run flat έχεις επιλέξει και τι διαφορετική πίεση εχουν τα λάστιχα κλπ

που ίσως και ο ίδιος οδηγός αν οδηγούσε χωρίς να γνωρίζει τι λάστιχα έχει το αυτοκίνητο να μπερδευόταν.
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-16, 14:38   #239
dimcz

Χωρις εφεδρικο τροχο μπαινουν και πολλα αλλα στην ζυγαρια.Δεν μας πιανει λαστιχο μονο εκει που ειναι βολικα και ακινδυνα !
13-02-16, 14:53   #240
JohnDro

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: F20 116d
Σωστά..Χωρίς ρεζερβα δεν θα έβαζα ποτέ συμβατικά ελαστικά.
Ο χρήστης JohnDro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές