Πιθανή αγορά χ5... - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Χ5/X6 Συζητήσεις για τις σειρές (Χ5, Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-04-14, 20:18   #1
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Πιθανή αγορά χ5...

Παίδες θέλω την άποψη σας για ένα δίλημμα.
Ο πατέρας σκέφτεται να αλλάξει το τζιπ που έχει με αρκετά χλμ και βρήκα 2 BMW x5 υποψήφια για αγορά.(αν φυσικά δεχτούν την ανταλλαγή)
Και τα 2 ειναι μοντέλα του 2008, το ένα βενζίνης 3.0 270hp με περίπου 70.000χλμ και το άλλο πετρέλαιο 3.0 235hp με 110.000χλμ. Αυτόματα 6ταχυτητων και τα δυο.
Ο κινητήρας της βενζίνης γνωρίζετε περίπου τι καταναλωση έχει στην πράξη; Κάτι έχω ακούσει για 15λιτρα. Επίσης αν αξίζει η τοποθέτηση υγραερίου σε αυτόν.
Ο πετρελαίου λογικά θα κινηται κοντα στα 10 λίτρα, αλλά οποιαδήποτε εμπειρία ειναι ευπρόσδεκτη
Τα χλμ υπάρχει λόγος να τα φοβηθώ; Τι θα προτείνατε να προσέξω ιδιαίτερα από μηχανολογικό έλεγχο; Αρκεί μια διάγνωση του κλειδιου από την αντιπροσωπεία;
Για να προλάβω τους περίεργους που θα αναρωτηθούν για τοποθέτηση υγραερίου στην έκδοση βενζίνης, τα χλμ που γίνονται με σταθερή ταχύτητα σε εθνικό δίκτυο ειναι πολλά, άρα και μονόδρομος.
Αναμένω γνώμες...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος  
23-04-14, 20:33   #2
angelm3
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status: BMWforum.gr

Drives: E92 M3
Σωτήρη πόσα χλμ κάνει τον χρόνο ο πατέρας σου; Αν είναι πολλά πάνω απο 15.000 χλμ τότε η έκδοση πετρελαίου είναι μονόδρομος .

Δεν έχω ακούσει - διαβάσει προβλήματα και για τις δυο εκδόσεις.
23-04-14, 20:40   #3
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Χρόνια πολλά Σωτήρη.
Μετά από συμβίωση ενός χρόνου σχεδόν με ένα Χ5 3.0 βενζίνη η εμπειρία μου είναι:
κατανάλωση 15 λιτ δεν είδα. Συνήθως με χαλαρή για εμένα οδήγηση 18-19λιτ και με γρήγορη..άστα. Πολύ συχνά έβλεπα πάνω από 25.
Για το βάρος του και αν δεν έχεις απαιτήσεις κινείται αξιοπρεπώς, τίποτα παραπάνω.
Diesel έχω νοικιάσει για διακοπές εκτός Ελλάδας και μπορώ να πω ότι από άποψη συμπεριφοράς κινείται πολύ καλύτερα σε σχέση με τη βενζίνη. Δεν "φαίνεται" τόσο το βάρος του.
Τα 10-11 λιτ τα είδα σε πολύ αργούς ρυθμούς, σύμφωνα με τα όρια. Σε γρήγορη οδήγηση πήγαινε γύρω στα 15-16, εκεί που με τη βενζίνη πάει πάνω από 25.
Ακόμα και αν δε σε ενδιαφέρει η κατανάλωση, προτείνω το diesel για την καλύτερη συμπεριφορά.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-14, 20:45   #4
Chiefsotos

Status:

Γύρω στις 25000-30000 κάνει Άγγελε και επειδή και το προηγούμενο ήταν ντίζελ, το μόνο σίγουρο ειναι πως θέλει χαμηλή καταναλωση, γίαυτο είπα ότι το βενζίνης θα ήταν υποψήφιο μόνο με την τοποθέτηση και υγραερίου.
Φώτη ευχαριστώ για την απάντηση, βασικά ο πατέρας κινηται με ταχύτητες κοντα στα 140χλμ οπότε δε φαντάζομαι να βλέπει τη δική σου καταναλωση

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-14, 20:59   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αν ο πατέρας σου κάνει τέτοια ταξίδια να πάρει 5άρι/7άρι ο άνθρωπος. Και πιο άνετο ταξίδι θα κάνει, και ίδιους ή περισσότερους χώρους θα έχει. Και λόγω αεροδυναμικής (που είναι το α Α και το Ω σε τέτοια ταξίδια) πολύ καλύτερη κατανάλωση από το τούβλο με ρόδες.

Εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4848687/

Γνώρισα τύπο που παλιά είχε 728 σαν το δικό μου, και μετά πήρε ένα 730d. Κάνει πωλήσεις Γερμανία/Αυστρία/Ελβετία και γράφει άπειρα χιλιόμετρα σε Autobahn. Καταναλώσεις γύρω στο 11 συνολικά, αλλά το πρωί πηγαίνει νορμάλ (~140-160) και όταν είναι βράδυ η επιστροφή είναι μονίμως στο 230 στο cruise control

Νομίζω ότι γύρω στο 10 (ή και κάτω απ' αυτό) είναι πολύ ρεαλιστικό νούμερο για κίνηση αυτοκινητόδρομο.

Εδώ εγώ με τον 4λιτρο κινέζο, γράφω Ζυρίχη-Γενεύη 8.8 όταν πάω παντού με τα όρια (όταν έχει κίνηση). Κι επειδή κινούμαι αυτοκινητόδρομο συνέχεια η μέση έχει πάει στο 10.8 τους τελευταίους 2 μήνες με την δουλειά (κι έχω και λίγο μποτιλιάρισμα που και που).

Αν κινούταν πόλη θα σου λεγα πάρε το Χ5 αν το 'χει καύλα το τζηπ, αλλά αν είναι αυτοκινητόδρομο πες στον άνθρωπο να πάρει 7άρι και θα με θυμηθεί.
23-04-14, 21:18   #6
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
να παρεις βενζινη κ μετα να το φτιαξεις υγραεριο νομιζω οτι δεν ειναι λυση, παρε το πετρελαιο με την ροπη του κ την οικονομια του, στα 110Κ χιλιομετρα (τοσα εχω κ εγω) ο κινητηρας ειναι ακομα στο στρωσιμο οσο κ να το εσπαγε δουλευε στις 4000-5000 στροφες οποτε δεν υπαρχει προβλημα
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-14, 22:48   #7
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως με χαλαρή για εμένα οδήγηση 18-19λιτ και με γρήγορη..άστα. Πολύ συχνά έβλεπα πάνω από 25.

Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-04-14, 00:22   #8
Chiefsotos

Status:

Μπα οτιδήποτε άλλο από τζιπ απλά αποκλείεται, έχει συνηθίσει τόσα χρόνια την οδήγηση από ψηλά και την ορατότητα που προσφέρει. Στάνταρ θέλει και την τετρακίνηση. Οπότε μάλλον συζητάμε μονάχα για πετρέλαιο..
Από μηχανολογικα ένας έλεγχος του κλειδιου αρκεί; Γνωρίζει κανείς ποια ειναι τα αδύνατα σημεία αυτών των ΄τερατων΄σε αυτά τα χλμ; Στο μυαλό μου παει τουρμπίνα, διαφορικο, αυτόματο σασμαν.

Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-04-14, 09:22   #9
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Φίλος με Χ5 3λιτρο είχε κατανάλωση σε χαλαρό ταξίδι γύρω στο 13-14 λτ/100χλμ και με σβέλτη οδήγηση έπιανε τα 18-20 λτ/100χλμ για πλάκα. Γενικά έκαιγε πολύ γιατί ο κινητήρας ζοριζόταν. Για τα χιλιόμετρα που λές το Diesel είναι μονόδρομος (το υγραέριο μην το σκέφτεσαι καν...θα έχεις αρκετά προβλήματα). Θέματα γενικά δεν έχουν (δεν θυμάμαι εάν έχει πρόβλημα με τα Swirl Flaps ο 3λιτρος diesel), απλά καλός έλεγχος στο Turbo και δεν φτάνει μόνο το κλειδί. Να το δεί μηχανικός από κάτω και να το βάλει και σε διαγνωστικό.
24-04-14, 09:28   #10
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έτσι έκανα στην αρχή. Με βάση το bc η κατανάλωση ήταν 2 λιγότερα, αλλά με βάση το γέμισμα...
Κάτω από 15 λιτ μόνο σε εθνική και με χαμηλές ταχύτητες. Είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο για τον κινητήρα αυτό.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές