e46 2004 τιμονι.. - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-05-14, 01:23   #1
Xristos4

Drives: E46 320cd
e46 2004 τιμονι..

Δεν μου λετε ρε παιδια! στο e46 2004 εχω τιμονι απλο χωρις χειριστηρια και θελω να βαλω ενα με χειριστηρια..υπαρχουν ετοιμες φυσες τραβιγμενες η πρεπει να κοψω και να ραψω ?? αν υπαρχουν οι φυσες προγραμματιζεται το τιμονι ?? και περα απο ενα τιμονι με κουμπια χρειαζομαι και τιποτα αλλο για να γινει η μετατροπη ??
Ο χρήστης Xristos4 δεν είναι συνδεδεμένος  

30-05-14, 08:37   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο για να μπει το MFL (multyfunction lenkrad) στην Ε46 ούτε κόβεις, ούτε υπάρχουν έτοιμες αναμονές. Πρέπει να μπει καλωδίωση τιμονιού και μετά προγραμματισμός/κωδικοποίηση. Ρώτα σε μια αντιπροσωπεία για το retrofit αυτό.
Αν θες ρήξε μια ματιά εδώ: http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=544160 για να πάρεις μια ιδέα για τα καλώδια που πρέπει να υπάρξουν πίσω από τον αερόσακο, ή googlαρε "BMW E46 MFL".
Εννοείται πως δεν είναι δουλειά για να την κάνεις μόνος σου ακόμα κι αν "πιάνουν τα χέρια σου".
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-05-14, 02:27   #3
Xristos4

μαλιστα τα λεει κατα γραμμα αλλα θελει μια μερα ολοκληρη να ασχολιθεις...ευχαριστω ρε γιαννη για αλλη μια φορα!
Ο χρήστης Xristos4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-14, 22:14   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο, το τιμόνι καθαυτό (δηλ το βολάν) είναι απλή υπόθεση με την προϋπόθεση ότι έχει βγει ο πόλος της μπαταρίας για να μην σου ανάψει το λαμπάκι σφάλματος του airbag. Tα παραμέσα όμως είναι μανούρα για μια τέτοια τροποποίηση.
Και κάτι αστείο και off-topic... Ήταν πολλά χρόνια πριν όταν είχε έρθει στην αντιπροσωπεία ένα νεαρό ζευγάρι για να δουν το τότε νέο Ε46. Οι πωλητές είχαν δουλειά κι ανέλαβα να τους δείξω το αυτοκίνητο και να τους κάνω μια σύντομη βόλτα με μια 320 coupe. Κατά τη διάρκεια της βόλτας χαμήλωσα την ένταση της μουσικής από το MFL για να μπορώ να τους μιλάω, πράγμα που αυτοί δεν το ήξεραν. Ο τύπος έπαθε πλάκα!! "Πως χαμήλωσε η ένταση?" με ρώτησε. "Αααα, έχει αισθητήρα κίνησης χεριών!" του λέω. "Κουνάς τα χέρια σαν το μαέστρο και το hi-fi ανταποκρίνεται!!" Μέχρη να τους φέρω πίσω ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ κουνούσαν πέρα-δώθε τα χέρια κι εγώ απλά πατούσα τα μπουτόν έντασης και μνημών δίχως αυτοί να πάρουν χαμπάρι το παραμικρό! Δεν μπορείς να φανταστείς τι γέλιο έπεσε όταν τους είπα τι γινόταν.
Τελικά πήραν μια 318 sedan. Φυσικά ΜΕ MFL!
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-06-14, 12:08   #5
Xristos4

αχαχχαχα εκανες καλη δουλεια!! κοιτα τωρα που ειναι νωρις το εχω πολυ μερακι το αμαξι και ρωταω για τα παντα...ασχετα εαν θα μπορεσω να τα κανω η οχι!! πρωτα πρωτα θελω να το κανω ενα καλο σερβις και να δω τι θα κανω με τα κλαπε που εχω κανει και ενα αλλο ποστ για αυτο...και υστερα θα ξεκινησω για να το συμμαζευω..
Ο χρήστης Xristos4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-08-18, 00:56   #6
giorgost

Drives: E36 M3
μάγκες μου για να μην φτιάξω καινούριο forum...έχω BMW ε36 318is και θέλω να βάλω aftermarket χειριστήρια στο τιμόνι αλλά έχω την εργοστασιακή πηγή και δεν ξέρω αν μπαίνουν...ζητώ τα φώτα σας
Ο χρήστης giorgost δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-08-18, 01:38   #7
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Μάγκα μου έγραψες! Ευτυχώς να ούμε δηλαδή δεν θα κάνεις καινούργιο φόρουμ

Γιώργαρε μη με παρεξηγήσεις, δεν ειρωνεύομαι, με έκανες πραγματικά και γέλασα, να είσαι καλά ρε μάγκα. Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-08-18, 16:05   #8
zeeder

Το avatar του χρήστη zeeder

Περιοχή: Αθηνα

Drives: E87 116i
Προφητικος ...με τα gesture control πλεον οντως κουνας το χερι για να χαμηλωσει η ενταση ..
Ο χρήστης zeeder δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές