Σωστο πλυσιμο. - Page 19 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-06-20, 17:23   #181
Mar1440

Drives: E60 520i
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει στο θεμα, αλλα να προσθεσω οτι αν το παμε σε πλυντηριο αυτοκινητων (συμφωνω οτι καλυτερα μονοι μας), ΔΕΝ αφηνουμε τους γρουσουζηδες να καθαρισουν το εσωτερικο του αμαξιου καθως με τα βρωμοδακτυλα τους και τα χερια τους και την απροσεξια τους σιγουρα η θα σπασουν κατι πλαστικο μεσα, η θα λερωσουν, η θα γρατζουνισουν. Επισης εξωτερικα..η πιεση που εχουν τα πλυντηρια κλπ ειναι πολυ δυνατη. ΠΟΤΕ δεν αφηνουμε να μας ριχνουν σε αποσταση κοντινοτερη των 2 μετρων πιεση. Γιατι αυτο ειναι καταστροφικο για το χρωμα και γενικα μπορει να ξεκολλησει ακομη και φλασακι απο το αυτοκινητο. Μεσα στο αυτοκινητο δεν πιανουμε το πανι και αρχιζουμε να καθαριζουμε οταν το κανουμε ΜΟΝΟΙ μας. Εχουμε ενα απαλο πινελακι σαν αυτα των γυναικων για το μεικ απ (οσο αστειο και αν ειναι η φραση επιβεβαιωνει οτι το αυτοκινητο το φροντιζεις σαν γυναικα)..και ξεσκονιζουμε τα πλαστικα και ολα ετσι ωστε ουτε θα γρατζουνισουμε ουτε θα πιεσουμε. Μετα με ενα μαλακο πανακι που θα ειναι μονο για αυτην την χρηση, νωπο καθαριζουμε. Στο δερμα καλο ειναι να το φροντιζουμε με αλοιφη δερματος για να ενυδατωνεται. Λιγες αλλα βασικες συμβουλες καθως τις αλλες τις εχετε καλυψει.
Ο χρήστης Mar1440 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-06-20, 11:16   #182
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
η πιεση που εχουν τα πλυντηρια κλπ ειναι πολυ δυνατη. ΠΟΤΕ δεν αφηνουμε να μας ριχνουν σε αποσταση κοντινοτερη των 2 μετρων πιεση????
Αυτο θα ηταν ορθο αν μιλαμε για την ευθεια βολη του πιεστικου και οχι για την βενταλια του που μετα το μισο μετρο η πιεση εχει πεσει στο μισο με 1/3 στων 200psi μηχανημα. Με την ιδια λογικη θα επρεπε σε βροχη και με ταχυτητα 100χλ/ω να κλαιγαμε τα βερνικια
27-06-20, 15:41   #183
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
και συμπηρωνοντας αυτο που λεει ο ηρακλης ,την μεγαλυτερη ζημια δεν την κανει καποιο πιεστικο αλλα τα πολυ δυνατα φαρμακα που βαζουν για να φυγει η βρωμια και να ξοδευουν λιγοτερο υλικο και εργατικα,φαρμακα που σε βαθος χρονου φθειρουν το χρωμα και ειδικα τις ζαντες.αυτος ειναι ο μεγαλυτερος λογος για να μην πηγαινουμε σε πλυντηρια οτιναναι
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-20, 15:25   #184
Mar1440

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
η πιεση που εχουν τα πλυντηρια κλπ ειναι πολυ δυνατη. ΠΟΤΕ δεν αφηνουμε να μας ριχνουν σε αποσταση κοντινοτερη των 2 μετρων πιεση????
Αυτο θα ηταν ορθο αν μιλαμε για την ευθεια βολη του πιεστικου και οχι για την βενταλια του που μετα το μισο μετρο η πιεση εχει πεσει στο μισο με 1/3 στων 200psi μηχανημα. Με την ιδια λογικη θα επρεπε σε βροχη και με ταχυτητα 100χλ/ω να κλαιγαμε τα βερνικια
Με την ιδια λογικη εσυ πας με βαση το οτι η πιεση αυτη ειναι καλη επειδη στο λεει ενα μηχανημα η ενα πλυντηριο η ο χασαν που το πλενει και ασε τους υπολοιπους που ειναι παραπανω ψειρες και θελουν αν κανουν κατι να το κανουν σωστα να ανησυχουν και για την πιεση. Ναι η πιεση που εχει στα πλυντηρια ειναι μεγαλη. Το οτι ειναι καλη ελα πες το μου οταν μου ειχανε ξεκολλησει φλασακι απτο παλιο αμαξι. Οι αριθμοι που λες δεν λενε τιποτα. Ειναι σαν τις εταιριες που λενε αλλαζε λαδια καθε 15 - 20 χιλ χιλιομετρα. Που φυσικα ειναι λαθος αποδεδειγμενα. Τωρα εγω σου λεω για καταστασεις που μπορεις να ελεγξεις. Στο πλυντηριο μπορεις να ελεγξεις. Μην μου λες για καιρο και βροχη γιατι εκει προφανως δεν μπορεις να κανεις κατι. Τωρα αν υπαρχουν ανθρωποι με καλα αμαξια που τα εμπιστευονται να τα αφηνουν σε ενα πλυντηριο καλως. Απο εμπειρια σου λεω πως ειναι λαθος αυτο που λες και το τι γραφει ενα μηχανημα για την πιεση νερου αδιαφορο ειναι. Να φανταστω οτι διαφωνεις και με την αποψη του εσωτερικου καθαρισμου; αφηνεις τον καθενα να βαζει τα βρωμοχερα μεσα να κανει γρατζουνιες η να ριχνει χημικα σπρει που ενω σκοπος τους ειναι να καθαρισουν ταυτοχρονα διαβρωνουν;Φιλικα παντα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
και συμπηρωνοντας αυτο που λεει ο ηρακλης ,την μεγαλυτερη ζημια δεν την κανει καποιο πιεστικο αλλα τα πολυ δυνατα φαρμακα που βαζουν για να φυγει η βρωμια και να ξοδευουν λιγοτερο υλικο και εργατικα,φαρμακα που σε βαθος χρονου φθειρουν το χρωμα και ειδικα τις ζαντες.αυτος ειναι ο μεγαλυτερος λογος για να μην πηγαινουμε σε πλυντηρια οτιναναι

Συμφωμω με τα φαρμακα που λες ειναι και αυτο αληθεια που φυσικα πρεπει να αποφευγεται. Αλλα τα πιεστικα κανουν ζημια. Θα το θεσω και στους δυο πολυ πιο απλα. Το αμαξι και με πολλη βρωμια μαλιστα μπορει να πλυθει παρα πολυ καλα στην εντελεια ακομη και με λαστιχο απλο σπιτιου (στο σπιτι σου δηλαδη) και βαζοντας το χερι σου ετσι ωστε να δημιουργεις εσυ ο ιδιος την εξτρα πιεση. Απτην στιγμη που ξεπλενται καλα ετσι το αμαξι καταλαβαινουμε οτι η πιεση που βλεπουμε στα πλυντηρια που ειναι αρκετα μεγαλυτερη οτι κανει κακο.
29-06-20, 15:33   #185
Mar1440

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω μιλαω για αυτο το πιεστικο. Αυτο απο κοντινη αποσταση φθειρει το χρωμα. Για οποιον δεν τον νοιαζει να το ξαναβαφει μετα απο λιγα χρονια ενταξει. Αλλα να ενημερωσω πληροφοριακα οτι το εργοστασιακο χρωμα δεν συγκρινεται με αλλα, οτι ενα προσεγμενο αμαξι ακομη και 16 χρονων μπορει να διατηρει εργοστασιακο χρωμα σαν καινουριο. Ο τροπος; να διαφυλασσεις το αμαξι σου οπου μπορεις και οχι να λες ολα καλα ειναι. Γιατι οι ειδικοι που παμε τα αμαξια μας για το καθε τι που υποτιθεται ειδικευνται και ξερουν ολοι τους κανουν μπαρουφες, ο λαστιχας θα βγαλει το λαστιχο απο τη ζαντα με το μηχανημα που εχει χωρις να εχει τοποθετησει λαστιχο στην μεταλλικη επιφανεια του μηχανηματος και θα γδαρει τη ζαντα, ο μαστορας θα βαλει γρυλο χωρις λαστιχο και θα φθειρει το αμαξι απο κατω η θα το βαλει πρωτα σε λαθος σημειο σε πιο αδυναμο και μετα που θα εχει γινει η ζημια θα το καταλαβει..και παει λεγοντας. Οποιος ειναι μερακλης και αγαπαει και σεβεται το αυτοκινητο του ξερει τι λεω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg αρχείο λήψης.jpg (5,6 KB, 11 εμφανίσεις)
30-06-20, 08:10   #186
player

μιλησες στο αρχικο ποστ σου για συμβουλες ''αν το παμε σε πλυντηριο αυτοκινητων''.. .αν πας τοτε ετσι δουλευουν αυτοι.και εκει μιλησα για την ''μεγαλυτερη ζημια''.που σημαινει οτι συμμεριζομαι την αποψη σου οτι η πιεση κανει ζημια αλλα οχι την μεγαλυτερη..αν προσεξες ,καποιες φορες ανοιγουν την πορτα και αντι να βαλουν χερι στα πλαστικα που διαχωριζουν την πορτα με το εξωτερικο ριχνουν πιεση .εκει βλεπεις οτι δεν περναει νερο μεσα στο εσωτερικο.στο λεω για να καταλαβεις οτι αυτο που λεει ο ηρακλης οτι γινεται σπρει και διασπαται η πιεση ειναι σωστο.οχι οτι δεν μπορει να κανει ζημια αλλα ειναι θεμα χρησης και χρηστη.αν θελει να το καθαρισεις με το νορμαλ λαστιχο του σπιτιου ειναι το καλυτερο.εκει ομως πρεπει να βαλεις χερια και σφουγγαρι.αυτοι ομως δεν βαζουν,αλλα αν πας σε πλυντηριο αυτοι θελουν να εξοικονομησουν χρονο ,οποτε και βαζουν πιεστικο για να μην βαζουν χερι.οποτε αν δεν θες πιεση ,απλα δεν το πας...
30-06-20, 11:00   #187
Mar1440

Σεβομαι την αποψη σου και συμφωνω εννοειται. Εννοειται πως μπορεις να μην το πας στο πλυντηριο. Απλα λεω οτι υπαρχει και η επιλογη να το πας και να τους ζητησεις να μην εχουν την πιεση σε πολυ κοντινη αποσταση. Δεν ειπα να αλλαξουν την πιεση η να το κανουν με λαστιχο αλλα τουλαχιστον ας το κανουν σωστα. Το οτι βιαζονται και το κανουν για εξοικονομηση δεν θα αλλαξει αν με την ιδια πιεση απομακρυνθουν 1-2 μετρα παραπανω..και να αλλαξει ποιος νοιαζεται; σημασια εχει οτι πληρωνεις για να κανεις ενα καλο..οχι να κανεις ενα καλο και ενα κακο. Οπως οι μαστορες στα σπιτια για να κανουν ενα μερεμετι αν δεν εισαι απο πανω ''να λολα ενα μηλο'' θα σου κανουν και ζημια..βρε φτιαξτο μου οπως το θελω εγω με σωστο τροπο και θα σε πλερωσω μη φοβασαι. Επισης τελος ηθελα να πω πως κατα την γνωμη μου μπορει να γινει απλα με λιγο πιο σωστο τροπο. Καλως η κακως με οση μεγαλυτερη αγαπη και προσοχη διαχειριζομαστε κατι τοσο καλυτερα θα διατηρειται. Αν ενας πχ λεει θα κλεισω τον καθρεπτη για να μην μου τον παρουν παραμαζωμα εκει που το παρκαρα..αλλα τον κλεινει με δυναμη λες και του εχει κανει κατι ο καθρεπτης ποιο το νοημα; ο ιδιος για να κανει κατι καλο κανει και μια ζημια. Δεν ειπαμε να ειμαστε ψυχαναγκαστικοι αλλα οπου γινεται κατι με πιο σωστο τροπο να γινει. Εσυ δηλαδη το αμαξι σου που το πονας και το εχεις πληρωσει επειδη ο αλλος στο πλυντηριο θελει για εξοικονομηση χρονου να σου ριχνει πιεση απο το μισο μετρο η να βαζει τα χερια του με απροσεξια στα πλαστικα μεσα θα τον αφησεις; δεν θα του κανεις παρατηρηση; τον πληρωνεις για να σου πλυνει το αμαξι με οποιο το κοστος η για να στο πλυνει παντα σε συνδυασμο με ασφαλεια και προσοχη; απλα ειμαι λιγο καθετος με αυτα γιατι δεν μπορω τους τυπους που τους βλεπεις οτι δηθεν ειναι με τα αμαξια τους πορωμενοι το ενα το αλλο αλλα στα βασικα για να φτιαξουν κατι δεν προσεχουν, χαλανε κατι αλλο, δεν κοιτανε τον μαστορα και λενε μια χαρα κλπ και μετα βλεπουν την ζημια( δεν μιλαω για εσενα φιλε μου εννοειται γενικα αναφερομαι). Γιατι ασπουμε εμεις εχουμε και ταξι και το ειχαμε παρει καινουριο το 2005..αν το δεις τωρα που εχει κανει πανω απο εκατομμυριο χιλιομετρα..1,5 + ειναι τοσο προσεγμενο και καλοδιατηρημενο. Βλεπεις μετα αμαξια 5ετιας πιο ταλαιπωρημενα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλησες στο αρχικο ποστ σου για συμβουλες ''αν το παμε σε πλυντηριο αυτοκινητων''.. .αν πας τοτε ετσι δουλευουν αυτοι.και εκει μιλησα για την ''μεγαλυτερη ζημια''.που σημαινει οτι συμμεριζομαι την αποψη σου οτι η πιεση κανει ζημια αλλα οχι την μεγαλυτερη..αν προσεξες ,καποιες φορες ανοιγουν την πορτα και αντι να βαλουν χερι στα πλαστικα που διαχωριζουν την πορτα με το εξωτερικο ριχνουν πιεση .εκει βλεπεις οτι δεν περναει νερο μεσα στο εσωτερικο.στο λεω για να καταλαβεις οτι αυτο που λεει ο ηρακλης οτι γινεται σπρει και διασπαται η πιεση ειναι σωστο.οχι οτι δεν μπορει να κανει ζημια αλλα ειναι θεμα χρησης και χρηστη....
Ακριβως εκει ηθελα να καταληξω αυτο ελεγα εξαρχης. Δηλαδη συμφωνουμε, ειναι θεμα χρησης και χρηστη οποτε δεν ειπα κατι λαθος. Αν ο χρηστης ειναι καλος και η χρηση που κανει καλο οχι το πιεστικο δεν κανει ζημια. Εκει ερχεται και η προτροπη που ειπα να λεμε παντα στον χρηστη να μην ειναι σε πολυ κοντινη αποσταση. Με σωστοτερη χρηση δηλαδη (πιο μακρινη αποσταση) και πλενεις το αμαξι και δεν το χτυπαει η πιεση υπερβολικα. Οχι οτι φταιει το εργαλειο αυτο καθ εαυτο. Απλα επειδη ο αλλος ΔΕΝ ειναι ιδιοκτητης του αμαξιου σου, ειναι ξενος, δεν νοιαζεται για την περιουσια σου, οπως ειπες κι εσυ βιαζεται να βγαλει την δουλεια..ΔΕΝ θα νοιαστει να το κανει σωστα και ακομη και ναναι καποιος επαγγελματιας επειδη εσυ δεν ξερεις οτι θα στο κανει σωστα με σωστη χρηση την δεδομενη στιγμη και επειδη προφανως το νοημα ειναι να γλυτωσεις την ζημια και οχι να πεις κατοπιν εορτης τι εγινε εδω κλπ να το πεις προκαταβολικα. Μεγαλυτερη η μικροτερη ζημια δεν εχει σημασια αν ειναι..σημασια εχει το νοημα να προσεχουμε οπου γινεται και οπου υπαρχει ρισκο. Δεν νομιζω οτι ειπα κατι λαθος..και ακομη και να το ανεφερα ως τη μεγαλυτερη ζημια και να μην ειναι δεν νομιζω οτι ποτε κανενας θα παθει κακο απο αυτο που ειπα ισα ισα θα προσφερει εξτρα καλο η θα γλυτωσει κακο. Γιαυτο δεν καταλαβα εξαρχης τον λογο που με διορθωσε ο αλλος φιλος. Το αν υπαρχουν ανθρωποι που νιωθουν κακα με αυτα που λεω επειδη τους κανω να νιωθουν μειονεκτικα και οτι δεν προσεχουν τοσο το αμαξι τους λογω εγωισμου και λογω οτι το περιποιουνται πολυ..δεν δικαιολογει το να διορθωσεις καποιον που θα εχει σκεφτει κατι καλυτερα απο εσενα και με πιο λεπτομερεια. Ισα ισα που σε βοηθαει να γινεις καλυτερος. Εγω δεν περιμενω ενα φορουμ να μου μαθουν τα σωστα..αλλα επειδη παντα υπαρχουν αλλες γνωμες και εκδοχες και ανθρωποι που σε θεματα εχουν εμβαθυνει μαθαινω οντως πολλα κι εγω και γινομαι καλυτερος με το αμαξι που εχω.
30-06-20, 11:46   #188
GrafSpee

Το avatar του χρήστη GrafSpee

Drives: F10 525d
Σχεδόν σε όλα τα πλυντήρια των βενζινάδικων, σκοπός είναι να βγάλουν όσα περισσότερα αυτοκίνητα μπορούν.
Σε αρκετά από αυτά, ο πελάτης μπορεί να είναι από πάνω και να επιβλέπει.
Αλλά δεν νομίζω ότι θα αποβεί υπέρ του ιδίου και του αυτοκινήτου του, αν αρχίσει κάθε τόσο τις παρατηρήσεις.
Καλύτερη λύση (για μένα), να αλλάξει πλυντήριο.
Ο χρήστης GrafSpee δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-07-20, 09:31   #189
player

ο λογος που ριχνουν απο τοσο κοντα ειναι γιατι αν εριχναν απο πιο μακρια δεν βγαινει η βρωμα εκτος αν βαλουν χερι.ειναι το ιδιο που σου ειπα πριν.

προσεξε τωρα.στο σωστο πλυσιμο στο σπιτι με πιεστικο ριχνεις αφρο και μετα ξεπλενεις με νερο με πιεση,απο οση αποσταση θελεις.αυτο λεγεται προπλυση,οποτε μπορεις να ξεπλυνεις με πιεση απο αποσταση.γιατι? γιατι εκει μετα θα βαλεις σφουγγαρι κ.λ.π.αν δεν εβαζες σφουγγαρι και εσυ επρεπε να πας πιο κοντα..

στο πλυντηριο ομως δεν βαζουν χερι.το σταδιο της προπλυσης ,ειναι ουσιαστικα και ενα πλυσιμο δυνατο με δυνατη πιεση απο κοντα για τον λογο που σου ειπαμε ολοι,οτι λογω οικονομιας χρονου θελουν να βγαλουν την μεγαλυτερη βρωμα με την πιεση, ωστε μετα ο αφρος να κανει λιγοτερη δουλεια για να ειναι σιγουροι οτι το καθαρισαν με την μια.σωστο-λαθος ετσι κανουν.

επι χρονια πηγαινα σε ενα σωστο πλυντηριο οπου εκαναν την διαδικασια σωστα και
απο αποσταση γιατι μετα επλεναν-ξεπλεναν το αυτοκινητο και το σκουπιζαν σωστα.ξερεις ποση ωρα εκαναν μονο για εξωτερικο πλυσιμο? 1 ωρα. ξερεις ποσο κοστιζε? 10 ευρω. εγω εμενα πολυ ευχαριστημενος γιατι βρηκα καποιους που οχι επλεναν αλλα φροντιζαν το τουτου μου οπως εγω. αυτοι ομως σταματησαν να πλενουν..ξερεις γιατι? γιατι δεν τους συμφερε.

εδω ειναι ολη η συζητηση που γινεται.δεν μπορεις να χρεωνεις τοσο λιγο,οπως τα πλυντηρια και να πλενεις σωστα και να εχεις ουρες απο εξω να περιμενουν.οποτε το πιεστικο θα δουλεψει λαθος για να βγει το χρημα.οπως σου ειπε και ο απο πανω φιλος δεν γινεται να δεχονται συνεχεια παρεμβασεις και custom αλλαγες στον τροπο δουλεια τους αν ετσι εχουν μαθει να πλενουν γιατι αυτο κοστιζει.και εσυ μπορει να θελεις να περιμενεις αλλα η μαζα θελει γρηγορο πλυσιμο.και εσυ εισαι η εξαιρεση οποτε πας σπιτι σου και πλενεις και ασε τους αλλους να χαλουν τα αμαξια τους.

γιαυτο σου λεω ψαξε να βρεις αλλο πλυντηριο.εγω το καλοκαιρι πλενω σπιτι μου,1-2 φορες τον μηνα.εχθες επλυνα.μονο εξωτερικο πλυσιμο -στεγνωμα 3 ωρες εκανα.τον χειμωνα βρηκα ενα αλλο πλυντηριο στο χερι που ομως με χρεωνει διπλασια απο το αλλο που ειχα βρει και το πλυσιμο κραταει 1 ωρα και μιση.20 ευρω το πλυσιμο πληρωνω.το πλενω μια φορα τον μηνα τον χειμωνα.καλυτερα απλυτο παρα σε χαλια φθηναδικο πλυντηριο.
01-07-20, 14:50   #190
Mar1440

Συμφωνω απολυτα φιλε μου! Εχεις δικιο ετσι οπως τα λες συμφωνω. Με την λογικη ετσι παει οποτε κοιταμε που θα το παμε καλα λες.
Ο χρήστης Mar1440 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές