Αντλια βενζινης και νερου - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-06-20, 08:40   #21
slok

Περιοχή: Athens

Drives: Ε12 116ι
1700 σωστα μου επεσαν τα αυτια οταν μου το ειπε

και εγω αυτο αναρωτιεμαι (ουτε ρεταρει, ουτε αναβει λαμπακι απλα καμια φορα εχει δυσκολια στην εκκινηση ). Απο αντλια βενζινης φτασαμε στα μπεκ (που κοστιζουν διπλασια- τριπλασια απο την αντλια).

Απλα δεν καταλαβαινω εχουν βουλωσει (οποτε να τα παω για καθαρισμο) ή εχουν χαλασει?

τους ρωτησα "μα αφου τα εχω αλλαξει" και η αστεια απαντηση τους ηταν
'ε αυτα καθε 50.00-60.000 χλμ. χριζουν αλλαγης καμια φορα" Ρε τι λετε ρε?

αμφιβαλω αν τα εβγαλαν να τα μετρησουν, απλα λενε βλεπω πλουσιο μιγμα καυσίμου.
και παλι αναρωτηθηκα γιατι να μην αλλαξει μονο αυτο που εχει προβλημα? (συμφωνα με αυτους αλλαζει 4αδα με νεας παρτιδας μπεκ)

Αρνουμε να πιστεψω πως μια αντλια νερου, και μπεκ θα κοστισουν συνολο 2500 ευρω, λες και εκαψα μηχανη , ειναι αστειοι αν νομιζουν θα τους τα δωσω.

εχω ενα αμαξι προσεγμενο με 130000 χιλ που κοστιζει περιπου 6500 ευρω. Αν θελω σχεδον τα μισα για 2 τοσο απλα (plug and play) πραγματα προτιμω να το παρατησω παρα να το φτιαξω. Θα μου πειτε bmw ... αλλα ρε παιδια δεν αγορασα και μ3...
Ο χρήστης slok δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-20, 10:52   #22
gpav

Drives: Ε87 116i
απο τη στιγμή που δεν βγαζει βλαβη στο διαγνωστικο μπορει να ειναι οτιδήποτε....... το οτι ειπαν μπεκ δε σημαινει ότι ειναι μπεκ, μπορει να ειναι και πολλαπλασιαστές (εχει τυχει σε φιλο να ετοιμαζεται για μπεκ και να ριχνει μαυρο δακρυ και να ερθει για καφε σπιτι να το λυπηθω και να δοκιμασω να του βαλω τους δικους μου πολλαπλασιαστες, ε το αμαξι εστρωσε στο λεπτο και δε το ξαναεκανε εδω και 1 χρονο). Στο διαγνωστικο δεν εβγαζε τιποτα (περα απο ΝΟχ που σχεδον σε όλους ειναι καμμένος)

*Για την ιστορια του αφησα τους δικους μου που ήταν 1.5 χρονου για να μη το σκαλιζουμε και τον εστειλα και μου εφερε 4 καινουργιους το επομενο πρωι χωρις να πει κουβεντα τουμπες εκανε απο τη χαρα του γιατι περιμενε το 1500αρι (τοσο του ειχαν πει μπεκ σωληνακια μπουζι)
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-20, 15:59   #23
slok

λοιπον τα νεα

παω να το παρω από το συνεργειο οπου μου είπαν τη λυπητερη οπως αναφερω πανω πολυ σκεπτικος.

φευγω με το αμαξι να το παω σπιτι

στο δρομο , ζεστη , φαναρια, αναβει το βερδιλατερ να δουλεψει.. τσακ κιτρινο λαμπακι θερμοκρασιας!! Νατη η αντλια νερου.

το κανω ακρη σιγα σιγα μεσ τα νευρα αφου βριζομαι με εναν περιπτερα που το αφησα λεει μπροστα του.. εμεινα ανθρωπε μου ελεος ..

περιμενω ενα λεπτο και δοκιμαζω να το βαλω μπροστα... αμ δε εκανε το ιδιο οπως στο βιντεακι που εχω ανεβασει δεν επαιρνε μπροστα με τιποτα και το λαμπακι ειχε σβησει.....

μετα απο κανα μισαωρο που κρυωσα πηρε .. μιλαω με συνεργειο μου λεει καλα δεν πηρε μπηκε σε safe mode γ αυτο...

ρε μηπως τοσο καιρο ηταν αυτο και μοπυ πουλανε αερα για βενζινες , μπεκ κλπ.. ζεσταινεται .. η αντλια νερου υπολειτουργει και μπαινει σε σαφε μοντε μεχρι να κρυωσει...

αυριο μπαινει αντλια νερου (vdo) καινουργια με 420 ευρω τελικη τιμη. να δουμε θα συνεχισει η οχι...
01-07-20, 09:06   #24
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
απο προσωπικη εμπειρια τα μπεκ ρεταρουν την μηχανη
η αντλια βενζινης σε αφηνει μια και εξω

οποτε ψαξε για κατι αλλο.αντλια νερου δεν εχω αποψη.

αυτο που σου ειπαν για τα μπεκ οτι αλλαζουν τετραδα ,ειναι το σωστο,οπως και με τους πολ/στες. γιατι οταν χαλασει ενα μπεκ μονο η' πολ/στης τοτε η μηχανη υπολειτουργει και επιβαρυνονται τα υπολοιπα μπεκ η' πολ/στες,δυσλειτουργει ολο το συστημα τροφοδοσιας με οτι αυτο συνεπαγεται.οποτε οταν αλλαξεις ενα μονο, εκεινο θα ειναι καινουριο και θα δινει 100% ενω τα αλλα σαν πιο παλια θα εχουν μειωμενη αποδοση.ετσι εχεις μια ανομοιομορφη αποδοση σε μπεκ η' πολ/στες και καποια στιγμη μπορει να σου ξαναβγαλει θεμα.γιαυτο η οδηγια απο τους γερμανους ειναι ολα αλλαγη.
απλα οι περισοτεροι λογω οτι οι τιμες εχουν παει ψηλα , αλλαζουν μονο εκεινο,εκεινα που εχουν χαλασει.επισης σωστα σου ειπαν οτι ειναι αναλωσιμα και τα μπεκ. το μονο προληπτικο μετρο ειναι να βαζεις απο βενζινα που εχει καλη βενζινη.

μακαρι να ξεμπερδεψες.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-07-20, 12:41   #25
gpav

Drives: Ε87 116i
αναλωσιμα τα μπεκ... τι αλλη μπουρδα θα πουν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα... σε λίγο θα βγάλουν και τις μπιέλες αναλώσιμες...

μακαρι να ειναι αυτη η λυση σου φιλε μου... αν και προσωπικα το ιδιο συμπτωμα το ειχα στην περιπτωση της αντλίας υψηλής...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-07-20, 18:38   #26
slok

gpav. δεν ξερω φιλε μου πιθανον ναι θα δειξει.. καθε φορα που παω βολτα σκεφτομαι τι θα αναψει αντλια?, μπεκ, πολλ/στης? εκκεντροφοροι?
Βαρεθηκα αυτην την αβεβαιοτητα και το αγχος. Δεν αξιζει κιολας. Ισχυει πως οδηγικα δεν συγκρινεται με ΤΙΠΟΤΑ της κατηγοριας. το εχω διαπιστωσει . αλλα σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα huyndai να εχω ησυχο το κεφαλι μου και να ειμαι ξεγνοιαστος ας ειναι κουβας με ροδες. Τουλαχιστον ισως εκει σεβονται περισσοτερο τους πελατες τους. Δεν ειναι το κοστος ανταλλλακτικων που οκ στην bmw ειναι υψηλοτερο λογικο ως ενα σημειο αλλα η αξιοπιστία. εχω αλλαξει 3 φορες πολλ/στες,1 μπεκ, 1 κολωνα τιμονιου, 2 αισθητηρες εκκεντροφορων, 1 δακτυλιδια vanos,1 μηχανισμο αεροσακου, 1 αντλια νερου,1 φλατζα ψευτοκαπακου, 1 γρυλλο παραθυρου και δεν λεει να σταματησει...

και οχι τωρα από την πρωτη μερα που το πηρα και το προσεχω σαν τα ματια μου.

Το αμαξι το πηρα χτες απο το συνεργείο (αλλαξα αντ. νερου) .

μεχρι στιγμης ολα δουλευουν ρολοι δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα εκινησης ουτε ζεστο ουτε κρυο, ουτε ρεταρισμα. Θα το δοκιμασω αρκετα μεσα στις επομενες μερες σε διαφορες συνθηκες.

Ξερει κανεις να απαντησει, την ωρα που σου αναβει λαμπακι θερμοκρασιας (κιτρινο ή κοκκινο) και σβησεις το αμαξι εαν μετα δεν παιρνει μπροστα επιτηδες μεχρι να κρυωσει λογω safe mode?
02-07-20, 20:28   #27
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Σε N54 μοτέρ με κόκκινο λαμπάκι θερμοκρασίας σε άφηνε να το βάλεις μπροστά αλλά μόλις κούμπωνες D (αυτόματο) και πατούσες γκάζι έσβηνε επιτόπου.
Με κίτρινο λαμπάκι κινούνταν κανονικά με μειωμένη ισχύ.
02-07-20, 22:11   #28
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

@gpav το ειχαμε αναλυσει το θεμα αν θυμασαι σε ενα σχετικο τοπικ οτι ο αμεσος ψεκασμος δημιουργει το προβλημα.ειναι το μειονεκτημα του ενω εχει αλλα προτερηματα .και ειχαμε καταληξει το ιδανικο ειναι συνδυασμος αμεσου με εμμεσου ψεκασμου.σε ολες τις μαρκες και μοντελλα που εχουν αμεσοο ψεκασμο υπαρχει το ιδιο προβλημα ,οχι μονο στα bmw.με τον άμεσο ψεκασμό η βενζίνη μπαίνει κατευθείαν στο θάλαμο καύσης, με αποτέλεσμα να μην καθαρίζει τα κατάλοιπα της καύσης και με το πέρασμα του χρόνου να μαζεύεται “κάρβουνο” γύρω και πίσω από τη βαλβίδα εισαγωγής.
επομενως ειναι θεμα χρονου να ξαναχαλασει,αρα ειναι αναλωσιμο.το ποσο χρονο θελει για να ξαναγινει εκει μπαινουν αλοι παραγοντες.
βρηκα ενω ενδιαφερον αρθρο που εξηγει καποια πραγματα παραπανω:
https://infoservice.com.gr/technical...sou-psekasmou/

φιλε slok αν ειχες την οικονομικη δυνατοτητα επρεπε να το ειχες στειλει απο την αρχη.οσο καλο και αν ειναι και συμφωνω γιατι και εγω το διαπιστωνω συνεχεια ακομα και αναμεσα σε καινουρια μοντελλα,προτεραιοτητα εχει η τσεπη μας και η ψυχικη ηρεμια.ποτε δεν ειναι αργα,δωστο οπως ο φιλος να ησυχασεις.
παρε ενα f20 που ειναι το ιδιο καλο οδηγικα και δεν εβγαλε θεματα.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές