BMW X1 Ανακλινόμενοι καθρέφτες - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-01-17, 17:17   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Μίλησα σήμερα με τους "δικούς μου" και μου είπαν τα ίδια. δεν έχουν θέμα με τα εξαρτήματα ή τα καλώδια ή το να ανοίξουν τα καλύμματα των θυρών. Το ζόρι τους είναι η κωδικοποίηση η οποία ΔΕΝ περιλαμβάνει μόνο έναν εγκέφαλο, πχ του αμαξώματος. Συμμετέχουν οι εγκέφαλοι (ή modules) των θυρών, του κεντρικού κλειδώματος, των παραθύρων, του συναγερμού, των φώτων και ...'γω δεν ξέρω τι άλλο στο κέρατο. Αν λοιπόν κάποια παράμετρος δεν κάτσει σε ένα module τον ήπιαν! Κι όχι μόνο στα Χ1 αλλά πλέον σε οποιοδήποτε νέο αυτοκίνητο. Αρα, αν δεν υπάρχει υποστήριξη από την αντιπροσωπεία ΜΗΝ κάνεις τίποτα που μπορεί να σου κάνει την εγγύση ατμό μέσα σε χρόνο ΔΤ. Χεράκι και με προσοχή. Όσον αφορά το κόστος, αν υποθέσουμε πως είχες fold-in και έτσι γούσταρες να τους αλλάξεις, το κόστος υλικών είναι λίγο παραπάνω από χιλιάρικο αφού πλαστικά καπάκια, φλασάκια, κρύσταλα, καλώδια κλπ είναι κοινά σε όλες τις εκδόσεις. Αλλά... τσούκου. Όπως και να 'χει θα έχεις σε λίγο καιρό ένα γ@@άτο αυτοκίνητο και οι καθρέπτες είναι όμορφοι ούτως ή άλλως.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-17, 18:41   #12
kape

Το avatar του χρήστη kape

Drives: E90 320i
Και' γω είμαι υπερ αυτής της άποψης. Μην βάζεις "χέρι" στο καινούργιο. Όπως και να το κάνεις είναι "μπιμπελό", γιατί να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου αν κάτι πάει στραβά?
Ο χρήστης kape δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-17, 19:05   #13
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Συμφωνώ και εγώ...
Και ειδικά σε αμάξι που δεν σου ανήκει, αλλά είναι εταιρικό θα προσέθετα....
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-01-17, 19:58   #14
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Βασικά για τον λόγο που γράφει ο Γιάννης δεν έκανα κάτι κι εγώ στο δικό μου. Πήρα καλώδιο και πέρασα και το E-SYS κλπ στο laptop αλλά τελικά κόλωσα.

Για ν' αλλάξεις 1 πράγμα (πχ ν' ανάβουν τα φώτα στα χερούλια όταν βάζεις όπισθεν που ήθελα) πρέπει να βρεις 2-3 ή και παραπάνω modules και να τους αλλάξεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις κι άμα ξεχάσεις τίποτα άντε βγάλε άκρη

Πολύς κόσμος τα κάνει βέβαια, οπότε προφανώς γίνεται. Το θέμα είναι να το 'χεις.
19-01-17, 20:14   #15
Z4MC

Drives: F20 118i
Kαι εγω αφησα τα παντα για αργοτερα οταν παλιωσει το αυτοκινητο. Αν ειναι να τρεχεις σε συνεργεια με το καλημερα τοτε γιατι πηρες καινουριο αυτοκινητο?
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-17, 10:57   #16
evilakos

Το avatar του χρήστη evilakos

Drives: F20 116d
Εμενα η αποψη μου ειναι οτι απο ξτρα καλο ειναι οτι μπει απο την αρχη. Μετα κ το κοστος εκτοξευεται κ μικρο ρισκο παιρνεις με το αν θα πετυχει. Φαντασου οτι στο δικο μου ανακλιομενοι, αναδιπλουμενοι κ αυυοματα αντιθαμβοτικοι κοστισαν καπου 550€. Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι που σου ειπαν οτι δεν αλλαζει η παραγγελια. Εγω παρηγγειλα το δικο μου κ ενω ειχα ζητησει να μπει κ θερμαινομενο τιμονι για το χ, ψ λογο ο πωλητης ειχε ξεχασει να το βαλει στην προσφορα. Πηγα μετα απο μερικες μερες που το εντοπισα ακυρωσαμε το συμβολαιο κ μου τα ξανα εκανε ολα απο την αρχη λεγοντας μου οτι αυτα συμβαινουν κ να μην αγχωνομαι για τετοια γιατι διορθωνονται.
Ο χρήστης evilakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-17, 11:33   #17
Z4MC

Drives: F20 118i
Υπαρχει μια ημερομηνια που κλειδωνει το σπεκ και δεν μπορεις να κανεις πια αλλαγες. Τοτε το αμαξι είναι πολύ κοντα να φτιαχτει (2 εβδομάδες) και εχουν παραγγειλει τα ανταλλακτικα που χρειαζοντε. Πριν από αυτή την ημερομηνια το αλλαζεις. Μετα όχι.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-17, 19:27   #18
makrodimitras

Drives: F48 X1 18d sDrive
Πολύ σωστά παιδιά έφαγα φλασιά λίγο πριν κλείσει ένα μήνα η παραγγελία οπότε ήταν ήδη αργά.
Ο χρήστης makrodimitras δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές