Ν54 μπουζι - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ν54 μπουζι

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-03-17, 18:45   #51
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Φίλτατε GTZ, ο κινητήρας σου δεν την παλεύει και πολύ. Για να μην έχω knock με 100άρα καλή (και κανένα πρόσθετο μερικές φορές, όχι απο αυτό που πουλάνε στα βενζινάδικα) είναι 6-8 μοίρες το πολύ ακόμα και με τον παράλληλο που είχα, όχι μόνο το reflash.

Επίσης, η αναλογία λ ήταν 10.5-11 σταθερά σε όλο το φάσμα εκτός απο το 13.2 που έκανε στιγμιαία στο πάτα για να σηκώσει καυσαέρια στο πάτα. Ένα μέσο μοτέρ με 13.5 σχεδόν σε όλο το φάσμα και πάνω απο 12 γενικά θα είχε σπάσει τώρα, μην κοιτάς που ο Ν54 είναι απο τα καλύτερα της αγοράς.

Το πρόβλημα σου δεν θα τα λύσουν τα μπουζί. Με αρκετές 100ντάδες άλογα πάνω βρήκα οτι μόνο τα εργοστασικά μπουζί δουλεύουν καλά και κανένα άλλο.

Όπως και να έχει, το πρόβλημα στο οποίο ψάχνεις λύση δεν είναι τα μπουζί. ΟΚ, το intercooler βοήθησε αλλά δεν είναι η θερμοκρασία εισαγωγής το θέμα σου.
30-03-17, 19:40   #52
GTZ

Drives: E83 X3
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.Εχω διαβασει κατα καιρούς πολλά απο τα πόστ σου στο παρελθόν και γνωριζω μεχρι που εχεις φτάσει το δικό σου αμαξι τις παλιές εποχές,ενω έβλεπα και πόσο το έψαχνες.
Απο την αρχη έψαχνα για προγραμμα,αλλά δεν βρήκα για την F01.Θα μου πείς λάθος αμάξι έχεις και ψάχνεις για πρόγραμμα,αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...
Παρόλα αυτα με το θεμα των μειγμάτων,όπως αναφέρεις ενα αλλο turbo αμάξι θα έπρεπε να ειχε σπάσει,αλλά εδω έχουμε άμεσο ψεκασμό και πολύ ακριβέστερη καύση και δεν υπάρχει ανάγκη για πολύ πλούσιο μειγμα,όπως διαβαζω.Ακόμα και η 7ρα με 9-10 psi μέγιστη υπερπλήρωση δουλεύει σε αυτά τα μείγματα μαμά τελείως...Πριν μάλιστα τις 2500 σαλ δουλεύει με 17ρια μειγματα...και το έχω δει στο διαγνωστικό αλλά και το έχω διαβασει και στο Ν54ΤΕCH οτι ετσι δουλεύει ο Ν54.
Σε τέρμα γκάζι και κοντά στις 6500 με 7000 βλέπει κανεις 11,5 μείγμα...
Η αλήθεια ειναι οτι το πλούσιο καύσιμο δινει αφάλεια και "δροσίζει" το θάλαμο καύσης,αλλά σε τι βαθμό χρειάζεται σε πιέσεις μέχρι 13psi?
Τέλος πάντων,εγω βλέπω πως δουλεύει μαμα ο Ν54 και λέω με τον παράλληλο να πετύχω ένα optimal απόδοσης χωρις να τρελαίνεται ο knock sensor.Με αυτο το σκεπτικό μίλησα για τα ψυχρότερα μπουζί...και γι αυτο έβαλα και το πολύ καλό Wagner Ιντερκούλερ!

P.S.
Γινομαι κουραστικός με τα επαναλαμβανόμενα μακρόσυρτα πόστ,αλλά η κουβέντα καλό είναι να γινεται,γιατι μαθαίνουμε εμείς οι νεώτεροι στο θέμα Ν54...
30-03-17, 19:54   #53
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Θα πώ πως το πλούσιο μείγμα το μόνο κακό που κάνει είναι η τσέπη στην βενζίνη και αυτό στο πάτα μόνο.

Η πίεση και 5psi να είναι με την συμπίεση που έχει το μοτέρ (10.2 ή 10.5:1 δεν θυμάμαι) αλλάζει τα πάντα σε σχέση με το αβάνς και τον άμεσο ψεκασμό. Αυτό που έγραψες πιο πάνω θα ίσχυε αν είχε συμπίεση 8:1 αλλά τώρα μιλάμε για διαφορετικά νούμερα.

Αυτό που θα ήθελα ήταν ας πούμε κάποιος σαν εσένα να έβαζε ένα πυρόμετρο πρίν το τούρμπο. Δεν λέω να το κάνεις αλλά θα είχα την περιέργεια και θα έβαζα ένα καλό στοίχημα οτι θα ήταν στους 1300 βαθμούς η θερμοκρασία. Όχι αυτό που βλέπεις το πλασματικό απο τους λ αισθητήρες στο διαγνωστικό, το πραγματικό πριν τα τούρμπο.

Ναι λάθος αυτοκίνητο το 5άρι για βελτίωση αλλά για μένα προσωπικά κανένα αυτοκίνητο δεν θα άφηνα μαμά. Αλλά θα το πήγαινα μέχρι εκεί που είναι το όριο και εσύ το έχεις περάσει κατα πολύ.

Η πτώση που βλέπεις 3-4 μοίρες είναι καθαρά στο λάθος πρόγραμμα. Το intercooler αυτό που κάνει είναι να μην χάνεις πολύ σε μια προσπέραση, όταν έχει καύσωνα έξω ή να χάνεις λίγο σε μια πίστα ως προς τον αέρα της εισαγωγής. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό για την διόρθωση του αβάνς που ψάχνεις. Ακόμα και μεθανόλη να είχες πάλι δεν θα έβλεπες διόρθωση. Και απο όσο αντιλαμβάνομαι, η αντλία χαμηλής πίεσης έχει τερματίσει και δεν είναι τόσο οτι το πρόγραμμα θέλει να δουλεύει φτωχό όσο οτι η αντλία δεν μπορεί να δώσει το καύσιμο που ζητάει το πρόγραμμα.

Όπως έχω πεί, ο έρωτας είναι σαν την πίεση στο τούρμπο. Όσο την ανεβάζεις τόσο τρελαίνεσαι αλλά τόσο πιο γρήγορα θα τα πάρεις στο χέρι.... εεε και με το αβάνς κάπως έτσι είναι.
30-03-17, 20:07   #54
GTZ

ΟΚ,λοιπόν,επόμενη κίνηση,συμφωνα με αυτα που λές,είναι να χαμηλώσω πίεση.Και έτσι θα κάνω...Το έχω δοκιμάσει το Racechip σε χαμηλότερες βαθμίδες.Εξακολουθει να πάει πολύ καλά σε σχεση με το εργοστασιακό πρόγραμμα...
Θα δω βεβαια και το αβανς πως συμπεριφέρεται και θα τα ξαναπούμε...
01-04-17, 18:46   #55
GTZ

Σημερα έγινε η αλλαγή των εργοστασιακών Bosch με τα ενα βαθμό ψυχρότερα NGK.Το διάκενο μπήκε στο 0.56 σύμφωνα με τις οδηγίες που συστήνουν όλοι.Ομολογω ότι διαφορές δεν διαπίστωσα στο ρελαντί,σε ομαλότητα λειτουργίας ούτε στα φορτία όσο τουλαχιστον μπόρεσα να πιέςω το μοτέρ.Σιγουρα τα συμπεράσματα θα βγουν μετα απο καποια χλμ.Απο την άλλη η εικόνα των εργοστασιακών Bosch με προβλημάτισε.Με μόλις 21000 χλμ λειτουργίας,η κεντρική ακίδα είχε τριγωνική φθορά εκει που γειτνιάζει με καθε μια απο τις τρείς γειώςεις ενω η μόνωσή της είχε φθορά.
Σύμφωνα με τον μηχανικό τα μπουζί αυτα ειναι ακατάλληλα για πολλα ζόρια και αρκούν μόνο για εργοστασιακές αποδόσεις του κινητήρα.Ο λόγος επιςης που χαλάνε οι πολλαπλασιαστές είναι ακριβώς η υπερθέρμανση του μπουζί και οι υπερβολικές απαιτήσεις για σπινθήρα λογω φθοράς των ηλεκτροδίων τους.
Τέλος να αναφέρω ξανά πόσο εντυπωσιασμένος ειμαι απο το Intercooler της Wagner.Σε εντελώς άλλο επίπεδο απο το ανεπαρκές εργοστασιακό.Με 17 βαθμούς εξωτερική σημερα σε ανοιχτό δρόμο και με κάμποσα πατήματα με τα καινουρια μπουζί,το ΙΑΤ δεν πέρασε τους 25 βαθμούς...τη στιγμή που το εργοστασιακό θα ήταν 45 με 50 βαθμούς σε ανάλογη περίπτωση.
02-04-17, 20:42   #56
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Τα εργοστασιακα μπουζι τα αλαζω καθε 30.000χλμ και δεν εχουν ουτε ενα τσικ φθορας πανω τους. Ολα εχουν να κανουν με το προγραμμα και ποσο το βαζεις να πιεζει σε psi και αβανς.
Πρεπει να καταλαβεις οτι ο Ν54 χρησιμοποιειται σε μια μεγαλη γκαμα μοντελων της Bmw που μαμα τα παει υπεροχα σε ολες τις καιρικες συνθηκες ομως οταν ξεκινας τη βελτιωση δε θα πρεπει να περιμενεις τα ιδια αποτελεσματα αλλα βαση του μοντελου.
Και εξηγουμε οτι και εγω με το δικο μου παραλληλο ηθελα να βγαλω τις τιμες που πετυχαιναν το 135 ή το 335 κουπε ομως ώντας καμπριο (200 κιλα βαρυτερο), επρεπε να θυσιασω λιγο απο την μεγιστη αποδοση ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη ασφαλεια. Φανταζομαι αν ειχα Χ6 θα επρεπε να θυσιασω πολυ περισσοτερη δυναμη.
Βρηκα λοιπον μια ρυθμιση που να συνδιαζει και τα δυο και εμεινα εκει. Οποτε δοκιμαζα καποιον καινουριο πιο δυνατο χαρτη (που τα ξενα φορα διαφημιζαν οτι σκοτωνει-πυροβολαει-μπλα μπλα μπλα) εβλεπα πραγματα στο λαπτοπακι που με στεναχωρουσαν... Να τερματιζει η αντλια, να βαραω καυσαερια στους αισθητηρες Λ στα 1100c(φαντασου δλδ τι γινοταν στα τουρμπο), ή να αβεβαινει αρκετα το μιγμα αερα-καυσιμου.
Χωρις 2η σκεψη λοιπον γυριζα επιτοπου στην δοκιμασμενη ρυθμιση που ειχα και με καλο καυσιμο εχω βρει το τελειο κομπο.
Αν παλι θελεις να εισαι απο αυτους που θελει να ξεζουμισει το καθε αλογο τοτε πας κατευθειαν μονο για ρεφλας, βαζεις μεθανολες, αλαζεις τουρμπο... ολα τα αλλα εκει που θα πατας μια 5η-6η στα ψηλα τους καποια ανεμελη στιγμη, θα καθησεις στην ακρη και θα περιμενεις το κιτρινο ή κοκκινο φορτηγο να σε μαζεψει!
Εντελως φιλικα ολα...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-04-17, 10:15   #57
GTZ

Δεν διαφωνώ σε αυτα που λές και γι'αυτό κι εγω δεν βαζω τη ρυθμιση σε υπερβολικές πιέσεις.Πάντα γνωμονας για το αν κάτι πάει καλά ή όχι ήταν και είναι η διόρθωση του αβανς και οι θερμοκρασίες λαδιού και νερού.Γενικώς ο Ν54 είναι απο τα πολύ ζεστά μοτέρ και ειναι ρυθμισμένο απο το εργοστάσιο να λιπαίνεται με 110 βαθμούς θερμοκρασία λαδιού ενω το νερό μέσα στην πόλη πάει και 109 στο σταμάτα ξεκίνα.Νομίζω οτι το ψυχρό μπουζι μόνο καλό του κάνει,ενω το IC δινει περισσότερη αφάλεια και διάρκεια στην καλή απόδοση.
Απο χθες μείωσα λίγο τη ρύθμιση στο RC και ευελπιστω να έχω ακόμη καλύτερη συμπεριφορά,ειδικά τώρα που ανεβαινουν οι εξωτερικές θερμοκρασίες...
08-04-17, 18:09   #58
GTZ

Ταξίδι σημερα και με 17 εξωτερική θερμοκρασία το ΙΑΤ ποτε δεν πέρασε τους 24...
Ακόμη και με 220 σε συνεχή ανηφόρα της εθνικής και επιτάχυνση απο τα 150 σε φουλ φορτία το ΙΑΤ εκει καρφωμένο.Το αβανς πάνω απο 2,5 μοίρες δεν έκοψε πουθενά,ενω τα λάδια δεν ξεπέρασαν τους 118 και το νερό τους 95 βαθμούς.
Η απόδοση του μοτέρ εντυπωσιακή σε όλο το φάσμα...
Το RC ειναι με το S2 στη θέση 1 για λόγους ασφαλείας.
Λογικά και μια θέση πιο κάτω θα μπορούσε να μπει χωρίς εκπτώσεις στην απόδοση...για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια.
Τελικα μαλλον το IC δούλεψε καλα με τα ψυχρά NGK...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές