Πρόβλημα (?) σε μπαταρία Χ3 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ3/X4 » Πρόβλημα (?) σε μπαταρία Χ3

Σειρές Χ3/X4 Συζητήσεις για τις σειρές (Χ3, Χ4)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-06-14, 22:03   #21
trueno

Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Θενκς!
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-06-14, 22:26   #22
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαξα την μπαταρία στο γκαράζ μόνος μου , ολα καλά but...εχουν μείνει αναμμένα τα λαμπάκια του αερόσακου , του χειρόφρενου , του esp , και επιπλέον δεν κλειδώνει το αμάξι. Πρεπει να το πάω σε συνεργείο για να μου σβήσουν τα σφάλματα όπως εχω ακούσει; Ξέρει κανείς;

Δεν ντρεπεσαι να εχεις BMW και να αλλαζεις μπαταρια μονος σου?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-06-14, 23:25   #23
trueno

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ντρεπεσαι να εχεις BMW και να αλλαζεις μπαταρια μονος σου?
Tι να κάνω ο έρμος , μου έμεινε μέσα στο γκαράζ...ασε που μ'αρέσει να ασχολούμαι κιόλας. Η πλάκα είναι πως πήγα να το βάλω μπροστά για να το μετακινήσω λίγο έτσι ώστε να βγάλω από την μπαγκαζιέρα οροφής την μπάλα του μικρού. Οπότε εκτός από την πίκρα που πήρα είχα και τα κλάμματα του μπόμπιρα που δεν θα έπαιζε μπάλα...χαχαχα
29-06-14, 00:00   #24
angelm3
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status: BMWforum.gr

Drives: E92 M3
Πίκρα !!!!
29-06-14, 08:51   #25
OPTION-X

Το avatar του χρήστη OPTION-X

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E83 X3 3.0i
Για να σβήσει το λαμπάκι του esp, στρίψε το τιμόνι απο τέρμα σε τέρμα και θα σβήσει. Μια φορά που είχα βγάλει τους πόλους για να φτιάξω κάτι, μόλις το έκανα έσβησε. Αλλά δε μου είχε ανάψει κάτι άλλο. Για τα υπόλοιπα αν δε σβήσουν στην πορεία....σε αντιπρόσωπο...
29-06-14, 14:12   #26
Παναγιώτης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E83 X3
trueno εμένα κάποια φορά που μου είχε μένει από μπαταρία παλιά και το έβαλα με καλώδια, άναψαν λαμπάκια που έσβησαν μετά από μια διαδρομή περίπου 20χλμ που έκανα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου κάνει εντύπωση το πόσο λίγο κρατάνε οι μπαταρίες που είχες κ έβαλες . Μόνο 2 χρόνια ; Στη Μ3 έχω περάσει τα 6...........
Τι να πω το αυτοκίνητο κάνει 5.000 το χρόνο αλλά μπορεί να κάνει και 1 μήνα να πάρει μπροστά. Μήπως είναι ο συναγερμός? Είναι της Meta

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας κι ανέφερε ο Παναγιώτης παραπάνω για εκκινητή-booster θα ήθελα να προσθέσω πως αυτό το εργαλείο δεν είναι ότι καλύτερο για τα σημερινά αυτοκίνητα. 1000 φορές ένας καλός φορτηστής και εκκίνση από το ρεύμα της μπαταρίας μας παρά το ρίσκο ενός καμμένου module επιτήρισης ρευμάτων στο αυτοκίνητο. Οι εκκινητές ως συνήθως έχουν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες βαθιάς εκφόρτησης με σταθεροποιητές τάσης αμφιβόλου ποιότητας. Άρα, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι τα 12V που δίνει μπαταρία δεν θα γίνουν 14 ή 15 από ένα τέτοιο εργαλείο... Μ' αρέσει που μερικά έχουν και κομπρεσσέρ αέρα για τα λάστιχα! .
Γιάννης-sv2gww.
Γιάννη να φοβάμαι και το δικό μου starter? Είναι της black decker χωρίς κομπρεσσέρ ( έχει όμως και φακό χιχι ) και το βάζω καμιά φορά το χειμώνα άμα έχει να πάρει καιρό προληπτικά
29-06-14, 15:08   #27
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω το αυτοκίνητο κάνει 5.000 το χρόνο αλλά μπορεί να κάνει και 1 μήνα να πάρει μπροστά. Μήπως είναι ο συναγερμός? Είναι της Meta
Με aftermarket συναγερμό απολύτως φυσιολογικό να τρώει μπαταρίες για πρωινό. Από κακής ποιότητας συναγερμό (δεν έχω ιδεά από μάρκες κλπ, θεωρώ τον συναγερμό παντελώς άχρηστο μηχάνημα γενικώς), μέχρι κακής ποιότητας εγκατάσταση από τον ηλεκτρολόγο, όλο και κάποια διαρροούλα θα στην τρώει την μπαταρία
29-06-14, 18:48   #28
trueno

Αυτο το θεμα με το λαμπακι του ESP οντως λυθηκε με τηνπεριστροφη του τιμονιου απο τερμα αριστερα σε τερμα δεξια. Στην διαδρομη μεσα σε ενα χιλιομετρο εσβησαν και τα υπολοιπα λαμπάκια , το αυτοκίνητο τωρα κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά όμως παρατήρησα ότι δεν εχω ρευμα στον αναπτήρα οταν πηγα να φορτίσωτο κινητό...αυριο στο συνεργείο πιστευω να λυθούν όλα!
29-06-14, 20:19   #29
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το θεμα με το λαμπακι του ESP οντως λυθηκε με τηνπεριστροφη του τιμονιου απο τερμα αριστερα σε τερμα δεξια. Στην διαδρομη μεσα σε ενα χιλιομετρο εσβησαν και τα υπολοιπα λαμπάκια , το αυτοκίνητο τωρα κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά όμως παρατήρησα ότι δεν εχω ρευμα στον αναπτήρα οταν πηγα να φορτίσωτο κινητό...αυριο στο συνεργείο πιστευω να λυθούν όλα!
Με εκανες να ξαναμπω να γραψω αλλα προλαβες και εκανες ότι επρεπε, δηλαδή μια αρχικοποιηση στο δρομο, στο συνεργειο γινεται στα ταλαιπωρημένα από ρευμα με reset adaptations σε ολες τις μοναδες.
Οσο για τον αναπτηρα ανοιξε το ντουλαπακι στο Χ3 είναι ευκολο και αλλαξε την ασφαλεια (20Α κιτρινη) που εχει το σημα της μπριζας (σαν τα βισματα των κινητών.

Αφου εστειλες το πρωτο μυνημα και σου απαντησα, γιατι δεν συνεχισες με τα υπολοιπα ;;

παντα φιλικα Νικος.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-06-14, 23:48   #30
trueno

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εκανες να ξαναμπω να γραψω αλλα προλαβες και εκανες ότι επρεπε, δηλαδή μια αρχικοποιηση στο δρομο, στο συνεργειο γινεται στα ταλαιπωρημένα από ρευμα με reset adaptations σε ολες τις μοναδες.
Οσο για τον αναπτηρα ανοιξε το ντουλαπακι στο Χ3 είναι ευκολο και αλλαξε την ασφαλεια (20Α κιτρινη) που εχει το σημα της μπριζας (σαν τα βισματα των κινητών.

Αφου εστειλες το πρωτο μυνημα και σου απαντησα, γιατι δεν συνεχισες με τα υπολοιπα ;;

παντα φιλικα Νικος.
Nίκο ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον , αλλά δεν ηθελα να σε πρήζω, για αυτό και δεν σε ρώτησα για τα αλλα προβλήματα που προέκυψαν. Το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό που λές. Η πείρα σου είναι πολύτιμη στο φόρουμ. Και πάλι ευχαριστώ!
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές