αλλαγή πίσω αμορτισερ σε x3 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ3/X4 » αλλαγή πίσω αμορτισερ σε x3

Σειρές Χ3/X4 Συζητήσεις για τις σειρές (Χ3, Χ4)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-12-18, 07:43   #21
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Κι όμως γίνεται.. Έχοντας για παράδειγμα το δικό μου Ε39 station πρέπει να βγάλω από πίσω δύο καλύμματα πατώματος, ένα ακόμα βιδωτό πίσω από τα καθίσματα, κάτω απ' αυτό τον ελαστικό ηχομονωτικό μουσαμά και τέλος δύο μεταλλικά βιδωτά καλύμματα για τα top mounts. Αν θελήσω να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ πρέπει να κατέβει η πίσω γέφυρα! Στο Hyundai της γυναίκας μου αλλάζω τα πίσω αμορτισέρ με το ένα χέρι μόνο ρήχνοντας τα πίσω καθίσματα όταν με το άλλο κρατάω ακόμα τον καφέ μου..... Στο do it yourself friendly Hyundai όμως μπορώ να αντιληφθώ κατ' επιλογή τον οποιοδήποτε τροχό, το ρουλεμάν του, την κατάσταση των φρένων του, το σφηνωμένο χαλικάκι στο πέλμα του λάστιχου που χτυπάει ρυθμικά την άσφαλτο όπως και την κραυγή-σιχτίρισμα της σαύρας που πάτησα. Αντιθέτως, με το πολύπλοκο BMW, μπορώ να ακούω το Hell's Bells των AC/DC τόσο δυνατά που να ματώνουν τα αφτιά μου χωρίς να βγει η γειτονιά στα μπαλκόνια νομίζοντας πως ο παππάς ζουρλάθηκε και βαράει τις καμπάνες, στο άκουσμα του intro απ' αυτό το τραγούδι. Με το φθηνό μπροστοκίνητο commuter Hyundai μετά από 100 χλμ έχω κεφάλι σα μπάλα ποδοσφαίρου μετά από ντέρμπυ ενώ με την 5άρα πήγα στο Κλουζ, στη Ρουμανία κι επέστρεψα μετά από μια επισκευή σε μηχάνημα (μιάμιση μέρα χωρίς παύση). Και ήμουν περίφημα. Ναι, αυτό είναι ποιότητα και χαλάλι η μισή μέρα που χρειάζεται για να αλλάξω πίσω αμορτισέρ και ελατήρια. Άλλωστε δεν τα αλλάζω κάθε μέρα, όπως κι εσύ φαντάζομαι.
Και τελικά θα ήταν πραγματικά αστείο αυτή η γέφυρα

να είναι σκεπασμένη με δύο φτηνιάρικα πλαστικά.
Στην περίπτωση του κορεατικού κουτιού με την στραντζαριστή λαμαρίνα σε ρόλο πίσω γέφυρας
δεν περιμένω ούτε τις δύο βίδες που αναφέρεις. UHU και πολύ του είναι!
Δεν ξέρω αν είσαι τεχνικός ή σου αρέσουν τα μαστορέματα αλλά αυτός που έχει ένα Αυτοκίνητο τίγκα στα πλαστικά καλύμματα ξέρει πως την εργατοώρα θα την πληρώσει.. είναι άλλο πράγμα να χασομεράει ο τεχνικός και τη δουλειά της μισής ώρας να την κάνει δύωρη κι άλλο να λύσει το τελευταίο Χ5 ως τη τελευταία βίδα για να βγάλει ότι θέλει επισκευή ή αλλαγή. Ακόμα και ο πλέον άσχετος θα καταλάβει και θα εκτιμήσει το μικρό πλαστικό κάλυμμα που δεν τον αφήνει να ακούει τα λάστιχα να βουίζουν καθώς ρολάρουν.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-12-18, 09:13   #22
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Στο do it yourself friendly Hyundai όμως μπορώ να αντιληφθώ κατ' επιλογή τον οποιοδήποτε τροχό, το ρουλεμάν του, την κατάσταση των φρένων του, το σφηνωμένο χαλικάκι στο πέλμα του λάστιχου που χτυπάει ρυθμικά την άσφαλτο όπως και την κραυγή-σιχτίρισμα της σαύρας που πάτησα.

Παράθεση:
Αντιθέτως, με το πολύπλοκο BMW, μπορώ να ακούω το Hell's Bells των AC/DC τόσο δυνατά που να ματώνουν τα αφτιά μου χωρίς να βγει η γειτονιά στα μπαλκόνια νομίζοντας πως ο παππάς ζουρλάθηκε και βαράει τις καμπάνες, στο άκουσμα του intro απ' αυτό το τραγούδι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 20-12-18 στις 10:27 Αιτία: διόρθωση quote
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-12-18, 10:54   #23
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Sorry guys, μια διόρθωση... Εκ παραδρομής στη 2η πρότασή μου γράφω: "Αν θελήσω να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ πρέπει να κατέβει η πίσω γέφυρα!". ήθελα να γράψω για τα ελατήρια.
Τα αμορτισέρ του touring εδράζονται πάνω στη γέφυρα σε λοξή θέση ώστε ο χώρος του πόρτ-μπαγκαζ να είναι άπλετος, χωρίς θόλους για McPherson. Τα ελατήρια εισέρχονται σε θήκες ακριβώς πίσω από τους τροχούς και για να βγουν έξω πρέπει να λυθεί και να κατέβει όλη η πίσω γέφυρα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-12-18, 09:31   #24
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
mod: Η υπόλοιπη κουβέντα μεταφέρθηκε εδώ: BMW και ποιότητα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης