Τα πάντα περί Αγωνιστικού Καρτ! - Page 7 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Τα πάντα περί Αγωνιστικού Καρτ!

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-07-12, 11:50   #61
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Drives: F31 M
Μπραβο ρε φιλε!!

Διαβασα ολο το thread με τη πορεια σου απο την αρχη μεχρι σημερα.......χαιρομαι που εκανες το ονειρο σου πραγματικοτητα και τα καταφερνεις και τοσο καλα!!!

Ακομα περισσοτερες επιτυχιες σου ευχομαι και ισως καποια μερα βρεθουμε μαζι στις πιστες, μιας και το εχω και γω "λιγο" απωθημένο το αθλημα......
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-07-12, 10:46   #62
Nikos320si
Υποπτέραρχος

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frezas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε φιλε!!

Διαβασα ολο το thread με τη πορεια σου απο την αρχη μεχρι σημερα.......χαιρομαι που εκανες το ονειρο σου πραγματικοτητα και τα καταφερνεις και τοσο καλα!!!

Ακομα περισσοτερες επιτυχιες σου ευχομαι και ισως καποια μερα βρεθουμε μαζι στις πιστες, μιας και το εχω και γω "λιγο" απωθημένο το αθλημα......
Σε ευχαριστώ.

Μεσολάβησε ένα ακόμα καρτ…ένα αυτόματο μεν, πυροβόλο δε. Στο σασί που έχω ανεβάσει στη προηγούμενη σελίδα αρχές του 2011 με το rotax, μετά από 3 μήνες πούλησα το rotax (το οποίο ποτέ δε συμπάθησα) και πήρα ένα ολοκαίνουριο Maxter-Sonik με 32 άλογα (από τα 28 του rotax). Πολύ πιο δυνατό, πιο γραμμικό, πιο αξιόπιστο. Κορυφαίο μοτέρ. Ήμουν τόσο γρήγορος όσο τα 2τάχυτα και πολύ κοντά στα KF2 (πιεσμένα αγωνιστικά με 34 άλογα).

Αυτό ήταν:

Και σε προπόνηση:

Το λάτρεψα το μοτεράκι.

Το έδωσα τελικά αρχές του χρόνου αφού το Νοέμβριο ’11 είχαμε παραγγείλει μέσα από το εργοστασιακό, αγωνιστικό τμήμα της CRG Racing Spa της Ιταλίας ένα 12άρι (2012) 6τάχυτο σασί. Κατά το Δεκέμβρη ήρθε το 6τάχυτο μοτέρ:

Και μετά από λίγους μήνες, τον Απρίλη ήρθε το σασί με το οποίο έκανε μια προπόνηση ο 5 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Davide Fore. Εδώ έχουμε αρχίσει το μοντάρισμα:

Οι προπονήσεις άρχισαν λίγο καιρό μετά και αμέσως κατέβηκα σε πολύ καλούς χρόνους. Μου αρέσει περισσότερο το 6τάχυτο γιατί σου δίνει πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση με τα μπροστινά φρένα/άγκυρες (στα οποία ρυθμίζεις τη κατανομή μπρός/πίσω από ένα κατανεμητή πέδησης στο πάτωμα, 70/30 το έχουμε, μπροστά) να βουτήξεις όσο πιο βαθιά μπορείς.

Εδώ είμαστε με το εξατάχυτο στις πρώτες προπονήσεις στα Μέγαρα:

Κι αγαπημένη μου…μόλις τον έχω περάσει, το πόδι στο πάτωμα κι είμαι πάνω στην αλλαγή:

Ο στόχος είναι η συμμετοχή και μια αξιοπρεπή εμφάνιση στο PICK της Πάτρας το Σεπτέμβρη όπου θα τρέξει κι ο Fore. Έχω ήδη κάνει έναν αγώνα κι η εμπειρία του απλά ΔΕΝ υπάρχει. Ειδικά η εκκίνηση είναι καλύτερη κι από sex. Σοβαρά

Ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά σε καμιά πίστα…και σε προτρέπω να πάρεις κι εσύ ένα καρτάκι. Εκεί που έχουν πάει οι τιμές, με 2Κ παίρνεις ΠΥΡΟΒΟΛΟ!
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-07-12, 18:28   #63
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μια ερώτηση. Πόσα κιλά πρέπει να είσαι? Γιατί στα 88-90 που είμαι εγώ λίγο δύσκολο το κόβω. Όχι για αγωνιστική χρήση σε πρωτάθλημα, αλλά για την χαρά της διασκέδασης.

Επίσης, μπορούμε να έχουμε ένα ετήσιο κόστος πέρα της αγοράς? Όπως καύσιμα, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα?

Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες σου. Πάντα τέτοια με το καινούριο πυροβόλο. Αν έρχεσαι ποτέ Ασπρόπυργο καμιά Κυριακή θα ήθελα να το ξέρω.
23-07-12, 22:02   #64
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos320si Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ξεκίνησα το καρτ ήμουν 88 κιλά. Το αρνητικό είναι ότι ζορίζεται το μοτέρ και το φυγοκεντρικό, μιλώντας πάντα για το αυτόματο.

Για να βελτιωθώ όμως, έπρεπε να αδυνατίσω. Τώρα είμαι 80 με στόχο τα 78.

Ένα καρτ ζυγίζει 90 κιλά και 100 το ΚΖ. Το χαμηλό όριο για τα αυτόματα στους αγώνες είναι τουλάχιστον 160 και 175 για τα ΚΖ με οδηγό/καρτ/εξοπλισμό.

Αφού το θες για τη πλάκα σου, ένα δυνατό αυτόματο (KF4) σαν αυτό που είχα θα σου είναι μια χαρά ή ένα 2τάχυτο rotax (DD2). Το καλύτερο είναι το 6τάχυτο για τα κιλά σου, αλλά άστο ακόμα γιατί δεν έχεις εμπειρία.

Με 3.5Κ παίρνεις ένα ΚΑΛΟ, δυνατό KF4 με 4Κ ένα DD2 και με 4.5-5Κ ένα KZ. Μιλάμε για καρτ σε πολύ καλή κατάσταση κι όχι χρέπια.

Από running costs, κάθε Σάββατο κοστίζει:
-25 ευρώ πίστα
-20 ευρώ οι βενζίνες σου (ανάλογα πόσο θα κάψεις)
-8 ευρώ το λάδι

Περίπου υπολόγισε ένα 50άρη η κάθε προπόνηση συν τα λάστιχα. Η 4άδα μιας μεσαίας γόμας κάνει 150 ευρώ. Το κάθε πότε τα αλλάζεις εξαρτάται από τη γόμα που βάζεις, το οδηγικό σου στυλ και στους χρόνους που κάνεις. Όσο πιο γρήγορα πας, τόσο πιο γρήγορα τα τρως. Όμως αν είσαι ήρεμος, δε θα τα φας σύντομα. Οι σκληρές γόμες είναι πιο φθηνές, κρατάνε περισσότερους γύρους αλλά δε κρατάνε στη πίστα κι η μαλακή προφανώς το ανάποδο. Μια μεσαία γόμα είναι ό,τι καλύτερο.

Στο 6τάχυτο θέλω μια 4άδα κάθε μήνα. Ένας χομπίστας θέλει μια 4άδα κάθε 1,5-2μηνο περίπου.

Από κει και πέρα, τα κόστη συντήρησης είναι ένα 100άρη περίπου για πιστόνι μια φορά το χρόνο.

Επιπλέον από αυτά, για αρχή θα χρειαστείς κάποια βασικά εργαλεία (50 ευρώ το πολύ) και εξοπλισμό. Εκεί πιστεύω ότι δε χωράνε τσιγκουνιές. Το Arai το πήρα 550 και τη φόρμα 350. Γάντια 35 και μπαλακλάβα 7. Επίσης χρειάζεσαι και θώρακα για τα πλευρά, 150 ευρώ. Για μένα, στο κράνος και θώρακα δεν χωράνε τσιγκουνιές. Έχω δει αρκετά.

Γενικώς υπάρχουν φθηνοί και ακριβοί τρόποι να κάνεις ένα χόμπι. Έχω επιλέξει τη μέση λύση κι έτσι φτιάχνω το καρτ μόνος μου από το να πληρώνω έναν μηχανικό 100 ευρώ τη μέρα, τη προπόνηση για να μου το φτιάχνει. Απλά αν πληρώνεις κάποιον, δεν ακουμπάς εργαλείο κι έρχεσαι χαλαρός με στη προπόνηση ό,τι ώρα θες.

Προσωπικά, μ'αρέσει το κατσαβίδι και δε δίνω το 100άρη.

Ασπρόπυργο δε τρέχουμε με το ΚΖ. Μέγαρα ή Καρτόδρομο.

Λογικά η προετοιμασία για το PICK θα γίνει στα Μέγαρα. Μας βλέπω για ενταντικές προπονήσεις και ξεκινάμε τέλη Αυγούστου, θα δούμε. Τώρα θα μετρήσουμε λίγο τις ανοχές του πιστονιού αν είναι να το αλλάξουμε ακριβώς πριν τον αγώνα, να προλάβουμε να στρώσουμε για να έχουμε φρέσκο μοτέρ.

Έλα Μέγαρα.
Πιο κατατοπιστικός δεν γίνεται να είσαι.

Απο ότι κατάλαβα, έστω και χομπύστικα, ένα 8άρι με 10άρι το θές για να ξεκινήσεις.

Με το κάρτ δεν είμαι τελείως άσχετος. 7 μέχρι 14 έκανα κάθε Κυριακή του Χειμώνα στον Ασπρόπυργο. Στην αρχή με junior νοικιάρικο και στα τελειώματα με αυτόματο 125 υδρόψυκτο και στο τέλος για πολύ λίγο με διτάχυτο. Μάρκες μην με ρωτήσεις, ήμουν μικρός ακόμα, αλλά θυμάμαι οτι κάποιος νοίκιαζε (μαγαζί) αυτά τα κάρτ και συνέφερε για χομπύστα απο το να έχει το δικό του.

Πάντως απο το αυτόματο και μετά ζοριζόμουν πολύ. Δεν νομίζω οτι το πήγαινα ούτε με το 1/3 των δυνατοτήτων του αμαξιού και του κινητήρα.

Το κόστος γενικά δεν είναι απαγορευτικό όσο η φυσική κατάσταση και οι αντοχές. Γενικά έχω χάσει 40 κιλά και θα δυσκολευτώ να χάσω πάρα πολύ τα άλλα 10. Αλλά είπαμε οτι δεν πάω για χρόνους.

Απο μηχανικό δεν χρειάζομαι, η δουλειά μου είναι αυτή και με το μηχανουργείο μπορώ να φτιάξω αρκετά πράγματα.

Αλήθεια, ένας ελαφρωμένος άξονας θα έδινε τίποτα?

Με βλέπω απο αρχές Σεπτέμβρη να ειμαι τακτικός στα Μέγαρα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και πάντα επιτυχίες να έχεις.
24-07-12, 05:56   #65
Nikos320si
Υποπτέραρχος

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση. Πόσα κιλά πρέπει να είσαι? Γιατί στα 88-90 που είμαι εγώ λίγο δύσκολο το κόβω. Όχι για αγωνιστική χρήση σε πρωτάθλημα, αλλά για την χαρά της διασκέδασης.
Όταν ξεκίνησα το καρτ ήμουν 88 κιλά. Το αρνητικό είναι ότι ζορίζεται το μοτέρ και το φυγοκεντρικό, μιλώντας πάντα για το αυτόματο.

Για να βελτιωθώ όμως, έπρεπε να αδυνατίσω. Τώρα είμαι 80 με στόχο τα 78.

Ένα καρτ ζυγίζει 90 κιλά και 100 το ΚΖ. Το χαμηλό όριο για τα αυτόματα στους αγώνες είναι τουλάχιστον 160 και 175 για τα ΚΖ με οδηγό/καρτ/εξοπλισμό.

Αφού το θες για τη πλάκα σου, ένα δυνατό αυτόματο (KF4) σαν αυτό που είχα θα σου είναι μια χαρά ή ένα 2τάχυτο rotax (DD2). Το καλύτερο είναι το 6τάχυτο για τα κιλά σου, αλλά άστο ακόμα γιατί δεν έχεις εμπειρία.

Παράθεση:
Επίσης, μπορούμε να έχουμε ένα ετήσιο κόστος πέρα της αγοράς? Όπως καύσιμα, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα?
Με 3.5Κ παίρνεις ένα ΚΑΛΟ, δυνατό KF4 με 4Κ ένα DD2 και με 4.5-5Κ ένα KZ. Μιλάμε για καρτ σε πολύ καλή κατάσταση κι όχι χρέπια.

Από running costs, κάθε Σάββατο κοστίζει:
-25 ευρώ πίστα
-20 ευρώ οι βενζίνες σου (ανάλογα πόσο θα κάψεις)
-8 ευρώ το λάδι

Περίπου υπολόγισε ένα 50άρη η κάθε προπόνηση συν τα λάστιχα. Η 4άδα μιας μεσαίας γόμας κάνει 150 ευρώ. Το κάθε πότε τα αλλάζεις εξαρτάται από τη γόμα που βάζεις, το οδηγικό σου στυλ και στους χρόνους που κάνεις. Όσο πιο γρήγορα πας, τόσο πιο γρήγορα τα τρως. Όμως αν είσαι ήρεμος, δε θα τα φας σύντομα. Οι σκληρές γόμες είναι πιο φθηνές, κρατάνε περισσότερους γύρους αλλά δε κρατάνε στη πίστα κι η μαλακή προφανώς το ανάποδο. Μια μεσαία γόμα είναι ό,τι καλύτερο.

Στο 6τάχυτο θέλω μια 4άδα κάθε μήνα. Ένας χομπίστας θέλει μια 4άδα κάθε 1,5-2μηνο περίπου.

Από κει και πέρα, τα κόστη συντήρησης είναι ένα 100άρη περίπου για πιστόνι μια φορά το χρόνο.

Επιπλέον από αυτά, για αρχή θα χρειαστείς κάποια βασικά εργαλεία (50 ευρώ το πολύ) και εξοπλισμό. Εκεί πιστεύω ότι δε χωράνε τσιγκουνιές. Το Arai το πήρα 550 και τη φόρμα 350. Γάντια 35 και μπαλακλάβα 7. Επίσης χρειάζεσαι και θώρακα για τα πλευρά, 150 ευρώ. Για μένα, στο κράνος και θώρακα δεν χωράνε τσιγκουνιές. Έχω δει αρκετά.

Γενικώς υπάρχουν φθηνοί και ακριβοί τρόποι να κάνεις ένα χόμπι. Έχω επιλέξει τη μέση λύση κι έτσι φτιάχνω το καρτ μόνος μου από το να πληρώνω έναν μηχανικό 100 ευρώ τη μέρα, τη προπόνηση για να μου το φτιάχνει. Απλά αν πληρώνεις κάποιον, δεν ακουμπάς εργαλείο κι έρχεσαι χαλαρός με στη προπόνηση ό,τι ώρα θες.

Προσωπικά, μ'αρέσει το κατσαβίδι και δε δίνω το 100άρη.

Παράθεση:
Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες σου. Πάντα τέτοια με το καινούριο πυροβόλο. Αν έρχεσαι ποτέ Ασπρόπυργο καμιά Κυριακή θα ήθελα να το ξέρω.

Ασπρόπυργο δε τρέχουμε με το ΚΖ. Μέγαρα ή Καρτόδρομο.

Λογικά η προετοιμασία για το PICK θα γίνει στα Μέγαρα. Μας βλέπω για ενταντικές προπονήσεις και ξεκινάμε τέλη Αυγούστου, θα δούμε. Τώρα θα μετρήσουμε λίγο τις ανοχές του πιστονιού αν είναι να το αλλάξουμε ακριβώς πριν τον αγώνα, να προλάβουμε να στρώσουμε για να έχουμε φρέσκο μοτέρ.

Έλα Μέγαρα.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-10-13, 17:42   #66
webassasin

Drives: N/A N/A
Την καλησπερα μου παλιοπαιδα.
Ενα φιλαρακι θελει να βρει ενα σκελετο cart.
Δε μας ενδιαφερει να ειναι top,απλα να αντεχει για να ξεκινησει ενα project που θελει.
Θα μας ενδιεφερε και καποιο σχεδιο,για να φτιαξουμε ισως ενα σκελετο μονοι μας.
Εαν παιζει καποιο ευκαιρο λινκ,θα σας ημουν υποχρεος..
Ευχαριστω !
Ο χρήστης webassasin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-10-15, 16:06   #67
Lefterisr6

Drives: E46 M3
Καλησπερα ενδιαφερομαι για ενα καρτακι rotax dd2 evo και θα παω να το κοιταξω το απογευματακι.. ξερει καποιος να μου πει τι να προσεξω?? τι να κανω για να το τσεκαρω πληρως?? ευχαριστω
Ο χρήστης Lefterisr6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-02-17, 12:56   #68
petros95

Drives: E65 330i
καλησπερα παιδια...Αρχικα παρακολουθησα ολη την πορεια του νικου και συγχαρητηρια για την προοδο...αν ειναι ευκολο θα ηθελα να κανω και γω μερικες ερωτησουλες γιατι ενδιαφερομαι να ασχοληθω αλλα οχι επαγγελματικα καθαρα σαν χομπυ...Αρχικα για να μην κανω ασκοπες ερωτησεις και σας ζαλιζω...μηπως γνωριζετε εαν υπαρχει κανενα αυτοματο καρτ περιπου στα 1500-2000€ μαξιμουμ...
Ο χρήστης petros95 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
crg, dd2, καρτ, iame, kart, kf1, kf2, kf3, kf4, kz1, kz2, rotax, wsk

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές