Μα ποσο έχουν ξεφτιληστει οι τιμές των BMW!!!! - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Μα ποσο έχουν ξεφτιληστει οι τιμές των BMW!!!!

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-09-12, 15:58   #1
KOSTADAS 135

Περιοχή: ΜΑΝΔΡΑ

Drives: E82 135i
Μα ποσο έχουν ξεφτιληστει οι τιμές των BMW!!!!

Δεν είχα σκοπό να γράψω τίποτα για αυτό το θέμα αλλά η οργή και θυμός με αναγκάζουν.ειναι δυνατόν τα αυτοκίνητα μας και συγκεκριμένα τα 335 και τα 135 να έχουν μηδενική εμπορική αξια???αμαξια που έχουν στοιχίσει από 51e τα 135 και εώς 75e τα 335 αυτή την στιγμή να στοιχίζουν με το ζόρι 15e.ενταξει θα μου πείτε είναι η κρίση είναι τα πολλά κυβικά είναι το σήμα αλλά έλεος....και οι πιο πολλοί δεν τα περνούν κιόλας.ολο αυτό το γράφω με αφορμή μια super ευκαιρία που μου έτυχε και θέλησα να αλλάξω το αμάξι μου.ετσι ψαχτηκα να το δώσω αλλά μάταια.στην καλύτερη τωνπεριπτώσεων μου το έπαιρναν μόνο ανταλλαγή με αξία φυσικά χαμηλη(τσαμπα)το δικό μου.ειναι κρίμα το πόσο έχουν ξεφτιλησει τα μεγάλου κυβισμού BMW!!!!
Ο χρήστης KOSTADAS 135 δεν είναι συνδεδεμένος  

28-09-12, 16:07   #2
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Δεν είναι μόνο οι BMW...είναι ΟΛΑ τα αυτοκίνητα άνω των 2.000 κυβικών. Που να δείς τι γίνεται με Porshce, Range Rover κλπ.

Δυστυχώς, εδώ που έχουμε φτάσει την χώρα μας, η απαξίωση των ακριβών αυτοκινήτων είναι μια οδυνηρή πραγματικότητα. Είμαι τυχερός που μπόρεσα και έδωσα την Ζ4....τώρα δεν τις παίρνουν καν!!
28-09-12, 16:08   #3
rallakias

Το avatar του χρήστη rallakias

Περιοχή: Πειραιας

Drives: E90 335i
Προφανώς και η super ευκαιρία θα ήταν κάτι αντίστοιχα ακριβό σαν αρχική τιμή αγοράς αλλα πολύ φθηνοτερο σαν μεταχειρισμένο.Σωστά?
Δεν θα ηταν παραλογο να πωλούνται τα υπόλοιπα μεταχειρισμένα φθηνά ,αλλά τα bmw να πωλούνται ''ακριβά''?

Εγκυκλοπαιδικά για τι ενδιαφερόσουν?
28-09-12, 16:08   #4
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
ειναι λογο της κρισης κ των μετρων, πιστευω οτι καποτε θα στρωσουν τα πραγματα κ οποιοι τα εχουν κρατησει θα βγουνε κερδισμενοι, παντως τα πραγματα εχουν αλλαξει..ολα τα μεγαλου κυβισμού αυτ/νητα φευγουν σε αλλες χωρες , ακομα κ γερμανια, οπου εκει πιανουν οτι αξιζουν κ οχι πενταροδεκαρες οπως εδω...
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-09-12, 16:19   #5
KOSTADAS 135

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και η super ευκαιρία θα ήταν κάτι αντίστοιχα ακριβό σαν αρχική τιμή αγοράς αλλα πολύ φθηνοτερο σαν μεταχειρισμένο.Σωστά?
Δεν θα ηταν παραλογο να πωλούνται τα υπόλοιπα μεταχειρισμένα φθηνά ,αλλά τα bmw να πωλούνται ''ακριβά''?

Εγκυκλοπαιδικά για τι ενδιαφερόσουν?
ένα Nissan gtr black edition είναι το θέμα το οποίο ενδιαφερομουν να πάρω με ανταλλαγή το δικό μου.το gtr στα 66e τα δικό μου το έπαιρνε στα 17e.και μου λέει χάρη σου κάνω που στο παίρνω κιόλας γιατί έχω ένα 335 στα 18e εδώ και ένα μισή χρόνο και δεν πουλιέται που είναι και πιο εμπορικό απο το 135.
Ο χρήστης KOSTADAS 135 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-09-12, 16:23   #6
rallakias

Αν δεν ηταν τετοιες οι εποχές θα πουλιόταν τοσο το Nissan gtr ?
28-09-12, 16:34   #7
KOSTADAS 135

Η τιμή του Nissan ειναι ακριβώς η ίδια με τα μεταχειρισμένα τις γερμανιας.τα BMW όμως τα ελληνικά γιατί δεν έχουν πάνω κάτω μια τιμή σαν της Γερμανίας αλλά τσαμπα?????
Ο χρήστης KOSTADAS 135 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-09-12, 16:38   #8
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
To ξερω οτι θα φαω κραξιμο απο καποιους αλλα θα το πω...

ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν καταλαβα αυτην μ@λ@κια που δερνει καποιους , που οταν πχ αυξανεται το τεκμηριο στα αυτοκινητα , ή οι ασφαλειες κτλ σπευδουν να πουλησουν ενα αμαξι πχ 70.000Ευρω στα 30-25-20 χιλ Ευρω.

Ακομη και να σε βαρεσει στ'αυτια το τεκμηριο (υπενθυμιζω πως μετα την 5ετια υπόκειται σε σταδιακη μειωση) τα χρηματα που θα πληρωσεις ανα ετος χ 5 ετη (σε φορους) ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που θα χασεις απο την μεταπωληση.

Ετσι εγινε, με το που εβαλαν παλι τεκμηρια , εσπευσαν καποιοι χιλιαδες κοπανοι (συγνωμη, ετσι μου βγαινει) να σκοτωσουν τα αμαξια τους χανοντας 20-30 χιλ ευρω το τεμαχιο για να γλιτωσουν το τεκμηριο.

Οχι guys , ο,τι ευκαιρια και να μου κατσει το 335i κρατησω και δεν θα το δωσω στον καθε κακομοιρογλου να λεει πως εχει αμαξι με τα δικα μου λεφτα. Κοτετσι θα το κανω καλυτερα ...
28-09-12, 16:59   #9
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Αμα χρωστανε μεχρι τα αυτια για να παρουν ενα αμαξι 70 χιλιαδων ευρω λογικο ειναι οσο ζοριζουν οι καταστασεις να τα σκοτωνουν.
28-09-12, 17:15   #10
rallakias

Αυτο που δεν υπολογίζουν κάποιοι που λένε ''σιγά μην το δώσω τώρα και το σκοτώσω'' ,ειναι οτι η αξια του αυτοκινητου συνεχως μειωνεται καθε χρόνο.Σε καμια περιπτωση δεν αυξανεται ,ακομα και αν αντιστραφούν τα φορολογικά μετρα (λέμε και καμια μ@λακια να περναει η ώρα).
Το θέμα ειναι πόσο θέλεις να χάσεις όταν θα το πουλήσεις.Αν το δώσεις σημερα θα χάσεις π.χ. 30.000€ ,του χρόνου θα χάσεις 35.000€.Δεν υπάρχει περιπτωση να το κρατησεις αλλα 2 χρονια μετα απο σήμερα και να χάσεις πάλι 30.000€.

Οπως δεν ισχύει και το ''άσε τους αλλους να τα σκοτωνουν εγω οταν το δώσω θα το δώσω ακριβά γιατι εμενα ειναι προσεγμένο/με λιγα χλμ/ατρακαριστο'' κτλ.Οταν η αγορά κινειται στα 20.000 ,εσυ οσο και να θελεις δεν μπορεις να το δώσεις για 30.000!

Να ρωτήσω κατι υποθετικό:
Σήμερα σου δίνουν 17.000€ για ανταλλαγή και λές δεν το δινω γιατι ειναι λίγα.Σε ενα χρονο (π.χ.) που θα το πουλήσεις τελικά και θα σου δώσουν 12.000€ θα ειναι καλύτερα?Οχι ,απλά θα χάνει λιγοτερα χρηματα ανα χρονιά σαν μεταχειρισμένο.

Συμπερασμα:
Το αυτοκινητο χάνει συνεχώς την αξια του και ετσι πρέπει.Καλώς ή κακως ενα αμαξι που αγοραστηκε 70.000 ,σήμερα πουλιεται 15.000€.Αυριο θα πουλιεται ακομα χαμηλότερα-ακριβότερα αποκλειεται να πουλιέται.

Με την ευκαιρια να πω οτι ολη η Ευρωπη απαξιωνε τα μεταχειρισμενα αυτοκινητα πολυ γρηγοροτερα απο οτι στην Ελλάδα και δεν παραπονιόταν κανεις.Πουλαγαμε αμαξια 5ετιας με -30% της αρχικής τιμής τους και λέγαμε ''κραταει την τιμή του γιατι ειναι mercedes/bmw/audi/zastava ''
Τώρα η κατασταση αντιστραφικε εντελώς.

Ομως πάντα θα υπάρχουν παραδειγματα πωλήσεων του στύλ ''ψάχνω για κανενα μ@λακα''.

Bmw M3 του 2003 να πουλιέται όσο Bmw M3 7/2009 (6,5 χρονια μετα) και με τα μισα χιλιόμετρα.
Αλλα ξέχασα το Ε46 Μ3 ,κρατάει την τιμή του.....

Bookmarks

Tags
bmw, bmw τιμές, bmw price, τιμές

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές