Ιδανικός τύπος λαδιού για Ν54 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ιδανικός τύπος λαδιού για Ν54

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-09-18, 08:59   #21
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ε,ναι γιατι ο γερμανος σε 6-7 χρονια θα παρει αλλο!!

για τα motul το ιδιο κανει και ενας γνωστος μου.μπορει να ειναι και αυτα που ειναι με συνθεση που εχουν και φυτικα συστατικα μεσα.

τα Mobil1 5w-30 εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια.

τα λαδια ειμαι της αποψης οταν κινειται το αυτοκινητο,καθε 6 μηνες η' 7000 ειναι καλα.αν δεν κινειται πολυ μπορει και ανα χρονο.οπως εχουμε πει και σε αλλο τοπικ το ιδανικο ειναι καθε 8000 με -10000 χιλ. με νορμαλ οδηγηση και μικτη μεσα-εξω πολη δρομους.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-09-18, 11:09   #22
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MERBEIND Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 7 χρόνια θα ξεθαψω αυτό το thread αλλά είναι το πλέον κατάλληλο.
Σε τυχαία συνάντηση που είχα με υπεύθυνο πωλήσεων εισαγωγέα motul μου ανέφερε ότι τα 300v racing ενώ είναι κορυφαίο λάδι, λόγω της αγωνιστικής τους χρήσης και ιδιαιτερότητας πρέπει να τα αλλάζουμε το πολύ μέσα σε 5.000χλμ η κάθε 6μηνες.
Προσωπικά κάνω 7-8χιλ χλμ τον χρόνο και θα ήθελα ένα λάδι το ίδιο ποιοτικό με το motul που να κρατάει λίγο παραπάνω.
Τα λόγια του ήταν ότι μετά από 4.500χλμ το λάδι χάνει τις ιδιότητες του και η αλλαγή τους είναι αναγκαία...
Σκέφτομαι τα Mobil1 5w-30.
Ίσως να παραμείνω και στα motul και θα τα αλλάζω κάθε 5χιλ.
Μιχάλη επειδή ξέρω το αμάξι σου προσωπικά και απο κοντά και ξέρω σε τι στάδιο είναι, αφού πλησιάζει πολύ το παλιό μου να σου πώ οτι σαν το 300V δύσκολο να βρείς άλλο λάδι. Έπαιζα σταθερά με 0-30, κάψιμο περίπου λίτρο στα 10.000 χλμ με αρκετό ξύλο στον κινητήρα. Επίσης, σταμάτησαν να ακούγονται τα ωστήρια στο ρελαντί και ο κινητήρας δούλευε πολύ πιο στρωτά. Αν εξαιρέσεις την μαυρίλα απο το πλήρως συνθετικό μείγμα λαδιών, δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα.

Άλλαζε τα στα 7-8k βαριά και μέσα στον χρόνο. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ναι για 5000 χλμ είναι, αλλά για αυτοκίνητα που είναι στα κόκκινα συνέχεια. Κανένα πρόβλημα απο την χρήση που τους έκανα εγώ. Στα 7000 χλμ έβαζα σκοπό να τα αλλάξω για να φτάσω στα 7500 για την αλλαγή
26-09-18, 15:45   #23
MERBEIND

Drives: E92 335i
Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ Στρατό. Θα συνεχίσω με motul
Ο χρήστης MERBEIND δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
λαδι, λαδια, λάδια N54

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές