Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54! - Page 11 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54!

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-05-12, 12:15   #101
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Προς ενημερωση ολων.
Τα Motul RBF (600 & 660) μπορει να ειναι ΤΑ κορυφαια υγρα αλλα ειναι αγωνιστικα (factory) προδιαγραφων dot 4. Δεν ειναι για χρηση δρομου και θελουν αλλαγη καθε 6μηνες γιατι απορροφουν υγρασια απο το περιβαλλον. (ειχα βαλει σε μια μοτο που ειχα και πριν πεταξω το κουτακι διαβασα πισω στην διπλης οψης ταμπελιτσα οτι ειναι για 3-4 αγωνες και μεχρι 6 μηνες)... Μετα το εψαξα και απ'οτι καταλαβα εχουν καποια χημικη συνθεση που δυστυχως δεν ειναι ανθεκτικη στην περιβαλλοντικη υγρασια και τα αλλαξα στο 3μηνο...

Πολλοι κανουν το λαθος γιατι καποιος τους πουλησε τα κορυφαια σε θερμοκρασιες υγρα και μετα ψαχνουν γιατι γεμισαν σκουρια στο συστημα φρενων...

Σου προτεινω να ΜΗΝ πας λοιπον σε αυτη την λυση και να διαλεξεις τα νεα motul 5.1 (με προδιαγραφες ρευστοτητας για ABS) που ειναι για χρηση δρομου με λιγο χαμηλωτερες προδιαγραφες 270c βαθμους εναντι 315c των RBF600 αλλα πιστεψε με εκτος οτι δεν θα δεις διαφορα, θα σου δουλεψει και πιο σωστα για τα 2-3 χρονια που θεωρητικα ενας ψειρας κραταει τα υγρα φρενων...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-05-12, 12:19   #102
Papajim

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Insanedriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαδίζουμε εμείς.
Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ.
Και μάλιστα μου έβγαλε σήμα κόκκινο του χειροφρένου+το αναβατόριο του συνεργείου για έλεγχο+ στα τακάκια μπρος-πίσω έβγαλε -----.

Παράγγειλα προχθές από siros sport τα yellowstuff που έχει βάλει και ο z4dct και σε καμιά εβδομάδα θα τα έχω.
Τα μεγαλα μυαλα λενε...! Χαχαχαχα!
Οντως σαν χριστουγεννιατικο δεντρο εγινε το ταμπλο!!!

Μην τα βαλεις ακομη μηπως και... http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=13215

(στειλε μου κανενα λινκ ή τηλ του siros sport)
12-05-12, 13:23   #103
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς ενημερωση ολων.
Τα Motul RBF (600 & 660) μπορει να ειναι ΤΑ κορυφαια υγρα αλλα ειναι αγωνιστικα (factory) προδιαγραφων dot 4. Δεν ειναι για χρηση δρομου και θελουν αλλαγη καθε 6μηνες γιατι απορροφουν υγρασια απο το περιβαλλον. (ειχα βαλει σε μια μοτο που ειχα και πριν πεταξω το κουτακι διαβασα πισω στην διπλης οψης ταμπελιτσα οτι ειναι για 3-4 αγωνες και μεχρι 6 μηνες)... Μετα το εψαξα και απ'οτι καταλαβα εχουν καποια χημικη συνθεση που δυστυχως δεν ειναι ανθεκτικη στην περιβαλλοντικη υγρασια και τα αλλαξα στο 3μηνο...

Πολλοι κανουν το λαθος γιατι καποιος τους πουλησε τα κορυφαια σε θερμοκρασιες υγρα και μετα ψαχνουν γιατι γεμισαν σκουρια στο συστημα φρενων...

Σου προτεινω να ΜΗΝ πας λοιπον σε αυτη την λυση και να διαλεξεις τα νεα motul 5.1 (με προδιαγραφες ρευστοτητας για ABS) που ειναι για χρηση δρομου με λιγο χαμηλωτερες προδιαγραφες 270c βαθμους εναντι 315c των RBF600 αλλα πιστεψε με εκτος οτι δεν θα δεις διαφορα, θα σου δουλεψει και πιο σωστα για τα 2-3 χρονια που θεωρητικα ενας ψειρας κραταει τα υγρα φρενων...

Πολύ ενδιαφέρον. ΚΑι ήδη έχω 3 μπουκαλάκια στο υπόγειο...
12-05-12, 14:34   #104
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αφου το αυτοκινητο ειχε κολλησει στα 12.000χμ για τα τακακια εδω και καιρο, εχθες ξαφνικα δεν δειχνει χιλιομετρα και μου αναψε λαμπακι για τακακια...
Τελικα το εψαξε κανεις?
Να βαλω τα ebc yellow ή akebono ή cool carbon... ή τελος παντων τι κανατε εσεις?
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια σε //Μ5 και για την παλια καραβανα τα ferodo ds 2500/3500

ΥΓ. Παμε καμια πιστα τωρα πριν τα αλλαξω?
Αυτο ειναι πιθανα το προβλημα/κολημα του εγκεφαλου DSC που εχουν τα E9x. Δεν ειναι τιποτα απλα θελει να τα κανεις reset απο το "κρυφο" μενου.

Ειναι κοκκινη ή κιτρινη η ενδειξη ? (σου βγαζει το σηματακι του συνεργειου στην οθονη).

Αν δεν ξερεις πως να κανεις reset ,παρε με τηλ να σου πω.
Σε περιπτωση που εχει φαγωθει ο αισθητηρας τακακιων (δηλαδη ταυτοχρονο κολημα του software & φθορα αισθητηρα) δεν θα μπορεσεις να κανεις επαναφορα του μετρητη μετα το reset.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Insanedriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μάλιστα μου έβγαλε σήμα κόκκινο του χειροφρένου+το αναβατόριο του συνεργείου για έλεγχο+ στα τακάκια μπρος-πίσω έβγαλε -----.
Koκκινη ενδειξη = software fuckup...
Θελει hard reset απο το κρυφο μενου.
12-05-12, 14:51   #105
Papajim

Αν κανω reset δεν θα μηδενισει και ο χιλιομετρητης για τα τακακια?
Η θα υπολογισει εκ νεου τα χιλιομετρα?
Βασικα μου εβγαλε ακριβως τα ιδια με του Χαρη συν μια μερα πριν οτι θελει ελεγχο ο αερας στα λαστιχα και αν ειναι οκ reset το flat-tire sensor...

Λες να επαθαν ολα μαζι εμπλοκη?
12-05-12, 15:03   #106
Panoz

Status:

Ενας τροπος υπαρχει να το μαθεις...

Υποθετοντας πως δεν εχεις comfort access στο κλειδι σου.

-Κλεινεις τις πορτες του αυτοκινητου
-Κουμπωνεις το κλειδι στην θυρα του
-Πατας δυο φορες το start (χωρις να πατας συμπλεκτη , δεν ξεκινας το αμαξι). Την πρωτη σου ανοιγει καποιες ενδειξεις στο ταμπλω...
-Στην δευτερη βγαζει το θαυμαστικο και ακουγεται το Gong. Περιμενεις να σταματησει να "βαραει" και να εξαφανιστει η ενδειξη απο την οθονη (εγω μερικες φορες ανοιγω και κλεινω την πορτα αλλα μην βιαστεις)
-Κρατας πατημενο το αριστερο κουμπακι στο καντραν του αυτοκινητου μεχρι να σου βγαλει το κιτρινο σηματακι κινδυνου. Αφηνεις αμεσως το κουμπι.
-Κανεις navigate στο μενου με το αριστερο paddle (αυτο των φλας οπως κανεις και με τους δεικτες λαδιου και service)
-Οταν φτασεις στο κοκκινισμενο μενου (αν θυμαμαι το service ειναι) και πηγαινε να κανεις reset στα εμπρος και πισω φρενα.

Αν το κανεις σωστα , οι ενδειξεις θα κιτρινισουν επιτοπου και θα σου βγαλει αμεσως υπολειπομενα χλμ (οχι τα πραγματικα πριν κανεις μια βολτα). Βγαζοντας το κλειδι θα σου ξαναβγαλει το σηματακι του συνεργειου αλλα αγνοησε το.

Οταν ξαναξεκινησεις το αμαξι θα εχουν διαγραφει ολα.

ΥΓ-Αν μετα το reset oi ενδειξεις παραμεινουν κοκκινες , εχεις φαει και τον αισθητηρα οποτε πρεπει να πας συνεργειο να τον αλλαξεις για να επανελθει.

(ποσες φορες το εχω παθει....!!!)
12-05-12, 15:09   #107
Papajim

Εμενα δεν κανει gong, κανει glong... Πειραζει?

ΥΓ. Ευχαριστω, θα το δοκιμασω
13-05-12, 14:19   #108
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
(στειλε μου κανενα λινκ ή τηλ του siros sport)
2109430243
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-12, 08:48   #109
Papajim

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κανεις σωστα , οι ενδειξεις θα κιτρινισουν επιτοπου και θα σου βγαλει αμεσως υπολειπομενα χλμ (οχι τα πραγματικα πριν κανεις μια βολτα).

ΥΓ-Αν μετα το reset oi ενδειξεις παραμεινουν κοκκινες , εχεις φαει και τον αισθητηρα οποτε πρεπει να πας συνεργειο να τον αλλαξεις για να επανελθει.
Ok, οι ενδειξεις εσβησαν και δεν ξαναβγηκαν μετα απο 2-3 βολτες που εχω κανει με καμια 50αρια km. Ποτε θα βγαλει τα πραγματικα για τα τακακια? Θα τα βγαλει βασικα ποτε? Ή να κανονιζω σιγα σιγα αλλαγη απο μονος μου?
15-05-12, 10:18   #110
Panoz

Status:

Κανονικα θα πρεπει να ξεκινησει απο τωρα να διαβαζει σωστα τα τακακια.
(εσυ τα βλεπεις πως εχει φαγωθει εντελως η "παστα" τους?)

Bookmarks

Tags
alcon, ap racing, bmw, brake, brembo, d2 racing, πολυπιστονα, κιτ, galfer, movit, nex, performance, stoptech, tarox, willwood, φρενα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές