προβλημα καντραν? υπολογιστης ταξιδιου?bmw x3 ε83 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » προβλημα καντραν? υπολογιστης ταξιδιου?bmw x3 ε83

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
02-09-12, 17:40   #1
worldhunter1976

Το avatar του χρήστη worldhunter1976

Drives: E83 X3
προβλημα καντραν? υπολογιστης ταξιδιου?bmw x3 ε83

καλησπερα σας,αγορασα προ μηνος ενα Χ3( ε83) του 2006.ολα καλα με το αμαξι εκτος του οτι δε δουλευε ο υπολογιστης ταξιδιου(?) δηλ. παταγα το κουμπι στον αριστερο μοχλο και δεν αλλαζαν ,οπως μου ειπε ενας φιλος οτι επρεπε, στο καντραν οι ενδειξεις για καταναλωση/ωρα, η θερμοκρασια,ωρα κτλ.. το πηγανε (ο μαντρας) σε μια αντιπροσωπεια και ειπαν οτι δε φταει ο μοχλος οπως στην αρχη υπεθεσαν αλλα το καντραν ολοκληρο και επρεπε να βρουν ενα νεο..ο μαντρας που το αγορασα μετα απο κανα μηνα , μου ειπε προχθες οτι δε βρισκει πουθενα για το 2.0( ολα ηταν για 2.5 και 3.0) οποτε το παρηγγηλε απο εξωτερικο και το περιμενω την επομενη εβδομαδα...ολα καλα εως εδω...σημερα χαζευμα στο διαδυκτυο και καπου ειδα σε ενα φορθμ για ασχετο αμαξι οτι ενας που επρεπε να αλλαξει το καντραν( για να βλεπει απο 220-260 χλμ) ηταν ολοκληρη ιστορια και επρεπε να αλλαξει ιμμομπιλαιζερ,εγκεφαλο κτλ!! τρομαξα λιγο...παιζει αυτη η αλλαγη καντραν να καταστρεψει κατι το αμαξι μου?!! πρεπει να τον ρωτησω κατι συγκεκριμενο πριν του το δωσω να παει να το φτιαξει?!
παρακαλω , αν γνωριζει καποιος, ασ ριξει καμμια ιδεα..! ευχαριστω πολυ.
Ο χρήστης worldhunter1976 δεν είναι συνδεδεμένος  

02-09-12, 18:25   #2
sliolis

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Επειδή η εμπιστοσύνη μου στους μαντράδες είναι κάπως... περιορισμένη, θα επισκεφτόμουν μία αντιπροσωπεία ή κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο BMW για να το ελέγξουν με διαγνωστικό κι όχι κάποια "υπόθεση."

Δες τους διάφορους εμπόρους του forum καθώς και το επίσημο δίκτυο της BMW πριν πας να ακουμπήσεις χρήματα για την οποιαδήποτε αλλαγή.

Αγοράζοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο, πάντως να ξέρεις, αλλάζεις και την πρακτική στα service κι επισκευές και θα πρέπει να βρεις κάποιο εξειδικευμένο ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο.

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-12, 00:01   #3
worldhunter1976

καλησπερα σπυρο,
ο μαντρας ο ιδιος με εστειλε σε εξουσιοδοτημενο της μπεμπας ( επιτρεπεται να αναφερω ονοματα εταιριων , συνεργειων δημοσια??), φιλο του και με το διαγνωστικο, μπροστα μου ειδαν οτι φταει το καντραν( δοκιμασαν με νεο μοχλο αλλα γιοκ, δεν εφταιγε αυτος ειπαν) και δεν θα πληρωσω την αλλαγη μιας και αναγνωριζουν το λαθος τους και θα μου το αλλαξουν. απλα με φοβιζει μηπως η αλλαγη αυτη του καντραν επηρεασει τον εγκεφαλο ή κατι αλλο απο το αμαξι...( ακουσα οτι μηδενιζονται και τα χιλ.!)..
--και ναι, εχεις δικιο, μολις ξεμπλεξω απο αυτη την ιστορια, θα ψαξω καποιο εξειδικευμένο ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο για το αμαξι..
Ο χρήστης worldhunter1976 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-12, 00:19   #4
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
Μια κωδικοποιηση θα κανουν και εναν προγραμματισμο εξ ολοκληρου του αυτοκινητου και τελειωσες χωρις να αλλαξει τιποτε αλλο (αν δεν ειναι πειραγμενο) !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-12, 00:37   #5
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο worldhunter1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σπυρο,
ο μαντρας ο ιδιος με εστειλε σε εξουσιοδοτημενο της μπεμπας ( επιτρεπεται να αναφερω ονοματα εταιριων , συνεργειων δημοσια??), φιλο του και με το διαγνωστικο, μπροστα μου ειδαν οτι φταει το καντραν( δοκιμασαν με νεο μοχλο αλλα γιοκ, δεν εφταιγε αυτος ειπαν) και δεν θα πληρωσω την αλλαγη μιας και αναγνωριζουν το λαθος τους και θα μου το αλλαξουν. απλα με φοβιζει μηπως η αλλαγη αυτη του καντραν επηρεασει τον εγκεφαλο ή κατι αλλο απο το αμαξι...( ακουσα οτι μηδενιζονται και τα χιλ.!)..
--και ναι, εχεις δικιο, μολις ξεμπλεξω απο αυτη την ιστορια, θα ψαξω καποιο εξειδικευμένο ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο για το αμαξι..

Σύμφωνα με τους όρους επιτρέπεται να αναφέρουμε ανοιχτά τον έμπορο/συνεργείο που μείναμε ευχαριστημένοι με τα προϊόντα/υπηρεσίες του. Αν πρέπει να αναφέρουμε κάτι με το οποίο δεν είμαστε ευχαριστημένοι πρέπει να γίνει ονομαστικά για νομικούς λόγους για το φόρουμ.

Ο Νίκος έχει μεγάλη εμπειρία και ότι σου λέει ισχύει. Μπορεί με μια κωδικοποίηση να φτιάξει αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις για μοχλό ή καντράν.
03-09-12, 00:48   #6
worldhunter1976

μου ειπαν οτι δεν φταει ο μοχλος και ειναι θεμα καντραν....ποιον να πιστεψω δεν ξερω..το μονο καλο ειναι οτι δεν θα πληρωσω τιποτε για την αλλαγη..τι να πω, οταν δεν ξερεις το σπορ,ολα κινεζικα ακουγονται...γι'αυτο ηρθα στο φορουμ, μπας και καταλαβω κατι παραπανω...
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, θα σας πω τελικα τι εγινε, ελπιζω μες τη βδομαδα..
Ο χρήστης worldhunter1976 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-12, 00:52   #7
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο worldhunter1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου ειπαν οτι δεν φταει ο μοχλος και ειναι θεμα καντραν....ποιον να πιστεψω δεν ξερω..το μονο καλο ειναι οτι δεν θα πληρωσω τιποτε για την αλλαγη..τι να πω, οταν δεν ξερεις το σπορ,ολα κινεζικα ακουγονται...γι'αυτο ηρθα στο φορουμ, μπας και καταλαβω κατι παραπανω...
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, θα σας πω τελικα τι εγινε, ελπιζω μες τη βδομαδα..
Αναφερθηκα στο ερωτημα σου απαντωντας στην περιπτωση που θα αλλαχθει το καντραν τι ..επεται.
Εγινα σαφης ;;

Κωδ. και προγρ/μος και ΤΕΛΟΣ !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-12, 00:56   #8
worldhunter1976

ωπα, σορρυ , τωρα εγινε κατανοητο...!!απλα καταλαβα λαθος στην αρχη...
Ο χρήστης worldhunter1976 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αλλαγη, αλλαγη καντραν, bmw, προβλημα, καταναλωση, θερμοκρασια, εξωτερικο, δε

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές