Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 9 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-01-11, 16:35   #81
Charalampos

Το avatar του χρήστη Charalampos

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E87 116ι
Το προβλημα που μας αναφερατε σχετικα με τα ελαστικα 195/55R16H ContiPremiumContact 2 SSR δυστυχως υπαρχει σε ολη την Ελλαδα.
H Continental εδω και μερικους μηνες δεν διαθετει αυτη την διασταση και δεν προβλεπεται να την εχει διαθεσιμη, απο την ενημερωση που εχουμε, μεχρι τον Μαϊο.

Λυπουμεθα για την ταλαιπωρια σας, αλλα ειναι κατι που δεν μπορουμε να επηρεασουμε.

Με εκτιμηση
Για την ΕΜΑ Α.Ε

Αυτη ειναι η απάντηση τους.Τί να κάνω δεν ξέρω εχω μπερδευτει οι επιλογές που έχω ειναι
1)Να βάλω Continental αλλα διασταση 205
2)Να βάλω Michelin Primacy HP 195/55/16
3)Να βάλω Dunlop Sp Sport 01 195/55/16

Τι λέτε εσείς?
Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-01-11, 21:30   #82
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Και τα Michelin και τα Dunlop ειναι καλυτερα απο τις σαμπρελες που θελεις να βαλεις.

Προχωρα αφοβα.

(ΥΓ-εγω φοραω μονο Dunlop...oποτε αλλαξα μαρκα χτυπαγα το κεφαλι μου. )
20-01-11, 23:33   #83
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα Michelin και τα Dunlop ειναι καλυτερα απο τις σαμπρελες που θελεις να βαλεις.

Προχωρα αφοβα.

(ΥΓ-εγω φοραω μονο Dunlop...oποτε αλλαξα μαρκα χτυπαγα το κεφαλι μου. )
Πανο, σχετικα ειναι το θεμα με τα λαστιχα. Ο φιλος ρωταει για διασταση 16' σε μικρομεσαιο νορμαλ αυτοκινητο ενω εσυ εχεις 19αρια σε αυτοκινητο υπερ-επιδοσεων, οποτε ισως καποια αλλη μαρκα πλην της Dunlop να ειναι ικανοποιητικη γι αυτον, ενω για τις δικες σου απαιτησεις να ειναι χαλια λαστιχα.
Θα συμφωνησω με την προταση σου για Dunlop παντως, θεωρουνται πολυ καλα λαστιχα. Θα συμπληρωνα και για τα Continental επισης.
28-01-11, 09:02   #84
Charalampos

Το avatar του χρήστη Charalampos

Drives: E87 116ι
Τελικά έβαλα τα Michelin μιας και δεν είχα και πολλές επιλογές.1 εβδομάδα που τα περπατάω και σε βροχή και σε στεγνό μας κάνει και κρύα εδω στην Θεσσαλονικη συμπεριφέρετε μια χαρα.Ο θόρυβος σε σχέση με τα Pirelli εχει μειωθει κατα πολυ και το τιμόνι δείχνει πιο ελαφρύ.
Αν ήξερα οτι δεν θα έβρισκα λάστιχα θα έπερνα απο Γερμανία τα Χριστουγεννα που ήμουν πάνω.
Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-11, 15:48   #85
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
Και εγώ μόλις πηρα απάντηση απο την Brigeston ότι τα 3ης γενιάς run on flat ελαστικά πρός το παρόν δεν εισάγοντια στην Ελλάδα και ούτε υπάρχει πρόβλεψη για το πότε θα κυκλοφορίσουν
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-11, 16:25   #86
MAN E90

Drives: F20 116i
Κριμα και εχω αναστειλλει την αλλαγη ελαστικων περιμενωντας απο τον λαστιχα μου μπας και φερει τα 3ης γενιας!
Ο χρήστης MAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-11, 20:59   #87
CaptainChris

Drives: 116 116i
Τι γνωμη εχεται για τα Pirelli [email protected] λαστιχα? Αυτα εχει η δικια μου 116 εργοστασιακα και θελω να τα αλλαξω! Υπαρχη ελλειψη αυτο το διαστημα και δεν βρισκο εδω στην Θεσσαλονικη, μου εχουν πει για GoodYear οτι υπαρχουν τι λετε? Επισης τωρα ποια λαστιχα φορουν οι νεες BMW?
Ο χρήστης CaptainChris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-11, 21:43   #88
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CaptainChris Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι γνωμη εχεται για τα Pirelli [email protected] λαστιχα? Αυτα εχει η δικια μου 116 εργοστασιακα και θελω να τα αλλαξω! Υπαρχη ελλειψη αυτο το διαστημα και δεν βρισκο εδω στην Θεσσαλονικη, μου εχουν πει για GoodYear οτι υπαρχουν τι λετε? Επισης τωρα ποια λαστιχα φορουν οι νεες BMW?

Αυτα τα λαστιχα ειναι ισως οτι χειροτερο εχω οδηγησει ever!
Τα ειχα κι εγω 1ης τοποθετησης απ το εργοστασιο σε 17αρια και ηταν απλα αθλια! Ειδικα στο τελος της ζωης τους, γλιστραγαν, δε κραταγαν καθολου στο βρεγμενο, κοπαναγαν σα κουτσουρα, μου χαν στραβωσει και μια ζαντα απ τη σκληροτητα τους.
Οταν ηρθε καιρος να τ αλλαξω και ρωταγα σε λαστιχαδες, ειχα παει σε εναν εισαγωγεα μαλιστα και αντιπροσωπο Pirelli, και μου πε ο ιδιος που εμπορευοταν αυτη τη μαρκα, μη τα ξαναβαλεις, μακρυα, δε στο προτεινω!
Απο εκει να καταλαβεις.
Goodyear εχω ακουσει καλα δεν εχω δοκιμασει ποτε ομως.
Εαν θες σου στελνω πμ με λαστιχαδες στην Αθηνα που στελνουν ομως λαστιχα οπου τους ζητησεις. Δε χανεις να κανεις μια ερωτηση για τιμες μαρκες κλπ.
Εγω θα σου προτεινα Continental SSR ή Bridgestone RFT παντως.
14-04-11, 13:32   #89
kostastnt

Σημειώνω κι εγώ ότι τα euforia είναι τραγικά.. Μετά από 30000km το αμάξι όλη την ώρα γλύστραγε.. Καλό όταν κάνεις χαβαλέ και είσαι μόνος αλλά καθόλου ασφαλές σε κανονική οδήγηση που θα χρειαστείς καλό φρενάρισμα και κράτημα..
Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-04-11, 21:00   #90
gtviti

Το avatar του χρήστη gtviti

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιδιορθώνεται (μπαλώνεται) κανονικά και μια χαρά, αρκεί:
1. Να μην έχουν καταστραφεί τα πλαϊνά (είτε από αρκετά χιλιόμετρα χωρίς αέρα είτε γιατί σκιστήκανε)
2. Ο λαστιχάς να έχει τα ειδικά μπαλώματα για RFT (οι περισσότεροι τα έχουν) και να ξέρει να μπαλώσει RFT.
3. Ο λαστιχάς να μην βαριέται, γιατί η διαδικασία θέλει λίγο περισσότερη ώρα από τα απλά λάστιχα.
4. Να μην είναι λαμόγιο ο λαστιχάς και θέλει να σου πουλήσει καινούργια λάστιχα.

Στο Mini είχα μπαλώσει το RFT και είχα κάνει 10.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Χρόνια πολλά παιδιά.

Έχω μια ερώτηση αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Σήμερα πηγαίνοντας για καφέ έπεσα σε τρελή λακούβα με RFT. Καμία ένδειξη στο OB και κανένας ήχος. Πάω για καφε, κάθομαι κανα 2ωρο, φεύγω και στην επιστροφή νιώθω τράβηγμα του τιμονιού ελαφρώς δεξια και στη συνέχεια ήχο και ένδειξη στο OB. Όπως καταλαβαίνετε το λάστιχο κλάταρε τελείως.

Στη συνέχεια το φούσκωσα και μέχρι τώρα που μιλάμε (2 ώρες +) δεν έχει χάσει αέρα. Η ερώτηση ειναι: είναι δυνατόν από ένα τέτοιο δυνατό χτύπημα να χάσει επι τόπου αρκετό αέρα το ελαστικό με συνέπεια να χασει την επαφή του με τη ζάντα και να καταλήξει με μηδενική πίεση χωρίς να έχει σκάσει?

Tx.

Bookmarks

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, EH2, EH2+, Extended Hump, H2, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, TPMS, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές